Od 1. stycznia 2022 rząd wprowadził pakiet ustaw podatkowych i nie tylko, które dumnie nazwane zostały Polskim Ładem. Wiele zmian, które niesie za sobą Polski Ład, może budzić niepokój. Jedną z nich jest wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej. I chociaż w myśl ustawodawców miała ona być korzystna dla każdego, to wiele przykładów pokazuje, że niestety nie zawsze tak jest. Czym ona jest, ile wynosi, komu się należy i kiedy rezygnacja z ulgi dla klasy średniej będzie dobrym pomysłem? Między innymi o tym piszemy właśnie w naszym artykule.

Ulga dla klasy średniej – co to jest?

Na początku warto wyjaśnić, czym jest ta sławetna ulga dla klasy średniej. Otóż polega ona na odliczeniu od uzyskanego dochodu indywidualnie ustalanej kwoty, która oparta jest na wysokości przychodów. Z ulgi skorzystać może każda osoba, która uzyskała przychody w ramach:

  • pracy na etacie,
  • prowadzenia działalności gospodarczej, gdzie zastosowanie ma opodatkowanie na skali podatkowej, pomniejszone o koszty uzyskania przychodów z tytułu jej prowadzenia. Ważne jednak, aby pamiętać, że do tychże kosztów nie zaliczać się będzie odprowadzana składka zdrowotna.

Przeczytaj też: Ulga na dziecko 2022 – ile wynosi? Limit dochodów, do jakiego wieku? Zmiany

Limit dla ulgi dla klasy średniej

Polski Ład - grafika - przedsiębiorca

Bardzo ważne jest jednocześnie też to, że dla skorzystania z ulgi dla klasy średniej trzeba także osiągnąć odpowiedni roczny dochód. Jak ustalono w przepisach, muszą mieścić się one między 68 412 zł a 133 692 zł. Dodajmy również, że prawo do ulgi posiadają także osoby pracujące na etacie poza granicami kraju. A co z pozostałymi osobami? Tutaj warto przemyśleć kwestię złożenia prośby o nienaliczanie ulgi dla klasy średniej.

Przeczytaj też: Ulga odsetkowa 2022 – czym jest? Dla kogo, jak obliczyć? Dokumenty, PIT-2K

Prośba o nienaliczanie ulgi dla klasy średniej

Pierwszą grupą osób, które powinny przemyśleć złożenie prośby o niestosowanie ulgi dla klasy średniej, są wszyscy ci, których dochód na koniec roku przekroczy maksymalny próg wytyczony przez ustawodawcę. Kolejną grupą są wszyscy ci, którzy aktualnie zarabiają blisko górnej granicy zarobków ustalonych w tych widełkach, a planują zmienić pracę. Również i w ich przypadku może bowiem zachodzić realne ryzyko przekroczenia w końcu granicy 133 692 zł.

Ponadto, zrezygnowanie z naliczania ulgi dla klasy średniej warto złożyć też w przypadku osiągania niewystarczających zarobków. Dzięki temu na koniec roku podatkowego nie będziemy musieli oddawać fiskusowi nienależnych środków, jakie zostały nam w ciągu roku przyznane. A w jaki sposób można taką rezygnację złożyć?

Przeczytaj też: Ulga na Internet 2022 – dla kogo i jak ją obliczyć? Małżonkowie, samozatrudnieni

Jak złożyć rezygnację? Wniosek o niestosowanie ulgi

wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej - podgląd

Kliknij by pobrać wzór wniosku – znajduje się on na końcu dokumentu: https://www.podatki.gov.pl/media/7521/preferencje-dla-pracodawc%C3%B3w_ulga.pdf

Rezygnacja lub inaczej złożenie prośby o nienaliczanie ulgi dla klasy średniej jest bardzo proste, a odpowiedni wzór wniosku można znaleźć oczywiście już w Internecie. Nie ma żadnego oficjalnego wzoru. Udostępniamy obok druk zaproponowany przez rząd.

Ponieważ wniosek nie jest skomplikowany i zawiera wyłącznie podstawowe dane, to z pewnością nikt kto jest zainteresowany tą procedurą, nie będzie miał z jego wypełnieniem większych problemów. Warto wspomnieć, że rezygnacja jest ważna wyłącznie w danym roku podatkowym, zatem przy chęci przedłużenia czasu jej trwania w kolejnym okresie trzeba będzie ją złożyć ponownie.

Na koniec pamiętajmy, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie podatków w „Nowym Ładzie”, możemy też skorzystać z fachowego doradztwa. I chociaż zapewne nieco czasu minie, zanim uda się przestawić na przykład księgowość w firmie na nowe tory, to wydaje się, że jest to absolutna konieczność i warto już teraz zainteresować się zmianami podatkowymi w Polskim Ładzie, aby móc po prostu poruszać się w aktualnej sytuacji w pełni świadomie. W przeciwnym razie podczas składania rocznego PIT możemy się dość niemile zaskoczyć.

Przeczytaj też: Rozłożenie na raty należności podatkowej – wniosek – jak uzasadnić i się odwołać?

PIT-2 a Polski Ład – dla kogo jest on ważny?

Nowy rok przyniósł wiele zmian, jednak część z nich okazała się nie być tak kolorowa dla niektórych pracowników. Patrząc na swoje wypłaty wynagrodzenia, część z nich spotkała się z niemiłym zaskoczeniem, spowodowanym niższą wypłatą. Znaczna liczba osób nie zdawała sobie sprawy z możliwości wypełnienia formularza PIT-2, który daje pracodawcy prawo do rozpoczęcia zmniejszenia zaliczki z tytułu podatku.

Różnica ta dotyczy kwoty, o którą pomniejszony zostaje podatek. Okazało się, że zasady Polskiego Ładu powodują w ten sposób chaos. Wynika to z braku odpowiednich działań informujących oraz wzrostu składki zdrowotnej. Dlatego też w sytuacji, w której zatrudniająca nas osoba nie otrzyma formularza PIT-2 od swojego pracownika, a dodatkowo nie bierze on pod uwagę kwoty wolnej od podatku w miesięcznym rozliczeniu zaliczek z tytułu podatku, to taka osoba spotka się z niższym wynagrodzeniem za styczeń.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Ulga rehabilitacyjna 2022 w PIT – ile wynosi i na jakie wydatki? Wymagane dokumenty

Wiadomość ta jest niezwykle istotna dla niektórych pracowników, gdyż różnice w pensji mogą niekiedy wynosić nawet kilkaset złotych, z czym spotkały się m.in. osoby zatrudnione w służbach mundurowych. Głośno zrobiło się również w związku z oburzeniem nauczycieli. W związku z powszechnym niezadowoleniem społeczeństwa, wiceminister Sarnowski przekazał informację, iż dotychczasowa procedura zostanie automatycznie uzupełniona o przedstawione wcześniej rozwiązanie.

Przeczytaj też: Odprawa przy zwolnieniu z pracy 2022 – kiedy się należy? Zwolnienie grupowe a indywidualne – lata pracy

Wśród doradców podatkowych jednak panuje przeświadczenie, iż najlepszym wyjściem jest złożenie dokumentu w formie PIT-2 do czasu wdrożenia zapowiedzianych zmian. Z drugiej jednak strony Ministerstwo Finansów zaleca cierpliwość i zaleca wstrzymanie się do czasu wprowadzenia nowego rozporządzenia w tym zakresie. Ponad to pobrane do tej pory zaliczki, według MF zostaną pracownikom zwrócone już od następnego miesiąca, przyczyniając się tym samym do wzrostu wysokości wynagrodzenia i tym samym pojawienia się nowych możliwości skorzystania z wyższej kwoty wolnej od podatku.

4.7/5 - (19 votes)