Inwestycje w metale szlachetne stanowią szerszy i bardziej rozbudowany temat, niż mogłoby się wydawać większości z nas. Na rynku można bowiem znaleźć mnóstwo różnych produktów inwestycyjnych ze srebra i złota. Należą do nich monety bulionowe, sztabki, historyczne monety czy nawet złom, nie wspominając o aktywach finansowych indeksowanych ceną kruszcu. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, trzeba sobie odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie, które brzmi: czy (a może kiedy) lepiej inwestować w złoto, czy srebro?
Złoto vs srebro – w który metal szlachetny warto inwestować?
Oba kruszce są bardzo popularne wśród inwestorów. Inwestycja w metale szlachetne jest powszechnie uznawana za dobre zabezpieczenie majątku, a także dość pewny sposób na ograniczenie negatywnych skutków rosnącej inflacji w 2022 roku. W odniesieniu do innych aktywów dostępnych na rynku metale szlachetne odznaczają się także stabilnością cen.
Szczególną sławą od zarania dziejów cieszy się złoto. Królewski metal przez wiele stuleci pełnił główną rolę w systemach monetarnych całego świata, a współcześnie wciąż jest akumulowany przez wiele banków centralnych. Złoto jest ponadto wykorzystywane w:
- jubilerstwie,
- medycynie (zwłaszcza implantologii),
- kosmonautyce czy
- elektronice, gdzie duże znaczenie mają jego własności z zakresu przewodnictwa prądu.
Zapewnia ono wysoką koncentrację majątku, co ma znaczenie szczególnie dla osób zamierzających zainwestować duże kwoty. Oczywiście da się je kupić nawet w bardzo małych ilościach – istnieją monety czy sztabki o wadze 0.5 grama – jednak tu trzeba się liczyć z wyższą marżą przy zakupie.
Przeczytaj też: Gdzie sprzedać złoto i srebro inwestycyjne? Dlaczego w skupie mennicy czy u dealera?
Srebro również pełniło w przeszłości rolę pieniądza i również ma wiele zastosowań praktycznych. Posiada właściwości bakteriobójcze, zatem wykorzystuje się je w:
- medycynie i kosmetologii, a poza tym
- do produkcji sztućców i naczyń,
- filmów fotograficznych,
- luster i
- elektroniki.
Srebro ma także zastosowanie w fotowoltaice (panelach słonecznych). Srebro jest dużo tańsze od złota – sporą, jednouncjową monetę można kupić już za ok. 130 złotych (według cen na lipiec 2022). Za równowartość niedużego kawałka złota możemy więc kupić kilka różnych monet ze srebra. Biały metal, w przeciwieństwie do złota, z czasem pokrywa się patyną, mogą też pojawić się na nim białe plamki, zwane milk spotami.
Przeczytaj też: Jak się nie dać oszukać przy zakupie złota? Sprawdzanie autentyczności kruszcu
Cena złota i srebra oraz ich stosunek – gold/silver ratio
Istotną kwestią jest również porównanie cen obu metali. Przez długie lata ceny obu kruszców były powiązane odgórnie ustalonym współczynnikiem, ze względu na obecność obu w systemach monetarnych. Od czasu odejścia od pieniądza kruszcowego ceny złota i srebra wynikają z sytuacji na rynku, mimo to wciąż pozostają w dość dużej korelacji, tj. wzrosty jednego zazwyczaj pokrywają się ze wzrostami drugiego, podobnie jak spadki.
Istotne znaczenie ma także stosunek cen za uncję obu metali, określany jako gold/silver ratio. Stosunek ów w czasach monetarnych był ustalany zwykle na poziomie nie przekraczającym 20, a najczęściej oscylującym w okolicy 15 (gram złota był wart tyle, co 15 gramów srebra). Od uwolnienia cen kruszców współczynnik ten porusza się według praw rynkowych. Obecnie jego wartości zbliżają się do okolic 80, co jest historycznie dość wysokim poziomem i może, choć nie musi, oznaczać, że najbliższe lata będą lepszym czasem dla cen srebra niż złota.
Przeczytaj też: Czy warto inwestować w złoto i czy można je kupić anonimowo? 5 ważnych faktów
Srebro czy złoto – co wybrać? Podsumowanie
Inwestycja w metale szlachetne wymaga – podobnie, jak każda inna – edukacji i poznania specyfiki rynku. Wybór pomiędzy złotem i srebrem, a może także platyną czy palladem, zależy jednak w dużej mierze od osobistych możliwości finansowych i planów.
Warto także pomyśleć nad dywersyfikacją, oznaczającą w tym przypadku zakup po trochę zarówno jednego, jak i drugiego metalu. Przede wszystkim jednak ważna jest ciągła edukacja oraz uważny wybór źródła zakupów tak, by uniknąć ryzyka przepłacenia, oszustwa czy zakupu produktów podrobionych.
Przeczytaj też: Bezpieczny portfel inwestycyjny w 2022 roku – dywersyfikacja na kruszce, obligacje czy antyki?
Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).
Zostaw komentarz