Wspólne konto dla większości par to przede wszystkim wygoda. Założenie go może ułatwić prowadzenie gospodarstwa domowego. Na taki krok decydują się nie tylko małżeństwa, ale również pary będące w nieformalnych związkach. By wspólne finanse były pod kontrolą należy zacząć od założenia konta w banku. Jak dobrze je wybrać?

Wspólne konto bankowe dla pary – jak je założyć?

Stojąc przez wyborem konta dla pary mamy najczęściej do wyboru 2 rozwiązania:

  • Pierwszym z nich jest przekształcenie jednego z posiadanych obecnie kont na rachunek dzielony z partnerem. Bo z pewnością do tego momentu każda ze stron posiadała swoje osobiste konto.
  • Drugą opcją jest założenie zupełnie nowego rachunku, który już od początku będzie posiadał dwóch właścicieli.

Dlaczego warto otworzyć nowy wspólny rachunek w innym banku?

Kolejną ważną decyzją jest wybór banku. W tej sytuacji poleca się wybrać instytucję, w której nie posiadamy żadnych produktów bankowych. Dlaczego? Z jednej strony są to kwestie bezpieczeństwa. Żyjemy w dość niepewnych czasach, dlatego też warto powierzyć swoje oszczędności różnym bankom.

wprowadzanie numeru PIN - bankomat i wypłata pieniędzyPoza tym, będąc nowym klientem możemy liczyć na dodatkowe bonusy czy promocje. Na co dokładnie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru wspólnego rachunku? Oto najważniejsze właściwości, które powinno posiadać konto dla par.

Cechy dobrego wspólnego konta bankowego – bezpłatne prowadzenie rachunku

Porównując oferty sprawdźmy czy nie będziemy ponosili dodatkowych kosztów za wykonanie przelewów czy korzystanie z kart debetowych. Choć dla większości z nas może wydawać się to nieco dziwne, w końcu tak podstawowe procesy powinny być w pełni darmowe, to warto upewnić się, że nie będą one generowały kosztów.

Może się bowiem okazać, że co prawda konto dla pary jest bezpłatne, ale tylko wtedy, kiedy wykonamy pewne czynności. Wiele instytucji nie pobierze od nas żadnych opłat o ile na koncie w danym miesiącu pojawi się jakikolwiek wpływ, a z karty skorzystamy chociażby raz lub konkretną liczbę razy np. płacąc za zakupy.

Biorąc pod uwagę, że z rachunku będą korzystały dwie osoby, takie wymagania nie powinny stanowić dla nas większego problemu. Mimo wszystko warto znać owe warunki. Docelowo należy szukać rozwiązania, które nie będzie „zdzierać” z nas pieniędzy.

Przeczytaj też: Najlepsze aplikacje bankowe – czy i które są bezpieczne? Zagrożenia i funkcje

Możliwość korzystania z bankowości elektronicznej i dwóch kart debetowych

Podstawą w obecnych czasach jest także korzystanie z bankowości elektronicznej. W końcu kto z nas nie posiada laptopa czy smartfona. Te urządzenia potrafią towarzyszyć nam cały dzień. Dlatego też podczas wyboru konta dla par warto sprawdzić czy będziemy mieli takie możliwości. Kolejną ważną kwestią będzie wydanie przez bank dwóch kart debetowych. W końcu z rachunku będą korzystały dwie osoby. I tu również należy sprawdzić cennik. Zacząć należy od opłat za wydanie takiego plastiku. Niekiedy instytucje naliczają jednorazowe opłaty za dodatkową kartę.

Pozostaje nam jeszcze sprawa użytkowania. Czy za to również musimy ponosić koszty? Niestety tak. Choć tu należy nadmienić, iż wystarczy wykonać np. jedną płatność, by ta usługa była darmowa. Zwróćmy zatem uwagę ile owe opłaty wynoszą i czy można coś zrobić, by ich uniknąć. W praktyce zazwyczaj to tak właśnie wygląda.

Przeczytaj też: Drugie konto bankowe – czy i dlaczego warto posiadać więcej rachunków osobistych?

Bonus w postaci moneyback dla pary

Nadmieniliśmy już, że wspólny rachunek w banku to automatycznie korzystanie z dwóch kart. A to oznacza, że w większości przypadkach będziemy częściej płacić za różne wydatki. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się za bonusami w postaci moneyback. To atrakcyjny dodatek do konta bankowego, który wiąże się ze zwrotem ściśle określonej gotówki wynikającej właśnie z naszych płatności kartą. Warto sprawdzić jaka może być to maksymalna kwota w ciągu miesiąca.

Przeczytaj też: Ranking kont dla klientów VIP – private banking

Dostępność bankomatów i koszt wypłaty ze wspólnego konta

Jeszcze do nie dawna darmowe wypłaty z bankomatów dotyczyły jedynie tych urządzeń, w których posiadaliśmy konto w banku. Obecnie sporo się zmieniło, choć nie wszystkie banki posiadają w tym temacie ciekawą ofertę. Powszechność bankomatów to dziś podstawa.

Nieraz każdy z nas doświadczył sytuacji, w której potrzebowaliśmy wypłacić pieniądze, ale w okolicy działały maszyny tylko obcych banków. Dlatego decydując się na otwarcie konta dla par warto sprawdzić czy będziemy mogli wypłacać ze wszystkich urządzeń – niezależnie od tego do jakich banków czy sieci należą. A jeśli będzie to możliwe, to ile będzie nas to kosztowało.

Przeczytaj też: Wpłatomaty – jak działają i ile kosztują? Jak wpłacić pieniądze?

Aktualnie znajdziemy instytucje bankowe, które zupełnie za darmo pozwalają nam wypłacać pieniądze z każdego bankomatu na terenie Polski. To bardzo przydatne rozwiązanie, tym bardziej, że mowa tu także o bankomatach sieci Euronet czy Planet Cash, które można spotkać o wiele częściej aniżeli te należące do banków, nawet za granicą.

Oby nie musieli Państwo liczyć się z opłatą w wysokości 5 złotych za każdą wypłatę dokonaną w tej ostatniej sieci. Może to być tym bardziej irytujące, gdy chcemy przykładowo wypłacić kilka tysięcy złotych, a opłata zostanie pobrana kilka razy. Trzeba tu odnotować, że limit dla pojedynczej transakcji w Planet Cash to 1000 złotych. Chcąc wypłacić 4000 złotych, pobrano mi 4-krotnie 5 zł, czyli 20 złotych.

Przeczytaj też: Jak usunąć konto w banku? Rezygnacja z rachunku osobistego krok po proku

Dodatkowe produkty do wspólnego konta bankowego

Skoro decydujemy się na wspólne konto w banku, to z pewnością będziemy chcieli z sobą dzielić oszczędności czy inwestycje. Zakładanie nowego rachunku to idealny moment, by zapytać pracownika banku o dodatkowe produkty na lepszych warunkach. Takim przykładem może być otrzymanie lokaty, która będzie posiadała wyższe oprocentowanie.

Jedno jest pewne, takie pytania nic nas nie kosztują, a sami możemy wiele zyskać. Z uwagi na naszą dociekliwość możemy skorzystać z produktów bankowych, dzięki którym szybciej pomnożymy swoje oszczędności czy zyskamy dodatkową gotówkę.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Przeczytaj też: Limit w koncie osobistym – czym jest limit kredytowy, zwany debetem?

Wspólny rachunek dla małżonków/partnerów – oferty – podsumowanie

Analizując powyższe cechy konta dla par możemy szybko dostrzec, iż wiele z nich dotyczy konta, które zakłada niejedna osoba w banku. Tak też jest w rzeczywistości. Tak naprawdę przeglądając oferty banków, które proponują wspólne konto bankowe, nie będzie się ono różniło niczym od znalezienia rachunku osobistego. Mimo to pojawiają się pewne szczegóły, o których warto pamiętać podczas rozmowy z doradcą w trakcie otwierania konta dla par.

Najważniejsze jest to, by owe konto nie generowało zbyt dużych kosztów. Podstawowe usługi powinny być w pełni darmowe. Tym bardziej, że będą z nich korzystały dwie osoby, a więc liczba transakcji może być podwojona. Z uwagi na dość dużą konkurencję na rynku, postarajmy się dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne oferty. By zminimalizować czas możemy skorzystać z porównywarek czy rankingów, które w prosty i szybki sposób pozwolą nam znaleźć najlepsze konto dla par.

4.3/5 - (3 votes)