Rekordowo niskie stopy procentowe, ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej – organ Narodowego Banku Polskiego, pozostały zgodnie z decyzją 13. stycznia na niezmienionym poziomie. Spekulacje, iż ich poziom może zostać obniżony do zera lub nawet poniżej niego okazały się przedwczesne. Wciąż jednak trwa dyskusja na temat dalszych możliwych zmian obniżek i o ich wpływie na polską gospodarkę i sytuację złotego (zwłaszcza w relacji z euro).

Aktualny poziom stóp procentowych – decyzja z 13. stycznia 2021

Narodowy Bank Polski - logoAktualne stopy procentowe znajdują się na następujących poziomach:

  • stopa referencyjna – 0,10% w skali rocznej,
  • stopa lombardowa – 0,50% w skali rocznej,
  • stopa depozytowa – 0,00% w skali rocznej,
  • stopa redyskonta weksli – 0,11% w skali rocznej,
  • stopa dyskontowa weksli – 0,12% w skali rocznej.

Należy pamiętać, iż w poprzednim roku 2020, Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie podjęła decyzję o obniżce stóp procentowych. Decyzje o tak radykalnych obniżkach stóp procentowych zaskoczyły rynki finansowe. Mimo wszystko zgodnie z wypowiedziami prezesa Glapińskiego w kwestii poziomu oprocentowania kredytów, NBP nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Aktualny poziom stóp procentowych sprzyja niskiej wartości złotego. Zgodnie z wypowiedziami Prezesa NBP poziom 4,5 zł za euro pomaga naszym eksporterom w prowadzeniu biznesu, a każda wypowiedź szefa NBP o możliwej obniżce stóp procentowych jeszcze bardziej obniża kurs naszej rodzimej waluty.

Stopy procentowe bez zmian? Tak, na chwilę obecną takie były oczekiwania rynków i decyzja ta nie wpłynęła znacząco na kurs złotego. Jeżeli jednak sytuacja gospodarcza będzie się pogarszać, to możemy się spodziewać ich dalszej obniżki.

Przeczytaj też: Ulga dla klasy średniej – czym jest, dla kogo i kiedy zrezygnować? Wniosek

Tani kredyt – czy dalsze obniżki stóp mają sens?

Dostępność taniego kredytu gotówkowego oraz obniżenie wysokości rat już spłacającym zobowiązania ma wspomóc rodzimą gospodarkę w okresie pandemicznej niepewności. Pytanie tylko jak długo ten sposób stymulowania gospodarki będzie miał na nią bezpośredni wpływ?

Stopy procentowe ledwo przekraczają 0%. Przy okazji wypowiedzi prezesa NBP, niektórzy pytają czy dalsza obniżka stóp ma jakiś sens? Czy dalsze oddziaływanie monetarne w kontekście rosnącej inflacji nie dobije polskiej gospodarki? Odpowiedzi na te pytanie uzyskamy już niebawem. Większość ekspertów jest zgodna, iż dłuższe utrzymywanie tak niskich stóp procentowych będzie miało bezpośredni wpływ na prowadzenie kampanii kredytowej banków.

Ze względu na niską wartość depozytów, będącą konsekwencją niskich stóp procentowych może się okazać, iż w momencie, gdy gospodarka zacznie wychodzić na prostą, nie będzie możliwości stymulowania jej zastrzykiem gotówki z banków, który mógłby ożywić inwestycje. Na chwilę obecną, wspomagana państwową gotówką gospodarka, nadal napędzana jest konsumpcją wewnętrzną, ale na dłuższą metę ten sposób prowadzi do wysokiej inflacji.

Gdy dojdzie do tego jeszcze niski poziom inwestycji i wysokie zadłużenie publiczne (dług publiczny jako % PKB to obecnie 62,8%), może się okazać, że pozostawione na niskim poziomie stopy procentowe bez zmian dobiją naszą jakże jeszcze młodą gospodarkę.

Polecamy zapoznać się z analizami dotyczącymi ujemnych stóp procentowych na portalu Obserwator Finansowy – https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/kontrowersje-wokol-ujemnych-stop-procentowych/. Jest to wartościowy portal należący do NBP. Wymieniane w powyższym tekście koncepcje luzowania ilościowego, luzowania fiskalnego i przykłady wprowadzenia ujemnych stóp procentowych w innych krajach, powinny dać do myślenia osobom, które posiadają oszczędności. Okazuje się, że dalsze karanie osób trzymających pieniądze na czarną godzinę lub inwestorów to nie mrzonka. Może się okazać, że to niezbyt oddalona przyszłość.

4.3/5 - (6 votes)