Chcesz wpłacić pieniądze na konto? W takim razie musisz wiedzieć, że istnieją inne sposoby niżeli udanie się do oddziału banku i czekanie w kolejce do kasy. By nie marnować swojego czasu warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań. A do nich od pewnego czasu należy wpłatomat. Wyglądem przypomina znany nam dobrze bankomat. Z resztą wiele tych urządzeń to urządzenia 2w1. A to oznacza, że możemy w nich zarówno wypłacić jak i wpłacić pieniądze na konto.
Wpłatomaty – czym są i jak działają? Gdzie się znajdują?
Coraz więcej osób przekonuje się do wpłatomatów – dla klientów to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Cała procedura jest niezwykle prosta i szybka. Wystarczy podejść do jednego z tego typu urządzeń, a następnie „wrzucić” do niego pieniądze. Po kilku minutach owa wpłata będzie zarejestrowana na naszym koncie. Owa usługa w większości bankach jest darmowa. Tym bardziej warto wziąć ją pod uwagę, kiedy wpłaty w placówkach banków są niekiedy płatne.
Z wpłatomatami z pewnością miały styczność osoby, które mieszkają w dużych miastach. Tam owe urządzenia są dość popularne. Znajdziemy je głównie przy oddziałach banków czy pasażach handlowych.
Jak już zostało wspomniane, możemy mieć do czynienia jedynie z wpłatomatem lub typowym bankomatem, który posiada opcję wpłaty pieniędzy na konto bankowe. Cała operacja trwa dosłownie kilka minut. Jest ona także niezwykle prosta. Wystarczy, że posiadamy kartę płatniczą lub dostęp do BLIK-a. Nie musimy znać na pamięć swojego numeru rachunku, gdyż system sam go rozpozna. Zyskujemy dzięki temu czas i jednocześnie unikamy pomyłek.
Jeśli dotychczas nie korzystałeś z tego urządzenia to koniecznie sprawdź poniższą instrukcję, jak krok po kroku wpłacić pieniądze do wpłatomatu. A warto, ponieważ w Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej urządzeń tego typu.
Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu? Instrukcja krok po kroku
Warto przełamać barierę i skorzystać z wpłatomatu. Nie ma w tym nic skomplikowanego. Pamiętajmy, by się nie spieszyć i powoli przechodzić do kolejnych etapów tej operacji. A teraz zobrazujmy, jak krok po kroku wygląda owy proces:
- Przed wpłatą, przygotuj pieniądze – zanim w ogóle podejdziesz do wpłatomatu, warto byś wcześniej przygotował gotówkę, którą chcesz wpłacić. Dlatego też sprawdź, ile dokładnie wynosi wpłacana kwota. Miej na uwadze, że tego typu urządzenia mają zazwyczaj jednorazowy limit liczby przyjmowanych banknotów. Może być to przykładowo 40 banknotów (nie ważna jest tu ich wartość). Dlatego jeśli zamierzasz wpłacić większą kwotę to warto rozłożyć to np. na dwie operacje.Poza tym zwróć uwagę na stan banknotów. Nie mogą być one uszkodzone czy spięte spinaczem. Urządzenie nie będzie w stanie ich rozpoznać i policzyć.
- Miej przy sobie kartę płatniczą lub telefon – będąc już przed wpłatomatem, należy posiadać kartę przypisaną do konta, na które chcemy wpłacić pieniądze. Mając do czynienia z nowoczesnym urządzeniem, wystarczy nam smarfton – to opcja dla osób, które korzystają z BLIK-a (jak działa?).
- Wkładamy kartę płatniczą do bankomatu/wpłatomatu – po przygotowaniu pieniędzy i pojechaniu do najbliższego wpłatomatu, nie pozostaje nam już nic innego jak rozpoczęcie całej operacji. A ta zaczyna się od momentu włożenia karty płatniczej do urządzenia. Do tego momentu wszystko wygląda tak samo jak w przypadku wypłaty pieniędzy. Zatem pojawiają się nam na ekranie różne opcje. My wybieramy „Wpłata gotówki”.Następnie ekrany będą się już różnić. Wpłacając pieniądze za pomocą BLIK-a trzeba wybrać inną opcję – „Wpłata BLIK”. Następnie należy wpisać kod ze swojej aplikacji mobilnej. Przy tym etapie dodajmy ważną informację. Otóż wpłaty nie zawsze są możliwe we wszystkich wpłatomatach. O ile korzystamy z urządzeń należących do sieci banku, w którym posiadamy konto bankowe, to oczywiście nie będziemy mieli z tym problemu. Może się to jednak zmienić, kiedy będziemy chcieli skorzystać z wpłatomatu obcej sieci. Niekiedy w ogóle nie będzie to możliwe.Z kolei w jeszcze innych przypadkach wymagana może być wcześniejsza rejestracja. Na takiej zasadzie działają wpłatomaty Euronetu. Choć i tu są wyjątki, ponieważ firma ta współpracuje z kilkoma bankami. Ich klienci nie muszą dokonywać wcześniejszej rejestracji. Wystarczy im karta płatnicza.
Mowa tu o takich bankach jak: Alior Bank, Bank Pocztowy, BNP Paribas, Citi Handlowy, mBank, Nest Bank czy Plus Bank. Pozostałe osoby chcące dokonać wpłaty muszą zarejestrować się na stronie internetowej operatora. Jeśli tego nie zrobią, wpłata nie będzie możliwa.
- Wkładamy pieniądze do wpłatomatu – jeśli jednak stoimy przed właściwym urządzeniem, wprowadziliśmy do niego swoją kartę płatniczą i wybraliśmy opcję wpłaty gotówki, to następnie otworzy się okienko podawcze, w którym należy umieścić wcześniej przygotowane pieniądze.Po wykonaniu tej czynności owe okienko się zamknie, a wpłatomat zacznie przeliczać banknoty. Po kilku sekundach na ekranie pojawi się wynik – liczba poszczególnych banknotów i ostateczna kwota jaką wpłaciliśmy. Jeśli dana kwota zgadza się z wpłaconą przez nas gotówką to wystarczy zaakceptować wpłatę. Jeśli nie – mamy możliwość jej anulowania.
- Finalizacja transakcji – przechodząc do następnego etapu, nie pozostaje nam nic innego, jak zatwierdzić transakcję. Po tym może pojawić się jeszcze jedno pytanie – czy system ma nam wydrukować potwierdzenie wpłaty. Zawsze warto je zabrać, ponieważ może być ono pomocne w przypadku złożenia reklamacji. Przed tym wydana powinna być nasza karta płatnicza.
Na tym praktycznie kończy się proces wpłaty pieniędzy na konto przez wpłatomat. Proste, prawda? Nie ma w tym nic skomplikowanego. Jedynie o czym należy pamiętać, to o odpowiednim przygotowaniu banknotów. Niestety, wpłatomaty na razie nie przyjmują monet.
Przeczytaj też: Karta kredytowa online od ręki – ranking 2023 – jak działa, czy warto? Promocje
Kiedy pieniądze pojawią się na koncie? Przykład wpłatomatu Euronet
Po odejściu od wpłatomatu z pewnością zastanawiamy się, kiedy wpłacone środki pojawią się na naszym koncie bankowym. Otóż, jeśli skorzystaliśmy z urządzenia, które obsługuje nasz bank, to owa wpłata powinna być zaksięgowana już po kilku sekundach.
Korzystając z wpłatomatów sieci obcych ten okres może być dłuższy. Posłużmy się tu urządzeniami Euronetu. Chcąc wpłacić gotówkę za ich pośrednictwem do wyboru mamy dwie opcje – standardowa lub ekspresowa. Wybierając pierwsze rozwiązanie (opłata 0,4% wpłacanej kwoty), pieniądze na naszym koncie będą do końca dnia następującego po dniu dokonania wpłaty.
Jeśli jednak zależy nam na czasie możemy skorzystać z z drugiej alternatywy. Wtedy to środki na koncie powinny pojawić się do 30 minut od momentu ich wpłaty. Owa usługa jest także płatna i wynosi 5 złotych.
Przeczytaj też: Wspólne konto bankowe 2023 – ranking rachunków dla par – czy warto?
Ile kosztuje wpłata pieniędzy do wpłatomatu? Gdzie za darmo?
Skoro była już mowa o kosztach we wpłatomatach obcych sieci, to warto sprawdzić, czy występują one także w sytuacji, kiedy korzystamy z urządzeń należących do banku, w którym posiadamy konto. Otóż, w większości przypadków jest to usługa darmowa. To tyczy się głównie instytucji bankowych, które posiadają własne maszyny tego typu.
Jak wygląda to w poszczególnych bankach? Sprawdźmy to!
Koszty wpłaty we wpłatomatach wyglądają następująco:
- Aion Bank – 0 złotych,
- Alior Bank – 0 złotych za wpłatę we wpłatomatach w placówkach banku dla klientów indywidualnych. We wpłatomatach Planet Cash to 0,35%, min 1 złoty. W pozostałych wpłatomatach to 0,60%, min. 1 złoty,
- Bank Millennium – 0 złotych,
- Bank Pekao SA – 0 złotych (wpłatomaty własne),
- Bank Pocztowy – 0,5%, min. 1 złoty (wpłatomaty Euronet),
- BNP Paribas – 0 złotych we wpłatomatach własnych. 0,5%, min. 10 złotych we wpłatomatach Euronet i Planet Cash,
- Citi Handlowy – 0 złotych,
- Credit Agricole – 0 złotych,
- ING Bank Śląski – 0 złotych we wpłatomatach własnych i Planet Cash,
- mBank – 0 złotych we wpłatomatach należących do mBanku, a także tych należących do Planet Cash i Cashline. W przypadku Euronetu opłata wynosi 0,5%, min. 5 złotych,
- Nest Bank – 0 złotych (wpłatomaty Euronet),
- PKO BP – 0 złotych,
- Santander Bank Polska – 0 złotych we wpłatomatach należących do banku.
Przeczytaj też: Jak usunąć konto w banku? Rezygnacja z rachunku osobistego krok po proku
Wpłatomaty w Polsce – jak działają, ile kosztują? Podsumowanie
W Polsce nadal jest wiele osób, które nie skorzystały nawet raz z bankomatu, nie wspominając już o wpłatomacie. Mimo wszystko warto się przełamać i zacząć korzystać z tego typu urządzeń. Dlaczego? Powodów jest wiele. Wpłatomat to przede wszystkim prosty, szybki i wygodny sposób na wpłatę środków na konto bankowe. Nie musimy specjalnie jechać do placówki banku w godzinach jej pracy, ponieważ z wpłatomatów możemy korzystać 24/7.
Co więcej, w większości przypadków owa usługa jest darmowa. Dodatkowo, zapoznając się z powyższą instrukcją widzimy jak łatwo korzystać z tego typu urządzeń. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by aktywnie korzystać z wpłatomatów, dzięki którym oszczędzamy czas, a niekiedy nawet pieniądze.
Przeczytaj też: Ranking kont dla klientów VIP – private banking
Zostaw komentarz