Na zastrzeżenie karty decydujemy się najczęściej w dwóch sytuacjach – kiedy ją zgubiliśmy lub podejrzewany, że została nam ona skradziona. Takie posunięcie pozwala ochronić zgromadzone na koncie środki. Jak można to zrobić? Przede wszystkim telefonicznie, by nie marnować czasu, który w tym przypadku jest niezwykle ważny. Zastrzeżenie karty jest także możliwe w oddziale banku. Nieco mniej popularne jest wykonanie tego działania poprzez system bankowości mobilnej, a to głównie dlatego, iż nie każda instytucja daje nam taką szansę. Dlaczego owa czynność jest tak ważna? Jaka jest różnica między zablokowaniem a zastrzeżeniem karty? Sprawdź, które rozwiązanie warto wybrać, kiedy utracisz kartę!

Zastrzeganie kart płatniczych – na czym polega?

Zastrzeżenie karty to zablokowanie możliwości wykonywania transakcji z jej użyciem, na stałe. Akceptując tę czynność musimy być świadomi, iż jest to proces nieodwracalny. W praktyce oznacza to, iż już więcej z owej karty nie skorzystamy. Nawet jeśli nikt nam jej nie ukkłódka na karcie bankowej - blokada a zastrzeżenieradł i znaleźliśmy ją w kieszeni płaszcza to zastrzeżenia nie da się cofnąć. Nie możemy ponownie zadzwonić na infolinię i poprosić o odblokowanie, gdyż jest to niemożliwe.

Co zatem zrobić w sytuacji, kiedy faktycznie karta się znalazła, a my zdążyliśmy ją już zastrzec? Należy ją zniszczyć. I to w taki sposób, by nie była ona zdatna do użycia. Dlatego też najlepiej przeciąć ją wzdłuż paska magnetycznego czy też chipa. Zanim jednak to zrobimy warto się upewnić, czy nie mamy obowiązku jej zwrotu do banku. Te informacje znajdziemy w odpowiednich regulaminach.

Jak zastrzec kartę płatniczą?

Wbrew pozorom nie jest to trudne. Jeśli faktycznie nie możemy znaleźć swojej karty płatniczej i istnieje duże prawdopodobieństwo jej kradzieży, warto działać możliwie jak najszybciej. A wszystko po to, by nie utracić pieniędzy, które przypisane są do naszego konta.

Bezsprzecznie najszybciej zrobimy to przez telefon. W większości przypadkach banki posiadają w tym celu numer dedykowany. Dzięki temu dodzwonimy się bezpośrednio do działu, który zajmuje się tego typu sprawami i automatycznie zaoszczędzimy sporo czasu. Jeśli jednak nie możemy lub nie wiemy jak sprawdzić owy numer, należy zadzwonić na infolinię. Po podaniu odpowiedzi na kilka pytań pracownik infolinii zweryfikuje naszą tożsamość, a następnie zablokuje kartę.

Zastrzeżenie karty płatniczej można dokonać również w banku. Tam także przejdziemy weryfikację – w tym przypadku niezbędny będzie dowód osobisty. Jeśli wraz z kartą zgubiliśmy wszystkie dokumenty to niestety procedura będzie utrudniona. Konieczna będzie wizyta na policji, a także wyrobienie tymczasowych dokumentów.

Są banki, choć jest ich nadal niewiele, które umożliwiają nam zastrzeżenie karty poprzez bankowość mobilną lub internetową.

Zastrzeżenie karty – kto może to zrobić?

Posiadacz konta, do którego przypisana jest karta – taką praktykę stosują wszystkie banki. Warto jednak zauważyć, że niektóre instytucje bankowe dają taką możliwość również innym osobom. A mowa tu np. o rodzicach czy współmałżonku. By w tym przypadku cały proces przeszedł pozytywnie owe osoby muszą podać wszystkie niezbędne dane dotyczące użytkownika karty.

Jest jeszcze trzecia opcja, która może niektórych nieco zdziwić. Otóż, zastrzec kartę mogą również osoby trzecie. Jeśli zatem ktoś znajdzie naszą kartę to jak najbardziej może on wykonać całą procedurę w każdym banku. Informacje, które będzie musiał podać to imię, nazwisko i dane umieszczone na karcie.

Przeczytaj też: Pierwsza pożyczka za darmo – ranking ofert chwilówek z RRSO 0%

Zastrzeżenie karty – dlaczego warto?

Jeśli podejrzewamy, że faktycznie mogliśmy zgubić kartę to jej zastrzeżenie wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. A to dlatego, że będziemy mieć wtedy pewność, że nikt z niej nie skorzysta. Nie będzie mógł zapłacić w sklepie stacjonarnym czy internetowym, a także nie wypłaci środków z bankomatu.

Pewni możemy być również tego, że od momentu zastrzeżenia karty to bank ponosi odpowiedzialność w sytuacji, kiedy z konta zniknęłyby nam pieniądze.

Przeczytaj też: Cashback – co to jest i jak działa? Wypłata gotówki w sklepie a moneyback

Zastrzeżenie karty a blokada karty – na czym polega różnica?

Korzystając aktywnie z bankowości internetowej czy też mobilnej mogłeś zauważyć takie opcje obok karty płatniczej jak: zastrzeżenie karty i zablokowanie karty. Istnieją pomiędzy nimi znaczące różnice. Blokada nakładana jest tymczasowo. Dlatego też korzystamy z niej najczęściej wtedy, kiedy karta zawieruszyła się nam gdzieś w domu i liczymy, że finalnie ją znajdziemy. Na czas owej blokady, wykonanie transakcji jest niemożliwe. Owa opcja jest dostępna w większości bankach w bankowości internetowej czy też mobilnej. Jest darmowa. Kiedy znajdziemy kartę, możemy anulować ową blokadę i dalej z niej korzystać. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku zastrzeżenia karty. W sytuacji, kiedy została nam ona skradziona, zapomnieliśmy do niej PIN czy też ktoś wyłudził od nas dane – należy wybrać to rozwiązanie, gdyż da nam to gwarancję, iż nikt z niej nie skorzysta, a my nie stracimy pieniędzy. Jak już zostało wspominane, zastrzeżenie karty to proces, którego nie można anulować. Po wykonaniu takiej procedury karta będzie już na zawsze bezużyteczna.

Przeczytaj też: Transakcja odrzucona – 6 możliwych powodów odmowy transakcji kartą

Zastrzeżenie a blokada karty płatnicznej – podsumowanie

W obecnych czasach coraz więcej osób posiada konto w banku, a także przypisaną do niego kartę płatniczą. Choć staramy się zawsze uważać i trzymać blisko siebie tak ważne dokumenty to niestety mogą przytrafić się nam sytuacje, w których możemy zgubić ową kartę. Jeśli faktycznie tak się stało to warto jak najszybciej zabezpieczyć swoje pieniądze poprzez zastrzeżenie karty. W tym celu warto zadzwonić na dedykowany numer lub infolinię, by nie marnować czasu. Nie obawiajmy się, to bezpieczny proces. I choć jest on nieodwracalny to warto się na niego zdecydować. Nową kartę możemy zamówić telefonicznie, przez Internet lub w placówce banku, by móc znów płacić za zakupy czy wypłacać gotówkę z bankomatu.

Przeczytaj też: Bankomat nie oddał karty – co robić w takiej sytuacji? Przyczyny i rozwiązania

4.3/5 - (3 votes)