Zonda (dawniej BitBay) jest polską giełdą założoną w 2014 roku. Firma jest prowadzona przez Pinewood Estonia. Łącznie działa na niej ponad 800 000 unikalnych użytkowników. To całkiem spora liczba zainteresowanych jak na produkt pochodzący z mniej znanego państwa. Główna siedziba giełdy jest usytuowana w Polsce, z kolei jej oddziały znajdują się w Indiach i Holandii. Zonda otrzymała liczne wyróżnienia za swój interfejs handlu cyfrowego, który spełnia wysokie warunki bezpieczeństwa. Dziś przyjrzymy się szczegółowej ofercie dawnego BitBaya i zwrócimy uwagę na to, czym charakteryzuje się ten serwis.

Przede wszystkim operator umożliwia swoim klientom skorzystanie z giełdy kryptowalut, na której mogą zakupić najpopularniejsze monety cyfrowe, takie jak Bitcoin (cena), Litecoin, Ethereum. Jednak nie jest to jedyna usługa, z której skorzystamy za pomocą platformy Zonda (BitBay). Mocną stroną ZonDy, którą docenią rezydenci Polski, jest możliwość wymiany polskiego złotego bezpośrednio na kryptowaluty. Zezwolenia giełdy umożliwiają na swobodny handel złotówkami.

W jaki sposób działa giełda Zonda (BitBay)?

BitBay jest prawdopodobnie najbardziej dochodową platformą kryptowalut na europejskim rynku. Można za jej pomocą obracać kryptowalutami na terenie całej Unii Europejskiej. Dużą zaletą będzie dla nas to, że podczas korzystania z polskiej giełdy możemy skorzystać z opcji przyspieszonych płatności. W ten sposób znacznie ułatwimy sobie obrót kryptowalutami.

W ekosystemie BitBay znajdziemy ponad 30 kryptowalut, które możemy kupić lub sprzedać za fiat. Operator dostarcza użytkownikom różnorodne narzędzia analityczne, które pomagają w podejmowaniu decyzji dotyczących handlu.

Kryptowaluty Ethereum, Litecoin i BitcoinZonda wallet wbudowany w usługi giełdowe pozwala użytkownikom na kupowanie i przechowywanie kryptowalut z wielu zagranicznych rynków. Portfel nie wymaga dodatkowych opłat związanych z przemieszczaniem kryptowalut.

Z kolei możliwość kupowania tokenów z różnych rynków zapewnia konkurencyjne ceny. Kryptowaluta posiada ponad kilkadziesiąt tokenów. Poprzez założenie konta w portfelu Zondy, klient uzyskuje dostęp do:

  • wymiany walut,
  • płatności online i offline oraz
  • różnych metod wypłat i wpłat.

Podobnie jak w przypadku popularnych zagranicznych giełd typu Coinbase i Kraken, dawny BitBay działa za pomocą dwóch platform transakcyjnych. Główna platforma jest przeznaczona dla początkujących inwestorów, z kolei wersja Zonda Pro została stworzona z myślą o doświadczonych traderach.

Narzędzia oferowane przez BitBay

Za pośrednictwem narzędzi BitBay klienci mogą handlować kryptowalutami poprzez giełdy peer to peer. Wymiany mogą zostać przeprowadzone całkowicie anonimowo. W dostępnym systemie użytkownicy mogą wybierać różnorodne oferty spersonalizowane pod ich potrzeby. Przykładem jest staking wybranych projektów kryptowalutowych. Dostawca dokłada najwyższych starań co do tego, aby hakerzy lub nieuczciwi użytkownicy nie mogli dostać się do naszych portfeli kryptowalutowych znajdujących się w narzędziach Zondy.

Operator wykorzystuje system escrow, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo oszustwa finansowego. W systemie escrow kupujący i sprzedający deponują swoje środki przeznaczone na handel. Mogą je następnie zablokować, aby potwierdzić zgodność produktu. Po potwierdzeniu mogą uznać, że transakcja jest prawidłowa i ją zaakceptować lub wycofać się z opcji handlowej i odblokować swoje środki.

Podwójny depozyt jest świetnym sposobem na to, aby nie doszło do nieautoryzowanych transakcji, których użytkownicy nie chcieliby zrealizować.

Zonda giełda kryptowalut bannerCo najważniejsze, użytkownicy dawnego BitBaya podczas korzystania z peer to peer mogą kupować kryptowaluty bez autoryzacji innych scentralizowanych podmiotów. Ciekawym rozwiązaniem usługodawcy jest podejście do portfela kryptowalut, ponieważ wallety Zondy mogą być kilkukrotnie podpisane.

W ten sposób operator upewnia się co do tego, że nikt nie ukradnie naszych środków, nawet jeżeli uzyska dostęp do naszego rachunku giełdowego. Podwójnie podpisany i zaszyfrowany portfel kryptowalut Zonda jest niezwykle trudny do namierzenia dla hakera.

Przeczytaj też: Waluta cyfrowa – co to jest technologia blockchain? Przyszłość bankowości

Usługi dostępne na giełdzie Zonda

Najciekawszym elementem oferty Zonda jest oddzielna platforma przeznaczona dla doświadczonych inwestorów. Nazywa się Zonda Pro. W odróżnieniu od podstawowej platformy dla początkujących, korzystając z Zonda Pro, zyskujemy dostęp do różnorodnych narzędzi ułatwiających pracę profesjonalnym traderom:

  • wskaźniki RSI,
  • zaawansowane wykresy i
  • narzędzia do tworzenia własnych wykresów.

Kolejnym ciekawym narzędziem jest Bitcantor. Czyli usługa usprawniająca zarządzanie sprzedażą i zakupem tokenów. Kantor Zonda jest prosty w obsłudze. Został stworzony z myślą o użytkownikach, którzy chcą dokonać szybkiego zakupu wybranej kryptowaluty. W interfejsie kantoru znajdziemy wszystkie niezbędne informacje skompresowane w jednym miejscu:

  • cena spot kryptowaluty,
  • historyczna wartość i
  • liczba dostępnych tokenów na giełdzie.

Warto również wspomnieć o autorskiej usłudze Zonda Pay. Polega ona na przyjmowaniu bitcoina w formie zapłaty za usługi cyfrowe. Usługa umożliwia klientom firmy korzystanie z bezpiecznych i niezwykle szybkich płatności kryptowalutowych.

Z kolei usługa Zonda Cash jest innowacyjnym rozwiązaniem handlowym umożliwiającym wygodną wymianę fiatów na kryptowaluty. Usługa pozwala użytkownikom nabyć kupon w punkcie sprzedaży i odebrać go w formie cyfrowej. Działa to podobnie do znanego nam wszystkim kuponu prepaid PaySafeCard. Z tą różnicą, że usługa Zonda Cash opiera się na kryptowalutach. Dawny BitBay oferuje sprzedawcom pomoc, dzięki której mogą dołączyć do usługi nawet bez większej znajomości działania kryptowalut.

Najważniejsze zalety giełdy Zonda

Wśród zalet giełdy kryptowalut Zonda należy wymienić:

  • dostęp do wysokiej jakości platformy kryptowalutowej dla klientów z całej Europy,
  • podział na platformę dla początkujących i doświadczonych traderów (dostęp do zaawansowanych narzędzi usprawniających trading),
  • wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wady giełdy

Zauważamy z kolei następujące wady:

  • brak depozytów dla pieniędzy fiat,
  • niektóre oferty są dostępne tylko dla polskich rezydentów,
  • brak dostępu na terenie USA.

Przeczytaj też: Dlaczego giełda FTX upadła? Czym była i kiedy powstała?

Jak założyć rachunek giełdowy w Zonda?

By założyć konto wykonujemy konkretne kroki:

  1. przechodzimy na stronę główną operatora Zonda.com, po czym
  2. wybieramy opcję zarejestrowania nowego konta. Podajemy swój adres e-mail, na który dostawca przesyła dalsze instrukcje związane z rejestracją konta.
  3. Klikamy autoryzowany link rejestracyjny i przechodzimy do następnego kroku rejestracji.
  4. W następnym kroku wybieramy naszą nazwę użytkownika i dane do logowania na rachunek inwestycyjny.

W celu zwiększenia ochrony naszego rachunku możemy dodatkowo ustalić kod PIN niezbędny do logowania. Po wypełnieniu pełnego formularza rejestracyjnego zostaniemy przeniesieni do etapu weryfikacji konta.

Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut za pomocą Zondy

Jeżeli chcemy dokonać szybkiej transakcji, możemy wybrać na giełdzie Zonda taką opcję. Wystarczy, że wejdziemy w zakładkę giełda i ustalimy, za jaką kwotę chcemy kupić konkretną kryptowalutę. Po wypełnieniu formularza kupna lub sprzedaży możemy zarządzać naszym zleceniem. Należy mieć jednak na uwadze, że natychmiastowe kupno lub sprzedaż wiążą się z naliczeniem dodatkowej opłaty.

Opłaty i prowizje na dawnym Bitbayu (Zonda)

Prowizje na danej giełdzie to prawdopodobnie jeden z najważniejszych aspektów, który interesuje każdego inwestora. W końcu realnie wpływa na stan naszych oszczędności. Opłaty handlowe w Zondzie wynoszą 0,43%. Najbardziej opłacalne na BitBay są transakcje, które opierają się na wymianie jednej kryptowaluty na drugą. W tym wypadku klienci mogą zaoszczędzić najwięcej funduszy. W przypadku wymiany kryptowalut operator pobiera od biorcy jedynie 0,10% prowizji.

Opłata za wypłatę na platformie BitBay wynosi 0,0005 BTC za każdą wypłatę BTC dokonaną na platformie. Zgodnie z rynkową średnią, opłata ta jest na umiarkowanym poziomie.

Dostępne na giełdzie Zonda metody wpłat i wypłat

Jeżeli chodzi o składanie depozytów na giełdzie Zonda, operator niestety nie daje możliwości przechowywania waluty fiat. Możemy jedynie przesłać ją za pośrednictwem autoryzacji naszego konta bankowego lub karty kredytowej online. Taki rodzaj wymiany jest bardzo podstawowym sposobem na zakup kryptowaluty. Dzięki temu początkujący użytkownicy mogą szybko nauczyć się, na czym polega zamiana fiatów i kryptowaluty.

Jeżeli użytkownik chce jednak zainicjować wypłatę zgromadzonych środków, musi skorzystać z portfela kryptowalutowego dawnego BitBaya. Znajdzie go zarówno na głównej platformie internetowej, jak i w aplikacji mobilnej.

Po wybraniu kryptowaluty, którą chcemy sprzedać, autoryzujemy chęć wypłaty pieniędzy. Podajemy wówczas kwotę i adres, na które mają zostać przesłane środki. Po pewnym czasie platforma oblicza wynagrodzenie wymagane dla potwierdzenia transakcji.

Przeczytaj też: Analiza fundamentalna spółki – co to jest? Do czego służy i czym różni się od analizy technicznej?

Kryptowaluty dostępne w Zonda i kraje obsługiwane przez operatora

Dostęp do kryptowalut nie jest mocną stroną polskiego operatora, ponieważ oferuje on znacznie mniej od innych popularnych giełd. Jeszcze kilka lat tam mogliśmy znaleźć tam zaledwie 30 kryptowalut. Z czasem dostawca dodał nieco więcej opcji handlowych. W roku 2022 znajdziemy tam około 50 różnych projektów kryptowalutowych, w które możemy zainwestować. Z najważniejszych tokenów znajdziemy tam:

  • Bitcoin;
  • Ethereum;
  • Dash;
  • XRP;
  • XMR;
  • Litecoin;
  • zCash.

Niestety niektóre kraje rezygnują z usług Zondy. Giełda jest dostępna w niewielu lokalizacjach ze względu na brak wprowadzenia mandatu AML i KYC. W dzisiejszym świecie kryptowalut są to dwa główne wymagania postawione przed każdym operatorem giełdy kryptowalutowej.

Przeczytaj też: Bezpieczny profil inwestycyjny w 2022 roku – dywersyfikacja w postaci kruszców, obligacji czy antyków?

Charakterystyka platformy handlowej Zonda

Platforma handlowa Zonda jest prosta w obsłudze. Intuicyjny interfejs sprawia, że nawet osoby niedoświadczone, jeśli chodzi o handel kryptowalutami, mogą poradzić sobie z jej obsługą. W głównym panelu znajdziemy dostęp do giełdy, gdzie możemy wyświetlić pełną listę kryptowalut, w które możemy zainwestować. Możemy również przeglądać:

  • historię naszych transakcji,
  • wykresy cenowe i
  • dostęp do narzędzi handlowych.

Przeczytaj też: Jakich pytań o kryptowaluty lepiej nie zadawać?

API giełdy Zonda (Application Programming Interface)

Zonda giełda kryptowalut bannerFormat API dodatkowo ułatwia klientom giełdy Zonda poruszanie się po dostępnych na platformie opcjach handlowych. Aplikacja pozwala nam na:

  • dogodne pobieranie danych,
  • możliwość korzystania z rekordów bazy danych,
  • generowanie wykresów i
  • dostęp do zdecentralizowanych opcji wymiany kryptowalut.

Przeczytaj teżNowe altcoiny godne uwagi w roku 2022 – kryptowaluty z potencjałem

Dostęp do aplikacji mobilnej BitBay

Aplikacja mobilna zaprojektowana przez operatora Zonda jest niezwykle przydatnym narzędziem. Dostęp do wielu opcji z płaszczyzny telefonu pozwala nam odnaleźć czas na handel kryptowalutami niezależnie od tego, gdzie aktualnie jesteśmy.

Możemy również przeglądać wykresy na żywo naszych ulubionych aktywów lub sprawdzić stan internetowego portfela kryptowalutowego. Za pośrednictwem tej aplikacji traderzy mogą wykonywać wszystkie czynności, które są dostępne na stronie internetowej dawnego BitBaya.

Przeczytaj też: Słowniczek kryptowalut – podstawowe pojęcia i slang związane z blockchainem

UWAGA!

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi rejestr ostrzeżeń publicznych, dostępny pod adresem: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne. W rubryce „Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 i art. 151 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego)” znajdują się ostrzeżenia na temat firm, które bezprawnie wydają pieniądz elektroniczny. Według stanu na dzień 2.01.2023 r. widnieje tam aż 49 firm.

Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Nie stanowią również rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).

Powyższy tekst zawiera linki afiliacyjne, tj. reklamowe do serwisów współpracujących.

3.7/5 - (10 votes)