Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 11. września 2019 roku rozwiał większość wątpliwości, które narosły wokół stosowania art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, która weszła w życie 18. grudnia 2011 roku. Przepis ten dotyczy nakazu zwrotu części prowizji przez banki i inne instytucje finansowe za kredyty i pożyczki spłacone w całości przed terminem. Wysokość zwrotu powinna być obliczana proporcjonalnie do czasu, o który zostało skrócone zobowiązanie. Podmioty, do których klienci występują z roszczeniami, traktują jednak temat po macoszemu i nie zawsze chcą pieniądze zwracać. Poza tym, warto odpowiedzieć na pytanie jakie rodzaje kredytów kwalifikują się do zwrotu i czy dodatkowe koszty na początku kredytu również? Załączamy darmowy wzór wniosku o zwrot prowizji w treści artykułu.
1. W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.
2. W przypadku spłaty części kredytu przed terminem określonym w umowie, ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Art. 49. ustawy o kredycie konsumenckim
Zwrot prowizji z kredytu konsumenckiego 2023 – o co chodzi?
Zwrot, o którym mowa, dotyczy wszelkich prowizji, opłat przygotowawczych, administracyjnych, kosztów ubezpieczenia dla kredytów konsumenckich zaciągniętych po 18.12.2011 roku (wtedy weszła w życie ustawa). Wyjątkiem są jedynie koszty notarialne.
Za rzadko mówi się z kolei o tym, że przepisy te nie są wymysłem tylko i wyłącznie polskiego ustawodawcy. Były one implementacją unijnej dyrektywy z 23. kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki. Stanowiła ona, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, klient jest „uprawniony do uzyskania obniżki całkowitego kosztu kredytu, na którą składają się odsetki i koszty przypadające na pozostały okres obowiązywania umowy”.
Dowiadujemy się stąd, jak i z samego orzeczenia, że zwrotowi podlegają wszelkie koszty, także te poniesione na początkowym etapie tuż po przyznaniu i rozpoczęciu spłacania kredytu gotówkowego (aktualne oferty tutaj!).
O zwrot możemy ubiegać się zarówno od banków, jak i SKOK-ów, jak i pożyczkodawców pozabankowych. Ponieważ sprawa zwrotów dotyczy w większej mierze banków, to do nich odnosimy się częściej w tym artykule. Dla głębszego zrozumienia zakresu klientów, którym należą się pieniądze, trzeba wyjaśnić pojęcie kredytu konsumenckiego.
Kredyt konsumencki – definicja
Wyszczególnienie znajdujemy w art. 3 ustawy. Kredytem konsumenckim są umowy w kwocie nie wyższej niż 255 550 zł lub jej równowartości w obcej walucie. Uważa się za niego m.in.:
- pożyczki,
- kredyty (w rozumieniu przepisów prawa bankowego),
- odroczenie konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego – czyli usługa przedłużenia terminu spłaty,
- kredyty, w których kredytodawca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej, a konsument zobowiązuje się do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia,
- kredyty odnawialne.
Prawo do zwrotu pieniędzy przysługuje nam także, gdy skonsolidowaliśmy kilka kredytów. W uproszczeniu: w takiej sytuacji zobowiązania z innych banków zostają połączone w zupełnie nowy produkt w innym banku. Dzięki temu zostały one spłacone przed czasem, więc zachodzi przesłanka do zwrotu prowizji.
Zwrot należy nam się także za wszelkie opłacone przez nas usługi doradcze. Chodzi tu mianowicie o sytuację, gdy korzystaliśmy z oferty pośrednika finansowego, który pomógł nam wybrać kredyt. Jeżeli oddamy pieniądze instytucji finansowej przed czasem, będziemy mogli oczekiwać od pośrednika zwrotu wynagrodzenia, które mu zapłaciliśmy my lub bank za pozyskanie nas jako klienta.
Art. 52 ustawy mówi o tym, że „Kredytodawca jest zobowiązany do rozliczenia z konsumentem kredytu w terminie 14 dni od dnia dokonania wcześniejszej spłaty kredytu w całości”. Mimo jasnej treści przepisów prawnych, banki nie uznały z automatu zwrotów prowizji.
Na skutek niejasności postępowań doszło w końcu do skierowania pytania prejudycjalnego przez lubelski sąd do Trybunału Sprawiedliwości UE w 2018 roku – sprawa C-383/18 Lexitor Sp. z o.o. przeciwko SKOK-owi Stefczyka, Santander Consumer Bank i mBank-owi S.A. W międzyczasie na rynku miało miejsce oczekiwanie na wyrok. Jest on nazywany tzw. „małym TSUE” dla odróżnienia od innego równie emocjonującego rozstrzygnięcia ws. frankowiczów, jakim było tzw. „duże TSUE”.

Sprawdź aktualny ranking kredytów gotówkowych – kliknij!
Czy otrzymam zwrot za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego?
Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak! Ale dotyczy to jedynie kredytów zaciągniętych po 22. lipca 2017 roku, czyli od daty, w której weszła w życie nowa ustawa o kredycie hipotecznym. Zwroty prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego udzielonego od tego momentu wykonuje bez żadnych problemów bank PKO BP na wniosek klienta.
Część podmiotów argumentuje, że art. 4. ustawy o kredycie konsumenckim stanowi katalog rodzajów kredytów, w których nie występuje specyficznie kredyt hipoteczny. Jest w nim mowa o tym, że wobec kredytów zabezpieczonych hipoteką oraz pożyczek zabezpieczonych hipoteką stosuje się konkretne artykuły ustawy. Ale nie ma wśród nich żadnego z przepisów z rozdziału IV – „Spłata kredytu przed terminem”, a więc także art. 49. Jednakże interpretacja ta jest już nieaktualna, ponieważ nowa ustawa o kredycie konsumenckim wyraźnie nazywa kredytobiorcę konsumentem.
Ile mamy czasu na wystąpienie do banku z prośbą o zwrot?
Kodeks cywilny i nowe zasady przedawniania długów stanowią, że jako konsumenci mamy 6 lat na to, by zwrócić się do banku z prośbą o zwrot prowizji. Oczywiście, bank powinien sam się z nami rozliczyć w ciągu 14 dni, zgodnie z art. 52 ustawy o kredycie konsumenckim, ale uważajmy z takim nastawieniem, bo możemy czekać jak na Godota.
Jak otrzymać zwrot prowizji bankowej?
O zwrot prowizji można ubiegać się zarówno przy pomocy wyspecjalizowanych kancelarii, jak i samodzielnie. Wystarczy odpowiednia wiedza i taktyka w przypadku ewentualnych trudności ze strony banku (o praktyce nieuznawania zwrotów piszemy w dalszej części tekstu).
Po pierwsze, wniosek, który wysyłamy do banku powinien mieć jasno sprecyzowaną podstawę prawną – art. 49. ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 18.12.2011 r. Ponadto możemy odnieść się do wyroku TSUE z 11.09.2019, przez co pokażemy, że mamy wiedzę nt. orzecznictwa w sprawie zwrotów kosztów za wcześniejszą spłatę.
Po drugie, wcześniej sprawdźmy jakie są stanowiska banków. Oraz jakie są doświadczenia klientów ze zwrotami w poszczególnych instytucjach. Pomogą w tym wypowiedzi na forach, informacje medialne lub sprawdzone przez ekspertów, jak rozpiska na blogu: https://subiektywnieofinansach.pl/splaciles-kredyt-przed-terminem-nalezy-ci-sie-zwrot-prowizji-ktore-banki-zwracaja/.
Nie wszędzie trzeba bowiem składać pisemny wniosek. MBank pozwala na złożenie dyspozycji telefonicznie, a Toyota Bank, PEKAO S.A., czy PKO BP dokonują zwrotu automatycznie. Te 2 ostatnie banki jako jedne z nielicznych wypłacają zwrot prowizji za kredyty udzielone między 18.12.2011 a 11.09.2019 r.
Banki, które zwracają prowizję i inne koszty dla kredytów konsumenckich zaciągniętych po 18.12.2011:
- Alior Bank,
- Getin Bank,
- mBank,
- Bank Millennium,
- PEKAO S.A.,
- PKO BP.
źródło: subiektywieofinansach.pl
Po trzecie, w przypadku odmowy mamy prawo do reklamacji. W tej sytuacji możemy powołać się na wspólne stanowisko polskich instytucji kontrolnych, tj. UOKiK-u i Rzecznika Finansowego. Zachęcają one do tego na swoich stronach w komunikatach. Kwestia zwrotów jest dynamiczna i dużo się w jej sprawie dzieje, choć samo stanowisko pochodzi z 16 maja 2016 roku.
Interpretacja Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKiK:
Art. 49 ust. 1 ustawy należy rozumieć w ten sposób, że:
- w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich możliwych kosztów takiego kredytu, niezależnie od ich charakteru i niezależnie od tego, kiedy koszty te zostały faktycznie poniesione przez kredytobiorcę.
- redukcja ta ma charakter proporcjonalny, tj. odnosi się do okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie.
Po czwarte, jeżeli będziemy starali się o zwrot prowizji za kredyt zaciągnięty po 11.09.2019 r., powinniśmy otrzymać pieniądze automatycznie. W przypadku poprzedniego okresu, potrzebne będzie wystąpienie ze stosownym wnioskiem.
Potrzebne dokumenty – wniosek o zwrot – wzór w PDF
Wniosek o zwrot prowizji za kredyt/pożyczkę w PDF – pobierz!
Wzór wniosku jest przydatny? Udostępnij – będziemy Ci wdzięczni:
Potrzebny nam jest przede wszystkim numer umowy kredytu lub pożyczki, spłaconej przed czasem. Trzeba go wpisać do wniosku o zwrot tak, by bank nie odrzucił go z powodów formalnych. W przypadku, gdy nie pamiętamy, jaki dokładnie produkt kredytowy wzięliśmy lub, gdy będziemy korzystać z pomocy kancelarii, konieczna będzie umowa pożyczki.
Wiele umów pożyczek już od 2011 roku począwszy było albo zawieranych przez internet albo udostępnianych nam drogą mailową przez system bankowy lub pośredników. Jeżeli nie dysponujesz egzemplarzem podpisanej umowy, sprawdź, czy nie posiadasz jej wzoru w swojej skrzynce e-mail. Zawsze istnieje możliwość wystosowania do banku lub pożyczkodawcy prośby o udostępnienie duplikatu umowy. Oczywiście najlepiej to uczynić bez informowania o celu, który się za tym kryje.
W przypadku, gdy nie będziemy w stanie ustalić jaki mieliśmy rodzaj kredytu i nie znajdziemy umowy, a bank będzie zwlekał lub nie wyda nam duplikatu, mamy jeszcze jedną możliwość. Jest nią sięgnięcie do bazy BIK. Pobranie jednorazowego raportu nt. swoich kredytów jest możliwe dla każdego z Profilu Kredytowego Biura Informacji Kredytowej. Możemy uczynić to pod tym linkiem. Jedynym ograniczeniem będzie tu jednak fakt, że informacje o przeszłych zobowiązaniach są archiwizowane do 5 lat wstecz.
Kalkulator zwrotu
W połowie roku 2020 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy uruchomili (każdy na swojej stronie) kalkulatory zwrotu prowizji:
- https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator/
W obu narzędziach wpisujemy datę uruchomienia, datę pierwotnej spłaty, jak i ostatecznej spłaty kredytu konsumenckiego, a także sumę kosztów pozaodsetkowych.
Niechętny stosunek banków i pożyczkodawców do zwrotów
Jak wskazaliśmy powyżej, banki i pożyczkodawcy niechętnie oddają zainkasowane wcześniej pieniądze. Niektóre instytucje nie oddają żadnych pieniędzy pochodzących z prowizji, wszelkich opłat przygotowawczych i administracyjnych. Według nich są to tzw. koszty, których wysokość jest stała i nierozłożona w czasie, w przeciwieństwie do odsetek, niezależnie czy spłacane były raty równe czy malejące (sprawdź różnicę tutaj).
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów upomniał w lutym 2020 Bank Pocztowy oraz Vivus i Zaplo (obie firmy pożyczkowe należące do jednego właściciela) za naruszenie interesów konsumentów poprzez brak jakichkolwiek zwrotów. Urząd stwierdził w swojej decyzji, że w przypadku wypełnienia przez pożyczkobiorców zobowiązań przed czasem, podmioty pożyczkowe nie zwracały im należnej prowizji za „niewykorzystany” okres kredytowania. Zostały zobowiązane do poinformowania klientów o możliwości złożenia reklamacji w tej sprawie i do automatycznego zwracania każdemu należnej mu kwoty.
Aktualizacja: 23.11.2020 – UOKiK informuje: „Postępowania względem Banku Handlowego i Banku Pocztowego – wcześniejsza spłata kredytu”
Podmioty unikające lub starające się ograniczyć kwotę wypłat stosują tu 4 różne wybiegi:
- część podmiotów nie akceptuje wyroku TSUE i tłumaczy, że dotyczył tylko i wyłącznie jednej sprawy, w której polski sąd powszechny zadał pytanie. A przecież trybunał wyraźnie odniósł tę opinię do wszystkich kredytów udzielonych po wejściu w życie polskiej ustawy o kredycie konsumenckim, czyli po 18.12.2011,
- niektóre banki zwracają prowizję jedynie klientom, którzy dokonali spłaty zobowiązania przed 11.09.2019 r., czyli przed wyrokiem TSUE,
- inne z kolei zwracają prowizję tylko tym, którzy dokonali spłaty kredytu przed czasem po 11.09.2019 r.,
- z początku banki obliczały należny zwrot bez uwzględnienia kosztów opłat wstępnych takich jak opłata przygotowawcza, administracyjna itp., na podstawie metody efektywnej stopy procentowej, nie metodą liniową w czasie – której wymaga od niedawna UOKiK, a na którą zwracał uwagę we wspólnym stanowisku z Rzecznikiem Finansowym. Rozwiązanie to jest korzystniejsze dla klienta i łatwiejsze do obliczenia.
Metoda liniowa polega na tym, że dzieli się wszystkie koszty przez całkowitą liczbę dni kalendarzowych, w czasie których miał obowiązywać kredyt, a następnie otrzymany wynik mnoży się przez faktyczną liczbę dni, która minęła do spłaty.
Przykładowo, kredyt zaciągnięty na 3 lata = 3 * 365 = 1095, spłacony w 2 lata i 1 miesiąc, czyli 2 * 365 + 30 dni.
Oczywiście istnieją podmioty, a wśród nich np. mBank, które wypłacają pieniądze każdemu, kto posiadał i spłacił wcześniej kredyt zaciągnięty począwszy od 18.12.2011 r. i wystąpi z taką prośbą. Jeden z naszych redaktorów spłacił w tej instytucji kredyt gotówkowy zaciągnięty na 12 miesięcy wcześniej, bo w 9 miesięcy. Należał mu się zwrot prowizji za 1/4 tego czasu. Do otrzymania zwrotu nie było konieczne nawet wysłanie przez niego żadnego wniosku. Po kontakcie z infolinią poprzez aplikację mobilną dyspozycja została przyjęta, a pieniądze po 10 dniach zostały wysłane na konto. Jak widać, część instytucji ma przygotowane procedury w tej kwestii.
Przeczytaj też: Pożyczka na dowód – ranking chwilówek na PESEL 2023
Pomoc w ubieganiu się o zwroty bankowe
Jeżeli nie mamy czasu lub nie jesteśmy w stanie samodzielnie dociec, ile pieniędzy możemy odzyskać od banku lub od pożyczkodawcy, skorzystajmy z usług profesjonalistów. Na rynku mamy obecnie wysyp firm, które wyspecjalizowały się w dziedzinie zwrotów prowizji. Czasem obsługują też klientów w dziedzinie zwrotów za polisolokaty albo prowadzą ich sprawy w celu unieważnienia kredytów „frankowych”.
Jak szybko otrzymamy pieniądze? Potencjalnie tak samo szybko, ale często nawet i szybciej niż, gdy wystąpimy o ich zwrot sami. Część z podmiotów zaproponuje nam cesję wierzytelności, czyli odkupienie od nas tego zobowiązania i wypłaci pieniądze już w 24h.
Ile pieniędzy będziemy musieli oddać pośrednikowi? Prowizja jest zazwyczaj uzależniona od:
- kwoty zwrotu, która nam się należy,
- tego, czy odsprzedamy kancelarii swoją wierzytelność, czy po prostu skorzystamy z ich pośrednictwa.
Zapytaliśmy 3 kancelarii pośredniczących, jakie będą to kwoty dla poszczególnych kredytów. Ciężko było uzyskać tę informację, ponieważ konsultanci nie chcą udzielać tych informacji telefonicznie i przed zapoznaniem się przez prawnika z umową kredytową. Jednak ustaliliśmy, że należy liczyć się z widełkami w postaci 25-50% kwoty należnego nam zwrotu (!) w obu przypadkach.
Czy na pewno nie ma szans na zwrot z kredytu hipotecznego? to dosyć duże kwoty, a przecież brałem go jako konsument. Czy toczy się coś w tej sprawie?
Dzień dobry! Tak, jest to możliwe dla osób, które zaciągnęły kredyt konsumencki począwszy od 22. lipca 2017 i spłaciły go przed wyrokiem TSUE – 11. września 2019. W lipcu 2017 roku weszła w życie nowa ustawa o kredycie hipotecznym.
Dzień dobry!
„począwszy od 22. lipca 2017 i spłaciły go przed wyrokiem TSUE – 11. września 2019.”
Dlaczego spłacone przed wyrokiem TSUE? Zaciągnęłam kredyt hipoteczny w 2018 a spłaciłam w 2021, czy nie należy mi się zwrot prowizji?
Niestety tak wygląda ta kwestia. Wyjaśniliśmy ją w artykule i w innych komentarzach. Dopiero po doprecyzowaniu przepisów w ustawie o kredycie hipotecznym, można powoływać się na przepis o wcześniejszej spłacie.
Witam P.Marcinie.Wzielismy kredyt hipoteczny w 2018 r.i w lutym 2022 nastapi całkowita wczesniejsza splata kredytu hipotecznego ktory byl wziety na 15 lat.Dziekuje i Pozdrawiam
Czy nalezy sie zwrot prowizji??
Wygląda na to, że tak. A w jakim banku wzięła Pani kredyt? Mojemu szwagrowi np. z dnia na dzień bank PKO BP dla kredytu zaciągniętego w 2018 roku zwrócił proporcjonalnie prowizję w wysokości takiej, jaką powinien dostać – 65% prowizji po 3,5 roku – hipoteka była na 10 lat.
czy kredyt z pazdziernika 2011 jest brany pod uwage do zwrotu?
Dzień dobry!
Ustawa o kredycie konsumenckim, będąca wdrożeniem unijnej dyrektywy weszła w życie dopiero 18 grudnia 2011 roku. Dopiero umowy kredytowe podpisane tego dnia podlegają rozliczeniu ze zwrotem prowizji i kosztów dodatkowych, w przypadku wcześniejszej spłaty.
Witam serdecznie. Niestety nie posiadam numeru umowy kredytowej, jedynie po sprawdzeniu raportu BIK termin otrzymania pozyczki oraz datę jej splaty. Konto w Credit Agricole mam już dawno zamknięte. Jak uzyskać te dane? W placówce niestety nie uzyskałam pomocy
Dobry wieczór Monika! Powiedz proszę, kiedy doszło do spłaty kredytu? Zakładam, że przed upływem okresu 5 lat, skoro znalazłaś dane na temat tego zobowiązania.
Bank nie ma obowiązku dalszego przetwarzania tych danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego. Choć mamy własne informacje, że bank ten przetwarza dane klienta nawet po usunięciu konta i wycofaniu zgody (ludzie wciąż otrzymują smsy).
Jesteś pewna, że nie masz żadnego wyciągu – elektronicznego lub w formie papierowej, gdzie widoczny byłby numer umowy?
Spróbuj może odwołać się do banku na podstawie samych danych z raportu BIK. Może przeszukanie poczty e-mail okaże się pomocne?
Czy moge ubiegac sie o zwrot prowizji pobranej przy podpisywaniu kredytu hipotecznego w czerwcu 2017.? Kolejna prowizje musialam zaplacic przy wczesniejszej splacie kredytu w 2019 roku.
Dzień dobry! Teoretycznie nie jest to możliwe. Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu o zmiennej stopie procentowej należy się bankowi w przypadku spłaty kredytu hipotecznego do 3 lat po podpisaniu umowy, chyba, że z niej rezygnuje. Czy mam rację i właśnie kredyt o zmiennej stopie procentowej właśnie Pani posiadała?
Prawo stanowi jasno, choć niektóre banki, jak np. BNP Paribas w ogóle nie uznają zwrotów. W jakim banku Pani posiada ten kredyt?
Mam pobrany raport Bik. Znalazłam kredyt zakończony z którego powinnam dostać zwrot prowzjo. Niestety nie jestem pewna czy któryś z widniejących tam numerów to nr umowy kredytowej. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieç? Kredyt z 2012 r.
Witaj Dagmara! Napisz do nas na czacie w ciągu dnia, z chęcią pomożemy. W jakim banku wzięłaś kredyt, jakiego rodzaju i kiedy go spłaciłaś?
Podpisałem umowę kredytu z bankiem PKO BP jako „Kredyt mieszkaniowy WŁASNY KĄT hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym w dniu 06.06.2013. Kredyt został spłacony wcześniej w terminie. Czy przysługuje mi zwrot prowizji oraz odsetek z tytułu wcześniejsze spłaty
Pozdrawiam
Dzień dobry Panie Wiesławie. Niestety nie. Tak jak, wspomnieliśmy w tekście, w przypadku kredytów hipotecznych zwrot prowizji jest uznawany przez banki – w tym wskazany przez Pana dopiero, gdy kredyt został wzięty po wejściu w życiu ustawy o kredycie hipotecznym w lipcu 2017 roku.
Dzień dobry, brałam kredyt konsumencki w 2012 r. w banku Millenium na 7 lat i spłaciłam go w ciągu 3 lat.. Czy jest szansa na zwrot części opłat z tytułu wcześniejszej spłaty?
Dzień dobry Pani Mario!
Tak, jest na to bardzo duża szansa. Wszystko zależy oczywiście od szczegółów umowy, ale jeżeli stan faktyczny jest taki, jak Pani określiła – był to kredyt konsumencki (gotówkowy, konsolidacyjny lub jakaś pożyczka) i spłata nastąpiła wcześniej – można wnioskować o zwrot. Proszę skorzystać z naszego wzoru wniosku o zwrot prowizji.
Pozdrawiamy,
Marcin
Zespół DarmoPożyczka.pl
Dzień dobry, braliśmy z mężem kredyt konsumencki/gotówkowy w grudniu 2015 roku w Santanderze na 6 lat. W 2019 roku wzięliśmy kolejny większy kredyt konsumencki w Pekao, który m.in. spłacił ten w Santanderze. W kredycie w Pekao korzystaliśmy z doradcy finansowego Openfinance, który nam go doradził. Czy należy nam się zwrot za wcześniejszą spłatę w Santanderze?
pozdrawiam
Czy banki spółdzielcze też mają prawo oddać prowizje?
Andrzej, banki spółdzielcze mają nie tylko prawo, co nawet i obowiązek to zrobić. Przecież podlegają pod to samo prawo bankowe, co i inne instytucje, prawda? ;-)
Dzień dobry . Wzięłam kredyt konsumencki w maju 2013 na 120 rat spłacony w 28.10.2014 . W Skok Stefczyka. Złożyłam wniosek z zwrot prowizji 3.08.2020. Kiedy mogę spodziewać się jakiejś odpowiedzi od Skoku .
Dzień dobry Kasiu! Trzeba czekać, ewentualnie skontaktować się z firmą, która pomaga w takich sytuacjach – proszę kliknąć w odpowiedni banner na naszej stronie www. Banki muszą odpowiedzieć w ustalonym przez siebie terminie, najczęściej 30 dni na zgłoszenie klienta.
Dzień dobry,
Bank Santander Consumer odmówił zwrotu prowizji do spłaconych umów zawartych w 2014 roku, w jaki sposób się odwołać skutecznie?
pozdrawiam
Agnieszka T
Dzień dobry Agnieszko!
Próbuj dalej, użyj naszego wzoru pisma o zwrot prowizji, w którym podasz podstawy prawne, czyli przepisy polskie i unijne, wspólne stanowisko UOKiKu i Rzecznika Finansowego, a także wspomnisz bankowi, że w razie czego, będziesz zmuszona prosić o interwencję wspomnianego rzecznika. Gdy wyczerpiesz podwójne lub potrójne odwołanie, to wtedy RF zajmie się Twoją sprawą.
Dzień dobry
W 2018 roku wziąłem kredyt konsumencki na 54 miesięczne raty w ING, jako stały klient bez obciążenia prowizją ani ubezpieczeniem, tylko ustalonym procentem od pożyczki ,tak się złożyło że po opłaceniu 3 rat pozostałą część spłaciłem w całości.Zadałem pytanie na stronie ING czy należy mi się jakiś zwrot biorąc pod uwagę liniową metodę obliczenia spłaty kredytu ,otrzymałem odpowiedź negatywną.Mam więc pytanie ?? czy należy się w moim przypadku jakiś zwrot od wcześniej spłaconej pożyczki
Dzień dobry Marek! Przede wszystkim nie bierz na serio tego, co jakiś niekompetentny być może pracownik infolinii powie. Zrób swoje i złóż wniosek. Przy tak szybkiej spłacie kredytu bardzo prawdopodobne, że należy Ci się zwrot od naliczonych odsetek. Ale przeanalizuj umowę dokładnie. Jeżeli nie był to kredyt z prowizją za udzielenie lub wcześniejszą spłatę lub też ubezpieczeniem, to potencjalny zwrot oczywiście będzie niższy. Jednakże przeanalizuj wszystkie informacje w swojej umowie i harmonogramie spłaty raz jeszcze.
Witam mamy z męzem zaciągniete kredyty i też spłaciliśmy kredytem konsolidacyjnym , ale okazało się żedalej nie mogliśmy spłacac i niestety od 4 miesięcy nie spłacamy w banku i proszę mi napisac czy za te poprzednie spłacone wcześniej kredyty możemy się też ubiegać o zwrot tej prowizji , bo to wszystko w tym samym banku
Dzień dobry , chciałabym się zapytać czy jak wzięłam kredyt hipoteczny w 27.11.2009 roku to mam szanse na zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu (kredyt został spłacony 06.2020 roku). pozdrawiam serdecznie Ewa
Dzień dobry Ewa! Niestety, ale dla kredytów hipotecznych zwroty mają zastosowanie dopiero, gdy zaciągnięte zostały w lipcu 2017. Sama ustawa o kredycie konsumenckim nie ma w ogóle zastosowania dla kredytów zaciągniętych przed grudniem 2011 roku.
Spłaciłam wcześniej kredyt gotówkowa, i dziś dostałam 7 tysiącu zwrotu na moje konto.
Szybko poszło z pomocą konsultanta, w 7 dni miałam pieniądze na koncie.
Witam.
Kredyt hipoteczny wzięłam w lutym 2016. Spłaciłam go całkowicie w kwietniu 2021. Z tego co czytam to pewnie nie należy się zwrot prowizji… Czy jest jakiś paragraf i można jakoś podpiąć to pod „konsumenta”?
Dzien dobry
Chcialabym sie zapytac czy mam szanse na zwrot prowizji
27.04.2017 r wzielam kredyt hipoteczny, po uplywie 37 miesiecy splacania udalo mi sie go spacic w calosci.
czy w tym przypadku nalezy mi sie zwrot provizjo?
Cześć Doda! Niestety, jedynie dla kredytów zaciągniętych w terminie od lipca 2017 są zwracane prowizje. Przynajmniej większość banków, które znamy przyjęło tę zasadę.
Uwaga! Credit Agricole nie chce wypłacać prowizji za zwrot kredytu konsolidacyjnego przed czasem!!
Dzień dobry, zaciągnąłem w dniu 14.03.2018 kredyt hipoteczny w banku BNP Paribas. Kredyt ten spłaciłem w całości przed terminem. Ostatnia rata spłacona w dniu 03.02.2020. Zwróciłem się o zwrot części nadpłaconej prowizji, lecz bank kolejny raz odmawia wypłaty argumentując to „przedmiotowe koszty zostałe pobrane jednorazowo z tytułu czynności związanych z udzieleniem kredytu i nie podlegają pomniejszenie w związku z dokonaną przedterminową spłatą” Dodatkowo rzecznik Klienta tego banku twierdzi, że art.49 ustawy z dnia 12.05.2011 o kredycie konsumenckim nie ma zastosowania do umów o kredyt konsumencki zabezpieczony hipoteką, a więc także do mojej umowy kredytowej.
Proszę więc bardzo o opinię, czy mam prawo ubiegać się o zwrot cześci prowizji.
Dzień dobry czy ze zwrotu splaconego wcześniej kredytu trzeba się rozliczać z urzędem skarbowym.
Dobry wieczór Jacek! Według naszych informacji nie. Przecież to pieniądze, które wracają pełnoprawnie do Ciebie. Nie ma też dyspozycji co do tego w przepisach. Ale lepiej zapytaj w swoim urzędzie skarbowym, by mieć 100% pewność.
Witam, w październiku 2018 wzięłam kredyt konsumencki w SKOK Im. Powstańców Ślaskich Zdzieszowice na 6 lat w styczniu tego roku po 2 latach spłacania – spłaciłam w całości zobowiązanie czy mogę ubiegać się o rozliczenie kredytu i o co wnioskować?
Dzień dobry Patrycjo! Proszę złożyć do wspomnianego SKOK-u pismo z prośbą o zwrot prowizji według wzoru, który udostępniamy powyżej. Od razu wskazuje ono podstawę prawną i to solidną. Przypominamy, że kredytodawca powinien rozliczyć się z Panią z należności w ciągu 14 dni – mówi o tym art. 52 ustawy o kredycie konsumenckim. Jednakże życie pokazuje, że jest inaczej.
Mam problem z odzyskaniem prowizji za wcześniejszą spłatę w Wonga. Spłaciłam przed terminem kilka pożyczek, których kwota do zamknięcia pożyczki została wyliczona przez Wonga. Licząc metodą liniową wychodzi, że należy mi się zwrot prowizji. Wonga twierdzi, że wyliczając kwotę do spłaty pomniejszyła prowizję. Mam wszystkie rozliczenia pożyczek. Co robić dalej?
Witam,
Mam pytanie , zaciągnęłam kredyt hipoteczny w listopadzie 2015 roku na 15 lat – czyli spłata byłaby w 2030 roku.
Natomiast w marcu 2021 roku /6 lat/- spłaciłam całość. Czy mam szanse starać się do banku o zwrot kosztów, prowizji.
Dziękuję za odp.
Pozdrawiam,
Ewa
Pani Ewo, tylko kredyty hipoteczne zaciągnięte min. w lipcu 2017 mogą podlegać zwrotowi prowizji. Opisaliśmy ten aspekt w tekście i w innych odpowiedziach na komentarze.
Dzień dobry,
kredyt hipoteczny brany w 2015r. Spłacony w 2020r. Czy należy się zwrot? Bank to Alior.
Dziękuje i pozdrawiam.
Tak jak już parokrotnie pisaliśmy, proporcjonalny zwrot kosztów innych niż odsetki należy się za kredyty hipoteczne zaciągnięte po 22.07.2017 roku, kiedy to weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym.
Dobry wieczór czy jeśli ultimo i kruk zostało spłacone można ubiegać się o zwrot prowizji ???
Skorzystałam z wniosku. Dzięki
Witam mam też pytanie odnośnie kredytu we wrześniu 2020 wziąłem kredyt hipoteczny 286000 na 30 lat ze zmienną stopą procentową w tum miesiącu go spłaciłem. Bank pobrał prwizję zgodnie z umową i teraz się zastanawiam czy należy mi się część zwrotu za opłatę za otwarcie i sporzadzenie umowy? Było to 5600zł.
Paweł! Oczywiście, że tak. Bank powinien sam bez wezwania Ciebie – rozliczyć prowizję proporcjonalnie, więc w tym wypadku powinieneś otrzymać zwrot praktycznie mniej więcej 28/30 z kwoty 5600 zł.
Dzień dobry!
Kredyt hipoteczny w ING Bank Śląski, zaciągnięty 20-02-2016. Umowa zawarta do stycznia 2027r. Całkowita spłata kredytu nastąpiła w grudniu 2021 r.
Naprawdę nie da się z tego nic wycisnąć? Biorąc pod uwagę powyższe informacje to marne szanse. Mam jednak nadzieję, że coś się do tego czasu zmieniło na korzyść kredytobiorcy.
Uprzejmie proszę o odpowiedź
Pozdrawiam Danuta M.
Dzień Dobry, w grudniu 2018 wziąłem kredyt hipoteczny w banku Santander raty malejące bank pobrał prowizję w kwocie 1,5 %. W lipcu 2022 spłaciłem całość kredytu, złożyłem wniosek w banku o zwrot prowizji, ale na miejscu konsultant mnie uprzedzał, że zwrot się nie należy i decyzja pewnie będzie negatywna. Co w takim wypadku powinienem zrobić ?
Tego typu zachowanie doradcy należy ocenić jednoznacznie negatywnie. Rok się zgadza (kredyt wzięty już po sierpniu 2017), min. 3 lata Pan spłacał. Proszę napisać do banku pismo, w którym poinformuje Pan o tym, że jest Pan świadomy swoich praw i poinformuje, że w razie odmownej decyzji, skieruje Pan sprawę do urzędu Rzecznika Finansowego i UOKiK-u. W artykule powyżej udostępniliśmy wzór PDF, za pomocą którego można skontaktować się z dowolnym bankiem. Jednakże część banków udostępnia swój formularz w tym celu (jak np. bank PKO BP – tu nie mieliśmy sygnałów o problemach z wypłatą prowizji). W takiej sytuacji ze wzoru polecamy skorzystać w razie problemów.