Wieloetapowa rekrutacja to obecnie jeden z mankamentów procesów rekrutacyjnych w wielu firmach. Obecne są one szczególnie w korporacjach czy dużych firmach gdzie biurokracja i standardy są skomplikowane oraz czasochłonne. Z pojęciem tym spotykamy się często po raz pierwszy np. w ogłoszeniu o pracę, w którym jest to zaznaczone lub podczas pierwszego spotkania, które okazuje się “pierwszym z wielu”. W poniższym artykule dokładnie opisujemy i wyjaśniamy, czym jest wieloetapowa rekrutacja, dlaczego się ją przeprowadza oraz z jakich etapów się składa.

Wieloetapowa rekrutacja – co to jest?

Kandydatka podczas spotkania rekrutacyjnego - uścisk przyszłego pracodawcyWieloetapowa rekrutacja to proces rekrutacyjny, który składa się z kilku oddzielnych poziomów. Wedle tej rekrutacji “sito” zwęża się i do kolejnych etapów przechodzą jedynie osoby najlepsze z całego grona kandydatów.

Celem takiego sposobu przyjmowania pracowników jest wybranie możliwie jak najlepszych kandydatur pod odpowiednimi kątami. Sama rekrutacja tego typu może być przeprowadzana w każdej firmie, choć najczęściej spotkać ją można w dużych korporacjach, w przedsiębiorstwach z wymagającymi stanowiskami czy w oferujących bardzo dobre warunki pracy.

Proces rekrutacyjny w tej wersji składa się przeważnie z kilku etapów. Są nimi m. in.

Cechą charakterystyczną takiej rekrutacji jest jej długość. Przeważnie trwa ona od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. To, co liczy się najbardziej przy tego typu rekrutacjach to wysoki wynik kandydata na wszystkich możliwych płaszczyznach oraz jak najlepsze zaprezentowanie się na poszczególnych etapach. Rekrutacja wieloetapowa to również wysokie wymagania oraz szczegółowe sprawdzenie kandydatów na każdym etapie rekrutacji.

Przeczytaj też: Jak być autentycznym podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Dlaczego przeprowadza się wieloetapową rekrutację?

Wieloetapowa rekrutacja to dość często obecny element na rynku pracy. Istnieje kilka powodów, dla których pracodawcy decydują się na taki krok. Pierwszym powodem jest chęć wybrania najlepszego możliwego kandydata na rynku pracy. Aby osiągnąć ten cel, należy sprawdzić bardzo dużą grupę osób — co też czynią pracodawcy.

Każdy etap pozwala odrzucić osoby, które posiadają wady i braki w jakimkolwiek aspekcie. Dzięki temu firma może wybrać spośród dużej grupy osób kandydatów o najlepszym profilu zawodowym. Drugim powodem, dla którego firmy decydują się na wykonanie takiego procesu rekrutacyjnego, jest odpowiedzialna praca i stanowisko zawodowe. Jeśli firma powierza bardzo drogi sprzęt pracownikowi lub jego praca ma skomplikowany charakter, dana marka musi dokładnie zweryfikować daną osobę, zanim otrzyma ona zatrudnienie.

Tego typu procesy organizują również firmy, które mogą sobie pozwolić na “wybrzydzanie” podczas wyboru pracownika. Są to najczęściej podmioty oferujące bardzo dobre warunki pracy czy możliwości rozwoju, gdzie w procesie rekrutacyjnym bierze udział bardzo dużo osób.

Przeczytaj też: List motywacyjny do pracy – jak go napisać? Wzór ogólny

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Cechy dobrego i profesjonalnego rekrutera – jak skutecznie przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne?

Etapy rekrutacji i porady

Pierwszym etapem tego typu rekrutacji jest porównywanie i wybieranie nadesłanych przez kandydatów CV. Podczas pierwszej części pozyskiwania pracownika, osoby za nią odpowiedzialne porównują wszystkie zebrane CV i decydują, które osoby wybrać. Przeważnie w tym momencie odrzucane są jedynie osoby, które nie spełniają formalnych wymogów czy zdecydowanie nie nadają się do pracy na danym stanowisku.

Choć jest to pierwszy etap, jeśli posiadamy odpowiednie kwalifikacje, prawdopodobnie go przebrniemy. Jest to też szansa na sprawienie pierwszego dobrego wrażenia oraz na zapadnięcie w pamięci rekruterowi. Wysyłając CV, zawsze należy sprawdzić, czy nie posiada błędów oraz stworzyć profesjonalny dokument np. w kreatorze CV, który będzie modny, kolorowy oraz będzie posiadał grafiki i doskonale się prezentował.

Przeczytaj też: Candidate Experience – co to jest badanie satysfakcji kandydata z procesu rekrutacyjnego?

Rozmowa telefoniczna – etap drugi

Drugim etapem przeważnie jest rozmowa telefoniczna. Ma ona służyć weryfikacji informacji, uzupełnieniu informacji, na których zależy rekruterowi oraz wstępnemu poznaniu danej osoby. W tej części przeważnie rekruterzy dzwonią do kandydatów z pytaniem, czy ich aplikacja jest aktualna oraz, czy mogą przeprowadzić rozmowę.

Może trwać ona kilkanaście — kilkadziesiąt minut i przebiegać w różny sposób. Czasami będzie to jedynie krótka rozmowa, w której sprawdzana jest ogólna nasza komunikacja i potwierdzane dane, a czasami możemy być poddani pierwszym testom np. językowym. Jeśli w danym momencie nie znajdujemy się w komfortowej sytuacji, warto poprosić o kontakt o umówionej godzinie. Pozwoli to lepiej się zaprezentować i zwiększy nasze szanse na awans do kolejnego etapu.

Przeczytaj też: Rozmowa kwalifikacyjna online – jak się przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna - uścisk dłoni rekrutera i kandydataBezpośrednie rozmowy kwalifikacyjne – etap trzeci

Trzeci etap to bezpośrednie rozmowy kwalifikacyjne. Jeśli sprawdziliśmy się na poprzednich dwóch i spełniamy wymagania pracodawcy, jesteśmy zapraszani na spotkania w firmie. Ten etap jest największym sprawdzianem, gdyż w dużej mierze od tego spotkania zależy czy pracodawca da nam szansę.

Rozmowa kwalifikacyjna może mieć różne formy i trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Podczas spotkania prawdopodobnie będziemy zapytani o:

  • nasze dotychczasowe doświadczenia zawodowe,
  • wykształcenie,
  • umiejętności, ale też i
  • o naszą osobę, cechy charakteru itp.

W tym momencie nie należy poruszać kwestii warunków zatrudnienia, tj. szczegółowych warunków jak płaca, urlop, obowiązki itp. Możemy jedynie zapytać ogólnie o te aspekty — najlepiej pod koniec rozmowy, kiedy rekruter zapyta nas czy mamy jakieś wątpliwości. Na spotkanie należy przyjść przygotowanym, poznać pewne informacje o firmie oraz przygotować komplet dokumentów. Należy też być pewnym siebie oraz ubrać się oficjalnie — adekwatnie do stanowiska.

Przeczytaj też: Profil na Linkedin w 2022 roku – jak wzmocnić markę osobistą? Rekomendacje

Testy i sprawdzenie umiejętności kandydata w praktyce – etap czwarty

Czwartym etapem są przeważnie spotkania — testy. Jeśli rozmowa kwalifikacyjna potoczy się po naszej myśli, pracodawca zaprosi nas na testy. Mogą mieć one formę teoretyczną lub praktyczną na danym stanowisku. Jest to cenna możliwość sprawdzenia nas i naszych umiejętności. Bardzo często pracodawcy w ten sposób weryfikują informacje z CV i rozmowy kwalifikacyjnej. Teksty mogą mieć formę indywidualną lub grupową (np. tak zwany assessment day).

Przeczytaj też: Umowa zlecenie vs umowa o dzieło – podobieństwa i różnice

Podsumowanie i ostatni i finalny etap – zatrudnienie

pozyczkaplus 750x100 konkurs na 11 urodziny

Ostatnim etapem rekrutacyjnym jest zatrudnienie. Może brzmieć to nieco dziwnie, ale jeśli przejdziemy pomyślnie wszystkie wcześniejsze etapy, jesteśmy zatrudniani na umowę zlecenie lub o dzieło. Trwa ona np. miesiąc lub kilka miesięcy. W tym czasie jesteśmy bacznie obserwowani i wdrażani do pracy na samodzielnym stanowisku. W czasie pracy warto wykazywać się oraz spełniać wszystkie zadania pracodawcy — o ile są uzasadnione. Ciężka praca na tym etapie rekrutacji może przynieść nam upragnioną umowę o pracę i stały etat w danej firmie.

2.7/5 - (7 votes)