Przeważnie gdy wymieniamy naszego laptopa i kupujemy nowy sprzęt, z radością udajemy się do sklepu. W takim momencie często nie myślimy o wielu kluczowych kwestiach, które wychodzą dopiero po czasie, gdy użytkujemy nowego laptopa i natrafiamy na pierwsze przeszkody. W tym tekście podpowiadamy zatem na co powinniśmy zwrócić uwagę, udając się do sklepu po nowy komputer, aby jego wybór był trafny.
Spis treści
Jaki laptop wybrać do pracy, domu, na studia – na co zwrócić uwagę? Rozmiar matrycy i komputera
Jednym z najważniejszych wyborów, jakie musimy dokonać, jest wielkość matrycy oraz komputera. Jest to bardzo ważny czynnik, który będzie decydował o funkcjonalności, a także wygodzie korzystania z laptopa. Najpopularniejszymi rozmiarami są ekrany o przekątnej długości 15,6 cala oraz ultrabooki 13,3 lub 14,1 cali. Na rynku znajdują się również nieco większe i nieco mniejsze o kilka cali laptopy. Jakie zatem rozmiar komputera przenośnego wybrać?
Przede wszystkim powinniśmy określić do czego potrzebujemy komputera. Jeśli będziemy używali go przeważnie w domu i nie będziemy go przenosili na co dzień, dobrym wyborem będzie kupno laptopa 15,6 cala. Dzięki temu zyskamy dużo większe pole pracy, a także większą wygodę i funkcjonalność sprzętu.
Mniejsze 14 czy 13-calowe laptopy będą sprawdzały się dobrze, jeśli będziemy zabierali je za sobą do pracy, na uczelnię czy będziemy się z nimi przemieszczali. W dalszym ciągu jest to na tyle duża matryca, że będziemy mogli komfortowo korzystać z różnorodnych programów czy przeglądarki internetowej, ale wielkość, a co za tym idzie – mniejszy ciężar, zauważalnie ułatwi nam transport laptopa.
Podczas zakupu komputera osobistego powinniśmy zwrócić również uwagę na typ i klasę laptopa. Do dyspozycji otrzymujemy standardowe laptopy, ale i notebooki czy ultrabooki. Te pierwsze będą większych rozmiarów, a także często będą posiadały tradycyjny wiatrak do wentylacji i będą wydawały cichy dźwięk. Ich obudowa często jest bardziej obszerna, a waga większe.
Laptopy o większej przekątnej ekranu przeważnie mają za to lepszą specyfikację, gdyż w ich wnętrzu można upakować więcej podzespołów. Notebooki i ultrabooki stawiają przede wszystkim na smukły wygląd i mobilność. Są one dużo cieńsze i przypominają tablety. Te dwa ostatnie rodzaje laptopów będą idealnie nadawały się do przenoszenia, ale i także użytku domowego w różnych miejscach np. na kanapie.
Matryca błyszcząca czy matowa w komputerze przenośnym?
Kolejnym ważnym dylematem, z jakim musimy się zmierzyć, chcąc kupić nowy laptop, jest ten czy wybrać matrycę błyszczącą czy matową. Przeważnie w pierwszym odruchu jest nam obojętne, jaki typ matrycy będzie posiadał nasz nowy laptop, ale warto tego wyboru dokonać świadomie.
Matryce matowe przypominają strukturą i w dotyku ekrany LCD, które są nieco chropowate. Ekrany tego typu odbijają światło z trudem, zapewniając wysoką widoczność, ale mają pewne problemy z osiągnięciem najwyższej jakości np. pod względem kontrastu. Matryca błyszcząca oferuje za to największą jakość obrazu, najlepszy kontrast oraz nasycenie kolorów i wrażenia z użytkowania.
Matryce matowe przede wszystkim sprawdzą się w nasłonecznionych pomieszczeniach, w biurach, gdzie często nie mamy możliwości zajęcia wygodnej pozycji w pomieszczeniu, a także w sytuacjach, kiedy laptopa używamy w zmiennych warunkach np. w pociągu lub przemieszczając się. Matryce błyszczące sprawdzą się za to, jeśli możemy ustawić laptop z dala od okna i źródła światła w taki sposób, aby promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na ekran. Dzięki temu nie będziemy oślepiani odbitym światłem i osiągniemy najlepsze możliwe odczucia wizualne, korzystając z komputera.
Wydajność laptopa do pracy i do domu – jaki dysk – HDD czy SSD wybrać?
Kolejnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę, kupując nowego laptopa są kwestie techniczne. Laptopy na rynku dostępne są w wielu konfiguracjach, a więc mamy sporo możliwości. Jeśli laptopa potrzebujemy jedynie do przeglądania internetu lub nauki nie powinniśmy przykładać zbyt dużej uwagi do procesora, ilości RAMu czy w specyfikacji technicznej. Obecnie produkowane laptopy oferują wystarczające zasoby do użytkowania laptopa w taki sposób. W zamian za to możemy postawić na lepsze wykonanie, lepszy materiały, czy większe funkcjonalności laptopa.
Myśląc o procesorze, karcie graficznej czy pamięci, nie myślmy jedynie o ilości GB, a także o marce oraz w przypadku dysków – czy mamy do czynienia z dyskiem twardym – HDD, czy może z flashowym, czyli SSD. Te ostatnie mniej się grzeją, są szybsze i stanowią zupełnie inną generację. W sytuacji, gdy coraz częściej możemy trzymać nasze pliki w chmurze (chociażby Google czy Apple), coraz mniejsze znaczenie ma to czy nasz komputer będzie miał 512 GB czy 1 TB, ale bardziej liczy się jego wydajne funkcjonowanie.
Przeczytaj też: Kanał gamingowy na Twitchu – jak go stworzyć? Zarabianie na streamowaniu gier
Jaki procesor do laptopa do pracy biurowej?
Jeśli laptopa potrzebujemy do pracy i będziemy wykorzystywać na nim wiele programów, często uruchomionych jednocześnie, powinniśmy zadbać o 4-rdzeniowy procesor bądź dwurdzeniowy procesor z minimalnym taktowaniem 2 GHz. Jeśli zamierzamy pracować z wieloma plikami, przydatny będzie procesor wielordzeniowy, a jeśli zamierzamy pracować z grafiką, programem graficznym czy obróbką wideo, bardziej pomocne okaże się wysokie taktowanie zegara procesora.
Warto również wybierać konstrukcje z min. 4 GB RAM, gdyż obecnie nie jest to specjalnym luksusem.
Przeczytaj też: Ranking abonamentów komórkowych 2023 – abonament bez telefonu
Oprogramowanie i inne parametry
Kupując laptopa powinniśmy również odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego oprogramowania będziemy potrzebowali. Jeśli nie posiadamy systemu operacyjnego Windows, warto kupić laptop z już od razu wgranym systemem operacyjnym. Warto również wybierać urządzenia, które oferują pakiet office, a także wbudowanego antywirusa. Dzięki temu zyskamy nawet kilkaset złotych.
Jeśli jednak lubimy samodzielnie konfigurować nasz komputer oraz chcemy zdecydować, na jakim systemie operacyjnym będziemy pracowali i z jakich programów będziemy korzystali, warto wybrać laptopa bez oprogramowania i samodzielnie wgrać go do komputera.
Dobrym pomysłem jest również stawianie na dyski SSD, czyli pamięć flash, która uruchamia się i działa szybciej od dysków fizycznych HDD.
Przeczytaj też: Laptop dla ucznia – darmowe komputery dla czwartoklasistów – jak złożyć wniosek? Zasady programu
Funkcjonalności w nowym laptopie
Wybór laptopa to również zwrócenie uwagi na tak małe elementy jak liczba portów i gniazd, a także ich umiejscowienie. Powinniśmy zatem sprawdzić, po której stronie znajduje się wejście ładowarki, miejsce na myszkę czy wejście słuchawkowe. Często używając komputera w domu lub w biurze nie mamy możliwości innego ustawienia go na biurku. Nietrafione umiejscowienie przycisków oraz portów może zatem powodować dyskomfort użytkowania.
Przeczytaj też: Zakup smartfona – za gotówkę, przez Internet, w abonamencie – gdzie i jak go kupić?
Dodatki i akcesoria do sprzętu komputerowego
Kupując laptopa warto również zwrócić uwagę na takie dodatki jak myszka, słuchawki, mikrofon, kamerka, torba czy akcesoria czyszczące. Kupując je wraz z laptopem często otrzymamy na nie zniżkę i nie będziemy musieli poświęcać dodatkowego czasu na wyszukiwanie ich w sieci. Bardzo często przejęci zakupem nowego komputera zapominamy o takich drobiazgach, które również w istotny sposób wpływają na komfort korzystania z laptopa.
Gdzie szukać sprzętu? Polecamy poza Laptopami na Ceneo.pl, zajrzeć do tych sklepów internetowych i stacjonarnych:
- RTV Euro AGD – sprawdź promocje!
- OleOle! – aktualne promocje!
- Neo24.pl – sprawdź promocje!
- Electro.pl – aktualne promocje!
- Avans.pl – sprawdź promocje!
Zostaw komentarz