Przelew natychmiastowy to usługa, która jest już dostępna w większości bankach. Dzięki niej pieniądze trafiają od razu na konto odbiorcy – niezależnie od tego w jakim banku posiada on rachunek. To idealne rozwiązanie dla osób, które muszą niezwłocznie dokonać płatności. Jesteś ciekaw na czym polegają przelewy ekspresowe? W jakich bankach można je wykonać? Ile kosztują? W takim razie koniecznie sprawdź poniższe informacje, dzięki którym uzyskasz odpowiedzi na te i inne pytania.

Czym jest przelew natychmiastowy?

W dobie bankowości elektronicznej każdy z nas wykonuje miesięcznie nawet kilka przelewów. Nie musimy specjalnie udawać się do placówki banku, by wykonać przelew do rodziny czy uregulować ratę kredytu. Wykonując takie płatności w domowym zaciszu śmiało możemy stwierdzić, iż jest to bardzo wygodny sposób realizowania płatności.

Do niedawna mieliśmy do czynienia tylko i wyłącznie ze standardowymi przelewami bankowymi, które są dokonywane w ramach systemu Elixir. Przelewając środki do osoby mającej konto w tym samym banku co my, przelew jest realizowany od razu. Znacząca różnica pojawia się w momencie, kiedy odbiorca ma rachunek w innym banku. Wtedy to pieniądze docierają do niego na drugi dzień roboczy. A to oznacza, że jeśli zrobimy przelew w piątek to dojdzie on dopiero w poniedziałek. Na szczęście, od pewnego czasu banki oferują nam rozwiązanie, dzięki któremu możemy dokonywać szybkich przelewów. Ową alternatywą są przelewy natychmiastowe.

Poczekalnia dla VIP-ów w banku - klientka premiumCo to jest przelew natychmiastowy? Jest on podobny do standardowego przelewu, choć w tym przypadku mówimy o bezgotówkowym przelaniu środków pieniężnych do odbiorcy w naprawdę krótkim czasie – zazwyczaj jest to kilkanaście sekund. Mowa tu głównie o przelewach, które są realizowane pomiędzy dwoma różnymi bankami. Jak wiadomo, przelewy wykonywane w ramach tego samego banku są księgowane od razu.

Jak to możliwe, iż przelewy ekspresowe są realizowane tak szybko? Otóż, w ich przypadku pomijane są standardowe godziny księgowań, z którymi mamy do czynienia w systemie Elixir. Dzięki temu, przelew ekspresowy przeprowadzany jest w czasie rzeczywistym.

Jakie są rodzaje przelewów natychmiastowych?

Robiąc zakupy przez internet z pewnością kojarzysz takie systemy jak PayU czy Przelewy24. Dzięki nim sprzedawca od razu otrzymuje naszą wpłatę i może szybciej zrealizować zamówienie. Owych systemów jest oczywiście o wiele więcej. Poniżej przedstawimy dwa rodzaje przelewów natychmiastowych, które dostępne są jedynie w bankach. A są to:

  • Express Elixir – to system opracowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Jako ciekawostkę warto dodać, że obsługuje on także przelewy bankowe w standardowym systemie Elixir. O ile bank, w którym posiadamy konto udostępnia przelewy Express Elixir to możemy realizować je ze swojego rachunku osobistego;
  • Bluecash – w tym przypadku mamy do czynienia z prywatną firmą technologiczną Blue Media. Czy jest ona zatem bezpieczna? Tak! A to za sprawą zgody prezesa Narodowego Banku Polskiego. Dzięki temu mamy gwarancję, iż korzystamy z legalnego i bezpiecznego systemu. Czy każdy może skorzystać z tego rodzaju przelewów? Jest to zależne od tego, czy nasz bank udostępnia nam taką możliwość.

Jak działa przelew natychmiastowy?

Wiemy już, iż przelewy ekspresowe są realizowane od ręki. Pomijają zatem standardowe sesje Elixir. Dodatkowo muszą być spełnione pewne warunki – chodzi tu zarówno o bank nadawcy, jak i odbiorcy. By maksymalnie uprościć wytłumaczenie tego procesu warto sprawdzić jak wygląda to w praktyce. Dla przykładu posłużmy się systemem Bluecash.

Przyjmijmy, że posiadamy konto w banku A i chcemy wysłać pieniądze do banku B. W tej sytuacji owy system pobierze od nas daną kwotę na swój rachunek, który posiada także w banku A. W tym samym czasie, ze swojego konta w banku B wykona przelew do osoby, której chcieliśmy przelać środki (do banku B).

Cały ten proces odbywa się w tym samym czasie. Wszystko to jest możliwe dzięki przelewom wewnętrznym, które obsługiwane są w czasie rzeczywistym. Na takiej zasadzie działa większości systemów. To sprawia, że niezależnie od tego do kogo chcemy przelać pieniądze – będzie je miał na koncie w dosłownie kilkanaście sekund.

Jak wykonać przelew natychmiastowy?

Jest to zależne od systemu, z którego będziemy mogli skorzystać. Mimo tego, proces ten jest niezwykle prosty i podobny do standardowego przelewu. Biorąc pod uwagę, iż skupiamy się na przelewach natychmiastowych z konta bankowego, tym razem weźmy pod lupę Express Elixir, który dostępny jest w większości bankach.

Załóżmy, że chcemy opłacić rachunek za prąd. Pierwsze co należy zrobić to oczywiście zalogować się na swoje konto poprzez bankowość elektroniczną czy też mobilną. Zaraz po tym wybieramy opcję „Przelew”. Wtedy to należy wypełnić puste pola dotyczące: numeru konta, nazwy odbiorcy, kwoty i tytułu przelewu. Zazwyczaj po wpisaniu tych informacji na końcu będziemy musieli jeszcze wybrać rodzaj przelewu. Do wyboru mamy standardową opcję lub Express Elixir (w wielu bankach automatycznie ustawiona jest pierwsza opcja). W tym przypadku wybieramy drugie rozwiązanie. Następnie należy jeszcze raz sprawdzić wszystkie dane i dokonać autoryzację płatności. Na tym koniec.

Można zatem rzecz, iż przelew natychmiastowy wykonuje się dosłownie tak samo jak standardowy, z tą różnicą, iż musimy zaznaczyć inny rodzaj przelewu.

Dodajmy, że przelew ekspresowy możemy zlecić nie tylko w bankowości elektronicznej czy mobilnej, ale także w placówce banku czy przez telefon. Alternatywa ta jest również dostępna dla użytkowników BLIK-a.

Przeczytaj też: Oszustwo na BLIK-a – jak nie dać się okraść? Metody złodziei – messenger, phishing

Ile kosztuje przelew ekspresowy?

Przelew natychmiastowy to usługa, która w większości bankach jest płatna. Każda instytucja indywidualnie ustala jej cenę. Oto kilka z nich:

  • Bank Millennium – 5 złotych,
  • Bank Pekao S.A. – 5 złotych,
  • mBank – 5 złotych,
  • Santander – 0 złotych,
  • ING Bank Śląski – 5 złotych,
  • PKO BP – 4,99 złotych.

Są to przykładowe koszty usługi realizowanej w bankowości elektronicznej (Express Elixir).

Przelewy natychmiastowe a ograniczenia czasowe

Choć tego typu alternatywa w większości przypadków kosztuje to nie brakuje na nią chętnych. W sytuacji, kiedy musimy pilnie wykonać przelew możemy być pewni, że w ciągu kilkunastu sekund odbiorca będzie miał pieniądze na swoim koncie. Niestety, korzystając z usług niektórych banków musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. A dotyczą one wybranych godzin, w których banki obsługują takie transakcje (np. bank PEKAO S.A. robi sobie przerwę między 3 a 3:30 w nocy). To automatycznie sprawia, że środki mogą dotrzeć kilka godzin później, a nawet dni.

Chcąc się upewnić, ile idzie przelew natychmiastowy, warto wcześniej sprawdzić tę informację na stronie internetowej banku lub Express Elixir.

Dowiemy się tam również, czy możliwy jest przelew ekspresowy w weekend. Warto bowiem wiedzieć, że tego typu usługa możliwa jest nie tylko w dni powszednie.

Przeczytaj też: Procedura Chargeback – czy dotyczy kart debetowych i BLIK-a?

Przelewy natychmiastowe a ograniczenia kwotowe

Okazuje się, że chcąc wykonać przelew ekspresowy mamy do czynienia nie tylko z ograniczeniem czasowym, ale również kwotowym. Co to oznacza w praktyce? Otóż każdy bank wyznacza do jakiej kwoty możemy wykonać owy przelew. Przykładowo, górny limit jednorazowego przelewu w Pekao czy Santander wynosi 5.000 złotych, a w PKO BP jest to już 3.000 złotych.

Warto zauważyć, że mamy do czynienia z limitami dziennymi i miesięcznymi. I co prawda jednorazowo możemy zlecić przelew na np. 5.000 złotych, choć bank proponuje nam dzienny limit 10.000 złotych. Dlatego też jeśli zamierzamy częściej korzystać z tej usługi, warto wcześniej sprawdzić jej warunki. Z dostępnością tych informacji nie powinniśmy mieć problemu – każdy bank szczegółowo przedstawia je najczęściej na swojej stronie internetowej.

Przeczytaj teżDrugie konto bankowe – czy i dlaczego warto posiadać więcej rachunków osobistych?

Przelew ekspresowy – kiedy warto z niego skorzystać?

Kiedy zależy nam na tym, by środki dotarły jak najszybciej do odbiorcy to przelewy natychmiastowe są wtedy najlepszym rozwiązaniem. Dzięki nim mamy pewność, że przelew zostanie zaksięgowany w przeciągu kilkunastu sekund. Wbrew pozorom, jest wiele sytuacji, kiedy owa usługa jest przydatna. A mowa tu o takich okolicznościach, kiedy:

  • chcemy zapłacić ratę zobowiązania lub rachunek w dniu terminu płatności – niekiedy już jeden dzień spóźnienia skutkuje naliczaniem odsetek karnych. By uniknąć dodatkowych kosztów i innych nieprzyjemnych konsekwencji, warto zdecydować się na przelew natychmiastowy. Należne środki trafią do wierzyciela co najwyżej w ciągu kilku minut;
  • spóźniliśmy się z płatnością – doskonale wiemy, że opóźnienie w spłacie zobowiązań to nie tylko odsetki karne. Im dłużej zwlekamy z zapłatą, tym bardziej grozi nam postępowanie windykacyjne. Dlatego też będąc w takiej sytuacji warto wybrać przelew ekspresowy, dzięki któremu zminimalizujemy dodatkowe koszty i unikniemy czynności poprzedzające wszczęcie egzekucji;
  • chcemy wpłacić zaliczkę – kiedy chętnych na daną usługę lub produkt jest dużo osób, odbiorcom zależy na jak najszybszej płatności. Zaliczkę, bądź całą kwotę możemy przelać w przeciągu kilku sekund decydując się na przelew natychmiastowy;
  • chcemy skorzystać z oferty promocyjnej – produkty lub usługi objęte promocją są najczęściej ograniczone czasowo. By skorzystać z atrakcyjnych warunków oferty wymagana jest natychmiastowa płatność;
  • chcemy szybko przelać pieniądze bliskiej osobie.

Przeczytaj teżKonto zablokowane przez komornika – kiedy zostanie odblokowane?

Szybkie przelewy natychmiastowe 2023 – podsumowanie

smartpozyczka.pl 750x200 konkurs Multikarta 9 urodziny

Przelewy natychmiastowe są coraz popularniejsze. Świadczą o tym dane, które jasno wskazują, iż z roku na rok wykonujemy więcej takich transakcji. Faktem jest, że tego typu usługa posiada wiele zalet. Wykonuje się ją praktycznie tak samo jak przelew standardowy. Pieniądze są księgowane w przeciągu kilku sekund i to niezależnie od tego w jakim banku odbiorca posiada konto. Jedynym minusem jest ich koszt. Dlatego warto z nich korzystać tylko wtedy, kiedy naprawdę jest to konieczne.

3.5/5 - (2 votes)