Wirtualne karty płatnicze i kredytowe zadomowiły się już na rynku finansów osobistych i bardzo często służą nam do płatności internetowych. Wiele osób jednak w dalszym ciągu nie wie o ich istnieniu lub słyszało, ale nie do końca zna zasady funkcjonowania takiego produktu finansowego — płacąc nadal w sieci kartami tradycyjnymi. Karty wirtualne są jednak bardzo wygodną opcja, która dostarcza wielu korzyści. W dalszej części artykułu prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o kartach wirtualnych oraz podpowiadamy jak z nich korzystać i jakie korzyści daje płacenie nimi w sieci.
Czym są karty wirtualne? Cele i właściwości
Wirtualne karty płatnicze to pełnoprawne karty płatnicze wydawane przez Visa czy MasterCard, ale bez swojej fizycznej formy. Są one generowane wirtualnie — cyfrowo w bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej banku. Skorzystamy zatem z nich w bankach lub w elektronicznych portfelach. Karty takie przeznaczone są do dokonywania płatności internetowych, gdzie niewymagana jest fizyczna karta plastikowa.
Celem kart wirtualnych jest zwiększenie bezpieczeństwa i ochrona naszych środków. Wirtualne karty płatnicze dzięki łatwości tworzenia i usuwania mają na siebie przyjmować wszystkie ataki i zagrożenia związane z płatnością w sieci, chroniąc tym samym dane i środki z naszych kart debetowych czy kredytowych.
Karty wirtualne posiadają osobne salda, na które wpłacać możemy środki. Karty takie podają również:
- swój unikalny numer,
- datę ważności czy
- kod bezpieczeństwa CVC/CVV.
Generowane są najczęściej w formie obrazka karty z tymi danymi. Aby z nich skorzystać, nie trzeba posiadać zdolności kredytowej czy spełniać jakichkolwiek innych warunków, gdyż są to karty przedpłacone. By zacząć nimi płacić, najpierw należy doładować je dowolną sumą.
2 wersje kart debetowych i kredytowych – jednorazowa i stała
Wirtualne karty płatnicze dostępne są w dwóch wersjach — stałej i jednorazowej. Karty stałe po wygenerowaniu możemy doładowywać wiele razy i korzystać z nich regularnie. Karty jednorazowe również możemy doładowywać dowolną ilością środków, ale po każdej transakcji dane karty takie jak numer, data ważności czy kod bezpieczeństwa automatycznie się zmieniają.
Ma to zapobiec przejęciu danych i wypłacie środków przez przestępców w późniejszym czasie. Karty wirtualne są traktowane w internecie tak samo jak karty debetowe czy kredytowe i nie są w żaden sposób rozpoznawane inaczej. Możemy nimi płacić nawet poprzez telefon z modułem płatności zbliżeniowych, podając ich dane i podpinając pod smartfona.
Przeczytaj też: Pożyczki przez telefon (mobilne) – czym są szybkie chwilówki z appki?
Jak używa się wirtualnych kart kredytowych w telefonie w praktyce? Ile to kosztuje?
Kart wirtualnych w praktyce używa się bardzo prosto. Aby z nich skorzystać, najpierw należy udać się w naszym portfelu internetowym lub aplikacji bankowej do odpowiedniej zakładki kart wirtualnych. Następnie należy wygenerować nową kartę jednym kliknięciem. Cały proces trwać może kilka sekund i jest automatyczny.
W niektórych przypadkach wygenerowanie takiej karty może być płatne, ale na rynku z pewnością znajdziemy wiele banków oferujących taką funkcjonalność za darmo.
Gdy dana karta wirtualna jest już wygenerowana, otrzymamy możliwość przesunięcia na nią środków z naszego głównego salda bankowego. Możemy też, znając już jej rachunek techniczny wpłacać pieniądze bezpośrednio na kartę przelewem np. pocztowym czy bankowym.
Gdy na karcie znajdą się już środki, możemy rozpocząć płacenie nią. Na stronie internetowej, gdy dokonamy zakupów i będąc w kasie, wystarczy wybrać opcję płatności kartą płatniczą.
Gdy wyświetli się nam już formularz płatności, wystarczy jedynie przepisać dane karty z aplikacji mobilnej takie jak numer, data ważności czy kod bezpieczeństwa i podać swoje imię oraz nazwisko. Musi być takie samo jak te podane w systemie bankowym. Następnie z karty wirtualnej pobierane są środki, a transakcja jest dokonywana.
Przeczytaj też:
- Karta kredytowa online – ranking – jak działa, czy warto?
- Płacić kartą czy gotówką? Wady i zalety każdej formy
- Czym się różni karta kredytowa od karty debetowej, czyli płatniczej?
- Transakcja odrzucona – przyczyny odmowy płatności – autoryzacji karty
- Karty przedpłacone prepaid kredytowe i debetowe – czym są, gdzie je kupić?
- Dodatkowe i nietypowe funkcje karty płatniczej – 8 przykładów
- Darmowa karta kredytowa 2022 – jakie okresy bezodsetkowe?
Wirtualne karty są dostarczane także przez podmioty dostarczające pozabankowe karty kredytowe, jak np. Twisto (opinie, rejestracja, jak spłacić) czy Revolut (opinie o karcie).
Przeczytaj też: Karta Revolut – co to jest? Działanie, prowizje, logowanie, kontakt, opinie
Wirtualne karty płatnicze – korzyści i zalety
Pierwszym plusem wirtualnych kart płatniczych jest bezpieczeństwo, jakie daje nam to rozwiązanie. Płacenie taką kartą nie wymaga podawania danych naszych podstawowych kart płatniczych takich jak karty debetowej czy karty kredytowe. W razie przejęcia danych karty wirtualnej i kradzieży pieniędzy stracimy tylko niewielką część pieniędzy, jaką wpłacimy sami na kartę wirtualną przed dokonaniem trakcji. Dzięki temu nasze oszczędności na kartach podstawowych są w pełni bezpieczne.
Przeczytaj też: Procedura Chargeback – czy dotyczy kart debetowych i BLIK-a?
Płacenie takimi kartami umożliwia dokonywanie transakcji w sieci na stronach internetowych nieznanych czy podejrzanych o wysokim ryzyku. Często nie znamy stron, na których płacimy. Mowa chociażby o nowych sklepów internetowych. Kartami wirtualnymi możemy też płacić na zagranicznych stronach, których nie znamy.
Można nimi płacić także w innych walutach i nie koniecznie trzeba do tego posiadać konto w dolarach lub euro. Tak jak w przypadku normalnych kart kredytowych czy debetowych, system dokona przewalutowania ze złotówek.
Ochrona danych osobowych w sieci jest obecnie bardzo ważna. Wielu przestępców zakłada fałszywe sklepy internetowe, a wycieki danych jeszcze bardziej potęgują zagrożenie czyhające na nas w internecie.
Karty wirtualne są wbrew pozorom bardzo proste w obsłudze. Wykonując kilka pierwszych transakcji, z pewnością opanujemy cały proces płacenia nimi do perfekcji i nie będziemy musieli martwić się o ten aspekt. Są one również prosto dostępne. Obecnie bez większego problemu w większości banków i portfeli internetowych możemy wygenerować taką kartę. Nie wiążą się z tym przeważnie żadne negatywne skutki, zobowiązania czy konieczności płacenia za taką funkcjonalność.
Przeczytaj też: Cashback – co to jest i jak działa? Wypłata gotówki w sklepie a moneyback
Same karty wirtualne nie są również gorzej czy inaczej traktowane i możemy nimi dokonywać płatności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe przy pomocy kart debetowych. Kart wirtualnych nie trzeba również przechowywać w specjalny sposób, a są one z nami dostępne wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do internetu. Możemy również podać ich dane lub wydrukować grafikę oraz płacić nimi wirtualnie, gdy nie mam dostępu do naszej bankowości elektronicznej w danej chwili.
Przeczytaj też: Jak zastrzec kartę bankomatową? Zastrzeganie a blokada karty
Jeśli nie jesteśmy przekonani co do wirtualnych kart płatniczych, warto wykonać nimi kilka transakcji testowych na drobne sumy. Możemy w taki sposób zamówić jedzenie na dowóz i zapłacić w systemie transakcyjnym np. Pyszne.pl. Jest to dobry sposób, aby samodzielnie sprawdzić formę działania kart wirtualnych i przekonać się do nich, aby w przyszłości korzystać z nich i płacić nimi za większe rachunki.
Zostaw komentarz