Wirtualna asystentka to coraz częściej i chętniej wykorzystywana profesja zarówno przez duże globalne firmy jak i małe marki czy osoby prywatne. Osoby takie oferują swoje usługi pomocy zdalnej jako asystenci w sieci. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które daje wiele korzyści i może pomóc nam w wielu sytuacjach lepiej prowadzić biznes, czy wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o wirtualnych asystentach i przybliżamy tę profesję.

Wirtualna asystentka — kim jest?

Wirtualni asystenci to jedna z najnowszych profesji cyfrowych, która powstała na rynku pracy. Są to osoby świadczące usługi asystenckie, ale przez Internet. Wspierają one w zamian za wynagrodzenie osoby potrzebujące pomocy w czynnościach firmowych i udzielają wsparcia, które możliwe jest do wykonania online — zdalnie.

Wirtualne asystentki (bo najczęściej zostają nimi kobiety) najczęściej specjalizują się w pewnych czynnościach lub też świadczą kompleksowe usługi asystenckie na wiele różnych sposobów. Prace te mogą mieć różny charakter czy specyfikę.

wirtualna asystentka przy laptopie podczas wykonywania zleceniaNa rynku istnieje wiele wirtualnych asystentek. Posiadają oni swoje cenniki, w których znajdziemy różny zakres usług. Najczęściej możemy wynajmować ich na godziny lub wykupić pakiety z godzinami za określoną sumę, gdzie następnie możemy korzystać z nich ramach z pewnej puli godzin pomocy.

Wirtualni asystenci też nieco rzadziej oferują wykonywanie konkretnych czynności w zamian za konkretne wynagrodzenie lub współpracują na podstawie ciągłych umów cywilnoprawnych ze zleceniodawcami. Z usług wirtualnych asystentów skorzystać może każda osoba, niezależnie od tego czy jest przedsiębiorcą czy osobą prywatną. Praca wirtualnego asystenta jest typowo freelancerską profesją, a wirtualnymi asystentami są najczęściej osoby, które z różnych względów chcą pracować jako wolni strzelcy.

Jakie usługi świadczą wirtualne asystentki? Od marketingu po umawianie spotkań

Wirtualne asystentki mogą świadczyć bardzo szeroki zakres usług. Najpopularniejszymi są te związane np. z marketingiem internetowym. Będą to usługi:

  • prowadzenia profilu w social mediach,
  • przygotowywanie i wdrażanie działań promocyjnych czy reklama marki i
  • pisania treści na stronę.

Wirtualni asystenci zajmują się również obsługą bieżącą firm polegającą na umawianiu spotkań, odpowiadaniu na e-maile czy odbieraniu telefonów i podstawową obsługę klienta.

Wirtualne asystentki często też wykonują zadania związane z prowadzeniem kalendarza czy wspomagają pracę danej firmy, wykonując obowiązki branżowe np. pomagając w sprzedaży/tworzeniu usług. Wirtualni asystenci zajmują się również:

  • wstawianiem produktów w sklepach internetowych,
  • wystawianiem faktur,
  • tworzeniem umów czy
  • obsługą dokumentacji firmy.

Tak naprawdę zakres usług świadczących przez wirtualne asystentki jest bardzo szeroki i ograniczony jedynie możliwościami pracy zdalnej — choć czasami wykonują one też czynności w świecie realnym — o ile jest to możliwe np. udając się od urzędów osobiście na zlecenie klienta.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Banki zdjęć – jak zarabiać na zdjęciach? Sprzedażanie stockowych fotografii

Jak przebiega współpraca?

Współpraca z wirtualnymi asystentami przebiega na transparentnych i jasnych warunkach. Po odnalezieniu odpowiedniego wirtualnego asystenta wystarczy skontaktować się z nim. Po ustaleniu warunków współpracy i ich zaakceptowaniu przez asystenta, rozpoczyna on wykonywać swoją pracę. Podczas negocjacji wyceniana jest praca, jaką ma wykonać wirtualny asystent oraz ustalane są warunki jej wykonywania np. zakres, ilość godzin czy koszt.

Następnie możemy prosić o pomoc wirtualnego asystenta we wcześniej ustalonych godzinach, czy zakresie jeśli tego potrzebujemy. Wirtualny asystent będzie wykonywać swoje obowiązki, a na koniec miesiąca, wystawi fakturę za swoje usługi. Współpraca najczęściej ma taką formę, jaka jest ustalana podczas rozmowy wstępnej i może być ona bardzo różna w zależności od potrzeb klienta.

Coraz więcej wirtualnych asystentek, które ogłaszają się w sieci, informują, że monitorują czas swojej pracy w aplikacjach takich jak chociażby Toggl czy DeskTime. Dzięki tej przejrzystości, potencjalny zleceniodawca ma wgląd w postęp i przebieg i działań na bieżąco.

Przeczytaj też: Odprawa przy zwolnieniu z pracy 2022 – kiedy się należy? Zwolnienie grupowe a indywidualne – lata pracy

Dlaczego warto korzystać z usług wirtualnych asystentek?

Korzystanie z usług wirtualnych asystentek jest niezwykle korzystne pod wieloma względami. Pierwszą korzyścią, jaką możemy odnieść jest niezobowiązująca pomoc przy prowadzeniu biznesu lub obowiązkach zawodowych. Korzystając z usług asystentów online, możemy robić to w dokładnie taki sposób w jaki potrzebujemy. Nie musimy wiązać się żadnymi długoterminowymi umowami, zatrudniać pracownika czy ponosić wszystkich kosztów z tym związanych.

Możemy również zlecać zadania w tej chwili kiedy tego potrzebujemy zgodnie z zapotrzebowaniem. Przekłada się to bezpośrednio na drugi plus, czyli wykorzystywanie kompetencji wirtualnego asystenta. Zatrudniając daną osobę w firmie, przeważnie będzie ona posiadała kompetencje z danej dziedziny lub mniejszą wiedzę, a nie kompleksowe umiejętności.

Korzystając z wirtualnych asystentów, możemy dowolnie dobierać ich do wykonania danego zadania. Dzięki temu będziemy płacić jedynie adekwatnie za usługę, która zostanie wykonana na danym poziomie np. specjalistom. Wykorzystywanie wirtualnych asystentów zapobiegnie zatem sytuacji, w której zatrudniamy pracownika i nie wykorzystujemy jego możliwości lub gdy jego możliwości są zbyt małe. Na rynku istnieje również spora liczba wirtualnych asystentów. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z wybraniem tego najodpowiedniejszego np. pod kątem kompetencji, specjalizacji czy ceny.

Przeczytaj też: MLM – czym jest marketing wielopoziomowy? Piramida czy biznes – nasza opinia

Gdzie szukać wirtualnych asystentów i jak wybrać tego najlepszego?

Jeśli chcemy skorzystać z pomocy i usług wirtualnych asystentów, możemy znaleźć ich na kilka sposobów, znanych wszystkim, którzy szukali jakichkolwiek podwykonawców do swojego biznesu:

  1. Pierwszym z nich jest wpisanie do wyszukiwarki Google hasła – „wirtualna asystentka” oraz przejście na kolejne strony wyników wyszukiwania. Polecamy od razu dokonać przesiewu dodając do frazy wyszukiwania dziedziny, w której szukamy pomocy: czyli „wirtualna asystentka prowadzenie fanpage’a”, „… odbieranie telefonów”, „… grafiki w Canvie”.
  2. Drugim sposobem jest odwiedzanie portali dla freelancerów (jak np. Useme.com), gdzie możemy samodzielnie zamieścić takie ogłoszenie lub skorzystać z dedykowanych serwisów internetowych, gdzie wirtualni asystenci ogłaszają się samodzielnie.
  3. Trzecim sposobem jest poszukanie ich w social mediach na specjalnych grupach dla wirtualnych asystentów czy dla freelancerów. Możemy także wyszukiwać ich np. na Facebooku w wyszukiwarce wpisując odpowiednie hasło.

Przed rozpoczęciem współpracy powinniśmy porównać oferty wstępnie wybranych wirtualnych asystentek. Warto zrobić to pod kątem szerokości świadczonych usług oraz cen, jakie oferują. Należy również wziąć pod uwagę doświadczenie i kompetencje danego asystenta. Dzięki temu będziemy mogli dobrać np. mniej doświadczonego ale tańszego asystenta do prostych prac lub specjalistę w danej dziedzinie np. prowadzenia profil w social mediach do bardziej wymagających zadań.

smartpozyczka.pl 750x200 konkurs Multikarta 9 urodziny

Przeczytaj też: Leasing pracowniczy – czym jest? Wady i zalety, ustawa i wymagania dot. umowy

3.7/5 - (3 votes)