W dzisiejszych czasach ludzie tworzą i używają mnóstwo stron internetowych, a rozpoczynanie biznesu online z własnego domu stało się modne. Oprócz oferowania doskonałych usług i produktów, sukces i reputacja strony internetowej zależą w dużej mierze od jej poziomu bezpieczeństwa. Strony e-commerce, wykorzystując informacje o klientach, stają się celem dla hakerów i cyberprzestępców. Dlatego bezpieczeństwo strony internetowej jest kluczowe, a jednym z efektywnych sposobów zwiększenia ochrony jest korzystanie z VPN. Ale czym dokładnie jest VPN i jak działa?

VPN – definicja i funkcjonowanie

VPN (z ang. Virtual Private Network) to oprogramowanie, które pozwala użytkownikom ukryć:

  • swoje adresy IP,
  • dane przeglądania i
  • inne informacje.

Szyfruje Twoją sieć, zastępując ją fałszywą, której cyberprzestępcy nie będą w stanie znaleźć lub zniechęca do próby włamania. Dzięki VPN możesz zmieniać swoją geolokalizację, utrudniając śledzenie Twojej aktywności w Internecie. Ponadto, korzystając z VPN, zachowasz swoją cyfrową wolność podczas podróży, uzyskując dostęp do tych samych treści, które miałbyś w domu.

Top 3 funkcje VPN chroniące Twoją stronę internetową i prywatność danych

VPN, w zależności od dostawcy, oferuje wiele dodatkowych funkcji. Ważne jest jednak, aby wybrać płatne usługi premium, ponieważ darmowe VPN mogą być niebezpieczne, sprzedawać Twoje dane lub spowalniać połączenie internetowe. Oto kilka funkcji oferowanych przez usługi premium VPN:

Ochrona prywatności i cyberzagrożeń

Przykładowo, Surfshark może ukryć historię przeglądania przed dostawcą Internetu i rządem, co jest wyjątkową cechą wśród dostawców VPN. Posiada również ścisłą politykę no-logs, dzięki której nikt – w tym sam Surfshark – nie wie ani nie śledzi tego, co robisz online. Dodatkowo, niektórzy dostawcy VPN oferują narzędzia, które neutralizują cyberataki zanim zdążą zaszkodzić Twojej stronie internetowej i urządzeniom.

Przeczytaj też: Bezpieczne korzystanie z Facebooka – jak nie dać złodziejom przejąć naszego konta na portalu Zuckerberga?

VPN na telefonie łączenie sterowanie rękoma 700

Bezpieczniejsze połączenia online wszędzie

Zdalni pracownicy są zazwyczaj najsłabszym ogniwem w bezpieczeńststwie Twojej strony internetowej. Wystarczy jedno niezabezpieczone połączenie od jednego z Twoich pracowników w publicznym Wi-Fi, aby wirus lub złośliwe oprogramowanie zakłóciło Twój system. VPN sprawia, że połączenia publiczne Wi-Fi stają się bezpieczne, bez względu na to, gdzie Ty lub Twoi pracownicy łączą się z Internetem.

Niektórzy dostawcy VPN, tacy jak Surfshark, oferują nawet tzw. funkcję bezpieczeństwa „Kill Switch”. Na przykład, jeśli Twój VPN chwilowo nie działa, automatycznie odłączy Cię od Internetu. W ten sposób nie jesteś narażony na ataki hakerów czy cyberprzestępców, gdy Twój VPN jest wyłączony.

Przeczytaj też: Zakup smartfona – za gotówkę, przez Internet, w abonamencie – gdzie i jak go kupić?

Chroniony dostęp zdalny lub połączenia site-to-site

Funkcja zdalnego dostępu jest niezwykle ważna, gdyż użytkownicy łączą się online z serwerami swojej firmy lub serwerami stron internetowych z różnych lokalizacji i zdalnie uzyskują dostęp do narzędzi, danych i usług. Gdy używasz VPN do zdalnego dostępu, możesz korzystać z tradycyjnego dostępu zdalnego lub połączeń site-to-site.

Połączenie site-to-site jest jeszcze bardziej bezpieczne. Jest to VPN oparty na intranecie, który organizacje mogą wykorzystać do połączenia sieci dwóch miejsc pracy w różnych lokalizacjach. Routery w tych placówkach będą działać dopiero po wzajemnym uwierzytelnieniu, a następnie dane zostaną udostępnione.

Przeczytaj też: Ranking abonamentów komórkowych 2023 – abonament bez telefonu

Co to jest VPN? Działanie i funkcje – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy chodzi o Twój telefon, telewizor, komputer małżonka czy dziecka, chcesz mieć pewność, że wszystko jest bezpieczne. Istnieją dziesiątki innych funkcji cyberbezpieczeństwa oferowanych przez VPN niż te wymienione tutaj. Dlatego ważne jest, aby wybrać dostawcę VPN premium, który zwiększy bezpieczeństwo Twojej witryny, zaufanie klientów i reputację. Jedno konto wystarczy, by uruchomić aplikację Surfshark na każdym posiadanym przez Ciebie urządzeniu jednocześnie. Możesz zabezpieczyć cały swój dom bez kłopotu i już nigdy nie martwić się o swoje bezpieczeństwo online.

3.7/5 - (16 votes)