Starając się o kredyt, a w szczególności o kredyt hipoteczny, doradca bankowy z pewnością zaoferuje nam dodatkowo ubezpieczenie. W trudnych sytuacjach może ono stanowić dla nas nieocenioną pomoc. Przez cały okres trwania umowy kredytowej gwarantuje nam pewnego rodzaju bezpieczeństwo. W sytuacji, kiedy chcemy skorzystać z promocyjnej oferty, nie mamy innego wyjścia – musimy zdecydować się na ubezpieczenie kredytu. Jednakże dla kredytobiorców jest to kolejny koszt. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób zastanawia się czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego i gotówkowego – czym jest?

Jako klienci decydujemy się na ubezpieczenie kredytu, ponieważ wiedzę na ten temat opieramy głównie na zapewnieniach pracowników banków. Dla nich jest to przede wszystkim zyskowne rozwiązanie. Dana instytucja bankowa ma zazwyczaj podpisaną umowę z jednym ubezpieczycielem. To sprawia, że nie mamy żadnego wyboru, w tym możliwości oszczędzenia.

Model domu i kredyt hipoteczny na raty - doradca i klient na monetachCzy jego wykupienie jest jednak konieczne? Z poniższych informacji dowiesz się, kiedy możesz zrezygnować z ubezpieczenia kredytu i jakie konsekwencje niesie za sobą taka decyzja.

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z zawartym tam artykułem możemy jasno stwierdzić, iż decydując się na produkty bankowe – mamy prawo wyboru. Ubiegając się nawet o kredyt hipoteczny mamy możliwość zrezygnowania z ubezpieczenia. W większości przypadkach jest to wymóg danej instytucji bankowej. Możemy zatem śmiało stwierdzić, że ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie kredytu?

Mimo wszystko, warto rozważyć jego wykupienie. Dlaczego? Być może dla niektórych będzie to dość dziwne, ale ubezpieczenie kredytu może w niektórych sytuacjach poprawić naszą sytuację – dla banku będziemy bardziej wiarygodni.

Dodatkowo, będziemy mogli liczyć na niższą prowizję. Nie bez znaczenia mówi się, iż kredyt z ubezpieczeniem jest tańszy niż ten bez niego. Nie jest to jednak żelazną regułą, stąd też warto wcześniej porównać obydwie opcje.

Ubezpieczenie kredytu – kiedy możemy z niego zrezygnować?

Wiemy już, że możemy zrezygnować z ubezpieczenia kredytu. Kolejnym ważnym pytaniem jest, kiedy możemy to zrobić? Czy jedyną możliwością jest rezygnacja jeszcze przed podpisaniem umowy o kredyt? Nie. W tym przypadku dobrą wiadomością jest fakt, iż w dosłownie każdym momencie możemy zrezygnować z ochrony ubezpieczeniowej.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że decyzja ta z pewnością nie obejdzie się bez żadnych konsekwencji. Taki ruch będzie miał wpływ na nasze zadłużenie wobec banku.

O czym pamiętać przed rezygnacją z polisy?

Co powinniśmy zrobić, chcąc zrezygnować z ubezpieczenia kredytu? Jeśli jesteśmy w trakcie umowy kredytowej, należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. To, co powinno nas interesować to głównie zapisy o tym, czy kredytodawca w wyniku takiej decyzji może zwiększyć nam oprocentowanie czy też marżę nieubezpieczonego kredytu. Niestety, jest to dość częsta praktyka.

Dlatego zanim poinformujemy o tym bank, warto wcześniej przeprowadzić kalkulacje. W większości przypadkach ubezpieczenie jest dla kredytobiorców opłacalne – to właśnie dzięki niemu możemy liczyć na niższe comiesięczne raty.

Przeczytaj też: WIRON® – czym jest? Notowania nowego wskaźnika dla kredytów hipotecznych

Jak sprawdzić, czy kredyt jest ubezpieczony?

Jeśli obecnie spłacamy zobowiązanie w banku i nie jesteśmy pewni, czy jest ono ubezpieczone, to warto zajrzeć do umowy kredytowej. To właśnie tam znajdziemy informacje na ten temat.

Owe ubezpieczenie może być dla nas pomocne także w sytuacji, kiedy zmarła nam bliska osoba. Jeśli zaciągnęła ona kredyt, ale nie wiemy, czy wykupiła do niego ubezpieczenie, należy udać się do instytucji bankowej, w której posiadała zadłużenie z aktem zgonu.

Wonga banner - 750
Przeczytaj teżZasiłek pogrzebowy 2023 z ZUS i KRUS – dla kogo, ile wynosi, jaki wniosek złożyć?

Zwrot ubezpieczenia kredytu – czy to możliwe?

W sytuacji, kiedy zdecydowaliśmy się na rezygnację z ubezpieczenia kredytu, zastanawiamy się czy możliwy jest jego zwrot? Otóż warto zauważyć, że często musimy za ową ochronę zapłacić już na samym początku spłaty zobowiązania. Dlatego zastanawiamy się, czy przysługuje nam zwrot w przypadku, kiedy spłacimy szybciej kredyt lub z niego zrezygnujemy? Otóż, jak najbardziej mamy taką możliwość.

Jak odzyskać ubezpieczenie kredytu? Jedyne co musimy zrobić, to przedłożyć odpowiedni wniosek do banku. Zazwyczaj do 30 dni od jego złożenia możemy liczyć na zwrot ubezpieczenia kredytu.

Przeczytaj teżRestrukturyzacja kredytu hipotecznego lub gotówkowego – wzór wniosku. Ile to kosztuje?

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu – co powinien zawierać wniosek?

Składając wypowiedzenie ubezpieczenia kredytu musimy przedłożyć w banku wniosek. Jak go napisać? Co powinien zawierać? Podstawowe informacje, które muszą się w nim pojawić to te niezbędne do weryfikacji kredytobiorcy i polisy, czyli:

  • dane klienta – imię, nazwisko, PESEL, adres,
  • oświadczenie o odstąpieniu od umowy ubezpieczenia,
  • numer umowy kredytowej i polisy,
  • prośbę o zwrot środków na podany rachunek bankowy,
  • dane banku.

Warto wiedzieć, że wniosek o rezygnację z ubezpieczenia kredytu możemy napisać sami, ale równie dobrze możemy skorzystać z gotowych wzorów, które dostępne są dla każdego w Internecie. Wtedy wystarczy jedynie uzupełnić wymagane dane. Mamy również pewność, że zawarliśmy wszystkie niezbędne informacje.

Na etapie wypełniania wniosku warto również sprawdzić, jak dokładnie wygląda ten proces w banku,  w którym posiadamy kredyt. Rezygnacja z owej ochrony w każdej instytucji może wyglądać inaczej. Niektórzy kredytodawcy godzą się na wysłanie wniosku online, podczas gdy inni wymagają od nas wizyty w oddziale.

Przeczytaj też: Hipoteka kaucyjna – co to jest? Czym różni się od hipoteki zwykłej?

Ubezpieczenie kredytu 2022 – czy można z niego zrezygnować? Podsumowanie

Nadal jest wiele osób, które uważają, że ubezpieczenie kredytu to wymóg i przez cały okres trwania umowy kredytowej nie możemy z niego zrezygnować. To nieprawda. Rezygnacja z ochrony ubezpieczeniowej jest możliwa w każdym momencie – każdemu kredytobiorcy gwarantuje to prawo.

Przed złożeniem wniosku w banku warto jednak wykonać kalkulacje, czy taka decyzja będzie dla nas korzystna. W tej sytuacji podstawą jest sprawdzenie warunków umowy. Może się bowiem okazać, że dodatkowe pieniądze wydawane przez nas na owe ubezpieczenie sprawiają, iż możemy liczyć na niższe raty kredytu. W ostatecznym rozrachunku ubezpieczenie kredytu może być dla nas opłacalne.

Przeczytaj też: Bezpieczny Kredyt 2% – warunki, banki, dla kogo nowy program dopłat do rat kredytu hipotecznego?

3.5/5 - (2 votes)