Robienie zdjęć to nie tylko hobby, ale też i sposób na zarabianie pieniędzy. Dla wielu osób jest to wręcz zawód lub połączenie pasji z możliwościami zarobkowymi. W sieci istnieje wiele banków fotografii (tzw. photo stocków), do których możemy wgrywać własne zdjęcia i sprzedawać je wielokrotnie. Jest to jeden z najciekawszych sposobów na zarabianie w Internecie, który dokładnie opisujemy w tym tekście. Odpowiadamy też na pytania czym tak właściwie są banki zdjęć, jak można zarabiać na nich pieniądze oraz dlaczego warto pracować właśnie w taki sposób.

Banki zdjęć – photo stocki – czym są i jak zarabiać?

Banki zdjęć to serwisy w Internecie, które umożliwiają kupowanie fotografii. W sieci istnieje wiele tego typu serwisów, a wśród najpopularniejszych znajdują się:

  • Shutterstock,
  • Adobe Stock,
  • iStockPhoto,
  • Depositphotos.

freelancer przegrywajac zdjecia zaparatu na stockaStocki dają możliwość kupowania zdjęć:

  • gazetom,
  • portalom internetowym,
  • wydawcom czy
  • osobom prywatnym.

Znajdziemy na nich zarówno fotografie jak i grafiki czy inne materiały takie jak wideo.

Jak mogę zarabiać na robieniu zdjęć?

W bankach zdjęć możemy zarabiać na ich sprzedaży na kilka sposobów. Ogólnie istnieją dwa główne typy rozliczania się:

  • Pierwszym jest wielokrotna sprzedaż zdjęć. Oznacza to, że raz wgrane zdjęcie do banku fotografii może być sprzedawane wiele razy różnym osobom w nieskończoność. Cena za sprzedaż jednego zdjęcia to przeważnie kilkadziesiąt centów. Jest to jednak korzystne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że dane zdjęcie może być kupione wiele razy i może być sprzedawane przez nas na kilku portalach tego typu.
  • Drugim sposobem zarabiania jest sprzedaż na wyłączność. Oznacza to, że dane zdjęcie możemy zostać sprzedane jedynie raz, a po jego zakupie na klienta przechodzą wszelkie prawa związane z fotografią. Cena za taką sprzedaż to przeważnie ok. kilkanaście — kilkadziesiąt dolarów. Wynagrodzenie naliczane jest w zależności od sposobu kupna zdjęcia i tego ile zapłacił za nie klient. Za jedno zdjęcie możemy otrzymywać zatem różne wynagradzania w zależności, od jakich tego pakietów i cen użył klient je kupujący.

Niektóre banki zdjęć oferują również fotografom, aby pracowali dla nich na wyłączność, oferując wyższe stawki za oba powyższe typy rozliczeń. Nie jest to najpopularniejsze i wskazane — szczególnie na początku zarabiania, choć warte przemyślenia jeśli poznamy już specyfikę tego rynku.

Na stockach możemy również zarabiać, polecając nasze zdjęcia czy dany serwis innym osobom w sieci. Możemy robić to przez link polecający lub banery graficzne i reklamy. Jest to tzw. afiliacja, a jeśli osoby z Internetu przejdą na dany serwis poprzez nasz link i zarejestrują się na nim, a następnie dokonają zakupów, my otrzymamy wynagrodzenie.

Przeczytaj też: MLM – czym jest marketing wielopoziomowy? Piramida czy biznes – nasza opinia

Jak przebiega proces dodawania fotografii i sprzedaży?

Proces dodawania fotografii do banku zdjęć jest stosunkowo prosty, aczkolwiek może zajmować nieco czasu szczególnie niewprawionym osobom. Aby dodać zdjęcia, należy zarejestrować konto, zweryfikować je i przejść na swój profil, a następnie wybrać odpowiednią zakładkę.

Pierwszym krokiem jest wgranie fotografii — tak samo jak np. załącznika w e-mailu. Przy dużych partiach zdjęć możemy wgrywać je folderami. Następnie każde zdjęcie należy opisać. Najczęściej jest to tytuł zdjęcia, opis i tagi opisujące tematykę fotografii. W tych miejscach należy podawać trafnie opisujące zdjęcie teksty oraz tagi dotyczące rzeczywistej tematyki zdjęcia.

Gdy opiszemy fotografie, przesyłamy ją do zaakceptowania. Operacja najczęściej trwa kilka dni. Moderatorzy w tym czasie sprawdzają nasze zdjęcie pod kątem wymagań technicznych, poprawnego opisu i innych wymagań formalnych np. zgody na publikowanie wizerunku jeśli na zdjęciu znajdują się modele.

Każdy serwis ze zdjęciami ma swoje — nieco inne wymagania odnośnie tematyki, jakości czy kompozycji zdjęcia. Niektóre z nich są niezwykle rygorystyczne i akceptują tylko najbardziej jakościowe fotografie, inne zaś podchodzą do akceptowania zdjęć w bardziej liberalny sposób. W razie odrzucenia otrzymamy notkę, o jaki błąd chodzi i będziemy mogli go naprawić np. odpowiednio retuszując czy kadrując zdjęcie.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Dlaczego nie warto pracować na czarno? Konsekwencje dla pracownika

Dlaczego warto zarabiać na zdjęciach w sieci?

Istnieje bardzo dużo powodów, dla których warto zarabiać pieniądze na robieniu i ich sprzedaży. Z pewnością pierwszym z nich jest taki, iż jest to jakościowy sposób pozwalający zarabiać realne i duże sumy pieniędzy. W sieci roi się od mało opłacalnych sposobów takich jak klikanie w reklamy czy wypełnianie ankiet, które przeważnie nie przynoszą żadnych korzystnych zarobków. Praca poprzez sprzedaż zdjęć w Internecie umożliwia zarabianie nawet etatowych pensji lub jeszcze większych sum.

młoda uśmiechnięta fotografka w trakcie pleneru z lustrzanką w dłoniachNasze zarobki uzależnione są od naszego zaangażowania i jakości wykonywanych zdjęć. To my zatem odpowiadamy za to czy zdjęcia zostaną kupione, mając na nie wpływ. Sama praca w ten sposób jest w pełni legalna. Banki zdjęć są globalnymi dużymi markami. Podajemy też swoje dane osobowe, a wszystkie dochody są oficjalnie rozliczane. Sprzedaż zdjęć w bankach fotografii jest zatem sposobem pracy w sieci, który daje duże możliwości zarobkowe.

Przeczytaj też: Mikrofaktoring ranking – faktoring dla firm jednoosobowych – małych i nowych

leadstar 750x300 banner zarabianie social media

Zalety współpracy z photo stockami

Praca oraz robienie i sprzedawanie zdjęć w Internecie ma też plusy związane z samą formą tego zajęcia. Robienie fotografii i ich sprzedaż na stockach jest niezwykle elastycznym rozwiązaniem. Dzięki temu będziemy mogli pracować dokładnie tyle, ile chcemy oraz kiedy chcemy. Ten sposób zarabiania w sieci przypadnie zatem do gustu szczególnie osobom lubiącym niezależność lub chcącym pozostać freelancerami. Sprzedawać zdjęcia w sieci możemy również pracując na pełny etat, poświęcając pełny czas zawodowy na to zajęcie lub traktować robienie zdjęć jako dodatkową pracę. Jest to też możliwość pracy dla osób, które z pewnych przyczyn nie są w pełni dyspozycyjne, a chcą zarabiać pieniądze.

Przeczytaj też: Pożyczka dla bezrobotnych bez zarobków i zaświadczeń od pracodawcy

Jednym z największych plusów sprzedaży zdjęć w bankach fotografii jest możliwość budowania pasywnego sposobu zarabiania. Po stworzeniu portfolio na portach złożonego z kilkudziesięciu — kilkuset zdjęć będziemy mogli liczyć na regularną sprzedaż naszych fotografii bez naszego udziału. Dzięki temu teoretycznie nie będziemy musieli robić nic, a zysk będzie generował się samoczynnie. Im więcej zdjęć wgramy, tym wyższe będą miesięczne pasywne zarobki. Tworząc zatem swoje portfolio, budujemy też dodatkowo pasywny dochód, który nie wymagał będzie naszego zaangażowani w przyszłości.

4.3/5 - (9 votes)