Eksperci podają, że Polska jest na rynku srebra tym, czym Arabia Saudyjska na  rynku ropy naftowej. Światowa produkcja srebra to ok. 20 mld dolarów rocznie i w zasadzie nasz kraj mógłby sprzedawać je we własnej walucie, ale pilnuje tego światowy kontroler. Cena srebra jest mocno zależna od ceny złota, lecz podlega większym wahaniom.  Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na pytanie z czego to wynika, jakie sztabki oraz srebrne monety bulionowe można kupić w celach inwestycyjnych. Omówimy czy poza fizycznym kruszcem warto inwestować w spółki wydobywcze, a może w ETF-y na srebro takie jak Sprott, Baer lub SIL, SILJ. W artykule znajdą Państwo również wykres cen srebra.

Srebro inwestycyjne w marcu 2024 – gdzie kupić sztabki i monety? Próba 925

Srebro inwestycyjne jest dostępne w sprzedaży na stronach Mennicy Skarbowej w postaci monet bulionowych lub srebrnych sztabek. Sprzedaż odbywa się online, a także w stacjonarnych oddziałach Mennicy Skarbowej. Przykładowa cena 1 kg sztabki niesortowanej srebra to 4093 zł.

Popyt na rynku srebra kreowany jest w znacznym stopniu przez przemysł, ale nie tylko. Zapotrzebowanie na ten metal szlachetny rośnie. Zgodnie z polskim prawem każdy wyrób z metali szlachetnych musi być oznaczony cechą probierczą zawierającą rodzaj metalu stosowanego w produkcji i próbę wyrażoną w częściach tysięcznych.

Srebro jako pierwiastek chemiczny o symbolu Ag. Metal ten nie koroduje, jednak reaguje z siarką, tworząc siarczek srebra odpowiedzialny za powstawanie ciemnego nalotu na powierzchni. W sztuce jubilerskiej wykorzystuje się srebro o próbie 925 (92,5 % srebra i 7,5 % miedzi) oraz 958 z zawartością 4,2% miedzi.

Srebrne monety bulionowe

Srebrne monety - Kanadyjski Liść Klonowy z królową ElżbietąMonety bulionowe produkowane ze srebra sprzedaje się o wartości 1 uncji trojańskiej, czyli 31,4 grama. Wśród tak zwanej wielkiej piątki można wymienić:

 • Britannia,
 • Monnaie de Paris,
 • Perth Mint,
 • Filharmonia,
 • Royal Canadian Mint,
 • The Royal Mint,
 • australijski kangur,
 • amerykański orzeł,
 • południowoafrykański Krugerrand.

Polska nie produkuje żadnej z monet, która cieszyłaby się szerszym poważaniem na świecie. Nasz kraj ma pozostać kolonią ekonomiczną, którą drenuje się z surowców.

Cena srebra w skupie – ile wynosi i od czego zależy?

Cena srebra w skupie zależy od jego aktualnej wartości na rynku i od jego próby. Srebro próby 999 przy odsprzedaży kosztuje średnio 1,54 zł za gram. Zwykle najwyższa cena srebra w skupie dotyczy ilości powyżej 5 kg.

Ceny srebra podlegają większym wahaniom niż ceny złota, czasem te wahania sięgają nawet poziomu 50%. Duża zmienność cen srebra wynika z niewielkiego udziału srebra inwestycyjnego w produkcji. Tzw. papierowego srebra jest z kolei bardzo dużo. Dolar nie ma pokrycia w srebrze nawet w 2 procentach. Za zaniżenie wartości srebra odpowiadają rekiny finansjery, chodzi o manipulacje na srebrze papierowym i ukryte inwestowanie w srebro fizyczne.

Cena srebra za gram, kilogram, sztabkę

Sztabka srebra kosztuje przykładowo (przy cenie srebra w USD – 25,78):

 • 1000 g – 1 kilogram – 5409 zł (Mennica Skarbowa),
 • 250 g – Sztabka Święta Helena (próba 999,9)  – 1175,44 zł (metalelokacyjne.pl),
 • 100 g – Sztabka Heraeus (próba 999,9) – 565 zł (Mennica Polska)
 • 1 gram – 25,78 USD/31,1 = 0,82 USD.

Ze względu na niską wartość i koszt produkcji, nie produkuje się praktycznie 1-gramowych sztabek. W przypadku nawet i 5- czy 10-gramowych produktów, cena pojedynczego grama wyniosłaby jeszcze więcej ponad cenę spot niż w przypadku złota. Najczęściej spotykane specyfikacje dla srebrnych sztabek to właśnie 1000 g, 250 g, 100 g.

Dewaluacja dolara a ceny srebra

Inną przyczyną wahań indeksów srebra jest obawa o wartość dolara. Bank centralny USA (FED) drukuje ogromne ilości dolarów. W przypadku srebra, dochodzi w ich przypadku do wielkiej manipulacji jego ceną przez „banksterów światowych”. W związku z tym, 26.05.2021 r. przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów byli przesłuchiwani prezesi największych banków USA.

Niektóre kraje świata odchodzą od dolara USA jako waluty rezerwowej i używanej w wymianie handlowej. Spadek wartości dolara oznaczałby także utratę kontroli nad stopami procentowymi i pęknięcie bańki w obligacjach USA i panikę na giełdach. Dlatego USA muszą podtrzymywać mit dolara jako jedynej bezpiecznej przystani.

Dla utrzymania mocnego dolara wymuszono w pewnym momencie na Banku Japonii masową dewaluację jena. USA naciska także na Europejski Bank Centralny ws. dodruki  euro.

W czasach kryzysu pozostaje nawet dolar jest niepewny, mimo że jest twardą walutą. W obliczu wojny, wysokiej inflacji czy w otoczeniu silnie negatywnych stóp procentowych zyskuje zarówno złoto jak i srebro.

ETF-y na srebro – Sprott, Baer, Zürcher Kantonalbank

Jednym ze sposobów inwestowania w metale lokacyjne, zarówno złoto, jak i srebro są tzw. fundusze ETF-y (Exchange Traded Funds). Problemem dla wielu staje się wybór odpowiedniego z nich. Najważniejszą zasadą, którą powinno się kierować to sprawdzenie czy dany ETF jest w pełni zabezpieczony fizycznym metalem, jak np. Zürcher Kantonalbank Silver (ZSIL), Julius Baer Physical Silver (JBSIUA/JBSICA) czy te należące do Erica Sprotta (PHYS).

Tylko fundusze, które mają wystarczające zapasy kruszcu, mogą go dowieźć udziałowcom w sytuacji, gdyby przy nagłych wzrostach srebra, zechcieliby mieć go dostarczonego pod drzwi.

Inne ETF-y to np. PureFunds ISE Junior Silver (ticker SILJ) czy też The Global X Silver Miners ETF (ticker SIL) – choć one nie są zabezpieczone srebrem fizycznym.

Oczywiście, niezależnie od tego czy uda nam się zakupić ETF w pełni zabezpieczony fizycznym srebrem czy też nie, należy inwestować wtedy kiedy jest to korzystne, a cena nie jest podbita poprzez wzmożony popyt i czy nie jest wyższa niż przypadająca na nią ilość zabezpieczenia w postaci kruszcu (dyskonto). Zazwyczaj jest on proporcjonalny do popytu na fizyczny metal.

Czy warto inwestować w spółki wydobywcze?

Niestety spółki wydobywcze cechuje duża zmienność kursów ich akcji ze względu na niską marżę. Każdy wzrost i spadek ceny srebra na rynku ma wpływ na ich zyski. Niska marża sprawia, że wahania ceny metalu na rynku sprawiają, że dochodowość potrafi nagle i to mocno wzrosnąć, ale też i równie drastycznie spaść.

Banner Twisto - bonus 50 złotych na start

Prognozy dla cen srebra na 2023 rok i kolejne lata

W latach 2022-2021 cena srebra podlegała ciągłym wahaniom zwłaszcza w okresie początkowym pandemii. Możemy tu wyróżnić różne przyczyny tych wahań. Po okresie wzrostu ceny w drugim półroczu 2019 roku, srebro kosztowało na początku 2020 roku 18 dolarów za uncję, po czym zaczęło rosnąć w lutym do poziomu 19 dolarów za uncję.

Następnie z powodu Covid-19  i w wyniku spekulacyjnej wyprzedaży, wartość srebra spadła o 38% do najniższego 10 letniego poziomu 11,74 dolara za uncję. Potem cena srebra rosła do poziomu 27,43 dolarów za uncję w lipcu 2020 roku i podlegała dalszym wahaniom z pikami na 27,85 dolarów za uncję w czerwcu 2021 roku. Dopiero w sierpniu 2021 zeszła do poziomu poniżej 24 dolarów za uncję.

Silniejszy dolar jest zwykle złym znakiem dla metali szlachetnych, jednak srebro przy silniejszym dolarze zyskuje i to w odniesieniu do jego ceny powinno się badać cenę srebra.

Prognozy cen srebra kwartalne i średnioroczne banku JP Morgan z końca 2020 roku zakładały:

4Q20
1Q21
2Q21
3Q21
4Q21
2021
2022
2023
USD/uncja
21,44
20,17
20,57
20,00
19,41
20,04
15,80
16,90

Ile dały wspólnego z rzeczywistością miały te przewidywania? W 2020-2021 mierzyliśmy się z kolejnymi falami pandemii koronawirusa. Ale prognoza ceny na rok 2022 czy 2023 jest już zupełnie nietrafiona. Z pewnością nie uwzględniała tragicznych wydarzeń wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Oczekiwania inwestorów jeśli chodzi o ceny srebra są wysokie, ale czy te nadzieje są realne? Jest raczej trudno przewidzieć przyszłość dowolnych aktywów finansowych ze względu na różne bodźce monetarne i fiskalne ze strony USA. Można ostrożnie  przewidywać, że inwestorzy nadal będą wybierać srebro jako bezpieczną inwestycję.

Przeczytaj też: Złoto czy srebro – w co warto inwestować w 2022 roku?

Wydobycie i eksport srebra przez KGHM – 2. pozycja na świecie

Największą kopalnią srebra na świecie zgodnie z rankingiem World Silver Survey 2021 jest KGHM. W kategorii producentów srebra spółka KGHM zajmuje drugą pozycję z wielkością produkcji za 2020 rok wynoszącą 1352 tony srebra. Polska spółka sprzedaje ten metal szlachetny w postaci tzw. gąsek oraz granulatu.

KGHM produkuje srebro w Hucie Miedzi Głogów. Od 1993 roku istnieje tu Wydział Metali Szlachetnych. Odzyskuje się tu z rudy miedzi metale szlachetne takie jak srebro i złoto. Znajdują się one w tzw. szlamie anodowym powstającym przy elektrorafinacji miedzi.

Z granulatu srebra fabryki produkują materiały do zakładów jubilerskich i innych produkujących stopy z zawartością Ag. Natomiast srebro w postaci gąsek trafia głównie do instytucji finansowych. Osoba fizyczna nie ma możliwości zakupu gąski.

sztabki srebra na wykresie ceny metalu szlachetnegoZe srebra katodowego o czystości powyżej 99.99 produkuje się srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w 25 kilogramowe worki i gąski o masie ok. 1000 uncji trojańskich, która stanowi około 31,1 g.

Dlaczego złotówka nie ma pokrycia w srebrze?

Rzekomo nasz „wujek Sam” nie pozwala to i każe kontynuować dodruk złotówki. Dawniej wszystkie nasze dobra w ramach wdzięczności dla narodu ze wschodu wysyłaliśmy do ZSRR. Teraz Polska sprzedaje prawie całe srebro przyjaciołom zza oceanu. Rzekomo tymi pieniędzmi możemy zapłacić za nasze bezpieczeństwo.

Tak jak to miało miejsce w przypadku złota w latach 30. XX wieku, nie można wykluczyć, że kiedyś w przyszłości nie uchwali się gdzieś zakazu posiadania srebra, nie zmieni się dramatycznie jego ceny lub nie ogłosi nakazu odsprzedaży tego szlachetnego metalu na rzecz państwa po z góry określonej cenie. Zazwyczaj każda z rzeczy następowała tuż po sobie.

Przeczytaj też: Bezpieczny profil inwestycyjny w 2023 roku – dywersyfikacja w postaci kruszców, obligacji czy antyków?

Jak rozpoznać srebro, a może to białe złoto?

Czyste srebro jest stosunkowo miękkie, stąd do wyrobów jubilerskich stosuje się jego stopy z innymi metalami np. z miedzią. Wtedy staje się bardziej wytrzymałe. Białe złoto w naturze nie występuje. Mianem tym określamy stop złota z cynkiem, niklem, srebrem lub palladem. Złoto stanowi wtedy ok 60% składu stopu.

Biżuterię taką pokrywa się dodatkowo warstwą rodu, eliminującą złoty połysk. Białe złoto staje się wtedy podobne do srebra.

Jak sprawdzić czy to srebro?

Odróżnienie białego złota od srebra nie jest łatwe. Po pewnym czasie srebro ciemnieje, natomiast kolor tego białego złota pozostaje bez zmian. Jubiler rozpozna łatwo czy ma do czynienia ze srebrem, czy z białym złotem. Wyroby mają także wybitą inna cechę. Najczęściej spotyka się srebro próby 925. Spotykane są także próby srebra 875, 830, 800, jednak ma to miejsce znacznie rzadziej.

Jeżeli chodzi o złoto najbardziej popularne próby złota to 750, 585, 333. Czasem występują także próby złota 999, 960, 500 oraz 375. Gęstość złota jest prawie dwukrotnie wyższa niż srebra, stąd znany eksperyment Archimedesa.

Przeczytaj też: Jak się nie dać oszukać przy zakupie złota? Sprawdzanie autentyczności kruszcu

Monety srebrne PRL gdzie sprzedać?

Ceny monet PRL zmieniają się nieustannie. Pospolite monety srebrne zależą od aktualnej ceny srebra. Monety rzadkie, dobrze zachowane, nie podlegają takim zmianom.

Denominacja 1995 roku, kiedy wymieniono złotówki na warte 10 tysięcy razy więcej miała istotny wpływ na ceny srebrnych monet kolekcjonerskich NBP. Jeśli chodzi o ceny monet sprzed i po 1995 roku, kolekcjonerzy płacą średnio dwa razy więcej za monety po-denominacyjne emitowane po 1995 roku.

Przykładowo, płaci się dwa razy więcej za 20 zł Sum (1995) lub Jeż (1996) niż 300.000 zł Jaskółki (1994).

Przeczytaj też: Gdzie sprzedać złoto i srebro inwestycyjne? Dlaczego w skupie mennicy czy u dealera?

Srebro inwestycyjne 2024 – podsumowanie

Podsumowując, należy stwierdzić, że inwestycje w srebro nie dają żadnej gwarancji zysku, jednak ze względu na brak stabilności globalnych rynków finansowych większość analityków prognozuje wzrost cen srebra w przyszłości.

Aktualna cena srebra waha się na poziomie 25-26 dolarów amerykańskich za uncję. Niektórzy analitycy przewidują wzrost cen srebra nawet do 100 dolarów za uncję w kolejnych latach!

Faktem jest, że połowa zapotrzebowania na srebro pochodzi z przemysłu, można więc stwierdzić, że srebro jest metalem przemysłowym. The Silver Institute przewidywał w swoim raporcie na 2021 rok, że globalny popyt na srebro w bieżącym roku osiągnie najwyższy od 8 lat poziom miliarda uncji. Chodzi tu zarówno o wzrost popytu zarówno ze strony przemysłu jak i inwestorów.

Przeczytaj też: Inwestycja w ziemię w Polsce 2023 – wady i zalety – czy warto kupować działki? Ceny

Przewiduje się, że w 2022 roku sprzedaż srebrnych monet i sztabek ma wzrosnąć do najwyższego od 7 lat poziomu 257 mln uncji. Srebro jest powszechnie wykorzystywane w branży elektronicznej i w produkcji paneli fotowoltaicznych. Jeśli chodzi o srebrną biżuterię to popyt roczny wynosi tu około 170 mln uncji. Wyższe ceny srebra zachęcają firmy wydobywcze do zwiększania produkcji tego kruszcu.

Bieżąca ocena cen zarówno miedzi jak i srebra wskazuje, że oba metale są już stosunkowo drogie, jednak prognozy rynkowe wskazują, że nadal istnieje potencjał do zwyżek.

Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).

3.8/5 - (13 votes)