Wymienianie walut przeważnie kojarzy się nam z przeliczaniem kursu oraz dbaniem o to, aby znaleźć miejsce wymiany, które posiada jak najniższy spread. Jest to standardowe działanie zwłaszcza przy dużych sumach, gdzie różnice wymiany mogą być naprawdę duże. Ogólnie istnieje wiele miejsc, w których możemy wymieniać waluty, a niektóre z nich są bardziej opłacalne od innych. W tym tekście prezentujemy ranking miejsc wymiany walut ułożony od tych najkorzystniejszych do tych najmniej opłacalnych. Ponadto, w poniższym rankingu analizujemy gdzie najkorzystniej jest wymieniać waluty w Internecie.

Wymiana walut online – ranking kantorów internetowych 2022

Kantor
Dodatkowe informacje
Rejestracja
 • 30 obsługiwanych walut obcych
 • Najkorzystniejsza wymiana bez spreadu po kursie międzynarodowym
 • Możliwość otrzymywania płatności na konto w dowolnej walucie
 • Bezpieczne płacenie jednorazowymi kartami wirtualnymi
 • Przejście od gotówki do kryptowaluty w ciągu paru chwil
 • Kilkanaście walut obcych
 • 0 zł za karty walutowe Mastercard w EUR, USD i GBP
 • Bezpłatne przelewy, również zagraniczne
 • Dostęp 24/7 do rachunku walutowego
 • Aplikacja na system iOS lub Android
 • 19 walut obcych do wyboru
 • Do 6% tańsza wymiana niż w bankach lub innych kantorach
 • 1000 punktów gratis przy rejestracji teraz
 • Darmowe przelewy do 11 banków w Polsce
 • Dostęp 24h/7
 • 4 waluty obce do wyboru – EUR (euro), USD (dolar), GBP (funt brytyjski) i CHF (frank szwajcarski)
 • Promocja 50% na prowizję przy pierwszej wymianie
 • Dostęp 24h/7
 • Aplikacja na system iOS lub Android

Wymiana walut online po kursie międzybankowym w Revolut

Pierwszym miejscem, w którym wymienimy walutę najkorzystniej jest cyfrowy bank Revolut. Działa on od kilku lat na rynku i zasłynął oferowaniem kursów międzybankowych, czyli jednego kursu uśrednionego bez spreadu. To właśnie po nim wymieniamy walutę. Revolut oferuje zatem jeden kurs danej pary walutowej aktualizowany na żywo.

Wymiana walut online - złotówki, dolary, euro na mapieOznacza to, że możemy zakupić euro po 4,50 zł i za chwile odsprzedać je również za 4,50 zł bez ponoszenia prowizji czy spreadu. Jest to najkorzystniejszy sposób wymiany walut, gdyż praktycznie nic na nim nie tracimy i kupujemy gotówkę w najlepszej cenie na rynku. Kurs międzybankowy jest obecnie komercyjne stosowany jedynie przez Revoluta. Ten bank cyfrowy właśnie dzięki niemu promuje swoje usługi i głównie dlatego stał się tak popularny.

Aby skorzystać opcji wymiany walut w Revolut, wystarczy założyć darmowe konto internetowo — poprzez aplikację, potwierdzić swoje dane przesyłając zdjęcie dowodu osobistego i selfie oraz zacząć korzystać z konta. Środki wpłacimy np. kartą płatniczą lub przelewem.

Wypłata odbywa się analogicznie — wydaną kartą debetową do konta przesłaną pocztą lub przelewem w wielu walutach. Oprócz braku spreadu Revolut oferuje też bardzo dużo walut oraz kartę wielowalutową, którą możemy płacić bezpośrednio w danym państwie lokalną walutą.

Przeczytaj też: Karta Revolut – co to jest? Działanie, prowizje, logowanie, kontakt, opinie

Kantory internetowe – Internetowy Kantor, Walutomat – jak działają?

Drugim najkorzystniejszym w naszym zestawieniu miejscem, gdzie możemy wymieniać waluty, są kantory internetowe. To serwisy w sieci, które umożliwiają cyfrową wymieniane waluty na prawie każdy wolumen. W Internecie działa wiele tego typu serwisów. Niektóre z nich są globalnymi markami, a niektóre z nich cyfrową wersją kantoru naziemnego.

E-kantory posiadają kilkugroszowy spread, który daje możliwość zaoszczędzenia bardzo dużych sum pieniędzy. Pod tym względem są na drugim miejscu tuż za wymianą po kursie międzybankowym Revoluta. Marki te działają legalnie (posiadają licencję KNF do świadczenie usług płatniczych zgodną z Dyrektywą PSD2) i umożliwiają wygodną oraz bezpieczną wymianę środków.

Ogólnie zasada wymiany w kantorach internetowych jest prosta. Wystarczy założyć i zweryfikować konto w wybranym przez nas kantorze. Następnie należy posiadać dwa konta walutowe np. w PLN i USD i z jednego z tych kont wykonać przelew do kantoru internetowego. Tak to wygląda np. w Internetowym Kantorze lub Walutomacie.

Po wymianie środków analogicznie pieniądze są przelewane z powrotem na nasze drugie konto w innej walucie. Cały proces trwa w zależności od banku w jakim posiadamy konto osobiste przeważnie kilka godzin, choć może trwać nawet kilkanaście minut. Plusem tej metody poza korzystnymi kursami jest brak konieczności udawania się osobiście do punktów stacjonarnych z gotówką, co przy większych sumach może być problematyczne niebezpieczne.

Kantory naziemne – stacjonarna wymiana dolarów, euro i funtów

Pośrednim rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, szukając miejsca wymiany walut, są stacjonarne kantory naziemne. Jest to pośrednie rozwiązanie zarówno od strony funkcjonalnej jak i finansowej. Kantory naziemne znajdziemy w wielu lokalizacjach w mieście np. w centrach handlowych czy w centrach miast. Pozwalają one wymienić od ręki kilkanaście najpopularniejszych typów waluty.

Kantory naziemne cechują się umiarkowanym spreadem. Jest to kompromis między najkorzystniejszymi kilkugroszowymi spreadami kantorów internetowych i kilkudziesięciogroszowymi banków. W kantorach naziemnych nie musimy zakładać konta, weryfikować się czy podawać swoich danych osobowych. Stanowi to ich ogromną zaletę.

Kursy walut najczęściej są zadowalające, a spread wynosi wspomniane kilka groszy. Najniższy znajdziemy na najpopularniejszych parach walutowych takich jak PLN/USD czy EUR/PLN. Plusem tej wymiany waluty jest akceptowalny spread oraz duża wygoda. Środki możemy wymienić w ciągu kilku minut i są one dostępne dla nas praktycznie od ręki. Będziemy mogli z nich skorzystać zatem od razu. Jest to szczególnie ważne np. przed wyjazdem za granicę lub za granicą kiedy chcemy wymienić walutę.

Uwaga! W najpopularniejszych kantorach możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszego spreadu dla ceny hurtowej. Trzeba się wtedy jednak najczęściej powołać na kurs ze strony internetowej i okazać chęć wymiany określonej kwoty, np. min. 3000 zł lub równowartości 1000 dolarów. W Warszawie są kantory, w których można wymienić dolary lub euro według kursu hurtowego nawet minimalną ilość gotówki.

Przeczytaj też: Rodzaje walut – waluty miękkie i twarde – w czym oszczędzać w roku 2022?

Kantory bankowe – słabe opinie posiadaczy walut

Baknoty - dolar amerykański, kanadyjski, polski złoty - wymiana w kantorzeBardzo podobnym rozwiązaniem do kantorów naziemnych są kantory bankowe. Są to kantory uruchamiane przez niektóre banki na rynku. Znajdują się one w naziemnych placówkach bankowych.

W takich miejscach również możemy wejść z ulicy oraz bez zakładania konta czy weryfikacji tożsamości wymienić gotówkę. Główną różnicą pomiędzy kantorami naziemnymi jest fakt, że są one prowadzone w ramach danego banku. Wpływa to niezwykle pozytywnie na bezpieczeństwo i renomę usługi wymiany walut. Korzystając z kantorów naziemnych banków, również możemy wymieniać kilka — kilkanaście najpopularniejszych walut, zrobić to od ręki czy skorzystać z dobrego kursu.

Nie musimy jednak obawiać się nieuczciwych praktyk. Pewnym minusem tego sposobu wymiany walut jest jednak stosunkowo mała ilość kantorów bankowych naziemnych. Kantory takie oferuje jedynie kilka banków na rynku, a ich palcówki bankowe nie są dostępne tak często jak placówki tradycyjnych kantorów. Chcąc wymienić jednak większą sumę pieniędzy, warto poszukać właśnie takiego kantoru, aby dokonać transakcji z bankiem.

W bankowych kantorach naziemnych o wiele częściej występują dodatkowe prowizje za wymianę (niezależne od kwoty przewalutowania). Ich wysokość kształtuje się od kilku do kilkunastu złotych.

Przeczytaj też: Czy Polska przyjmie euro jako walutę? Do kiedy musi to zrobić? Wady i zalety

Kursy bankowe w koncie bankowym

O ile nie każdy bank posiada swój kantor, o tyle każdy bank daje możliwość wymiany waluty i przewalutowania danej sumy na inną czy opłacenia rachunku w innej walucie z automatycznym przewalutowaniem po kursie obowiązującym w danym banku. Możemy zrobić to, posiadając konta walutowe i złotówkowe. Jest to najmniej korzystny sposób wymiany walut.

Każdy bank, posiadając swój kurs walut ustala niekorzystne spready na różnych parach walutowych. Wysyłając zatem np. złotówki na nasze konto walutowe w banku, możemy być pewni, że zostaną one wymienione z kilkudziesięciogroszowym spreadem. Takie rozwiązanie jest najmniej korzystne pod kątem finansowym i należy go unikać.

Jest to jednak dobra metoda, jeśli chcemy wymienić małe sumy pieniędzy lub zrobić to szybko w ramach jednego banku. We wszystkich innych przypadkach, nie warto wymieniać waluty w banku poprzez automatyczne przewalutowanie np. wypłatę gotówki — złotówek w banku z konta walutowego.

4.2/5 - (18 votes)