Korzystanie z Internetu czy bankowości elektronicznej jest dzisiaj niezwykle powszechne i zazwyczaj każdy z nas posiada rachunek w banku czy dokonuje płatności w sieci. Wiedzą o tym oszuści, którzy aktywnie działają zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym zastawiając na osoby nieznające się na finansach wiele pułapek. W tym pierwszym w Nowym Roku tekście podpowiadamy z jakimi zagrożeniami w świecie bankowym obecnie mamy do czynienia i na, co uważać, aby poruszać się w finansowym świecie bezpiecznie.
Spis treści
Zagrożenia podczas płatności kartami płatniczymi
Pierwszym zagrożeniem, jakie czyha na nas zarówno w świecie realnym jak i w sieci jest atak na naszą kartę płatniczą. Przestępcy starają się zdobyć dane naszej karty kredytowej lub debetowej, dzięki czemu będą mogli wyczyścić nam konta bankowe lub limity kredytowe w kontach osobistych. Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na bankomaty, z których korzystamy, wypłacając pieniądze. Nie powinny posiadać one żadnych obluzowanych czy nienaturalnych części. Każdy nienaturalny element powinien budzić naszą wątpliwość i powodować rezygnację z korzystania z takiego bankomatu.
Płacąc kartami nigdy nie powinniśmy również przekazywać karty obsłudze i zawsze trzymać jedną stronę karty skierowaną w dół, gdyż wszystkie dane potrzebne do dokonania transakcji i skopiowania karty znajdują się rozłożone na dwóch stronach plastiku – awersie i rewersie. Zostało wykonane to właśnie w celu zwiększenia bezpieczeństwa.
Samej karty kredytowej nie powinniśmy również przekładać w miejscach publicznych, a także wyjmować z portfela. Najlepszym rozwiązaniem jest przenoszenie karty w głębokiej przegrodzie portfela która ją zasłania w całości. Jeśli posiadamy kartę do płatności zbliżeniowych, bardzo przydatnym gadżetem jest etui ochronne na kartę.
Przestępcy mogą dysponować sprzętem, który nawet z odległości kilkudziesięciu centymetrów będzie mógł aktywować naszą kartę i sczytać jej dane. Specjalne etui ochronne na kartę posiada wtopione nitki metalu, które działają jak klatka Faradaya uniemożliwiając komunikację sprzętu przestępców z naszą kartą.
Płacąc kartą płatniczą w sieci powinniśmy również zwrócić szczególną uwagę na miejsce w jakim płacimy oraz to czy jest to wiarygodny sklep internetowy. Przestępcy często tworzą je specjalnie z myślą o przejmowaniu danych kart płatniczych, oferując w sklepie np. produkty w bardzo niskiej w cenie.
Kradzież loginu i hasła do bankowości elektronicznej
Drugim bardzo popularnym zagrożeniem, na które powinniśmy szczególnie uważać w dobie zakupów internetowych jest kradzież danych do bankowości elektronicznej. Konto w banku z dostępem przez Internet posiada już prawie każda osoba otwierająca rachunek bankowy. Bankowość elektroniczna służy do regulowania płatności w Internecie i płatności bezgotówkowych. Powinniśmy strzec do niej bardzo mocno, gdyż dzięki niej można również zaciągać zobowiązania.
Przestępcy próbują ukraść dane do naszej bankowości elektronicznej i dostać się do niej, aby wziąć na nas kredyt lub okraść nasze konta bankowe. W takiej sytuacji straty mogą być bardzo duże, a więc powinniśmy uważać na kilka sytuacji.
Przede wszystkim nie powinniśmy klikać w żadne linki wysyłane do płatności gdy kupujemy dany przedmiot. Na Facebooku lub na portalu ogłoszeniowym OLX zdecydowanie najlepszym sposobem jest osobista finalizacja transakcji lub wysłanie tradycyjnego przelewu na poczcie czy z naszego konta bankowego, na które zalogujemy się bezpośrednio ze strony banku.
Przeczytaj też: Zagrożenia związane z kryptowalutami i Bitcoinem w roku 2023 – teoria dyfuzji technologii
Phishing poprzez wysyłanie linków do fake’owych serwisów transakcyjnych
Przestępcy bardzo często wysyłają linki, które prowadzą do łudząco podobnych witryn, które jednak nie są bankami, a jedynie imitują je. Po wpisaniu danych do logowania przesyłamy przestępcom informacje o dostępie do naszego konta, co może mieć tragiczne skutki. Podrobione witryny są często na tyle wiarygodne, iż trudno odróżnić je od oryginalnych serwisów bankowych.
Jeśli zatem płacimy w Internecie, zawsze powinniśmy korzystać z wiarygodnych i sprawdzonych sposobów płatności takich jak np. Allegro, Dotpay, PayU czy Przelewy24 lub samodzielnie wykonywać przelew bankowy na konto sprzedającego.
Wpisując dane na stronie płatności powinniśmy również sprawdzić certyfikat SSL, czyli szyfrowanie strony. Jest to popularna zielona kłódka obok adresu www. Certyfikat powinien być wystawiony dla taką samą nazwę marki z jakiej korzystamy dokonując płatności.
Nigdy nie powinniśmy klikać w żadne linki wysyłane przez prywatne osoby, a korzystać tylko z automatycznych rozbudowanych systemów płatności w danym serwisie lub jak wspomnieliśmy, wysyłać przelew tylko na rachunek bankowy odbiorcy.
Przeczytaj też: Pożyczka dla bezrobotnych bez udokumentowanych dochodów – bez zarobków
Oszustwo na niedopłatę do paczki – SMS-y z niebezpiecznymi linkami – nr tel – 514 554 892
Od pewnego czasu w Internecie możemy spotkać się z nowym „starym” rodzajem oszustwa. Polega ono na tym, że wysyłany jest do przypadkowych numerów SMS z wiadomością, jakoby nie dopłaciliśmy za jakąś przesyłkę w ramach naszych zakupów przez Internet. Kto z nas, zwłaszcza w obecnych czasach nie zamawia czegoś przez Internet?
Na końcu wiadomości znajduje się „link do płatności”, pod którym mogą kryć się dwie rzeczy:
- serwis imitujący stronę banku w celu zalogowania się i wyłudzenia danych do konta – a więc typowy phishing,
- złośliwe oprogramowanie, które samodzielnie zainstaluje się na naszym telefonie i go zinfiltruje po kliknięciu w odnośnik.
Udostępniamy screen, którą otrzymaliśmy z takowego numeru – w tym przypadku – 514-554-892. Uważajcie na oszustów!
Fałszywa praca — testowanie kont bankowych
Jednym z najpopularniejszych i najbardziej wymyślnych zagrożeń finansowych z jakimi mamy obecnie do czynienia jest fałszywa oferta pracy jako testera kont bankowych. Przestępcy mogą zamieszczać liczne ogłoszenia różnego typu np. o testowaniu usług bankowych czy pracy z wysokimi zarobkami. Ogłoszenia takie powinny z miejsca zapalać naszą czerwoną lampkę ostrzegawczą. Przestępcy w takim wypadku będą wymagali od nas zakładania różnych kont bankowych i „testowania” ich usług w zamian za wynagrodzenie.
Przestępcy bankowi często wykorzystują dwa mechanizmy. Pierwszym jest nakłanianie ofiary do założenia dużej ilości kont bankowych, gdzie przy każdym nowo założonym koncie otrzymają prowizję. W najlepszym razie oszuści wypłacą nam jedynie małą część zysków lub nie zrobią tego wcale.
Przeczytaj też: Konto na Facebooku i bezpieczne korzystanie z niego – jak zabezpieczyć nasze dane? Mocne hasło, uwierzytelnienie dwuetapowe
Drugim dużo groźniejszym mechanizmem oszustów, który jest już poważnym przestępstwem, jest wykorzystywanie ofiar do prania brudnych pieniędzy. Oszuści w tej wersji będą wymagali od nas abyśmy przyjmowali na nasze konto bankowe wysokie przelewy, a następnie przelewali je dalej lub wpłacali je na inne konto.
W rzeczywistości działanie takie ma prać brudne pieniądze, czyli legalizować pieniądze pochodzące z przestępstw. Niezależnie od tego czy zrobimy to świadomie czy też nie, będziemy winnymi popełnienia tego przestępstwa. Nigdy zatem nie powinniśmy wykonywać żadnych transakcji bankowych jeśli prosi o to nas ktokolwiek z Internetu nawet pod pozorem pracy, testowania konta, wypłaty % od transakcji czy jakimkolwiek innym.
Zagrożenia na portalach ogłoszeniowych typu OLX lub Gumtree
Portale ogłoszeniowe to jedno z najpopularniejszych miejsc, gdzie kupujemy używane sprzęty i akcesoria w atrakcyjnej cenie. Mają jednak one to do siebie, iż nie oferują finalizacji zakupu, co wymaga dokonania płatności w inny sposób. Przestępcy wykorzystują ten fakt starając się nas po prostu okraść.
Pierwszym zagrożeniem z jakim możemy się zatknąć na portalach ogłoszeniowych, jest wymaganie wpłacenie zaliczki na koszt wysyłki. Przestępcy chcąc wysłać przedmiot za pobraniem, wymagają najpierw od nas wpłacenia im pełnej sumy na pokrycie kosztów przesyłki. Motywują to tym, iż wiele razy wysyłali przesyłkę, która wracała i ponosili koszty nieskutecznego doręczenia. Choć jest to mała strata, należy zastanowić się jeśli ktoś wymaga od nas wpłacenia pieniędzy na anonimowe konto celem pokrycia przesyłki.
Kradzież całej kwoty transakcji przez oszusta z ogłoszenia
Drugim i znacznie groźniejszym sposobem kradzieży na portalach ogłoszeniowych jest kradzież — tym razem całej sumy transakcji. Złodzieje mogą wystawiać przedmioty na sprzedaż oraz wysyłać pudełka z bezwartościową zawartością. Często nie sprawdzamy przesyłek przy kurierze odbierając paczkę kwitując iż jest ona poprawna. Po na wyjściu kuriera z domu i otwarciu paczki możemy zorientować się, iż znajduje się w niej np. cegła czy bezwartościowy przedmiot. W takiej sytuacji dość trudno będzie odzyskać pieniądze, gdyż poświadczyliśmy kurierowi, że przyjmujemy paczkę i zgadzamy się na jej stan.
Sytuacja taka ma również miejsce w opcji ”za pobraniem”, gdzie najczęściej nie ma możliwości sprawdzenia przesyłki przed przekazaniem kurierowi zapłaty za nią. Jeśli już to zrobimy, a w przesyłce nie znajdziemy zamawianego przedmiotu, kurier nie odda nam pieniędzy, ponieważ rozliczyliśmy już paczkę i będziemy mogli ew. zgłosić sprawę na policję, co będzie bardzo kłopotliwe.
Przeczytaj też: Jak się nie dać oszukać przy zakupie złota? Sprawdzanie autentyczności kruszcu
Fałszywa naklejka „za pobraniem” dostarczona przez oszusta na OLX
Najbardziej wyrachowanym sposobem kradzieży na OLX czy innych portalach ogłoszeniowych jest zaproponowanie przez przestępców dostarczenia przedmiotu, który rzekomo chcą kupić, przez paczkę pobraniową. W takiej opcji to my sprzedajemy przedmiot, a przestępcy proponują, iż zadbają o przesyłkę oraz pokryją ją z własnych pieniędzy. W takiej opcji przesyłają nam etykietę przesyłki, którą musimy jedynie nakleić na pudełko i przekazać kurierowi.
Na etykiecie widnieje zaznaczona opcja „za pobraniem” która jest po prostu sfałszowana i dorobiona komputerowo. W rzeczywistości przekazując paczkę kurierowi, dostarczy on ją do przestępcy, a pieniądze nigdy do nas nie trafiają. Jeśli zatem sprzedajemy przedmioty, to my powinniśmy samodzielnie zamówić kuriera oraz wydrukować list przewozowy.
Przeczytaj też: Negatywne przekonania Polaków nt. pieniędzy i finansów osobistych
Za drogie zakupy płacić kartą płatniczą, a nie gotówką
Bardzo ciekawą poradą, z której również powinniśmy skorzystać, jest płacenie za drogie zakupy kartami płatniczymi, a nie gotówką. Najlepszym przykładem takiego procesu jest kupowanie wakacji, które często kosztują nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku gdy biuro podróży zbankrutuje, a my nie otrzymamy zakupionych usług, jeśli zapłaciliśmy kartą mamy większe szanse na odzyskanie pieniędzy. Dzieje się tak, gdyż możemy skorzystać z ochrony kupujących Visa czy MasterCard lub ubezpieczenia karty, które opcjonalnie wykupiliśmy.
W takiej sytuacji mamy również po swojej stronie banki i wydawcę karty, gdyż możemy u nich składać reklamacje i nie walczymy bezpośrednio z nieuczciwym sprzedawcą – jak ma to miejsce podczas płacenia gotówką, gdzie jedyną stroną jesteśmy my sami.
Jeśli zatem kupujemy drogie i wartościowe przedmioty — zwłaszcza te, których nie otrzymujemy od razu, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie płatność kartami płatniczymi. W ten sposób uzyskujemy również niezbity dowód na dokonanie transakcji, gdyż jest ona bezpośrednio rejestrowana w systemach bankowych z dokładną kwotą czy czasem jej dokonania. Płacąc w ten sposób znacznie łatwiej jest dochodzić swoich praw, a ciekawym przykładem tego typu płatności jest płacenie na Zachodzie kartami płatniczymi np. za zakup samochodu.
Przeczytaj też: Płacić kartą płatniczą czy gotówką? Wady i zalety każdej formy
Rozmienianie pieniędzy obcokrajowcom
Przydatną poradą, z której również warto skorzystać szczególnie w okresie wakacyjnym jest nierozmienianie pieniędzy i niewymienianie ich obcokrajowcom. Czasami możemy zostać o to poproszeni przez osoby niepochodzące z Polski, które sugerują iż są w trudnej sytuacji, gdyż skończyła im się polska waluta. Często nie mając do czynienia z innymi walutami takimi jak np. euro czy dolary i wymieniając obcokrajowcom pieniądze, możemy otrzymać podróbki, które nie będą nic warte. W centrach miast jest na tyle dużo kantorów, iż każdy obcokrajowiec mający uczciwe zamiary, chcący wymienić walutę, powinien bez problemu zrobić to od ręki.
Przeczytaj też: Przelew Bluecash – ile czasu idzie? Działanie, bezpieczeńśtwo, wady i zalety
Zostaw komentarz