Długi alimentacyjne w Polsce dotyczą ponad 300 tysięcy rodziców. Łączna kwota zobowiązań wynosi ponad 13,5 mld złotych. Niepłacenie alimentów to najczęstsza forma przemocy ekonomicznej. Średni dług alimentacyjny wynosi obecnie około 4o ooo złotych na osobę zobowiązaną do ich płacenia. Dowiedz się, co grozi za niepłacenie alimentów, kiedy idzie się do więzienia? Poniżej przedstawiamy wszystkie informacje, które mamy nadzieję, że przekonają Państwa do płacenia na rzecz swoich dzieci.
Więzienie za alimenty w 2022 roku
W latach 2017 – 2018 w kwestii alimentów wprowadzono istotne zmiany prawne uniemożliwiające uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów. Wcześniej wystarczyło płacić np. raz na dwa miesiące np. 50 zł, aby uniknąć oskarżenia o uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów uchyla się uporczywie od ich płacenia, obecnie może za długi alimentacyjne pójść do więzienia.
Procedura karna zostaje uruchomiona po złożeniu wniosku na policję lub do prokuratury rejonowej, o pociągnięcie dłużnika alimentacyjnego do odpowiedzialności karnej, za powstanie co najmniej 3 miesięcznej zaległości w płaceniu alimentów.
Co grozi za niepłacenie na dziecko?
Alimenciarzowi grożą sankcje w postaci:
- grzywny,
- dozoru elektronicznego,
- ograniczenia lub pozbawienia wolności.
Przepisy przewidują karę do 1 roku więzienia lub nawet do 2 lat, w przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny naraża osobę uprawnioną na trudności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Kara bezwzględnego więzienia może być odbywana w różnych zakładach, w tym w zakładach półotwartych.
Przeczytaj też: Alimenty 2022 – na dziecko, na żonę, na rodziców – jak napisać wniosek lub pozew?
Wyroki za alimenty – odsiadka i ograniczenie wolności – jak uniknąć kary?
Najczęściej stosowaną przez sądy sankcją w stosunku do dłużników alimentacyjnych jest kara ograniczenia wolności. Stanowi ona tańszą formą dla wymiaru sprawiedliwości, daje bowiem możliwość terminowego regulowania alimentów poprzez odpracowywanie długów, czyli zarobkowanie, generując przez to mniejsze koszty. Właśnie dlatego dłużników alimentacyjnych często umieszcza się w takich zakładach, w których można pracować.
Odbywanie kary przez alimenciarza nie zwalnia go z obowiązku płacenia na alimentowanego. Podobnie jak sam pobyt w więzieniu nie powoduje umorzenia zaległości alimentacyjnej.
Dzięki wspomnianym wyżej nowelizacjom liczba płacących alimenty wzrosła o 100%. Bat na alimenciarzy, jak widać, zadziałał prawidłowo. Dodatkowym działaniem jeszcze bardziej poprawiającym sytuację może być rejestr dłużników alimentacyjnych. Jednym słowem, obecne ustawodawstwo i sprawność organów sprawiedliwości pokazuje, że jedynym sposobem na uniknięcie kary za niepłacenie alimentów jest po prostu rozpoczęcie ich płacenia.
Przeczytaj też: Fundusz alimentacyjny – kryterium dochodowe, dokumenty, ustawa – wniosek PDF
Publiczny rejestr dłużników alimentacyjnych w Internecie
W celu zwiększenia efektywności w egzekwowaniu należnych alimentów podejmowane są różne działania mobilizujące w stosunku do “niesolidnych” rodziców. Jednym z nich jest wprowadzenie publicznego rejestru uporczywych dłużników alimentacyjnych (z listą imion i nazwisk). Rejestr będzie prowadzony przez Ministra Sprawiedliwości w systemie internetowym. Będzie on jawny i ogólnodostępny. Rejestr alimenciarzy będzie zawierał szczegółowe informacje dotyczące danego dłużnika i całą jego historią procesową.

Radosne dziecko cieszy się ze skutecznie ściągniętych alimentów i może realizować się poprzez lekturę.
Parę lat temu zrezygnowano z dość skutecznego przepisu umożliwiającego zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu, jednak Trybunał Konstytucyjny uznał go jako niezgodny z Konstytucją.
Przeczytaj też: Zasiłek pogrzebowy 2022 z ZUS i KRUS – dla kogo, ile wynosi, jaki wniosek złożyć?
Współodpowiedzialność pracodawcy dłużnika alimentacyjnego
Duża liczba dłużników alimentacyjnych pracuje na czarno, co dodatkowo utrudnia ściąganie należności. Słone kary grożą od grudnia 2020 roku pracodawcom zatrudniającym alimenciarzy bez rejestracji. Zdyscyplinuje to dodatkowo zarówno dłużników jak i ich pracodawców. Pracodawca płacący alimenciarzowi bez umowy naraża się na karę w wysokości od 1500 zł do 45 000 złotych.
Długi alimentacyjne – pytania i odpowiedzi
Poniżej umieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane w Google pytania osób uchylających się od płacenia alimentów. Mamy nadzieję, że wszelkie Państwa wątpliwości zostaną tym samym rozwiane.
Czy dług alimentacyjny można sprzedać firmie windykacyjnej?
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 24. lutego 2011 roku III CZP 134/10, wierzytelności dotyczącą zapłaty świadczeń alimentacyjnych nie mogą być przedmiotem cesji. Sąd powołuje się na znany i podzielany szeroko w piśmiennictwie pogląd o nieprzenoszalności praw alimentacyjnych.
Czy policja poszukuje uchylających się od płacenia alimentów?
Takie działania policji są zgodne z obowiązującymi obecnie przepisami. Poszukiwania policji są zwykle inicjowane przez komornika sądowego w celu ustalenia źródeł dochodu i majątku alimenciarza. Poszukiwani alimenciarze często trafiają na strony internetowe Policji i gazet lokalnych. Coraz więcej alimenciarzy staje przed sądem.
Przeczytaj też: Kiedy komornik wchodzi na konto?
Ilu jest dłużników alimentacyjnych w 2022 roku?
Statystyki informują, że w Polsce znajduje około 1 milion dzieci pozbawionych pomocy ze strony jednego z rodziców. Według danych z listopada 2020 roku liczba alimenciarzy w Polsce wynosi 274 tysięcy i są to w 96% ojcowie.
Przedawnienie zaległych długów alimentacyjnych
Należne alimenty mogą ulec zgodnie z art. 137 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedawnieniu już po 3 latach od momentu, w którym stały się wymagalne. Istnieją jednak możliwości, aby domagać się zaległych świadczeń nawet po 10 latach.
Trzyletni bieg terminu przedawnienia jest przerywany każdą czynnością mającą na celu wyegzekwowanie należności. Wystarczającą czynnością jest wystąpienie z wnioskiem o komorniczą egzekucję zaległych kwot, przed upływem wspomnianych wyżej 3 lat. Komornik jest wtedy zobowiązany do ciągłego wznawiania czynności egzekucyjnych.
Zaległe alimenty za pełnoletnie dziecko – jaka szansa na umorzenie?
W przypadku jednak, gdy ten okres trzyletni upłynął, zastosowanie ma jeszcze art. 121 kodeksu cywilnego, w myśl którego bieg przedawnienia alimentów biegnie dopiero od dnia, w którym dziecko ukończy 18 lat i staje się osobą pełnoletnią. Przepis objaśnia, że do ukończenia 18. roku życia dziecko ciągle jeszcze podlega władzy/opiece rodzicielskiej. Z tego powodu bieg przedawnienia nie może się rozpocząć.
Przedawnienie nie biegnie także zgodnie z art. 124 § 2 kodeksu cywilnego, gdy zasądzone świadczenie jest przedmiotem postępowania egzekucyjnego. Dziecko z chwilą ukończenia 18 lat także może żądać uregulowania należnych alimentów za wszystkie lata kiedy nie były one płacone.
Powyższe informacje były pomocne? Podziel się nimi ze swoimi znajomymi.
Zbyt wielu cierp przez lekkomyslność i brak zasad.
Najpierw trzeba wejść w czyjś buty żeby oceniać. Zawsze chciała mieć dużą rodzinę, sprowadziła na świat czwórkę dzieci. Później chciała duży dom, wzięli kredyt hipoteczny jak mąż zaczął chorować to powiedziała , że trzeba się zwijać póki jeszcze nie trzeba koło niego robić. Teraz to on został z długami ,kredytami nie ma co do garnka włożyć a ona świata krowa od trzech lat ciąga ojca dzieci po sądach. Wszystko się jej należy samotna matka nie pracuje żyje na koszt państwa i dzieci za ich pieniądze. Dostaje niemieckie świadczenia oraz alimenty od ojca i jeszcze chodzi do opieki społecznej.Fryzjer, kosmetyczka, życie towarzyskie a dzieci do ojca jeżdżą w podartych ubraniach. Można się w życiu ustawić.
Halina – dzień dobry muszę zając głos w tej sprawie bo mi ciarki po plecach chodzą jak czytam niektóre wypowiedzi. Jestem kobietą świadomą i rozumiem, że jak małżeństwo się rozpada i są dzieci to wiadomo, że maja potrzeby, które powinny być zaspokajane przez obu rodziców ale kontakty i kwestia wychowywania dzieci powinna dot. również obojga rodziców, a nie jak na ogół jest że ojciec ma utrudnione przez matkę dzieci tych kontaktów więc ma być tylko portfelem.Moje pytanie czy tak powinno być???????Przepraszam te biedne matki dostają pieniądze z każdej strony od Państwa natomiast ojciec wygląda na to, że nie ma sobie ułożyć życia tylko pracować na dzieci bo wiemy jakie są zarobki w Polsce. Pytam dlaczego nie ma w Polsce Fundacji wspierającej ojców w płaceniu alimentów????? to są też ludzie. Smutne to wszystko jak się patrzy i czyta, a najsmutniejsze to jest to, że są matki które wykorzystują ojców na maxa poprzez jakąś zawiść, nienawiść itp. Drodzy tatusiowie trzymam za was kciuki aby w tej kwestii się coś zmieniło -pozdrawiam.
mało już jest tych, ktorzy nie płacą. ale pytanie czy spłacą w 100% dzieci tak by im ulżyć. już dzietność spadła, bo się bardziej chłopy pilnują
Do Haliny, albo jestes ojcem, kt zostawil rodzine dla innej baby albo tą babą, mnie taki ch.. zostawil, lata co troche z inna panną, na wakacje jezdzi, a alimentow nie placi, nawet kartonu mleka dziecku nie kupi.. brak slow
no oczywiscie ze spadla co ma zrobic fascet jak zarabia 2,5 tys miesiecznie a alimety 1000 zl z czego ma zyc jak ma zalozyc rodzine z druga osoba a kobieta dostajac alimety (na dziecko ) ma łatwiej chyba ze facet zarabia 5 tys i wiecej wtedy te 1000 zl mozna placic.
Jak ma facet na tyle tupetu by zrobić dziecko i potem biadolić że ledwo wiąże koniec z końcem a marzy mu sie jeszcze szaleć z następna baba bez konsekwencji to rzeczywiscie nic tylko palnąć sobie w łeb. Miałem, zje***em ale place bo tak trzeba. A tym co miałczą że im teraz tak źle przypomnę że mieli dobrze. Sami zrobili sobie to ,,źle,, to teraz nawarzone piwo pić i cieszyć się że jeszcze jakoś smakuje.
👍
Nie mierz wszystkich swoją miarką. Nie każdy naważył piwa a raczej piwo uległo zważeniu podczas burzliwego związku .
A co kiedy facet chce wychowywać dziecko,chce żyć z rodziną która stworzył ale drugiej połówce się odwidzialo co wtedy czemu zawsze facet ma być obciążony tym wszystkim.
Jan!a od kidy to przy 2,5 tys dostaje sie 1000 zl alimentów…?
no ja mam płacić 1200 a pani się bawi juz z 3cim, ma 1000+ 1200 alimenty dodatek na dziecko 450 i buja sie juz 2gim autem w tym roku a mnie zostawiła z kredytami oplatami co nie płaciła ale sąd ma to w d… sedzina mówiła zebym sobie znalazl druga prace i tyle
G*** prawda że spłacalnosc wzrosła!! Wręcz przeciwnie alimenty wywróżone z fusów powodują właśnie ta patologię nieplacenia! Ja sam już przestaje płacić, bo nie mam z czego i co mam zrobić? zarabiam 2100 zł A Sąd stwierdził że zarabiam 5 tyś hahaha
a nie lepiej żyć razem, po co komu po sadach się ciągać za alimentami
Dłużnik uciekl za granicę nie płacił alimentów przez lata, córka ma już 30lat, nigdzie nic nie zgłaszała.Pytanie jest takie,czy dłużnik może figurować w rejestrze dłużników?czy sprawa się przedawniła?
Hmmm… A jeżeli rodzice nie byli pelnoletni i wpadli , mają dziecko on ma ograniczone prawa rodzicielskie, matki nazwisko . Obecnie dziecko chodzi do szkoły, odwiedza ojca ma co chce , ojciec raz na jakiś czas płaci alimenty ponieważ matka dziecka ma jeszcze 4 dzieci każde od innego partnera . Jak to mowi oni chcieli obecnie nie jest z żadnym z partnerów. Najstarsze jest zaniedbane , wykorzystuje do pilnowania młodszego rodzeństwa, bo mama musi do kosmetyczki czy do fryzjera a dziecko w zimę w letnich ciuchach chodzi bo nie stać jej i tu moje pytanie czy dla takiej matki należą się alimenty ??? Żeby miała na swoje przyjemności??? Patola nic więcej
Jestem samotna matka ktora pracuje czasami biore nawet nocki zeby mojej corce 13 lat niczego nie brakowalo ojciec uchyla sie od placenia alimentow i nie zgadzam sie z pania ktora twierdzi ze biedni sa ojcowie ojciec mojej corki w ogole nie intetesuje sie dzieckiem pomimo ze jest chora.zeby miec pieniadze na leczenie nie zebralam o fundacjach tylko pojechalam za granice zeby zarobic pieniadze nikt mi w niczym nie pomogl on tylko potrafil zrobic dziecko i ŵiecej go nie obchodzi czy ma na leki jedzenie jak sie uczy