Przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego posiadacze samochodów pod uwagę biorą przede wszystkim cenę ubezpieczenia OC. Warto jednak wspomnieć, że opłaty te można obniżyć. Tu rozwiązań powinniśmy szukać głównie w okresowych rabatach. Bywa jednak i tak, że ubezpieczyciele proponują nam naprawdę duże zniżki na ubezpieczenie OC, kiedy zdecydujemy się je zakupić przez Internet lub telefonicznie. Jak znaleźć tanią polisę OC i AC? Wybrać Internet, agenta czy kontakt telefoniczny? Jakie dane trzeba będzie wprowadzić do kalkulatora składki ubezpieczeniowej?

Porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych – jak znaleźć polisę OC?

Polisa OC (od odpowiedzialności cywilnej) to wydatek, z którym musi się liczyć każdy właściciel auta. Na ten cel musimy przeznaczyć minimum kilkaset złotych. Niestety te kwoty potrafią być naprawdę wysokie. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej szukamy tańszych rozwiązań. Na szczęście tanie OC jest możliwe. Pytanie brzmi jednak gdzie je znajdziemy? Czy najkorzystniejszych ofert należy szukać w oddziale towarzystwa, a może u agenta? A może drogą telefoniczną lub przez Internet? Sprawdźmy!

Zakup polisy OC przez Internet

To rozwiązanie, które z roku na rok jest coraz bardziej popularne. Tanie OC przez Internet to idealna opcja dla osób, które cenią sobie wygodę i oszczędność czasu. Zazwyczaj to właśnie w tym przypadku możemy liczyć na zakup najtańszej polisy. Cały proces odbywa się poprzez kalkulator ubezpieczeń.

mężczyzna przy uszkodzonym aucie na drodze - szkoda osobowa z policy OCNaszą rolą jest samodzielne podanie podstawowych informacji na temat samochodu, tj:

 • marka i model auta,
 • roku produkcji,
 • aktualnego przebiegu,
 • rodzaju silnika,
 • którym właścicielem auta jesteśmy,
 • kraju pierwszej rejestracji,
 • numeru VIN,
 • i kierowcy – imię i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania czy data uzyskania pierwszego prawa jazdy, liczba lat podlegania ubezpieczeniu OC i AC (o każde pyta się nas z osobna), liczbę szkód w ostatnich latach.

Pozostaje nam jeszcze wybór odpowiedniego rodzaju ubezpieczenia. Kalkulator automatycznie wyliczy wysokość składki i przedstawi możliwe pakiety do wyboru.

mtu24.pl 750x200 banner OC AC

Jeśli jesteśmy zainteresowani daną ofertą możemy ją zaakceptować i przejść przez kolejne etapy aż do uiszczenia zapłaty. Wszystko wykonujemy zatem niejako sami. To sprawia, że możemy liczyć na ciekawe promocje. Przy zakupie OC przez Internet pamiętajmy, by się nie spieszyć. Powoli i ze zrozumieniem czytajmy wszystkie informacje. Przed samą zapłatą i tym samym zawarciem umowy, sprawdźmy czy w dokumencie OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) jak i w Propozycji polisy, czy zawarte zostały wszystkie interesujące nas opcje.

Ubezpieczenie OC u agenta

Gdy kończy się termin ważności naszego dotychczasowego ubezpieczenia OC, pierwszym wyborem jest najczęściej wizyta u agenta lub w placówce towarzystwa. Choć co prawda ta opcja wymaga od nas zagospodarowania czasu, to posiada ona swoje zalety. Jedną z głównych jest bezpośrednia rozmowa z agentem. Dzięki temu wprost możemy zapytać o tanie OC.

Dowiemy się od razu jaki ubezpieczyciel oferuje w danym czasie najlepsze promocje i rabaty. To rozwiązanie jest idealne dla osób, które nie są obyte z Internetem. Wyszukując oferty online może zdarzyć się taka sytuacja, iż nie zauważymy niektórych informacji (ukryte zwłaszcza w propozycjach towarzystw directowych).

Rabat na OC u agenta

Możemy przeoczyć możliwe upusty i tym samym wybrać ofertę na gorszych warunkach. U agenta jest to praktycznie niemożliwe. Z pewnością zostaniemy o wszystkim poinformowani. Dodajmy także, że agenci również mają spore możliwości jeśli chodzi o tanie ubezpieczenie OC – są oni w posiadaniu ciekawych rabatów, które mogą nas skutecznie przekonać do danej oferty.

Zakup OC przez telefon – jak się odbywa i jakie ma zalety?

Nie masz czasu, by samodzielnie wyszukać oferty przez Internet, ani udać się do agenta? W takim razie pozostaje Ci zakup polisy przez telefon. W tym przypadku możesz bezpośrednio skontaktować się z towarzystwem, gdzie chcesz nabyć ubezpieczenie. W wielu przypadkach odwiedzając stronę internetową pojawia się formularz, który zachęca nas do kontaktu z konsultantem. Takie krótkie wnioski wypełnisz klikając w linki do ofert w naszym zestawieniu powyżej.

Wystarczy, że podamy najpotrzebniejsze dane takie jak:

 • numer telefonu,
 • temat rozmowy i
 • dogodny dla nas termin i godziny rozmowy.

Po wypełnieniu owego formularza możemy czekać aż ktoś z danej firmy do nas zadzwoni. Czy i w tym przypadku możemy liczyć na promocje i rabaty? Tak! Tutaj również możemy zapytać konsultanta wprost o tanie ubezpieczenie OC.

W wielu przypadkach zakupu jak i przedłużenia polisy drogą telefoniczną towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom dodatkowe rabaty, dzięki którym mogą sporo zaoszczędzić. Ale trzymajmy się zasady, że kto pyta – nie błądzi!

Uwaga! Cenna rada dla wszystkich – nigdy nie zgadzajmy się od razu na pierwotną ofertę, nie bójmy się negocjować. Ubezpieczyciele są na to przygotowani, a ich konsultanci telefoniczni nie mogą nam zaproponować najniższej możliwej opcji dopóki nie wyrazimy swoich wątpliwości. Poza tym, od kwoty sprzedanego OC i AC zależy ich prowizja.

link4.pl 750x200 OC nr1 gazeta bankowa

Tanie ubezpieczenie OC – od czego chroni?

Starając się zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe oraz zachować zgodnie z obowiązkiem wynikającym z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, koniecznie należy wykupić polisę OC. Taka ochrona wesprze nas w razie wystąpienia zdarzenia wywołanego naszą wyłączną winą. Takiego, któremu nie zaradziliśmy, lub po prostu nie mogliśmy zaradzić.

Ponadto, wykupienie polisy OC jest obowiązkowe. Wzięcie odpowiedzialności za szkody wywołane własnym zachowaniem jest także rozsądne. Nieistotne jest, czy zrobiliśmy to naumyślnie, czy tylko na chwilę się zagapiliśmy.

Polisa od odpowiedzialności cywilnej pomoże w sytuacji nieszczęśliwego wypadku na drodze, kolizji, stłuczki i zdarzeń z udziałem pieszych. Także tych zdarzeń, których byliśmy prowodyrami, nawet z premedytacją łamiąc przepisy drogowe. To ochrona, która pozwala zorganizować fundusze na zaspokojenie potrzeb poszkodowanych w wypadkach spowodowanych z naszej nieuwagi.

Nie pomoże nam w naprawie i leczeniu własnych uszkodzeń. Tym zajmuje się auto casco. Jednak z pewnością przyda się, gdy z naszej winy ktoś ucierpi lub ucierpi któryś z innych pojazdów biorących udział w zdarzeniu.

OC zabezpiecza nasze finanse i oszczędności przed koniecznością ich wykorzystania na pokrycie szkód. Pomoże, gdy trzeba będzie pomóc innym powrócić do stanu sprzed wypadku, gdy trzeba będzie zapłacić za rehabilitację lub leczenie szpitalne. Także gdy w wyniku stłuczki uszkodzimy inny pojazd lub, co gorsza, uszkodzimy obce mienie.

Może dostaniemy mandat, a może skończy się to dla nas bardziej surową karą, ale najważniejszym pozostaje fakt, że poszkodowanym stanie się zadość, że będą w stanie znów stanąć na nogach. I że nie musimy za to płacić z własnej kieszeni, tylko z ubezpieczenia, które cyklicznie opłacamy.

Przeczytaj też: Finansowanie zakupu auta – wybrać kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Ubezpieczenie AC – do czego jest potrzebne?

Wśród ubezpieczeń fakultatywnych, czyli nieobowiązkowych, znajdziemy jedno z bardziej popularnych, zwane ubezpieczeniem Autocasco. Tylko od nas i naszej przezorności zależy, czy zdecydujemy się na jego opłacanie. To nasza wyłączna wola pozwoli nam zabezpieczyć się przed nieszczęściem lub płakać po jego wystąpieniu.

Autocasco chroni nas przed wynikiem nieszczęśliwych zdarzeń na drodze wywołanych naszą wyłączną winą. Pozwala nam na opłacenie:

 • leczenia,
 • rehabilitacji i
 • naprawy własnego pojazdu w razie wystąpienia szkody z naszego powodu.

Auto casco to ubezpieczenie majątkowe, które jest w stanie zapewnić ochronę naszym długo zbieranym oszczędnościom, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Wykupując polisę AC, chronimy innych przed wypadkami spowodowanymi często zwykłym przypadkiem. Takim, którego można było być może uniknąć, ale zbieg okoliczności temu nie pozwolił. Albo też nieuwagą, rozkojarzeniem, zbyt długim czasem spędzonym za kierownicą. Każda z tych przyczyn, raczej mało znaczących w codziennym życiu podczas prowadzenia samochodu może mieć spore konsekwencje.

Z tego też powodu, dobrze jest się zabezpieczyć, w razie ewentualności stłuczki, wypadku drogowego czy kolizji. Takiej, która przypadkiem na nas trafi. Przed którą nie moglibyśmy się obronić. Która zwykłym zrządzeniem losu, być może mogłaby pozbawić nas na długo samochodu. Taką, przed którą się ubezpieczyliśmy, także wykupując polisę AC, dzięki której jesteśmy w stanie:

 • otrzymać samochód zastępczy,
 • zapłacić za szkód wywołane wandalizmem lub kradzieżą samochodu, także te spowodowane wypadkiem z naszej wyłącznej winy,
 • naprawić własny pojazd za pieniądze ubezpieczyciela zamiast nadwyrężać własne oszczędności często zbierane latami.

Wykupienie ubezpieczenia auto casco i opłacanie takowej polisy nie jest obowiązkiem. Przemawia za nią zdrowy rozsądek, którego w większości przypadków raczej dobrze jest posłuchać.

Własny samochód to nie tylko możliwość komfortowej i przyjemnej jazdy. Jego posiadanie wiąże się również z pewnymi obowiązkami – to między innymi konieczność regularnego wykupowania ubezpieczenia komunikacyjnego.

Przeczytaj też: Autocasco – co to za polisa? Czym się różni od OC i jak wybrać AC dla auta?

Polisa OC – obowiązek dla każdego kierowcy

Polisa OC (w przeciwieństwie do AC) jest obowiązkowa dla każdego kierowcy. W tym przypadku głównym kryterium wyboru powinna być cena – warto zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku OC niezależnie od ubezpieczyciela, zakres polisy zawsze jest taki sam.

Jedyne różnice mogą dotyczyć dodatkowych możliwości polisy w postaci NNW kierowcy czy NNW pasażera. Dlatego też, jeżeli kierowcy bardzo zależy na takich dodatkach, poza ceną polisy powinien mieć na uwadze również zakres ubezpieczenia.

Czy i kiedy można zmienić ubezpieczyciela?

W przypadku większości ubezpieczycieli polisa OC obowiązuje przez rok. Po upływie jej ważności nie ma konieczności przedłużania polisy – jeżeli inny ubezpieczyciel posiada korzystniejszą ofertę, nic nie stoi na przeszkodzie, by z niej skorzystać. Warunek jest w tym przypadku jeden. Należy w odpowiednim czasie złożyć wypowiedzenie umowy w poprzednim zakładzie ubezpieczeń. Każdy kierowca z oczywistych względów chciałby płacić jak najniższe składki za ubezpieczenie. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Koszty polisy ustalane są przede wszystkim na podstawie stawki bazowej oraz ewentualnych zniżek kierującego (po 6 latach bezszkodowej jazdy otrzymuje on maksymalną wysokość upustu). Najwięcej zapłacą młodzi kierowcy, którzy mają prawo jazdy od niedawna oraz mężczyźni mieszkający w dużych miastach (być może nie każdy wie, ale miejsce zamieszkania oraz płeć również mają duże znaczenie przy ustalaniu wysokości składki).

Przeczytaj też: Jak zamknąć konto w banku? Rezygnacja z rachunku osobistego krok po proku

O czym należy pamiętać przy wyborze składki OC?

Aby wybrać jak najlepszą polisę, warto przeanalizować przynajmniej kilka ofert pochodzących od bardzo różnych ubezpieczycieli. Co w przypadku osób, które nie mają zbyt wiele czasu na samodzielną analizę? Tu pomocne mogą być internetowe porównywarki bądź wsparcie agenta ubezpieczeniowego. W obu przypadkach kierowcy przedstawione zostają tylko te najkorzystniejsze dla niego oferty.

Banner Axi Card - promocja na BC - 750x200

Przeczytaj też: Dokumenty potrzebne do kredytu samochodowego – jakie powinny być dostarczone bankowi?

Ubezpieczenie wypadkowe NNW – dlaczego każdy go potrzebuje?

Wypadki są nieuniknione. Bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożny, zawsze istnieje szansa, że coś może Ci się przydarzyć. Dlatego ważne jest posiadanie również ubezpieczenia wypadkowego NNW.

Ten rodzaj ubezpieczenia pokryje wszelkie koszty leczenia, które możesz ponieść w wyniku wypadku, a także utracone zarobki, jeśli obrażenia uniemożliwiają Ci pracę.

Istnieje wiele powodów, dla których każdy potrzebuje ubezpieczenia wypadkowego. Oto one:

 1. Pokrywa koszty leczenia i utraconych zarobków w wyniku urazu lub choroby.
 2. Chroni Twoją rodzinę przed trudnościami finansowymi, jeśli coś Ci się stanie.
 3. Zapewnia spokój, ponieważ wiesz, że Twoi bliscy będą pod opieką, jeśli coś Ci się stanie.

Przeczytaj też: Zakup auta na firmę 2023 – jak go kupić? Leasing, gotówka czy może wynajem długoterminowy?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to rodzaj ubezpieczenia, który pomaga zapewnić ochronę finansową ludziom, których kochamy i na których nam zależy. Często jest to brane pod uwagę jako sposób ochrony przed ryzykiem śmierci lub kalectwa dla tych, których kochamy podczas zdarzenia w ruchu drogowym.

Koszt ubezpieczenia na życie może się różnić w zależności od rodzaju i zakresu ubezpieczenia, ale najczęściej kwota na pasażera wynosi od 5000 do 50000 złotych w razie wypadku – konieczności leczenia lub w najgorszym razie śmierci.

Przeczytaj też: Zwiększenie wiedzy o finansach – sposoby na podwyższenie finansowego IQ

Kalkulator składek taniego ubezpieczenia komunikacyjnego – co to jest?

Kalkulator składki ubezpieczeniowej samochodu to dynamiczne narzędzie dostarczane online przez firmy ubezpieczeniowe. Korzystając z najlepszych kalkulatorów składek ubezpieczeniowych online, zyskujesz na czasie. Większość firm ubezpieczeniowych jest wyposażona we własny kalkulator składki na ubezpieczenie samochodu. Za pomocą tego narzędzia klienci mogą uzyskać wycenę swojej polisy ubezpieczeniowej samochodu i kwotę składki, którą muszą zapłacić. Ale po kolei.

Najpierw trzeba odwiedzić podstronę „kalkulator ubezpieczeń samochodowych” i wypełnić podstawowe informacje o sobie, takie jak:

 • imię i nazwisko ubezpieczającego,
 • dane kontaktowe i adres, a następnie
 • kilka standardowych danych na temat osoby chętnej do ubezpieczenia oraz na temat samochodu do ubezpieczona.

Przeczytaj też: Samochody autonomiczne – czym są i jak działają? Przyszłość motoryzacji bez kierowców?

Potem, w każdym kalkulatorze jest wymagane podanie kilku szczegółowych danych dot. naszego samochodu:

 • nazwa producenta samochodu,
 • numer modelu samochodu,
 • numer VIN,
 • rok produkcji,
 • podtyp samochodu (jeśli istnieje),
 • rodzaj paliwa i data rejestracji.

Bywają jeszcze dokładniejsze pytania, ale każdy ubezpieczyciel ma swoje zasady. Niektóre firmy oprócz ubezpieczenia samochodu, dodatkowo proponują doubezpieczenie zainstalowanych akcesoriów wewnątrz samochodu.

Po prawidłowym wypełnieniu wszystkich danych wystarczy kliknąć przycisk „oblicz składkę”. Po krótkiej, a czasami po dłuższej chwili otrzymujemy wyliczenie składki. Następnie otrzymujemy kalkulację płatności. Wówczas można podjąć decyzję o ewentualnym wyborze ubezpieczenia samochodu.

Przeczytaj też: Pożyczka lub kredyt pod zastaw samochodu – jakie formalności i dokumenty? Możliwość użytkowania

Jakie są zalety kalkulatora ubezpieczenia OC samochodu?

Skoro zapoznałeś się już z kalkulatorem składki ubezpieczeniowej samochodu, możesz sprawdzić go i wypróbować: Korzystanie z kalkulatora ubezpieczenia samochodu pomaga ocenić nasze potrzeby ubezpieczeniowe, co ułatwia dokonania wyboru najlepszej polisy, spełniającej nasze wymagania. Kalkulator ubezpieczeniowy jest prosty w zastosowaniu. Umożliwia w skuteczny sposób porównanie stawek w różnych firmach.

Zakup polisy ubezpieczeniowej w ten sposób sprawia, że cały proces staje się bezstresowy. Nie czujesz ewentualnej presji agenta/brokera i możesz dokonać własnego wyboru. Korzystając z kalkulatora ubezpieczenia samochodu, otrzymujesz też dokładne informacje o kwocie składki, którą zapłacisz za konkretną polisę.

Na warunki ubezpieczeniowe zgadzasz się wówczas, gdy wszystko idzie po Twojej myśli. W łatwy sposób w kalkulatorze składki ubezpieczeniowej możesz sprawdzić, w jaki sposób stawki składek zmieniają się wraz ze zmianą zmiennych.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Wakacje w Chorwacji 2023 – co zwiedzać, jak dojechać autem bez mandatów? Przepisy drogowe

Jak korzystać z kalkulatora OC AC dla swojego auta?

Aby kalkulacja składki ubezpieczeniowej była dla Ciebie satysfakcjonująca, zwróć uwagę na ewentualne szczegóły, jakie pojawiają się w trakcie wprowadzania danych, a przede wszystkim:

 • czy zadeklarowana w kalkulatorze OC AC wartość ubezpieczenia zgadza się z rynkową wartością pojazdu,
 • czy moc silnika pojazdu jest wprost proporcjonalna do składki na ubezpieczenie samochodu,
 • czy kalkulator polisy OC AC wyliczył Ci udział własny w szkodzie (w przypadku ewentualnego wypadku) czy kalkulator w ogóle wyliczył udział własny,
 • czy kalkulator składek obliczył ewentualne dodatkowe rabaty np. za zainstalowanie urządzeń antykradzieżowych w samochodzie. Co może mieć to wpływ na obniżenie składki ubezpieczeniowej samochodu,
 • czy uwzględnione zostały w ubezpieczeniu akcesoria samochodowe. Ewentualnie czy chciałeś, aby były one ubezpieczone. Należy wiedzieć, że wszelkie modyfikacje w tym zakresie podwyższają składkę ubezpieczeniową.

Więc jeśli wiesz jak działa kalkulator składki na ubezpieczenie samochodu, możesz już sam z niego skorzystać. Z kalkulatorem składek ubezpieczeniowych masz podgląd na jaką ewentualną składkę musisz się przygotować. Kalkulator ubezpieczenia OC AC jest bardzo wygodną opcją pozyskania informacji na temat składki ubezpieczeniowej.

Przeczytaj też: Jak przygotować auto na zimę? 6 porad i wskazówek o co zadbać jesienią

Porównywarka ofert OC AC – poszukiwania taniego ubezpieczenia komunikacyjnego – podsumowanie

Korzystanie z porównywarki ofert OC AC z kalkulatorem ma także swój walor edukacyjny. Dzięki niemu można podjąć decyzję o zakupie ubezpieczenia będąc bogatszym o dodatkowe informacje, nawet jeżeli dokonamy zakupu u agenta lub przez infolinię. Wszelkie warianty składki, bez wychodzenia z domu możesz sobie sam w spokoju przekalkulować.

Ponadto kupując ubezpieczenie, ważne jest aby pamiętać o wykupieniu podstawowego poziomu ochrony od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli polisę wypadkową NNW, której koszt wynosi czasem tylko kilkadziesiąt złotych rocznie. Zapewni to ochronę dla kierowcy oraz jego bliskich, gdy dojdzie do wypadku.

Przeczytaj też: Auta elektryczne a spalinowe – czy elektryki wyprą tradycyjne samochody?

Podsumowując, tanie OC jest możliwe do uzyskania na wiele sposobów. Jeśli posiadamy więcej wolnego czasu możemy porównać oferty u agenta, drogą telefoniczną i przez Internet. W innym przypadku wybierzmy opcję zakupu, która jest dla nas najdogodniejsza. Zazwyczaj w każdym w ww. sposobów możemy liczyć na tanie ubezpieczenie OC. Nie wstydźmy się także negocjować ceny czy pytać wprost o możliwe promocje.

4.3/5 - (22 votes)