Rosnące ceny dóbr i usług już nikogo nie dziwią. W Polsce szaleje inflacja na wysokim poziomie, a spowolnienie gospodarcze nieuchronnie się zbliża. Aby zdławić coraz wyższe ceny, Narodowy Bank Polski pokusił się po raz kolejny o podwyżkę stóp procentowych. Kredytobiorcy cierpią na rosnące raty kredytu. Z pomocą przyszedł rząd i Sejm, który uchwalił rządowy projekt ustawy o wakacjach kredytowych. 14 lipca podpisał ją Prezydent Andrzej Duda. Na czym polegają wakacje kredytowe 2023 w obecnym kształcie? Jak złożyć wniosek i czy można na tym zyskać?

Wakacje kredytowe według nowej ustawy rządowej

Wakacje kredytowe to tak naprawdę odroczenie spłat zaciągniętego kredytu. Mogą one dotyczyć części kapitałowej kredytu, jak i naliczonych odsetek. Odroczenie spłaty kredytu jest równoznaczne z przedłużeniem spłaty zobowiązania. Skorzystanie z wakacji kredytowych jest bezpłatne i nie wiąże się dodatkowymi opłatami lub odsetkami.

napis hipoteka domek i rozrzucone banknoty Wakacje kredytowe dają możliwość zawieszenia spłaty aż 8 rat kredytu, co pomoże odciążyć portfele Polaków w tak trudnym okresie. Dzięki temu, kredytobiorcy zapłacą 4 raty mniej kredytu do końca 2022 roku, oraz 4 raty mniej w 2023 roku.

Przeczytaj też: Wsparcie rządu dla kredytobiorców – wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Niestety nie każdy może skorzystać z wakacji kredytowych, bowiem należy spełnić następujące warunki narzucone przez ustawodawcę:

  • wakacje kredytowe przyznawane są osobom, które zawarły umowę o kredyt hipoteczny przed 1 lipca 2022 roku,
  • kredyt hipoteczny musi zaciągnięty być w polskich złotych,
  • wakacje kredytowe przysługują osobom, które zaciągnęły kredyt w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe i od kiedy można z nich skorzystać?

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, kredytobiorca musi złożyć wniosek o wakacje kredytowe. Ustawodawca daje nam możliwość złożenia wniosku na trzy różne sposoby:

  • pisemnie,
  • mailowo lub
  • poprzez bankowość elektroniczną.

W ciągu 21 dni bank może przesłać do kredytobiorcy potwierdzenie o otrzymaniu wniosku.
Ustawodawca założył, że wakacje kredytowe będą dostępne od 1. sierpnia 2022 roku.

Wonga banner - 750

Przeczytaj teżDom na zgłoszenie bez „formalności” do 70m2 – czy warto?

Jak złożyć wniosek poprzez aplikację bankową?

Po pandemii COVID-19 społeczeństwo chętniej korzysta z aplikacji mobilnych, przy czym można zaoszczędzić czas w czekaniu na swoją kolej w banku. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom swoich klientów, banki w swoich aplikacjach mobilnych dołączyły opcję złożeniu wniosku o wakacje kredytowe online.

Logując się do swojej aplikacji mobilnej, klient spośród listy produktów bankowych z których korzysta powinien wybrać opcję kredyt hipoteczny oraz ,,wakacje kredytowe”. Możliwości będą dwie – skorzystanie z wakacji w jednym miesiącu danego kwartału lub dwóch. Następnie klient zmuszony będzie kliknąć dwa okienka z oświadczeniami tzn.:

  • że odroczenie kredytu związane jest z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych
  • oraz, że skorzystanie z wakacji będzie zaraportowane do BIK.

W następnej kolejności klient dostanie na swój e-mail potwierdzenie ze skorzystania z wakacji kredytowych oraz wszelkimi informacjami i szczegółami. Jest to pewnego rodzaju potwierdzenie, ponieważ klient nie podpisuje żadnej umowy.

Przeczytaj też: Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego? TOP 9 sprawdzonych sposobów

Czy można zyskać na wakacjach kredytowych?

Można zyskać na wakacjach kredytowych, bowiem jeśli kredytobiorca zdecyduje się zawiesić ratę kredytu np. na kwotę 2 000 zł w maksymalnym okresie 8 miesięcy, oznacza 16 000zł mniej kosztów do budżetu domowego do końca 2023 roku. Dzięki temu kredytobiorca może w tej sytuacji zaoszczędzić i wydać te pieniądze na bieżące potrzeby.

Kredytobiorca może także z tych zaoszczędzonych pieniędzy stworzyć sobie ,,poduszkę finansową” na gorszy czas. Wakacje kredytowe to dobry krok ze strony rządu, bowiem jest to wsparcie dla kredytobiorców w trudnym czasie dla kraju, przy szalejącej inflacji.

Jednocześnie, ci którzy są w lepszej sytuacji finansowej i swoją poduszkę bezpieczeństwa już posiadają, mogą skorzystać z wakacji, a w tym czasie nadpłacić swoją hipotekę. Dzięki temu obniżą ostateczny kapitał kredytu i odsuną pokusę wydania nagłej nadwyżki finansowej w budżecie domowym. Głupotą jest z wakacji uchwalonych przez rząd nie skorzystać!

Przeczytaj też: Hipoteka kaucyjna – co to jest? Czym różni się od hipoteki zwykłej?

4.6/5 - (14 votes)