W Internecie możesz zrobić prawie wszystko, w tym płacić innym cyfrową walutą, która nie jest przechowywana w formie fizycznych sztabek złota czy banknotów. Niektóre z walut cyfrowych nie mają żadnej realnej wartości, z wyjątkiem określonej społeczności, na przykład monety używane w grze FarmVille. Inne, takie jak Bitcoin i altcoiny, czyli kryptowaluty stworzone na bazie Bitcoina, mają prawdziwą wartość w internetowym świecie ze względu na swoje właściwości, takie jak bezpieczeństwo, zachowanie prywatności transakcji czy niski koszt realizacji transakcji.

Waluta cyfrowa – co to jest? Jak powstały kryptowaluty?

Według propagatorów ruchu cypher punk każdy użytkownik Internetu posiada prawo do zachowania prywatności i zastrzeżenia wyłącznie dla siebie informacji na temat swoich działań podejmowanych w sieci. Według tej filozofii użytkownicy Internetu mają prawo do całkowitego ukrycia swojej tożsamości i braku prawa ze strony władz państwowych do ingerowanie w tą wolność.

Pożyczki społecznościowe online - sieć social lending i pożyczkobiorca w centrumTen postulat dotyczy także transakcji finansowych realizowanych w Internecie. Na tych założeniach powstał pomysł stworzenia elektronicznej waluty, która dawała by jej użytkownikom pełną anonimowość oraz brak kontroli nad jej emisją ze strony państwa.

Kryptowaluta to zasób cyfrowy zaprojektowany jako środek wymiany, w którym wszystkie zapisy dotyczące własności monet są przechowywane w jednej księdze (bazie danych) wykorzystującej silną kryptografię do:

  • zabezpieczania zapisów informacji na temat transakcji,
  • kontrolowania tworzenia dodatkowych monet i
  • weryfikacji przeniesienia prawa własności do zgromadzonych jednostek takiej waluty.

Zonda giełda kryptowalut bannerKsięga ta nazywana jest łańcuchem bloków (blockchain) i jest bardzo ważnym wynalazkiem, który z powodzeniem znalazł już zastosowanie w innych dziedzinach gospodarki, którą śmiało można określić już gospodarką cyfrową 4.0. W gospodarce tej zanika różnica między ludźmi i maszynami, a blockchain jest istotnym elementem takich technologii jak:

  • Internet rzeczy,
  • Internet usług czy
  • Internet danych.

Przeczytaj też: Altcoiny godne uwagi w roku 2022 – kryptowaluty z potencjałem – kursy?

Co to jest Blockchain i jak to działa?

Mówiąc najprościej, blockchain to szczególny rodzaj bazy danych, a termin blockchain odnosi się do całej technologii sieci rozproszonych rejestrów. Blockchain jest postrzegany jako metoda potrójnego zapisu.

Metoda podwójnego zapisu jest znana w księgowości od niepamiętnych czasów. Księga główna to „książka lub inny zbiór rachunków finansowych określonego typu”, gdzie każda transakcja jest zapisywana zarówno po stronie odbiorcy oraz wydającego pieniądze („Winien” i „Ma”). Obecnie taki system zapisu może zostać zaimplementowany jako plik komputerowy, który rejestruje transakcje. Księga główna jest w istocie podstawą rachunkowości i jest tak stara jak pismo i pieniądze.

Teraz wyobraź sobie cały zestaw cyfrowych rejestrów transakcji gospodarczych, które można zaprogramować do rejestrowania i śledzenia nie tylko transakcji finansowych, ale także praktycznie wszystkiego, co ma wartość. Blockchain może śledzić takie rzeczy jak:

  • dokumentacja medyczna,
  • własność gruntów, a nawet
  • wyniki głosowania w demokratycznych wyborach.

Jest to wspólna, rozproszona i niepodrabialna księga, która rejestruje historię transakcji, począwszy od transakcji numer jeden. Zapewnia zaufanie, odpowiedzialność i przejrzystość.

Nie tylko Bitcoin stał się rewolucyjnym narzędziem. Obecnie wiele projektów kryptowalut opiera swoje działanie o blockchain. Projekty te w swoim założeniu mają za zadanie rozwiązywać skomplikowane problemy z weryfikacją poprawności transakcji finansowych.

Jedne skupiają się na całkowitej anonimowości transakcji, przykładowo projekty Monero, Zcash oraz Dash inne oprócz zaawansowanego systemu transakcyjnego są też rozbudowanymi platformami programistycznymi dostarczającymi gotowych narzędzi programistom w oparciu o technologię blockchain (Chainlink). Są też takie projekty, które wymykają się powyższym klasyfikacjom prezentując użytkownikom całkowicie unikalne narzędzia.

Przeczytaj też: Jak kupić Bitcoina w 2023 roku? Od osób prywatnych, na giełdzie czy w bitomacie – anonimowo

Co to jest XRP?

XRP to token używany do reprezentowania transferu wartości w sieci Ripple. Głównym celem XRP jest bycie pośrednikiem dla innych – zarówno kryptowalut, jak i giełd fiducjarnych. Najlepszym sposobem opisania XRP jest „Joker”. Nie jest to jednak przerażający wróg Batmana, ale karta, która może być dowolną inną kartą.

Jeśli chcesz wymienić dolary na euro, XRP może przyjąć właściwość dolarów, przez co w transakcji takiej wymiana może odbyć się pomiędzy dolarowymi kontami lub kontami euro. Ta właściwość tokenu XRP pozwala na zminimalizowanie prowizji w transakcjach wymiany walut. Koszt transakcji wymiany walut w sieci Ripple wynosi 0,00001 USD.

Przeczytaj też: Giełdy kryptowalut online w Polsce – zasady działania i weryfikacja

Co to jest Ethereum?

Ethereum to platforma oparta na blockchain, która całkowicie rewolucjonizuje sposób przeprowadzania transakcji dzięki Inteligentnym Kontraktom (Smart Contracts). Jak być może wiesz, Bitcoin umożliwia dokonywanie bezpiecznych transakcji bez pośredników za pośrednictwem łańcucha bloków. Innymi słowy, mówiąc technologicznie, Bitcoin jest po prostu walutą peer-to-peer.Kryptowaluty Ethereum, Litecoin i Bitcoin

Jaką zaletę jednak wprowadzają do takich transakcji Inteligentne Kontrakty?

Rewolucyjną ideą stojącą za Ethereum jest możliwość wdrażania „inteligentnych kontraktów” w jego łańcuchu bloków. Inteligentny kontrakt to po prostu mały fragment kodu, który zawiera wszystkie instrukcje danej transakcji. Podobnie jak umowa spisana na papierze, zawiera wszystkie informacje niezbędne do sprawnego przebiegu transakcji, a także nowe możliwości automatyzacji i ułatwienia każdemu codziennych działań gospodarczych.

Dzięki temu Ethereum może stać się świetnym narzędziem do zawierania wszelkiego typu umów kupna/sprzedaży bez tworzenia zbędnych stosów papieru. To bardzo ekologiczne rozwiązanie.

Przeczytaj też: Cena Bitcoina 2023 – dlaczego Bitcoin jest dzisiaj na plusie?

UWAGA!

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi rejestr ostrzeżeń publicznych, dostępny pod adresem: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne. W rubryce „Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 i art. 151 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego)” znajdują się ostrzeżenia na temat firm, które bezprawnie wydają pieniądz elektroniczny. Według stanu na dzień 2.01.2023 r. widnieje tam aż 49 firm.

Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Nie stanowią również rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).

Powyższy tekst zawiera linki afiliacyjne, tj. reklamowe do serwisów współpracujących.

4.5/5 - (10 votes)