Właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim coroczne pytania o koszt podręczników i rozmiar wyprawki dla dzieci. W szkołach podstawowych nauczyciele często oczekują od swoich uczniów posiadania kompletu podręczników, zeszytów ćwiczeń czy dodatkowych pomocy naukowych. W szkole średniej jest już inaczej i podręcznik wypada mieć tylko wtedy, kiedy korzysta się z niego na lekcji. Dzięki takiemu podejściu możesz starać się zaoszczędzić na ich zakupie albo rozłożyć koszty pomiędzy osoby pracujące z dzieckiem w klasie. Poniżej przedstawiamy 6 sprawdzonych sposobów na zaoszczędzenie na zakupie książek i podręczników.

Tanie podręczniki szkolne – gdzie ich szukać? Sposoby na zakup książek

Podręczniki szkolne nigdy nie są tanim wydatkiem. Ciężko jest się jednak obyć bez nich, szczególnie jeśli ktoś chce zdawać z danego przedmiotu maturę rozszerzoną. Książki możesz jednak znaleźć w przystępnych cenach. Musisz się jednak przygotować na to, że będą to pozycje z drugiej ręki, mogą więc nosić na sobie ślady użytkowania, strony mogą być zagniecione, a ćwiczenia w podręcznikach wypełnione długopisem.dziewczynka studiująca słownik j. angielskiego - drogi podręcznik

Antykwariaty stacjonarne lub internetowe

Antykwariaty co roku skupują książki od absolwentów szkół i odsprzedają je innym uczniom za mniejsze pieniądze. To doskonałe miejsce, w którym możesz poszukać czegoś dla siebie, a to dlatego, że przyjmowane na stan książki muszą spełniać określone standardy:

  • ćwiczenia w nich zawarte nie będą wypełnione,
  • strony nie powinny być pozaginane,
  • a okładka często jest zabezpieczone jeszcze przez poprzedniego właściciela.

Warto sprawdzić antykwariaty stacjonarne, a jeśli w nich nie będzie już książek, sprawdzić księgarnie internetowe oferujące książki używane. Co roku wiele z nich ma ogromną ofertę podręczników.

Oferty na serwisach ogłoszeniowych

W Internecie na pewno znajdziesz całą masę używanych podręczników. Co roku absolwenci na własną rękę wystawiają na sprzedaż swoje egzemplarze. Im lepiej zachowana książka, tym wyższa będzie jej cena, ale plusem kupowania od takich sprzedawców jest to, że często mają całe komplety potrzebnych nam książek i zeszytów ćwiczeń.

Kupując w ten sposób, trzeba zachować szczególną ostrożność, Wielu oszustów korzysta z zainteresowania podręcznikami szkolnymi i wystawia fałszywe oferty z nadzieją, że ktoś się na nie skusi. Tak straconych pieniędzy nie da się odzyskać, trzeba więc zawsze być czujnym.

Przeczytaj też: Wyprawka 300 plus 2022 – jak otrzymać świadczenie Dobry Start? Wniosek online

Targ książek w naszej szkole

Wiele szkół średnich organizuje swoje własne targi książki. Podczas ich trwania uczniowie z wyższych klas przynoszą swoje książki, a młodsze osoby mogą je zakupić. Ceny na takich wydarzeniach są naprawdę niskie, o co dbają nauczyciele i sami uczniowie, bo każdy chce sprzedać swój podręcznik.

W ten sposób możemy zdobyć interesujące nas pozycje, ale przed zakupem warto je przekartkować. W ten sposób upewnisz się, że nikt nie popisał stron długopisem ani nie zakreślał niczego w tekście. Czyste książki będą droższe, ale nauka z nich będzie znacznie przyjemniejsza i wydajniejsza.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Pierwsza praca bez doświadczenia dla studentów i absolwentów – jak jej szukać i znaleźć?

Dzielenie kosztów z kolegą z ławki

Jeśli w szkole średniej, masz możliwość dzielenia z kimś miejsca w ławce, koniecznie podziel się z nim kosztami podręcznika. Większość nauczycieli nie wymaga, żeby przed każdym uczniem znalazła się książka, głównie dlatego, że to nieporęczne i zajmuje masę miejsca. Kiedy to tylko możliwe, postaraj się zabierać jedną książkę na dwie osoby.

Wtedy możesz podzielić się kosztem książki z osobą, która razem z Tobą z niego korzysta. Jeśli chcecie się z niego uczyć, możecie kserować dla siebie strony albo przesyłać je sobie w formie cyfrowej. W ten sposób oboje korzystacie z tego samego egzemplarza.

Przeczytaj też: Alimenty 2022 – na dziecko, na żonę, na rodziców – jak napisać wniosek lub pozew o nie?

Zasięgnięcie informacji od osób ze starszych roczników

Kredyt studencki - studentka zastanawiająca się nad warunkami kredytowaniaZanim cokolwiek postanowisz, zapytaj osoby starsze, którzy nauczyciele wymagają noszenia podręcznika co lekcję, a którzy w ogóle z nich nie korzystają. Są osoby, które przez całe cztery lata twojej nauki ani razu nie będą na lekcjach korzystać z pomocy naukowych, a są też tacy, którzy sięgną do niego trzy razy w pierwszym tygodniu nauki i może raz na końcu semestru.

Im więcej takich informacji zdobędziesz, tym mądrzej podejdziesz do sprawy kupowania książek. Jeśli jakiś nauczyciel w ogóle nie wymaga od Ciebie korzystania z podręcznika, to zaoszczędź na nim i w ogóle go dla siebie nie kupuj.

Przeczytaj też: Pożyczki na 500 plus i alimenty – najtańsze oferty

Korzystaj z możliwości biblioteki

W bibliotece powinny znajdować się podręczniki. Sprawdź, ile ich jest i zapytaj bibliotekarkę, czy możesz korzystać z nich na lekcjach. Większość z nich jest do pełnej dyspozycji uczniów. Możesz je więc zabrać ze sobą do klasy. Kiedy masz go pod ręką, nie możesz dostać nieprzygotowania czy negatywnej oceny, bo mimo że książka nie jest twoja, to możesz z niej korzystać.

Uczniowie chętnie korzystają z tej możliwości, bo dzięki temu nie muszą nosić ze sobą książki w tę i z powrotem, a do tego nie muszą pamiętać o jej spakowaniu. To wygodne i dostępne dla każdego ucznia danej placówki rozwiązanie.

Przeczytaj też: Kredyt dla studenta a kredyt studencki – różnice i konsekwencje

3.5/5 - (11 votes)