Wszyscy wiemy w jak ciężkich i dziwnych czasach przystało nam dzisiaj żyć. Ta sytuacja nadeszła nagle i niespodziewanie. Wiele osób straciło pracę, a niektórzy nawet samą możliwość pracy. Jak sobie z tym poradzić? Jest na to pewien sposób, być może nie idealny i nie dla każdego, ale jest. Dla wielu osób cały ich świat przeniósł się w ostatnich miesiącach do Internetu. Szkoła, uczelnia, spotkania ze znajomymi, praca. Wszystko odbywa się zdalnie. Zatrzymajmy się więc na pracy. Jak można dorobić sobie do pensji lub po prostu zarobić jakiekolwiek uczciwe, dodatkowe pieniądze podczas pandemii? Poznaj nasze 4 propozycje – wypełnianie ankiet online, udzielanie korepetycji, MLM czy praca jako tajemniczy klient.
Poniższy tekst jest częścią poniedziałkowego cyklu #Praca i kariera, w ramach którego opisaliśmy już jak napisać CV bez doświadczenia, czym jest rozmowa kwalifikacyjna i rozmowa kwalifikacyjna online, umieściliśmy wzór listu motywacyjnego oraz wiele innych porad. Dzisiaj zajmiemy się metodami na dorobienie do pensji.
Jak zarabiać dodatkowe pieniądze zdalnie w trakcie pandemii?
Szczęściarzami są ci, którzy już wcześniej pracowali online, inni nauczyli się tego w ostatnim czasie, ale co jednak z zawodami, które nie mogą pracować zdalnie? Fryzjerzy, kelnerzy, murarze i wiele innych! Co z nimi? Część oczywiście nadal pracuje w swoim zawodzie, jednakże każdy z nich z pewnością poniósł koszty obecnie panującej pandemii – mniejsze lub większe.
Idealnym rozwiązaniem byłoby podjęcie pracy, którą mógłby wykonywać każdy, bez względu na wiek czy wykształcenie, a nawet osoby przebywające obecnie na kwarantannie. Pracy, którą można wykonywać będąc we własnym domu. Rozwiązaniem jest praca online, jej przykładów można byłoby wymienić mnóstwo.
Nie każdy jest jednak do niej przekonany, bowiem często kojarzy się ona z oszustwem i wykorzystywaniem. Czy rzeczywiście tak jest? W pewnym sensie tak, jednakże bądźmy szczerzy – oszustwo niestety czai się na każdym kroku. Praca zdalna ma różne formy, a jej plusem jest to, iż często możemy wykonywać ją bez żadnego specjalistycznego wykształcenia czy doświadczenia. Poniżej kilka jej przykładów.
Wypełnianie ankiet online za pieniądze
Kiedy słyszymy o wypełnianiu ankiet, często również jesteśmy sceptycznie nastawieni, no bo kto by nam zapłacić za odpowiadanie na pytania? Istnieje wiele paneli internetowych, które właśnie za to płacą. Przykładem jest chociażby Mylead.global (zarejestruj się!). Być może nie są to duże pieniądze, ale zdecydowanie warto dorobić sobie chociaż te parę groszy, bo w momencie gdy nie mamy żadnej pracy te kilka groszy może nam naprawdę podreperować nasz budżet i tym samym okazać się bardzo przydatne.
Zresztą można też zarejestrować się w kilku panelach, a nie tylko w jednym, wtedy co jakiś czas możemy łącznie uzbierać całkiem fajną kwotę. Rejestrując się w panelach, zwykle wystarczy:
- podać tylko adres mailowy i
- odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, które pozwolą na dopasowanie do nas konkretnych ankiet.
Po rejestracji zwykle ankiety przysyłane są na maila, natomiast istnieją również takie panele (tzw. rotatory), do których trzeba się samodzielnie logować i klikać w wyznaczone miejsca, żeby przeszukać bazę ankiet. Podejmując się wypełniania ankiet można się tym zajęciem trochę zrazić, ponieważ zwykle na początku nie przychodzi zbyt wiele ankiet, a często zdarza się, iż nawet jeśli jakaś się trafi, system odmawia nam jej wypełnienie twierdząc, że nie „nie mamy odpowiedniego profilu” do jej wypełnienia.
Dzieje się tak dlatego, iż na początku system po prostu chce nas poznać, dlatego też zaraz po rejestracji odpowiadamy na kilka podstawowych pytań, na podstawie których przydzielane są nam pierwsze ankiety, które też służą do „poznania nas”. Twórcy ankiet zwykle szukają respondentów o konkretnym profilu, czyli tylko danej grupy osób, np. w przedziale wiekowym 20-30 lat lub tylko nauczycieli, dlatego z części ankiet system po prostu nas wyrzuca.
Żeby osiągać jak największe zyski z wypełniania ankiet po prostu… musimy wypełniać ankiety, im więcej ankiet wypełnimy (lub zaczniemy wypełniać), tym następnie więcej odpowiednich dla nas ankiet będziemy dostawać.
Należy zwrócić szczególną uwagę na wspomniane wcześniej rotatory, które nie będą wysyłały nam zaproszeń do ankiet, tylko sami musimy te ankiety wyszukiwać. Zwykle są to jednak zagraniczne panele, z których też można więcej zarobić. Sposobem na nie jest jak najczęstsze klikanie w przyciski szukające ankiet, im większą wykażemy się aktywnością, tym więcej ankiet zostanie nam przydzielone.
Przeczytaj też: Darmowe chwilówki 2022 – nowe firmy – ranking
MLM – multi-level marketing (wielopoziomowy)
Często gdy słyszymy skrót MLM, od razu mamy złe skojarzenia i kategorycznie odmawiamy sobie nawet dowiedzenia się czegokolwiek o danej firmie. Zadajmy sobie jednak kilka pytań. Czy pracowaliśmy w firmie działającej na zasadach MLM? Czy wiemy na czym to w ogóle polega? Czy wiemy co to za firma, czym się zajmuje i co ma nam do zaoferowania?
Każdy może mieć inne doświadczenia w tej kwestii, ale raczej nie ma osoby, która poznałaby zasady pracy i plany marketingowe we wszystkich firmach opartych na MLM i byłaby w stanie powiedzieć, że każda z tych firm tylko wykorzystuje ludzi. Przede wszystkim każda firma jest inna i działa na innych zasadach, więc nawet jeśli mieliśmy styczność z jedną z nich, nie oznacza to że wszystkie pozostałe działają w ten sam sposób.
Marketing wielopoziomowy MLM oznacza w skrócie rozbudowywanie firmy poprzez kolejne „generacje pracowników”. Mianowicie podejmując się pracy w takiej firmie, możemy zapraszać do niej kolejne osoby, od których zarobków sami będziemy czerpać określony procent zysku. Nie zawsze jednak musi to tak wyglądać, uczciwe firmy oparte są na sprzedaży różnych produktów, a my mamy wybór – chcemy być tylko „sprzedawcami” (w zależności od tego, jakie produkty firma oferuje) lub decydujemy się również na rozbudowywanie swojego zespołu, by powiększyć swoje zarobki.
Przeczytaj też: Zasady networkingu – czym jest? Jak zacząć i zachować się na spotkaniu networkingowym?
Rozpoczynając współpracę z niektórymi firmami, wymagany jest od nas zakup „pakietu startowego”, który ma pomóc nam w naszej przyszłej pracy. Jednakże istnieje wiele firm, które tego nie wymagają. Wtedy też zaczynając współpracę zupełnie nic nie tracimy (może poza odrobiną naszego czasu), a zyskujemy nowe doświadczenia, poznajemy nowe osoby i możemy też zarobić (nawet całkiem dobre pieniądze, jeśli odpowiada nam taki rodzaj pracy).
Pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem, mamy prawo do odsprzedaży pakietu startowego w każdej firmie w ciągu 180 dni od rejestracji – za 90% jego wartości. Sponsor lub firma ma obowiązek odkupić go w tej kwocie. Jest to mechanizm prawny, który wprowadzony został w celu ograniczenia procederu naciągania nowych członków systemów tzw. sprzedaży lawinowej na drogie pakiety startowe z wizją szybkiego i łatwego zarobku.
Przeczytaj też: Zagrożenia w świecie bankowym i finansowym oraz metody oszustów w sieci – na co uważać?
Korepetycje/warsztaty online
Każdy z nas ma jakieś zainteresowania, może dobrym pomysłem byłoby znalezienie osób, z którymi moglibyśmy się z nimi podzielić? Jeśli jesteśmy nauczycielami lub studentami niedługo po maturze (lub po prostu pasjonatami danego przedmiotu), mamy zapewne sporą wiedzę w zakresie wiedzy szkolnej. Bardzo łatwo możemy ją wykorzystać udzielając korepetycji online uczniom szkół podstawowych, ponadpodstawowych lub określając swoją specjalizację jako „przygotowanie do matury”.
Istnieją do tego nawet specjalne strony, na których możemy za darmo zarejestrować się jako korepetytor. Jeśli natomiast mamy inne zainteresowania, np. manualne, możemy organizować warsztaty online. Wystarczy znaleźć swoją grupę odbiorców (należy pamiętać, iż z czasem będzie się ona zapewne powiększać) i dzielić się z nimi własną wiedzą w danym zakresie.
Jeśli warsztaty polegać mają na wykonaniu jakiegoś przedmiotu, dobrym pomysłem jest również tworzenie zestawów dla swoich odbiorców (pakietów z wszystkimi potrzebnymi do wykonania danego przedmiotu rzeczami), wtedy sami kupujemy wszystkie potrzebne rzeczy, następnie pakujemy i rozsyłamy je swoim odbiorcom. Sami nic na tym nie tracimy (może poza odrobiną czasu), a jest to fajny zabieg przyciągający do nas nowe osoby.
Przeczytaj też: Nierejestrowana działalność gospodarcza 2022 – dla kogo? Limit przychodu, wystawianie faktur, prawa klienta, PIT
Tajemniczy klient – sposób na dodatkową pracę
Tajemniczy klient to ktoś, kto wcielając się w rolę potencjalnego klienta bada jakość obsługi oraz sposób wykonania pracy danego pracownika. Tajemniczy klienci mogą pracować zarówno:
- stacjonarnie (np. przeprowadzając audyty w sklepach czy lokalach), jak i
- zdalnie (badając usługi dostępne w Internecie).
Jest to dobry sposób na dorobienie kilku groszy, gdyż to zajęcie nie wymaga od nas specjalnego wykształcenia czy często nawet żadnego przygotowania do pracy, a nie zajmuje nam też sporo czasu. Jeśli chodzi o zadania zdalnego tajemniczego klienta, często zdarza się, iż jest to po prostu rozmowa telefoniczna lub mailowa z konsultantem danej firmy.
Po takiej rozmowie wystarczy tylko jeszcze zdać raport (zazwyczaj pisemny) i opowiedzieć w nim o tym, czy dany pracownik dobrze wykonał swoją pracę czy też nie.
Przeczytaj też: Zatrudnienie niepełnosprawnego 2022 – dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON i ulgi – warunki, wysokość, kwoty, stopnie niepełnosprawności
Sposoby na zarabianie w trakcie pandemii koronawirusa – podsumowanie
To tylko kilka spośród propozycji pracy zdalnej. Takich propozycji jest naprawdę dużo i wśród nich każdy może znaleźć coś dla siebie. Zwykle wystarczy tylko dostęp do Internetu, pełnoletność i posiadanie adresu e-mail. Przedstawione wyżej formy pracy zdalnej często nie wymagają poświęcania dużo czasu, a dzięki nim można sobie chociaż trochę dorobić (czy nawet całkiem dobrze dorobić). Należy pamiętać, iż jeśli komuś pozwala na to czas, można też łączyć różne formy pracy zdalnej, jest to szansa na podwyższenie nawet kilkukrotnie swoich zarobków.
Przeczytaj też: Pierwsza praca bez doświadczenia dla studentów i absolwentów – jak jej szukać i znaleźć?
Jeżeli interesuje Cię wypełnianie ankiet online, to mogę polecić aplikację Paidwork, ankiety to jedna z kilku metod zarabiania pieniędzy na tej platformie. Sam korzystam z Paidwork od kilku miesięcy i z czystym sumieniem mogę ją polecić.