Złoto to pierwiastek chemiczny o symbolu Au i liczbie masowej 196,96. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa aurora – jutrzenka. Ten szlachetny metal poprzez swój atrakcyjny i unikalny wygląd, a jednocześnie plastyczność, zawsze był jednym z najbardziej pożądanych kruszców. W czasach kryzysu gospodarczego metale szlachetne, w tym właśnie złoto, pomagają przechować wartość pieniądza i oszczędności. Nic dziwnego, że cena za uncję złota przebiła znowu wartość 1930 dolarów, a następnie 2000 USD na skutek spadku wartości tej waluty. Ile aktualnie kosztuje uncja? Ile to jest i czy warto inwestować w złoto? O tym dowiedzą się Państwo z poniższego tekstu.

Złoto – czym właściwie ono jest?

Złote monety - inwestycja w metale szlachetne - AuZłoto występuje głównie w postaci rodzimej, ale tworzy też minerały np. sylwanit. W stanie oczyszczonym jest “plastycznym” metalem szlachetnym, 70% cięższym od ołowiu, o błyszczącej powierzchni. Metal szlachetny, mało aktywny chemicznie w temperaturze pokojowej, dobry przewodnik elektryczności i ciepła o gęstości 19,32 g/cm sześcienny. Temperatura jego topnienia wynosi 1065 stopni Celsjusza.

Złoto nie ulega działaniu kwasu azotowego. Podlega natomiast działaniu wody królewskiej (mieszanina w stosunku 1:3 kwasu azotowego i solnego). Złota używa się do barwienia szkła, jego promieniotwórcze izotopy używane są jako znaczniki. Zajmuje wagowo 73. miejsce pod względem rozpowszechnienia w skorupie ziemskiej. Tlenek złota Au203 ma charakter amfoteryczny.

Ile kosztuje i ile waży uncja?

W poniedziałek 27.07. 2020 r cena złota przekroczyła historyczne maksimum z września 2011 roku i osiągnęła poziom 1930 dolarów za uncję. 1 uncja, którą oznaczamy jako “oz” waży 28,3495231 g. Prognozy analityków od razu sugerowały dalszy wzrost jego ceny (obecnie 2066 USD za uncję – sic!). Jako przyczyny podaje się wzrost napięcia na linii USA i Chiny, ma tu także wpływ polityka banków centralnych.

W przeszłości złoto było raczej odporne na załamania światowej koniunktury. Zainteresowanie złotem wzrasta zwykle w okresie niepewności. Obecnie do wzrostu cen złota głównie przyczynił się słabnący dolar.

Aktualne ceny i kursy złota

Ostatnie 2 tygodnie (przełom lipca i sierpnia 2020) skutkują podtrzymaniem słabszego dolara, EURO stanowi mniej niż 1,17 USD. Kurs EURO/USD osiągnął swój dwuletni rekord. Prognozy sugerują dalszy spadek dolara aż do dnia wyborów w USA. Rosja i Chiny zmniejszyły udział dolara we wzajemnych rozliczeniach z 90% do 50%. Rolę dolara zastąpić ma złoto, którego cena poszybuje w górę.

Wykres cen złota - ostatnich 10 lat

Wykres cen złota wyrażonych w amerykańskich dolarach z ostatnich 10 lat. Źródło: goldprice.org

Polski złoty w stosunku do głównych walut przedstawia się następująco: 4,4004 PLN za Euro, 3,7588 PLN za USD, 4,1074 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8507 w relacji do funta szterlinga. Obligacje 10 – letnie rentowność 1,351%..

Pomimo, że następstwa epidemii koronawirusa nadal zagrażają ożywieniu gospodarczemu, rynki pozostają stabilne, a inwestorzy liczą jakby na ochronną rolę polityki fiskalnej.

Czym jest próba złota?

Próby złota występują w różnych wartościach. Możemy wyróżnić następujące:

 • 24 – karatowe – próba 999 oznacza 99,9 % czystego złota, sprzedawane jest w sztabkach,
 • 18 – karatowe – próba 750,
 • 14 – karatowe – próba 585, 58,5% czystego złota, często stosowana próba,
 • 9 – karatowe – 375 – 37,5 % czystego złota,
 • 8 – karatowe – próba 333 – 33,3 % czystego złota, często używana próba.

Czy warto inwestować w złoto?

Polacy intensywnie kupują złoto. Ponieważ nie stać ich na sztabki, kupują blaszki cieńsze niż milimetr. Ocenia się że w zeszłym roku Polacy kupili 7 ton złota. Złoto jest uważane za lokatę kapitału na ciężkie czasy.

Złoto - płytka jednouncyjna - najwyższa próbaJeżeli dokonujemy zakupu złota od spółki lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą w dowolnej formie, nie płacimy podatku, bo złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, w przeciwieństwie do srebra.

Złoto wydaje się dobrą inwestycją na czas kryzysu. Skąd to przekonanie? Zwykle w okresie spadku koniunktury cena złota na świecie rośnie. Kryzys globalny w latach 2007- 2009 spowodował w Polsce spadek WIG 20 o 60% i analogicznie wzrost ceny złota o 60% z 2000 zł na 3200 zł.  Czy skutki pandemii będą podobne jeśli chodzi o ceny złota? W momentach silnego niepokoju następuje ucieczka do silnych, tzw. twardych walut, takich jak dolar amerykański czy frank szwajcarski.

Po upływie 4 miesięcy od ogłoszenia pandemii większość indeksów giełdowych, także WIG20, wynosi obecnie od kilku do kilkunastu procent poniżej stanów z końca lutego 2020 roku.

Rada Polityki Pieniężnej niemal do zera obniżyła główne stopy procentowe, oprocentowanie lokat nie przekracza obecnie 1 procenta. Wskutek tego duże ilości kapitału napływają na rynek złota.

Złoto wydaje się być dobrą inwestycją długoterminową. Historycznie ujmując od początku 2005 roku do połowy 2020 roku jego cena wzrosła z około 1300 do 7000 zł, czyli pięciokrotnie.

Złoto inwestycyjne

Złoto inwestycyjne to złote sztabki o próbie co najmniej 995 oraz monety spełniające wymagane kryteria. Monety wg przepisów powinny:

 • być próby co najmniej 900,
 • nie być starsze niż rok 1800,
 • posiadać status pełnoprawnego środka płatniczego w kraju pochodzenia,
 • mieć cenę nie przekraczającą 80 % wartości złota zawartego w monecie i są to tzw. monety bulionowe.

Sztabki złota – jak kupować?

Kupując sztabkę złota zwracamy uwagę na co najmniej trzy jej cechy:

 • parametry,
 • renomę producenta,
 • zastosowane zabezpieczenia.

sztabka złotaDla inwestorów detalicznych produkuje się sztabki próby 999 lub 995, o wadze od 1 do 1000 gramów. Sztabki złota produkowane są standardowo w około dziesięciu różnych masach.

Złoto można kupować od producentów lub pośredników. Jednym z nich jest Mennica Polska, która posiada własną rafinerię złota oraz jako jedyna w kraju wytwarza złote sztabki na masową skalę. Mennica Polska prowadzi sprzedaż złota przez internet, ponadto oferuje możliwość jego przechowywania.

Złote monety – Krugerrand, Orzeł i Kangur

Złote monety bulionowe mają przeważnie wagę 1/10, 1/4 lub 1/2 uncji trojańskiej (1 oz =31,3 g). Najtańsze z nich zawierają ponad trzy razy tyle złota, co najtańsze sztabki, są więc odpowiednio tyle razy droższe.

Najbardziej znane monety bulionowe to:

 • południowoafrykański Krugerrand,
 • amerykański Orzeł,
 • australijski Kangur, próba 999.

Każda z tych monet jest dobrym wyborem, ale istotne jest aby nabywany egzemplarz znajdował się w idealnym stanie technicznym. Dodać należy, że ceny skupu złomu złota podobnie jak złotej biżuterii zależą od marży w skupie oraz bieżących kursów.

Sztabki czy 1-uncjowe monety?

Zarówno sztabki, jak i monety bulionowe uznaje się za walutę, a nie surowiec, dlatego nie są obarczone podatkiem VAT. W przypadku, gdy sprzedaż złota nastąpi przed upływem pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpił jego zakup, to dochód osiągnięty przez inwestora podlega opodatkowaniu PIT.

Sztabki mają pewną przewagę w stosunku do monet, polegającą na nieco niższym progu wejścia w inwestycję, z kolei monety łatwiej jest weryfikować i posiadają one większe walory estetyczne. Monety jest też łatwiej zbyć oraz ciężej je podrobić. W sztabki może zostać wlana inna substancja, najczęściej wolfram.

Czy kupno złota jest rejestrowane?

Z różnych względów osoby kupujące złoto cenią sobie anonimowość. Sprzedawcy złota prowadzą ewidencję sprzedaży kruszców, nie mają jednak prawa legitymowania nabywców.

Czy złoto będzie nadal drożeć?

Eksperci sugerują, że cena złota będzie nadal rosła. Jest tylko kwestią czasu kiedy osiągnie cenę 2100 dolarów z uncję. Sprzyja temu pogłębiający się kryzys dłużny, wzrost awersji do ryzyka na rynkach i przewidywane niektórych gospodarek.

Od 2017 roku następuje spadek produkcji złota w świecie. Jeżeli nie będzie znaczących odkryć, produkcja złota będzie spadała. Jest to wynikiem odkrywania zbyt małej ilości nowych złóż, wyższych kosztów wydobycia, opóźnień w uruchamianiu kolejnych kopalni. Mamy do czynienia z klifem produkcji złotego kruszcu.

O przyszłość swoich ogromnych rezerw walutowych w kwocie 3 bln dolarów martwią się Chiny, bowiem znaczna ich część może się wkrótce stać tylko zapisem księgowym. Obecnie rozsądne wyjście to skup złota do państwowego skarbca. Udział złota w chińskich rezerwach jest wyjątkowo niski i wynosi 1,7 procent.

Złoto a srebro – co lepiej posiadać ?

Złoto i srebro to dwa metale szlachetne, ale który z nich jest lepszy do lokowania pieniędzy, który oferuje większe szanse na zysk?

Dobrze jest inwestować w aktywa, które można łatwo sprzedać i które są w danym okresie niedowartościowane. Takim aktywem aktualnie jest złoto. W każdym zakątku świata łatwo można je sprzedać, nadal istnieją pewne przesłanki przemawiające za wzrostem jego ceny.

Srebro w naturze występuje ok. 15-20 razy częściej niż złoto. Porównując cenę uncji srebra i złota, wydaje się, że srebro jest obecnie niedowartościowane. Szacunkowo srebro oferuje nawet 100% wzrost.

Mimo szans na większy zysk, decydując się na inwestycję w srebro należy uwzględnić, że srebro jest obciążone 23 % podatkiem VAT, ponadto trudniej jest znaleźć większe ilości srebra na rynku wtórnym.

Cena srebra jest raczej niska w stosunku do ceny złota, podlega jednak większym wahaniom. Oznacza to, że jeśli cena złota spada 1,5 %, to cena srebra w tym samym czasie może zmienić się o 4,5%. Srebro spada więcej, ryzyko jest większe. Dekoniunktura na metale szlachetne trwała od 1980 do 2000 roku, srebro w tym czasie spadło bardziej od złota.

Oznaczenie prób srebra przedstawia się następująco:

 • próba 925= zawiera 92,5 % czystego srebra,
 • inne próby, podające w promilach zawartość czystego srebra to: 875, 830, 800.

Imitacja złota – piryt

Jedną z imitacji złota nich jest piryt, stosowany w medycynie niekonwencjonalnej. Ponadto łatwo iskrzy się przy uderzaniu o niego krzesiwa (stąd jego nazwa od greckiego słowa pyr – ogień). Jego symbol chemiczny to FeS2. Metal ten jest zwany także złotem głupców lub kocim złotem.