Przeważnie gdy wymieniamy naszego laptopa i kupujemy nowy sprzęt, z radością udajemy się do sklepu. W takim momencie często nie myślimy o wielu kluczowych kwestiach, które wychodzą dopiero po czasie, gdy użytkujemy nowego laptopa i natrafiamy na pierwsze przeszkody. W tym tekście podpowiadamy zatem na co powinniśmy zwrócić uwagę, udając się do sklepu po nowy komputer, aby jego wybór był trafny.

Jaki laptop wybrać do pracy, domu, na studia – na co zwrócić uwagę? Rozmiar matrycy i komputera

Jednym z najważniejszych wyborów, jakie musimy dokonać, jest wielkość matrycy oraz komputera. Jest to bardzo ważny czynnik, który będzie decydował o funkcjonalności, a także wygodzie korzystania z laptopa. Najpopularniejszymi rozmiarami są ekrany o przekątnej długości 15,6 cala oraz ultrabooki 13,3 lub 14,1 cali. Na rynku znajdują się również nieco większe i nieco mniejsze o kilka cali laptopy. Jakie zatem rozmiar komputera przenośnego wybrać?

laptop - mały koszyk na zakupy onlinePrzede wszystkim powinniśmy określić do czego potrzebujemy komputera. Jeśli będziemy używali go przeważnie w domu i nie będziemy go przenosili na co dzień, dobrym wyborem będzie kupno laptopa 15,6 cala. Dzięki temu zyskamy dużo większe pole pracy, a także większą wygodę i funkcjonalność sprzętu.

Mniejsze 14 czy 13-calowe laptopy będą sprawdzały się dobrze, jeśli będziemy zabierali je za sobą do pracy, na uczelnię czy będziemy się z nimi przemieszczali. W dalszym ciągu jest to na tyle duża matryca, że będziemy mogli komfortowo korzystać z różnorodnych programów czy przeglądarki internetowej, ale wielkość, a co za tym idzie – mniejszy ciężar, zauważalnie ułatwi nam transport laptopa.

Podczas zakupu komputera osobistego powinniśmy zwrócić również uwagę na typ i klasę laptopa. Do dyspozycji otrzymujemy standardowe laptopy, ale i notebooki czy ultrabooki. Te pierwsze będą większych rozmiarów, a także często będą posiadały tradycyjny wiatrak do wentylacji i będą wydawały cichy dźwięk. Ich obudowa często jest bardziej obszerna, a waga większe.

Laptopy o większej przekątnej ekranu przeważnie mają za to lepszą specyfikację, gdyż w ich wnętrzu można upakować więcej podzespołów. Notebooki i ultrabooki stawiają przede wszystkim na smukły wygląd i mobilność. Są one dużo cieńsze i przypominają tablety. Te dwa ostatnie rodzaje laptopów będą idealnie nadawały się do przenoszenia, ale i także użytku domowego w różnych miejscach np. na kanapie.

laptopy na ceneo.pl - banner - od 800 złotych

Matryca błyszcząca czy matowa w komputerze przenośnym?

Kolejnym ważnym dylematem, z jakim musimy się zmierzyć, chcąc kupić nowy laptop, jest ten czy wybrać matrycę błyszczącą czy matową. Przeważnie w pierwszym odruchu jest nam obojętne, jaki typ matrycy będzie posiadał nasz nowy laptop, ale warto tego wyboru dokonać świadomie.

Matryce matowe przypominają strukturą i w dotyku ekrany LCD, które są nieco chropowate. Ekrany tego typu odbijają światło z trudem, zapewniając wysoką widoczność, ale mają pewne problemy z osiągnięciem najwyższej jakości np. pod względem kontrastu. Matryca błyszcząca oferuje za to największą jakość obrazu, najlepszy kontrast oraz nasycenie kolorów i wrażenia z użytkowania.

Matryce matowe przede wszystkim sprawdzą się w nasłonecznionych pomieszczeniach, w biurach, gdzie często nie mamy możliwości zajęcia wygodnej pozycji w pomieszczeniu, a także w sytuacjach, kiedy laptopa używamy w zmiennych warunkach np. w pociągu lub przemieszczając się. Matryce błyszczące sprawdzą się za to, jeśli możemy ustawić laptop z dala od okna i źródła światła w taki sposób, aby promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na ekran. Dzięki temu nie będziemy oślepiani odbitym światłem i osiągniemy najlepsze możliwe odczucia wizualne, korzystając z komputera.

Banner Axi Card - promocja na BC - 750x200

Wydajność laptopa do pracy i do domu – jaki dysk – HDD czy SSD wybrać?

Kolejnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę, kupując nowego laptopa są kwestie techniczne. Laptopy na rynku dostępne są w wielu konfiguracjach, a więc mamy sporo możliwości. Jeśli laptopa potrzebujemy jedynie do przeglądania internetu lub nauki nie powinniśmy przykładać zbyt dużej uwagi do procesora, ilości RAMu czy w specyfikacji technicznej. Obecnie produkowane laptopy oferują wystarczające zasoby do użytkowania laptopa w taki sposób. W zamian za to możemy postawić na lepsze wykonanie, lepszy materiały, czy większe funkcjonalności laptopa.

Myśląc o procesorze, karcie graficznej czy pamięci, nie myślmy jedynie o ilości GB, a także o marce oraz w przypadku dysków – czy mamy do czynienia z dyskiem twardym – HDD, czy może z flashowym, czyli SSD. Te ostatnie mniej się grzeją, są szybsze i stanowią zupełnie inną generację. W sytuacji, gdy coraz częściej możemy trzymać nasze pliki w chmurze (chociażby Google czy Apple), coraz mniejsze znaczenie ma to czy nasz komputer będzie miał 512 GB czy 1 TB, ale bardziej liczy się jego wydajne funkcjonowanie.

Przeczytaj też: Kanał gamingowy na Twitchu – jak go stworzyć? Zarabianie na streamowaniu gier

Jaki procesor do laptopa do pracy biurowej?

Jeśli laptopa potrzebujemy do pracy i będziemy wykorzystywać na nim wiele programów, często uruchomionych jednocześnie, powinniśmy zadbać o 4-rdzeniowy procesor bądź dwurdzeniowy procesor z minimalnym taktowaniem 2 GHz. Jeśli zamierzamy pracować z wieloma plikami, przydatny będzie procesor wielordzeniowy, a jeśli zamierzamy pracować z grafiką, programem graficznym czy obróbką wideo, bardziej pomocne okaże się wysokie taktowanie zegara procesora.

Warto również wybierać konstrukcje z min. 4 GB RAM, gdyż obecnie nie jest to specjalnym luksusem.

Przeczytaj też: Ranking abonamentów komórkowych 2023 – abonament bez telefonu

Oprogramowanie i inne parametry

Kupując laptopa powinniśmy również odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego oprogramowania będziemy potrzebowali. Jeśli nie posiadamy systemu operacyjnego Windows, warto kupić laptop z już od razu wgranym systemem operacyjnym. Warto również wybierać urządzenia, które oferują pakiet office, a także wbudowanego antywirusa. Dzięki temu zyskamy nawet kilkaset złotych.

wybór laptopa w sklepie - mężczyzna z tabletemJeśli jednak lubimy samodzielnie konfigurować nasz komputer oraz chcemy zdecydować, na jakim systemie operacyjnym będziemy pracowali i z jakich programów będziemy korzystali, warto wybrać laptopa bez oprogramowania i samodzielnie wgrać go do komputera.

Dobrym pomysłem jest również stawianie na dyski SSD, czyli pamięć flash, która uruchamia się i działa szybciej od dysków fizycznych HDD.

Przeczytaj też: Laptop dla ucznia – darmowe komputery dla czwartoklasistów – jak złożyć wniosek? Zasady programu

Funkcjonalności w nowym laptopie

Wybór laptopa to również zwrócenie uwagi na tak małe elementy jak liczba portów i gniazd, a także ich umiejscowienie. Powinniśmy zatem sprawdzić, po której stronie znajduje się wejście ładowarki, miejsce na myszkę czy wejście słuchawkowe. Często używając komputera w domu lub w biurze nie mamy możliwości innego ustawienia go na biurku. Nietrafione umiejscowienie przycisków oraz portów może zatem powodować dyskomfort użytkowania.

Przeczytaj też: Zakup smartfona – za gotówkę, przez Internet, w abonamencie – gdzie i jak go kupić?

Dodatki i akcesoria do sprzętu komputerowego

Kupując laptopa warto również zwrócić uwagę na takie dodatki jak myszka, słuchawki, mikrofon, kamerka, torba czy akcesoria czyszczące. Kupując je wraz z laptopem często otrzymamy na nie zniżkę i nie będziemy musieli poświęcać dodatkowego czasu na wyszukiwanie ich w sieci. Bardzo często przejęci zakupem nowego komputera zapominamy o takich drobiazgach, które również w istotny sposób wpływają na komfort korzystania z laptopa.

Gdzie szukać sprzętu? Polecamy poza Laptopami na Ceneo.pl, zajrzeć do tych sklepów internetowych i stacjonarnych:

4/5 - (2 votes)