Firmy oddłużeniowe to zdecydowanie jedno z rzadziej wybieranych rozwiązań obrony przed długami przez dłużników. Są one w dalszym ciągu w Polsce stosunkowo mało znane, a wiele osób podchodzi do nich z nieufnością. Czym tak właściwie są firmy antywindykacyjne, na jakiej zasadzie działają, a także kiedy i dlaczego warto z nich korzystać? W tym tekście odpowiadamy na te wszystkie pytania a także staramy się zaprezentować wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Czym są firmy antywindykacyjne i czy istnieją te uczciwe? 

Firmy antywindykacyjne to firmy zajmujące się pomocą dłużnikom. Ich zadaniem jest ochrona dłużnika przed windykacją, a także pomoc w wyjściu z zadłużenia. Marki oddłużeniowe zajmują się kompleksową pomocą dłużnikom, a także świadczą różne usługi związane z tą tematyką.

elastyczny plan spłaty notes z długopisem i kalkulatoremNa rynku działa wiele tego typu agencji, do których możemy zgłosić się zarówno jako dłużnicy jak i osoby zagrożone długami. Chcąc z nich skorzystać nie trzeba być w konkretnej sytuacji ani spełniać konkretnych warunków.

Firmy antywindykacyjne przede wszystkim zajmują się doradztwem i radzą swoim klientom jak mają postępować przy zadłużeniach lub w trudnych sytuacjach finansowych. Jest to bardzo znacząca pomoc, gdyż to właśnie wiedza jest kluczowa podczas wychodzenia z zadłużenia.

Firmy antywindykacyjne mogą również pomagać przygotowywać nam pisma i odpowiadać na korespondencję wierzycieli lub całkowicie samodzielnie zajmować się tym zadaniem za nas. Firmy antywindykacyjne pomagają również chronić dłużnika przed działaniami windykacyjnymi lub windykatorami, którzy w nachalny sposób próbują odzyskać zadłużenie. Firmy windykacyjne pomagają też w obronie praw dłużników kiedy dojdzie już do egzekucji komorniczej.

Jedną z najciekawszych usług jakie świadczą firmy antywindykacyjne jest negocjowanie warunków ugód z wierzycielami. Specjaliści i pracownicy danej firmy antywindykacyjnej mogą w naszym imieniu próbować negocjować:

  • umorzenie części zadłużenia lub
  • rozłożenie go na takie raty,

aby były one możliwe dla nas do spłaty.

Przeczytaj teżLombardy – czym są i jak działa zastaw przedmiotów? Czy warto kupować w lombardach?

Czy usługi te są płatne? Płatność abonamentowa lub za efekt

Pomoc firm antywindykacyjnych jest odpłatna, a płatności realizuje się na różne sposoby. Przede wszystkim jest to sposób ryczałtowy gdzie płacimy miesięcznie pełną sumę, a firma oddłużeniowa udziela nam pomocy.

centrum oddłużenioweMożemy również płacić za wykonywanie konkretnych czynności firmom windykacyjnym lub jeśli istnieje taka możliwość wybrać opcję płatności za efekt. Przy tego typu rozliczeniach agencja antywindykacyjna otrzymuje wynagrodzenie od nas jedynie gdy wynegocjuje umorzenie np. połowy zadłużenia lub wynegocjuje dla nas satysfakcjonujące ustalone wcześniej warunki spłaty zadłużenia.

Przeczytaj teżUpadłość konsumencka 2023 – co to jest i jak ją ogłosić po zmianach? Krok po kroku

Jak działają firmy oddłużeniowe?

Działanie firm antywindykacyjnych jest stosunkowo proste. Aby z nich skorzystać wystarczy odnaleźć daną markę antywindykacyjną rynku, a także udać się do niej osobiście. Na pierwszym darmowym i niezobowiązującym spotkaniu zostaną przedstawione wszystkie szczegóły ewentualnej współpracy i możemy podjąć decyzję o rozpoczęciu jej lub nie podejmować jej, jeśli oferta okaże się dla nas nieodpowiednia.

Gdy zdecydujemy się na współpracę, agencja rozpocznie działanie antywindykacyjne i zacznie bronić nas przed windykacją wierzycieli, a także pomagać wychodzić nam z zadłużenia. Współpraca taka może mieć różne formy i są one zależne jedynie od bezpośrednich ustaleń. Nie musimy również zgadzać się na wszystkie propozycje firm antywindykacyjnych lub możemy w ogóle zrezygnować z jej usług, jeśli uznamy, że nie przynoszą one skutków jakich oczekiwaliśmy.

Przeczytaj też: Windykator a komornik sądowy – podobieństwa i różnice – co mogą robić, a czego nie?

Dlaczego warto korzystać z pomocy firmy oddłużeniowej?

Korzystanie z usług firmy antywindykacyjnych przede wszystkim pomaga szybciej i skuteczniej uporać się nam z zadłużeniami jakie posiadamy. Zatrudnieni w firmach antywindykacyjnych specjaliści znają się na zagadnieniu zadłużeń i znacznie szybciej oraz efektywniej ustalą plan działania, a także wdrożą wszystkie niezbędne elementy. Dzięki temu będziemy mogli wyjść z zadłużenia dużo szybciej aniżeli próbując poradzić sobie z nim samodzielnie. Przełoży się to wyższy komfort życia a także mniejsze niedogodności związane z zadłużeniem.

Sporym plusem korzystania z pomocy firm antywindykacyjnych jest komfort psychiczny. Znajdując się w trudnej sytuacji zdecydowanie lepiej jest mieć po swojej stronie kompetentne osoby, które będą doradzały nam w każdej nerwowej sytuacji, a także będą broniły naszych interesów.

Wonga banner - 750

Świadomość iż działamy wspólnie ze specjalistami pozwala również obniżyć poziom stresu i nerwów, a także żyć bardziej spokojnie — nawet w trudnej sytuacji finansowej. Agencje antywindykacyjne służą również szeroką wiedzą i kompetencjami, dzięki którym będziemy zawsze dobrze poinformowani co zmniejszy ilość stresu związanego z trudną sytuacją materialną.

Pomoc firm antywindykacyjnych to również często wymierne korzyści dla osób zadłużonych. Choć korzystanie z takich usług jest płatne, w zdecydowanej większości przypadków warto zapłacić daną sumę za pomoc profesjonalistów. Dzięki temu możemy znacząco zmniejszyć nasz dług podpisując odpowiednią ugodę, a także wynegocjować atrakcyjne raty rozkładając zadłużenie. Pomoc antywindykacyjna pomaga również podejmować odpowiednie decyzje i kroki, dzięki czemu często unikniemy:

  • eskalacji trudnej sytuacji,
  • dodatkowych kar finansowych czy
  • większych kosztów egzekucji komorniczej.

Przeczytaj teżPożyczki dla zadłużonych z komornikiem – bez weryfikacji baz BIK, KRD

Kiedy warto skorzystać z pomocy firm antywindykacyjnych?

Z pomocy firmy oddłużeniowej warto korzystać przede wszystkim, jeśli jesteśmy już dłużnikami i posiadamy zadłużenie. Działanie po omacku bez odpowiedniej wiedzy w takiej sytuacji może spowodować wiele negatywnych następstw błędów i nieprzemyślanych decyzji.

drewniana szuflada komornika z aktami dłużnikówZ pomocy firmy antywindykacyjnej możemy korzystać również jeśli zbliżamy się do zadłużenia czy utraty płynności finansowej. Poproszenie o pomoc profesjonalistów będzie również dobrym wyjściem jeśli:

  • grozi nam egzekucja komornicza oraz postępowanie sądowe i nie wiemy jak mamy się przed nimi bronić,
  • po prostu chcemy uzyskać informacje na dany temat zadłużenia.

Uzyskanie ich z profesjonalnego źródła będzie dużo lepszym pomysłem aniżeli samodzielne wyszukiwanie ich w Internecie gdzie dane nigdy nie są do końca sprawdzone, a często nawet sprzeczne.

Przeczytaj też: Zamknięcie rachunku osobistego – jak przenieść konto do nowego banku?

4.2/5 - (18 votes)