Emerytura to dla wielu osób bardzo odległe pojęcie, ale każdy odpowiedzialny dorosły człowiek z pewnością myśli o niej i w mniejszym lub większym stopniu stara się zabezpieczyć swoją przyszłość na starość. Częstym problemem jest to, że nie do końca wiemy, jakie opcje mamy do wyboru, jak działać, aby samodzielnie odłożyć na emeryturę i dlaczego warto to robić. W tym tekście odpowiadamy na te wszystkie wątpliwości, a także przedstawiamy kompleksowo temat samodzielnego odkładania pieniędzy na emeryturę.

Dlaczego warto samodzielnie odkładać na emeryturę? Gdzie to robić?

Pierwszym powodem dla którego warto samodzielnie zadbać o emeryturę, jest niezależność. Jak wiemy, jest ona kluczowa i w żadnej dziedzinie życia nie powinniśmy polegać tylko na jednym systemie. Dotyczy to zarówno opieki zdrowotnej, uzyskiwania dochodów czy podróżowania. Tak samo dzieje się z emeryturą państwową, którą wypłaca ZUS. Choć jest ona gwarantowana przez państwo, bardzo trudno określić jej stan za kilkanaście lat oraz to czy emerytury będą działały w taki sam sposób, a także czy będą wystarczające na zabezpieczenie minimalnych potrzeb życiowych.

dziadek skarbonka zimno windkacja - zapisujący spadekSamodzielne dbanie o emeryturę jest zatem bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo, gdyż opierając się na systemie państwowym na który dodatkowo nie mamy wpływu, ryzykujemy rozczarowanie, a wręcz gigantyczne kłopoty. Według wielu specjalistów system ten może całkowicie się rozpaść lub wypłacać jedynie symboliczne kwoty, które nie będą wystarczały nawet w części na pokrycie podstawowych wydatków życiowych.

Wymarzony poziom życia i odpoczynku na starość

Kolejnym powodem dla którego warto dbać o własną emeryturę prywatnie, jest możliwość zapewnienia sobie wymarzonej starości. Choć może brzmieć to nieco egzotycznie i raczej nie myślimy o tym w obecnym momencie, emerytura z pewnością nadejdzie, a w tym czasie będziemy chcieli wypoczywać i korzystać z życia. Przeważnie, jeśli stawiamy tylko na składki państwowe i państwowy system emerytalny, nie będziemy mogli korzystać z życia w taki sposób w jaki chcemy, gdyż emerytury państwowe u większości osób pozwalają jedynie na podstawowe przeżycie. Jeśli zatem chcemy naśladować emerytów z państw zachodnich, podróżować, spełniać marzenia i żyć w luksusie, powinniśmy samodzielnie zadbać o taką przyszłość. Dbając o emeryturę samodzielnie, mamy możliwość przewidzenia, ile środków będzie potrzebnych nam do zrealizowania naszych projektów i marzeń, a także zabezpieczenie takiej sumy pieniężnej.

Ogólnie dbanie o prywatną emeryturę jest bardzo proste. Na rynku mamy do wyboru wiele możliwości, opcji i rozwiązań. Nie musimy również znać się na finansach czy w biznesie i ekonomii, aby dbać o własną przyszłość. Wszystko to sprawia, że możemy zadbać o naszą emeryturę w sposób łatwy i skuteczny. Jeśli zatem mamy taką możliwość, zdecydowanie powinniśmy z niej korzystać. Na rynku dostępne są różne sposoby dbania o dodatkową emeryturę z których możemy skorzystać, nawet jeśli nie zarabiamy dużej pensji.

Prywatne fundusze emerytalne jako forma zabezpieczenia będąc seniorem

Pierwszym i jednym z najlepszych sposobów na prywatne zadbanie o emeryturę są prywatne fundusze emerytalne. Są to międzynarodowe globalne fundusze, które świadczą usługi tego typu lub usługi finansowe w szerszym zakresie. Korzystając z tego typu funduszy, przez pewien czas będziemy wpłacali składki emerytalne, a po osiągnięciu konkretnego stażu składkowego fundusz będzie wypłacał nam regularnie drugą prywatną emeryturę.

Opcjonalnie możemy otrzymać również konkretną sumę pieniędzy w dniu “przejścia na emeryturę” z takiego funduszu emerytalnego lub skorzystać z innych produktów finansowych. Na rynku znajdziemy wiele funduszy i firm finansowych tego typu, które oferują wiele różnorodnych opcji. Możemy je dopasować zatem do naszych możliwości czy oczekiwań.

Działając w ten sposób, możemy łącznie po przejściu na emeryturę z emeryturą państwową posiadać kilka świadczeń wypłacanych niezależnie. Przed wybraniem odpowiedniej opcji, warto korzystać z niezależnego prywatnego doradcy finansowego, który pomoże wybrać nam najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, warto również korzystać tylko z dużych funduszy, które są uznanymi markami na arenie międzynarodowej. Gwarantuje to bezpieczeństwo i powodzenie w całej operacji.

Przeczytaj też: 13. emerytura 2023 – dla kogo i ile wynosi? Co z czternastką?

Wyższe dobrowolne składki na ubezpieczenia społeczne = wyższa emerytura

Kolejnym sposobem na zadbanie o naszą emeryturę jest wypłacanie wyższych dobrowolnych składek w państwowym systemie emerytalnym. Choć zmieniają się one z czasem, przeważnie do wyboru mamy kilka dodatkowych możliwości rozszerzenia naszych podstawowych państwowych składek emerytalnych. Możemy korzystać np. z indywidualnego konta emerytalnego czy emerytalnych planów pracowniczych. Często państwo, aby zachęcić do korzystania z tego typu rozszerzenia, może podwajać nasze składki lub zaoferować preferencyjne warunki.

Często też wpłacanie tylko nieco wyższej kwoty niż ta potrącana z naszej pensji obowiązkowo może znacząco podwyższyć naszą państwową emeryturę w przyszłości. Jest to zwłaszcza dobre rozwiązanie, jeśli prowadzimy stabilną karierę zawodową w danej branży w firmie i uzyskujemy regularne te same wynagrodzenie. Dzięki temu będziemy mogli zaplanować ten ruch bardzo dokładnie i przewidzieć jaką emeryturę otrzymamy w przyszłości.

Niektóre duże zakłady produkcyjne lub pracodawcy, mogą wręcz prowadzić swoje doradztwo emerytalne i posiadać specjalne programy emerytalne dla swoich pracowników. W ten sposób mogą zapewniać bardziej atrakcyjne składki dla swoich pracowników, pokrywając część kosztów dodatkowych składek emerytalnych.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Złoto i srebro – inwestowanie w kruszce polisą ubezpieczeniową dla seniora

Jeśli chcemy zadbać o naszą emeryturę, ale nie chcemy zagłębiać się w typowe programy emerytalne czy państwowy system emerytalny, doskonałym sposobem na to jest inwestycja w złoto i srebro. Są to dwa najpopularniejsze metale szlachetne, które regularnie i co najważniejsze stabilnie zyskują na wartości. Drożeją one rok do roku, a na przestrzeni kilkunastu lat możemy obserwować powolne i stabilne wzrosty cen.

Podobnie sprawa ma się z prognozami na najbliższe kilkanaście lat. Złoto i srebro są metalami szlachetnymi, na które popyt na regularnie rośnie. Nie zachodzi też obawa, że ich wartość spadnie z dnia na dzień, a w tej formie swój kapitał mają ulokowane również największe kraje czy korporacje na świecie.

Gdy zatem szukamy alternatywnych sposobów na zadbanie o naszą emeryturę, warto rozważyć taką opcję. Najpopularniejsze sposoby inwestowania w złoto i srebro to kupowanie jedno uncjowych monet bulionowych. Mają one bardzo dobry stosunek ceny do wagi, choć jeśli chcemy uzyskać najkorzystniejszy, powinniśmy kupować jak największe pojedyncze kawałki złota lub srebra.

Monety bulionowe jako metoda inwestowania w metal e szlachetne

Z wiadomych względów może to nie być możliwe dla większości osób, a więc monety bulionowe w różnych rozmiarach są idealnym rozwiązaniem. Możemy dopasować je do naszego budżetu, a także płynnie kupować i sprzedawać u dilerów na całym świecie. Są one wycenione dość szczegółowo, a więc nie zachodzi ryzyko manipulacji cenami, tak jak ma to miejsce przy różnego rodzaju złotej biżuterii czy w wyrobach ze srebra.

Wonga banner - 750

Monety bulionowe nie są wymagające w przechowywaniu, a możemy przechowywać je w różnych miejscach tak, aby zabezpieczyć nasz kapitał na wypadek negatywnych sytuacji. Chcąc inwestować w złoto czy srebro należy jednak podkreślić, aby kupować konkretne namacalne produkty wykonane z tych metali. Powinny posiadać certyfikat wiodących instytucji finansowych na świecie oraz być opatrzone odpowiednimi etykietami czy hologramami. W ten sposób minimalizujemy ryzyko zakupu podrobionych monet, a nasze zakupy musimy robić jedynie w renomowanych miejscach.

Nigdy nie powinniśmy również kupować akcji, indeksów giełdowych czy innego rodzaju wirtualnych produktów, gdyż mogą one z dnia na dzień na skutek różnych czynników stracić swoją wartość. Jeśli zatem chcemy inwestować w metale szlachetne, powinniśmy robić to tylko kupując fizyczne produkty.

Przeczytaj też: 14. emerytura 2023 – dla kogo, ile wyniesie i kiedy wypłata? Tabela

Inwestycje długoterminowe a wysoka dywidenda dla emeryta i godne życie

Chcąc samodzielnie zadbać o naszą emeryturę, możemy również postawić na inwestycje długoterminowe. Im będą one dłuższe, tym bardziej obiecujące wyniki. Możemy zatem kupować wartościową biżuterię, antyki i obrazy czy inne przedmioty wysokowartościowe. Dobrym sposobem jest również postawienie na ziemię czy nieruchomości, czyli wartościowe rzeczy, które nie stracą na wartości z dnia na dzień, a wręcz będą regularnie zyskiwały na niej.

Może być to dobry sposób na dywersyfikację naszego portfela inwestycyjnego, gdy z jednej strony kupujemy już metale szlachetne i korzystamy z funduszy emerytalnych, a z drugiej strony jeszcze bardziej chcemy zadbać o naszą emeryturę i zwiększyć jej potencjalną wysokość.

Ciekawym pomysłem może być również zainwestowanie środków w otwarcie biznesu, który ma szansę przetrwać lata i w przyszłości generować dla nas zyski. W takiej sytuacji warto wybierać biznesy, które cechują się małym ryzykiem, dużym popytem na usługi, a także nie wymagają dużych ryzykownych inwestycji.

Przeczytaj też: Pożyczka dla emeryta 2023 -kredyt dla rencistów bez ograniczeń wiekowych?

Inne sposoby zadbania o przyszłą emeryturę

Jeśli wiemy już dlaczego warto samodzielnie zadbać o emeryturę, a także jak to zrobić dzięki kilku alternatywnym sposobom, warto również powiedzieć o innych sposobach dbania o naszą przyszłość. Często nie myślimy o nich, zamykając się jedynie na zbieranie pieniędzy lub wybór odpowiedniego funduszu emerytalnego. Oprócz nawet bardziej oryginalnych sposobów dbania o emeryturę takich jak metale szlachetne czy inwestycje długoterminowe możemy zadbać o nią w jeszcze inny sposób.

Będąc w optymalnym wieku, kiedy mamy wiele sił i możliwości, możemy wykonać te prace i czynności, które ułatwią nam funkcjonowanie w wieku emerytalnym. Przede wszystkim możemy zbudować dla nas dom lub kupić mieszkanie w miejscu w którym będziemy chcieli spędzać emeryturę. Dla jednych osób będzie to mały domek pod lasem blisko miasta, a dla innych dom w górach czy wręcz za granicą. Jeśli przejdziemy zatem na emeryturę będziemy mieli już gotowe miejsce w którym będziemy mogli się z niej cieszyć.

Biorąc pod uwagę to, że na emeryturze nie będziemy mieli tak dużych wymagań, co do metrażu czy zaawansowanych technologii, a także, że do emerytury zostaje nam kilkanaście lat, możemy niskim kosztem i nakładem pracy sfinansować zakup lub wybudować taką nieruchomość. Będzie to również doskonała inwestycja finansowa, gdyż ceny nieruchomości stale rosną i za kilkanaście lat z pewnością będą dużo wyższe niż teraz.

4.2/5 - (5 votes)