Sprzedaż złotych i srebrnych monet bulionowych u dealera w większości posiadaczy bulionu budzi skrajne emocje, a wręcz oburzenie. Choć na pierwszy rzut oka nie jest to najkorzystniejszy finansowo sposób na sprzedawanie naszych rezerw srebra, w rzeczywistości warto zagłębić się dużo bardziej w ten temat, gdyż odpowiedź na tę kwestię nie jest tak oczywista. Dlaczego zatem srebrne monety bulionowe warto sprzedawać u dealerów, a nie na wolnym rynku i jakie są zalety takiego sposobu sprzedaży? W tym tekście dokładnie przyglądamy się temu tematowi.

Gdzie najlepiej sprzedać srebro i złoto inwestycyjne i dlaczego w mennicy? Różnica w cenie < zaoszczędzony czas

Pierwszym powodem, dla którego warto sprzedawać nasze srebrne monety w „mennicy” (często tak właśnie nazywane są sklepy dealerów) jest cena. Być może być to kontrowersyjne stwierdzenie, gdyż na wolnym rynku możemy sprzedać nasze monety za nieco więcej niż osiągniemy u dealera, taki ruch może być uzasadniony. Cena taka nie będzie zdecydowanie wyższa, a wybierając odpowiedniego dealera, będziemy mogli uzyskać naprawdę obiecującą cenę.

Srebrne monety - Kanadyjski Liść Klonowy z królową ElżbietąJeśli komuś nie zależy bezwzględnie na zrobieniu jak największej sumy pieniędzy ze sprzedaży srebrnych monet bulionowych, rozwiązanie takie będzie zadowalające. Mennice obecnie oferują akceptowalne ceny skupu monet. Biorąc pod uwagę wszystkie niżej wymienione zalety, ogólnie będzie to opłacalny proces. Będziemy mogli nasze monety sprzedać dużo szybciej, poświęcając mniejszą ilość czasu na znalezienie odbiorców.

To również przełoży się na atrakcyjność cenową, gdyż zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na pracę i zarobić dodatkowe pieniądze, które często pokrywają różnicę między sprzedażą u dealera, a na wolnym rynku.

Hurtowa ilość do sprzedania u dealera

Mówiąc o cenie sprzedaży srebrnych czy złotych monet bulionowych u dealera, powinniśmy również zwrócić uwagę na sprzedaż większej ilości takich monet. Mennice mogą oferować w takich sytuacjach ceny znacznie lepsze i korzystniejsze niż te widniejące na oficjalnych cennikach. Dla dealera, możliwość łatwego i szybkiego pozyskiwania dużej ilości monet tego samego typu w dobrym stanie jest bardzo atrakcyjna.

Jeśli zatem mamy do sprzedaży nasze srebrne monety bulionowe możemy poprosić o przygotowanie indywidualnej oferty przez konkretnych dealerów. Cena taka będzie wyższa niż standardowa cena odkupu i dzięki temu różnica między wolnym rynkiem a sprzedażą w skupie będą już naprawdę minimalne.

Nasze dane osobowe a poufność sprzedaży metali szlachetnych

Powodem, dla którego warto sprzedawać monety bulionowe u dealerów, jest również kwestia bezpieczeństwa naszych danych osobowych. Dokonując transakcji na wolnym rynku, dokonujemy ich z anonimowymi osobami prywatnymi. Nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie ogłoszenia internetowego, komu sprzedajemy nasze monety, a także co zrobi z naszymi danymi. Biorąc pod uwagę, że zawsze przy sprzedaży musimy spisać umowę i podać nasze dane, a także podać nasze dane jako nadawcy przesyłki przy sprzedaży internetowej, dochodzimy do bardzo poważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo.

Sprzedając srebrne monety na wolnym rynku, będziemy musieli zatem podać nasze dane osobowe wielu kupującym. Zazwyczaj nie sprzedamy wszystkich monet jednej osobie, a będziemy robili to sukcesywnie. Poprzez to naszymi danymi osobowymi będzie dysponowała spora grupa anonimowych osób. Prywatne osoby nie są również przeszkolone ani przyzwyczajone do przechowywania danych osobowych, a więc nasze imię, nazwisko i adres zamieszkania mogą zostać nawet nieświadomie rozpowszechnione. Prostym przykładem jest wyrzucanie paczki na śmietnik z naszymi danymi nadawcy przez nieroztropną osobę.

Bezpieczeństwo danych osobowych u mennicy srebra i złota

Sprzedając monety bulionowe w mennicy, zapewne ma już on nasze dane, gdyż kupowaliśmy od niego kiedyś te monety. Dodatkowo, firmy są zobowiązane do rygorystycznego przechowywania i obracania danymi osobowymi. Podlegają nadzorowi i same wdrażają zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa.

Dealerzy i mennice przykładają również szczególną uwagę do ochrony danych osobowych klientów, gdyż jest to bardzo newralgiczna branża, w której anonimowość jest na wagę złota – lub srebra 😊. Sprzedając zatem srebrne monety bulionowe u dealera mamy większą ochronę naszej osoby.

Wonga banner - 750

Wygoda i czas u dealera w przeciwieństwie do sprzedaży złota osobom prywatnym

Kolejnym argumentem, który przemawia za sprzedawaniem srebrnych monet u dealera jest wygoda. Mając do sprzedaży kilka monet srebrnych lub większą ich ilość, najczęściej są to różnorodne monety. Pochodzą one od różnych wydawców, są częściami różnych serii i chcąc sprzedawać je na wolnym rynku, będziemy mieli sporą trudność z ich upłynnieniem. Przede wszystkim będziemy musieli dodać wiele ogłoszeń na poszczególnych portalach o sprzedaży srebrnych monet. Następnie będziemy musieli odpowiadać na wiele pytań, z których duża część z pewnością będzie dotyczyła jedynie obniżki ceny.

Następnie będziemy musieli sprzedaż rozłożyć na wiele mniejszych partii, a nawet sprzedawać monety pojedynczo. Wiąże się to z:

  • tworzeniem paczek,
  • licznych korespondencji,
  • a także wysyłaniem przesyłek pocztą.

Nigdy nie wiemy również czy kupujący odbiorą przesyłkę. Wszystko to sprawia, że sprzedaż srebrnych monet na rynku wtórnym jest po prostu niewygodna. Jest ona wręcz uciążliwa jeżeli mamy do sprzedaży większą ilość.

Sprzedając srebrne monety w skupie mennicy przede wszystkim sprawę często będziemy mogli załatwić w ciągu kilkunastu minut – nawet bez wstępnego umawiania się na spotkanie. Mennice bardzo chętnie kupują srebrne i złote monety bulionowe, którymi obracają na co dzień. Przy większej ilości monet – zwłaszcza takich samych np. w tubie menniczej, dealerzy mogą oferować nawet wyższe ceny odkupu niż te, które są oficjalnie podane przez gabinet.

Dla skupu metali szlachetnych znacznie łatwiej jest przyjąć całą serią monet aniżeli kupować je pojedynczo. Nie musi poświęcać on tyle czasu na wykonanie różnych transakcji, dlatego może zaoferować nam wyższą cenę.

Przeczytaj też: Srebro 2022 – cena, kurs i notowania – jak inwestować? Sztabki, ETF-y, akcje

Bezpieczeństwo transakcji zawieranej z mennicą

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto sprzedawać złote czy srebrne monety u dealera, jest bezpieczeństwo sprzedaży. Chcąc sprzedawać monety na wolnym rynku, będziemy zawierali wiele transakcji z anonimowymi osobami. Następnie osoby te będą miały nasze dane osobowe, a także będą wiedziały, że posiadamy, obracamy i handlujemy wartościowymi przedmiotami. Budzi to uzasadnione obawy o nasze bezpieczeństwo. Trafiając na przestępców działających w zorganizowanej grupie przestępczej, którzy mogą specjalnie kontaktować się z osobami posiadającymi duże ilości cennych metali szlachetnych, może być bardzo niebezpieczne.

Niebezpieczne jest również zabieranie ze sobą fizycznie monet srebrnych i udawanie się na miejsce transakcji. Nawet jeśli udajemy się do miejsca publicznego, w dalszym ciągu musimy wyjść z naszego domu ze sporą ilością wartościowego srebra, a następnie spotkać się z nim z anonimową osobą. Nie wiemy jak dana osoba się zachowa, a także jakie ma zamiary.

Również przenoszenie bardzo wartościowych rzeczy może powodować ryzyko zagubienia czy kradzieży. Sprzedając srebro dealerowi, najczęściej udajemy się samochodem pod konkretny adres, a do przejścia mamy jedynie kilka metrów, gdzie samą transakcję dokonujemy w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Wiarygodność skupu złota/srebra – dlaczego wybrać mennicę?

Jeśli zamierzamy sprzedawać nasze srebro czy złoto inwestycyjne, warto wybierać wiarygodnych i renomowanych partnerów, z którymi będziemy przeprowadzali transakcje. Dealerzy i gabinety numizmatyczne przede wszystkim w dbają o renomę, a także dobre opinie. Starają się również maksymalnie chronić prywatność swoich klientów, a całą transakcję przeprowadzać zgodnie z prawem.

Sprzedając metale szlachetne, czyli rzeczy bardzo wartościowe na wolnym rynku, możemy nieświadomie nawiązać współpracę z przestępcami lub innymi osobami, z którymi nie chcielibyśmy mieć do czynienia. W rezultacie możemy wplątać się w interesy z ludźmi groźnymi lub poszukiwanymi przez policję. Możemy również zostać też wmieszani w sprawy kryminalne, jeśli środki do zakupu naszego srebra będą pochodziły z przestępstwa i którymi interesować się będą organy ścigania. Nawet jeśli samą transakcję przeprowadziliśmy w sposób legalny i oficjalny, możemy mieć do czynienia z policją, prokuraturą, a także licznymi pytaniami związanymi z całą sytuacją.

Przestępcy bardzo często kupują anonimowo złoto czy srebro od osób prywatnych, aby w ten sposób lokować swoje często nielegalnie zarobione pieniądze. Jeśli zatem mamy do wyboru opcję sprzedaży instytucjonalnej, a także prywatnej, zdecydowanie lepszą opcją będzie ta pierwsza. Choć w takich negatywnych sytuacjach nie powinniśmy ponieść żadnego uszczerbku na naszych oszczędnościach, cała sytuacja z jej wyjaśnieniem może być bardzo niekomfortowa – zwłaszcza jeśli też zależy nam na anonimowości i braku rozgłosu.

Przeczytaj też: Czy warto inwestować w złoto i czy można je kupić anonimowo? 5 ważnych faktów

Szybka obsługa podczas sprzedaży złota dealerowi

Ostatnimi elementami w zestawieniu plusów sprzedaży monet biletowych u dealera jest liczba oraz czas transakcji. Jeśli chcemy sprzedać naszą rezerwę, przede wszystkim często zależy nam na czasie. Rzadko kiedy planujemy całą transakcję. Jeśli również chcemy sprzedać monety, robimy to z konkretnego powodu — innego celu, który z kolei chcemy zrealizować jak najszybciej. U dealera będziemy mogli robić to nawet w ciągu pierwszej wizyty, jeśli porozmawiamy z nim przez telefon lub  nawet od ręki przy detalicznych ilościach.

grudki złota na wadze jubilerskiej skup złota srebraMonety warto również sprzedawać w mennicy ze względu na dużą ich liczbę, jaką posiadamy. Przeważnie na wolnym rynku nie znajdziemy hurtowych odbiorców, którzy kupią od nas całe zapasy. Możemy otrzymywać oferty hurtowych zakupów, ale będą one również po cenie hurtowej.

Idąc do skupu możemy sprzedać zatem jako klienci — osoby prywatne nawet bardzo duże ilości bulionu, co będzie dla nas jeszcze dodatkowo zaletą, gdyż dealer będzie cieszył się z jednej dużej transakcji i może zaproponować nam nawet wyższe ceny niż obecnie funkcjonujące ceny skupu monet bulionowych.

Przeczytaj też: Złoto czy srebro – w co warto inwestować w 2022 roku?

Czy sprzedaż srebra i złota w mennicy zawsze będzie najlepsza?

Niestety nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli zamierzamy sprzedać nasze monety bulionowe, zawsze powinniśmy przeanalizować sytuację, pomyśleć o tym dlaczego tak właściwie chcemy dokonać tej transakcji, a także jakie opcje mamy do wyboru. W dużej większości przypadków wszystkie wyżej wymienione plusy będą decydujące i lepiej będzie sprzedać swoje srebro i złoto inwestycyjne bezpośrednio w gabinecie numizmatycznym.

W niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem może okazać się jednak sprzedaż prywatna innej osobie prywatnej na wolnym rynku. Zawsze jednak powinniśmy przemyśleć taką sprzedaż i wziąć pod uwagę wszystkie wyżej wymienione elementy sprzedaży.

4.3/5 - (3 votes)