Nowy Rok, a więc 1. stycznia to zazwyczaj cezura czasowa obowiązywania nowych przepisów. Należy wiedzieć, że większość zmian w prawie zacznie obowiązywać od stycznia 2021 roku, niektóre parę miesięcy później. Już teraz warto jednak z nimi się zapoznać, by w momencie obowiązywania nie obudzić się z ręką w nocniku. Zwłaszcza, gdy planują Państwo inwestycję w postaci budowy nowego domu lub prowadzą działalność gospodarczą. Normy prawne zmieniają się również w tych materiach. Czujni muszą być także kierowcy, ponieważ ich pewne stare grzechy będą karane od teraz znacznie surowiej. Oto zmiany jakie zaczną obowiązywać dla określonych branż lub w zasadzie grup społecznych.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Autostrada - ruch drogowy i budowa domu - architektKierowcy powinni wiedzieć, że od grudnia 2020 roku mogą już jeździć bez prawa jazdy. Zapewnia to nowelizacja prawa o ruchu drogowym. W 2021 roku kierowcy mogą spodziewać się kolejnych zmian.

Podczas badania technicznego diagnosta sfotografuje nasz samochód. Nie tylko samo auto, ale i zegary w kabinie. Jeśli przyjedziemy na przegląd do 30 dni przed końcem ważności poprzedniego, to, po pozytywnej weryfikacji stanu auta, następne zostanie wyznaczone o oparciu o wskazaną w dokumentach datę poprzedniej kontroli. Ale jeśli spóźnimy się z przeglądem o więcej niż 30 dni, za badanie zapłacimy dwukrotną stawkę.

Od czerwca 2021 roku, kupując nowy samochód, niezbędne formalności związane z jego rejestracją załatwimy w salonie sprzedaży autoryzowanym przez producenta pojazdu. Wszystko wskazuje na to, że w 2021 roku zmienią się ograniczenia prędkości obowiązujące w terenie zabudowanym. Limit 50 km/h ma obowiązywać przez całą dobę, a więc także w nocy. Łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Niezależnie od tego, czy będziemy jechać przez obszar zabudowany czy autostradą, jeśli przekroczymy limit prędkości o co najmniej 50 km/h, stracimy wówczas prawo jazdy na 3 miesiące.

Koniec też z jazdą „na zderzaku”. Na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami ma wynosić połowę aktualnej prędkości, czyli jadąc 100 km/h musimy być 50 metrów za poprzedzającym samochodem. Wyjątek stanowi wyprzedzanie. Każdy kierowca będzie musiał zachować „szczególną ostrożność” i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który dopiero wchodzi na przejście.

Zmiany w prawie budowlanym 2021

Osoby, które chcą się budować, muszą liczyć się z większymi kosztami. Od Nowego Roku zaczynają obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi budynek ma być bardziej ekologiczny i energooszczędny.

Jeśli otrzymamy pozwolenie na budowę domu w roku 2021, będziemy musieli zadbać o to, aby spełnione zostały wymagane prawem warunki techniczne. Chodzi o:

 • współczynnik zużycia energii (tzw. wskaźnik EP). Określa on rocznie zapotrzebowanie budynku w energię pierwotną (pochodzącą z węgla, gazu, ropy), zużywaną do ogrzewania budynku, jego wentylacji, oświetlenia, zasilania urządzeń elektrycznych. Wskaźnik EP nie może przekroczyć 70 kWh mkw.
 • współczynnik przewodzenia ciepła (wskaźnik U). Może on osiągnąć maksymalnie:
  – 0,2 W/m2K – dla ścian.
  – 0,9 W/m2K – dla zwykłych okien.
  – 1,1 W/m2K – dla okien połaciowych.

Nowe wymagania dotyczące ogrzewania budynku

Należy też wiedzieć, że nowe przepisy wprowadzają także zmiany w ogrzewaniu budynku. Zwykłe kotły węglowe odchodzą do lamusa. Zastąpić je mają:

 • panele fotowoltaiczne,
 • pompy ciepła,
 • rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła).

Przeczytaj też: Program “Czyste Powietrze” 2022 – warunki dofinansowania, wniosek PDF

Zmiany w prawie pracy i emeryturach – płaca minimalna

Jak co roku zmienia się wysokość wynagrodzenia minimalnego dla pracowników. Natomiast osoby, które zakończyły już życie zawodowe czeka waloryzacja świadczeń.

Trzeba wiedzieć, że od stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2800 zł brutto (2061,67 zł na rękę). W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrośnie o 200 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wyniesie 18,30 zł brutto (12,00 zł netto). Znów w marcu zwaloryzowane zostaną emerytury i renty (szczegóły w artykule Waloryzacja emerytur i rent 2021 – tabela). Świadczenia wzrosną o wskaźnik procentowy (według projektu rządowego – 4,16 procent), nie mniej niż o 50 zł brutto. Najniższa emerytura ma wynieść 1250 zł brutto.

Emeryci po raz kolejny otrzymają „trzynastą emeryturę” i prawdopodobnie „czternastkę„. Wypłata tej ostatniej przewidziana jest na koniec 2021 roku. Co ważne, pełną kwotę 14. emerytury otrzymają tylko ci, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku pozostałych będzie stosowana zasada „złotówka za złotówkę” (czyli kwota pomniejszona o nadwyżkę od 2900).

Należy wiedzieć, że od 1. stycznia wzrasta wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. Wyniesie ono 1971 zł miesięcznie (poprzednio 1830 zł).

Przeczytaj też: Kasy fiskalne online 2022 – od kiedy, dla kogo, ceny i ulga na zakup

Zmiany w przepisach dla firm – JDG-i prawie jako konsumenci

narada mała firma - startupKupiliśmy towar, który okazał się wadliwy? Jako konsument, czyli osoba fizyczna kupująca na własny użytek, możemy dochodzić naszych praw od sprzedawcy. W przypadku prowadzących firmę prawo rękojmi było jednak ograniczone.

Należy wiedzieć, że od stycznia 2021 roku osoby prowadzące jednoosobową działalność będą miały:

 • szersze prawo rękojmi – sprzedawca nie będzie mógł wyłączyć rękojmi tylko dlatego, że kupujący jest przedsiębiorcą,
 • prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni (12 miesięcy, jeżeli sprzedawca nie poinformuje o prawie odstąpienia od umowy),
 • gwarancję zakazu zamieszczania klauzul niedozwolonych (tzw. abuzywnych) w umowach konsumenckich.

Przeczytaj też: Zawieszenie działalności gospodarczej online 2022 – wniosek

Ale uwaga, ostatni punkt dotyczy umów, które nie są związane z działalnością firmy wskazaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Na przykład: jeśli prowadzimy salon fryzjerski i kupimy do niego lampy, będziemy wówczas traktowani jak konsumenci. Inaczej byłoby, gdybyśmy kupili lampy, prowadząc sklep ze sprzętem oświetleniowym.

Ponadto warto dodać, że przedsiębiorca nadal nie będzie mógł korzystać z pomocy ani powiatowego rzecznika praw konsumenta, ani UOKiK-u.

Przeczytaj też: Kredyty dla firm – pożyczki na działalność gospodarczą – ranking

Podwyżki opłat w roku 2021

Jak zwykle na początku roku czekają nas podwyżki:

 • zacznie obowiązywać opłata cukrowa, a co za tym idzie wzrosną ceny napojów słodzonych. Więcej też kosztować będą popularne „małpki”, czyli napoje alkoholowe o objętości nieprzekraczającej 300 ml.
 • opłacając rachunek za prąd, znajdziemy tam nową opłatę mocową. Dla gospodarstw domowych wyniesie ona od 1,87 do 10,46 zł miesięcznie, pozostali odbiorcy energii elektrycznej zapłacą 0,0762 zł za kWh energii pobranej w godzinach 7.00 – 22.00 w dni robocze.
 • posiadacze radia lub telewizji zapłacą wyższy abonament rtv. Od nowego roku miesięczna opłata wyniesie 24,50 zł (poprzednio 22,70 zł), uiszczając go jednorazowo do 25. stycznia można zaoszczędzić 10% – wynosi wtedy 294 zł.

Ponadto warto dodać, że przedsiębiorcy muszą liczyć się z wyższą składką ZUS. Jej wysokość będzie znana w styczniu – według szacunków duży ZUS może wynieść 1450 zł miesięcznie.

3.8/5 - (9 votes)