Inwestycje w kryptowaluty zyskują coraz większą popularność, ale jednocześnie coraz więcej osób szybko zraża się do nich po poniesieniu strat. Sporo z tych strat wynika ze słabej znajomości rynku i zbyt małej wiedzy na temat samych kryptowalut. Warto dobrze poznać instrument, w który inwestuje się swoje ciężko zarobione pieniądze, dlatego dziś przedstawiamy alfabetyczny słowniczek najważniejszych pojęć związanych z kryptowalutami. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Państwu lepiej poznać tę ciekawą branżę i zachęci do dalszych poszukiwań wiedzy. Od dziś akronimy związane z krypto typu DYOR, HODL, NFT czy inne zwroty nie powinny stanowić dla Państwa zagadki.

Słownik kryptowalut – pojęcia począwszy od Airdrop

Airdrop to akcja marketingowa, w ramach której twórcy nowego projektu opartego o kryptowaluty rozdają inwestorom w prezencie pewną określoną ilość swoich tokenów.

kantor kryptowalut i kobieta wpłacająca pieniądzeUczestnictwo w airdropie jest zazwyczaj zastrzeżone dla osób, które spełnią pewne warunki, jak np.:

  • wykonanie określonych działań w mediach społecznościowych,
  • zarejestrowanie konta na danej platformie czy
  • wypełnienie quizu na temat projektu.

Informacje na temat airdropów można znaleźć np. w mediach społecznościowych czy na portalach poświęconych kryptowalutom.

Algorytm konsensusu

Mowa o algorytmie, na podstawie którego zatwierdza się nowy blok transakcyjny w sieci blockchain. Do najbardziej znanych algorytmów należą proof of work (stosowany m.in. w Bitcoinie (cena i kurs), wymagający rozwiązania skomplikowanego problemu kryptograficznego) i proof of stake (wymagający zamrożenia określonej liczby tokenów).

Altcoin – zwrot odnoszący się do krypto innych niż Bitcoin

Niekwestionowanym królem kryptowalut jest Bitcoin – najstarsza i największa pod kątem kapitalizacji rynkowej kryptowaluta. Dlatego każdą inną kryptowalutę czy token określa się jako „altcoin”, czyli z ang. alternative coin – alternatywna moneta.

Atak 51%

Sytuacja, w której jeden podmiot opanowuje ponad 50% mocy obliczeniowej danej sieci blockchain nazywana jest atakiem 51%. Jego przeprowadzenie z sukcesem umożliwia mu przejęcie nad nią kontroli. W praktyce największe blockchainy są zdecydowanie zbyt duże, żeby atak 51% stanowił dla nich realne zagrożenie.

Blockchain

Szczególny rodzaj bazy danych, w której zapisywane są dane na temat transakcji kryptowalutowych. Blockchain posiada specyficzną strukturę łańcucha bloków, dzięki której:

  • jest przechowywana w sposób zdecentralizowany,
  • jest publicznie dostępna,
  • nie da się jej edytować,
  • a jej zhackowanie wymaga olbrzymiej mocy obliczeniowej.

CBDC

Mowa o CBDC, czyli cyfrowym pieniądzu banku centralnego. Jest to rozwiązanie, które ma w przyszłości zastąpić obecne formy pieniądza oraz być odpowiedzią rządów państw na kryptowaluty. Prace nad CBDC trwają w wielu krajach świata, również w Polsce. Pomysł jego wprowadzenia wzbudza bardzo wiele kontrowersji. Więcej na tej stronie na stronie Narodowego Banku Polskiegohttps://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemplatniczy/cbdc/cbdc.html.

DeFi – decentralized finance

Pod tym skrótowcem kryją się zdecentralizowane finanse (ang. decentralized finance), czyli jeden z największych sektorów szerokiej branży kryptowalut. Zdecentralizowane finanse oferują szereg rozwiązań finansowych w ekosystemach opartych o blockchain.

DYOR

Powyższy akronim to skrót od angielskiego Do Your Own Researchzrób research samemu. Zwrot często używany w społecznościach inwestorów jako porada, by nie wzorować się na decyzjach innych osób, tylko samodzielnie jak najstaranniej zgłębić temat.

Ekosystem

Niektóre sieci blockchain umożliwiają tworzenie rozbudowanych aplikacji, opartych o tzw. inteligentne kontrakty. W ten sposób tworzone są całe ekosystemy, w których rozwijane są rozwiązania m.in. z obszaru DeFi, różne aplikacje, giełdy czy platformy do handlu NFT. Do największych ekosystemów należą projekty Ethereum, Solana, Binance Smart Chain, Cardano czy Polkadot.

Ethereum

Jeden z liderów branży kryptowalut, najstarszy i największy ekosystem umożliwiający tworzenie inteligentnych kontraktów. Jego natywny token, ether, jest drugą największą kryptowalutą i zarazem największym altcoinem.

Fantoken

Na rynku kryptowalut istnieją rozwiązania umożliwiające kibicom drużyn sportowych organizowanie się w fankluby, zakup gadżetów i biletów czy współdecydowanie o przyszłości klubu. Fantokenem nazywa się token przypisany do danej drużyny (np. piłkarskiej, koszykarskiej czy Formuły 1), będący walutą w tym świecie. Największym projektem z obszaru fantokens jest Chiliz.

FOMO

FOMO to skrót od angielskiego Fear Of Missing Outlęk przed utratą. Pojęcie z obszaru psychologii, w inwestycjach używane do określenia sytuacji, w której ktoś dokonuje emocjonalnego zakupu aktywa ponieważ boi się, że jeśli tego nie zrobi szybko, bezpowrotnie utraci świetną okazję inwestycyjną.

Fork

Sytuacja, w której sieć blockchain rozpada się na dwie równoległe sieci, w związku z pewnymi zmianami. Jednym z najgłośniejszych forków był ten dotyczący sieci Ethereum, w rezultacie którego wykształciły się funkcjonujące do dziś sieci Ethereum i Ethereum Classic.Zonda giełda kryptowalut banner

FUD

FUD, czyli angielskie Fear, Uncertainty and Doubt, czyli strach, niepewność i wątpliwość. Skrótem tym przyjęło się oznaczać sytuację, w której po sieci rozsiewa się negatywne plotki i komentarze w celu zmiany sentymentu na rynku, a w konsekwencji spadku ceny danej kryptowaluty lub kondycji całej branży.

Giełda

Miejsce przeznaczone do handlu kryptowalutami. Giełdy kryptowalut można podzielić na zcentralizowane (CEX) i zdecentralizowane (DEX).

Governance Token

Token, który może być wykorzystany w głosowaniach nad przyszłością danego projektu. Angielski termin governance oznacza zarząd/rządzenie/nadzór.

Halving – planowa deflacja dla Bitcoina

Co jakiś czas (zwykle jest to ok. 4 lat) liczba Bitcoinów, jaką otrzymują górnicy za wykopanie bloku, ulega zmniejszeniu o połowę. Sytuacja taka, nazywana halvingiem, ma na celu stopniowe ograniczanie podaży Bitcoina, co przekłada się na jego deflacyjny charakter i wzrost ceny.

HODL

Angielski czasownik hold – wstrzymywać, zapisany z błędem przez jednego z wczesnych użytkowników kryptowalut, przyjął się z czasem na określanie długoterminowego trzymania kryptowalut w portfelu inwestycyjnym.

ICO – Initial Coin/Currency Offering

Rozwinięciem terminu ICO jest Initial Coin Offering lub też Initial Currency Offering. Jest to popularny sposób zbierania środków finansowych na rozwój projektu kryptowalutowego poprzez okazyjną sprzedaż tokenów.

Często pojęcie to usłyszymy w odniesieniu do inwestycji, która ma być oparta o blockchain lub udziały w niej mają być zabezpieczone programem tego typu. Popularne stało się emitowanie tokenów przez firmy czy znane osoby, które stosują ICO w celu zebrania funduszów w postaci kryptowalut dla swoich projektów. Więcej na ten temat w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Initial_Coin_Offering.

Kapitalizacja

Kapitalizacja w odniesieniu do krypto to iloczyn ceny danego tokena i ilości sztuk dostępnych w sieci. Wielkość ta przybliża sumaryczną ilość środków finansowych w danym projekcie, toteż powszechnie uważa się kapitalizację za dobry wskaźnik aktualnej wartości danego projektu. Obecnie zdecydowanie najwyższą kapitalizację posiada, oczywiście Bitcoin.

Przeczytaj też: Kapitalizacja odsetek – czym jest procent składany? Wzór i przełożenie na zysk

Kopanie – tzn. mining/górnictwo

Wydobywanie nowych bloków sieci blockchain wiąże się z dodawaniem do sieci nowych tokenów, pochodzących z nagród. Przez analogię do wydobycia metali szlachetnych proces ten nazywa się kopaniem, a wykonujące go osoby górnikami.

Memecoin

Wśród kryptowalut znajdują się także takie, które nawiązują do internetowych żartów lub znanych postaci. Niektóre z nich zyskały dużą popularność, w związku z czym dało się na nich dobrze zarobić, na ogół nie wnoszą one jednak do branży nic konstruktywnego poza pewnym kolorytem. Do najbardziej znanych memecoinów należą Dogecoin, Shiba Inu czy tokeny nawiązujące do postaci Elona Muska, Jezusa, Donalda Trumpa lub Władimira Putina.

Przeczytaj też: Kopanie kryptowalut (Bitcoina) – na czym polega? Ile trwa i czy jest legalne?

Metaverse

Cyfrowy świat zwany metaversem stanowi obecnie jeden z najważniejszych trendów technologicznych. Przewiduje się, że metaverse będzie jednym z głównych czynników rozwoju nowej generacji Internetu, tzw. Web 3.0.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

NFT – non-fungible token

Skrót NFT to akronim angielskiego zwrotu Non-fungible token, czyli token niewymienialny. Kryptowaluty takie, jak np. Bitcoin czy Ether, podobnie jak np. złotówki, są wymienialne, tj. każda z nich ma taką samą wartość. Jeśli mamy w portfelu kilka pięciozłotówek to nie ma znaczenia, którą z nich zapłacimy w sklepie, bo każda jest taka sama.

NFT można w ten sposób porównać do monety kolekcjonerskiej, którą wycenia się indywidualnie, ponieważ jest jedyna w swoim rodzaju. Jest to bowiem unikatowy, niewymienialny token, będący pierwszą technologią umożliwiającą posiadanie konkretnych cyfrowych aktywów, a nie tylko środków wymiany takich, jak kryptowaluty.

Przeczytaj też: Jakich pytań o kryptowaluty lepiej nie zadawać?

Portfel kryptowalut

Portfelem kryptowalutowym nazywamy miejsce, w którym przechowywane są nasze klucze prywatne, umożliwiające transakcje z wykorzystaniem posiadanych przez nas kryptowalut. Portfele mogą być:

  • sprzętowe (np. ledger),
  • desktopowe,
  • mobilne lub
  • sieciowe.

Jednym z częściej wykorzystywanych zabezpieczeń jest tzw. seed, czyli unikatowy zestaw 26 słów, odblokowujący portfel.

Przeczytaj też: Bezpieczny portfel inwestycyjny w 2022 roku – dywersyfikacja na kruszce, obligacje czy antyki?

Satoshi Nakamoto – twórca Bitcoina?

Pseudonim osoby lub grupy osób, odpowiedzialnych za stworzenie Bitcoina. Tożsamość Satoshiego Nakamoto nie jest znana po dziś dzień, choć na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat kilka osób było podejrzewanych lub samemu podawało się za Nakamoto.

Imieniem Satoshiego Nakamoto określa się także najmniejszą jednostkę podziału Bitcoina (1 Bitcoin = 100 000 000 satoshi).

Smart Contract

Smart contractem (coraz częściej używa się też spolszczonej nazwy „inteligentny kontrakt”) nazywamy aplikację na sieci blockchain, automatycznie aktywującą transakcję po spełnieniu określonych warunków. Smart kontraktów używa się do budowy zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

Przeczytaj też: Day trading – jak krótkoterminowo handlować na giełdzie? Strategia i emocje tradera

Shitcoin

Rynek kryptowalut rozwija się bardzo gwałtownie, nic więc dziwnego, że wśród projektów z tego obszaru znajdują się też takie, które nie wnoszą żadnego realnej wartości technologicznej i zostały stworzone tylko dla szybkiego zysku. Nie ma konkretnej listy shitcoinów, każdy użytkownik na podstawie własnej wiedzy ocenia, czy dany token posiada realne zastosowanie, czy jest shitcoinem.

Stablecoin – cele i użyteczność „stabilnych krypto”

Kryptowaluta, której wartość ma odzwierciedlać, w założeniu, wartość konkretnego aktywa spoza świata kryptowalut. Najbardziej znane są stablecoiny odzwierciedlające wartość dolara (m.in. Tether, USDC czy BUSD), choć istnieją również stablecoiny związane z innymi walutami czy aktywami, jak np. złoto (cena i inwestowanie), srebro (cena i notowania) lub ropa naftowa.

Kryptowaluty - symbole altcoinów - dogecoin, ethereum, aave - osoba przy laptopie

Stablecoiny wykorzystuje się do realizacji zysków z inwestycji w kryptowaluty przy jednoczesnym zmniejszeniu wysokości podatków – wymiana kryptowaluty na stablecoin, czyli inną kryptowalutę, nie generuje obowiązku podatkowego, a wymiana na walutę fiat już tak.

Obecna atmosfera wokół stablecoinów jest dość zła. Dotyczy to szczególnie tzw. stablecoinów algorytmicznych – problemy z jednym z nich, UST, spowodowały niedawno upadek jednego z największych projektów branży kryptowalut, czyli sieci Luna.

Przeczytaj też: Słownik inwestora – podstawowe pojęcia giełdowe (slang) dla początkujących. Instrumenty pochodne – czym są?

Staking

Zamrożenie pewnych środków w kryptowalutach w celu wspierania rozwoju sieci blockchain. Staking wiąże się oczywiście z wynagrodzeniem, co czyni go jednym z popularniejszych sposobów inwestowania w kryptowaluty.

Web 3.0 – Internet z naszym wpływem

Większość badaczy Internetu określa obecną fazę rozwoju sieci jako tzw. Web 2.0, czyli Internet umożliwiający każdemu użytkownikowi bycie zarówno odbiorcą, jak i twórcą treści. Dużą rolę odgrywają tu media społecznościowe, komentarze, fora internetowe czy blogi.

Prognozuje się, że następna faza (Web 3.0) będzie tą, w której użytkownicy będą mogli realnie:

  • posiadać aktywa cyfrowe na własność i
  • mieć wpływ na kierunek rozwoju sieci.

Kluczową rolę w budowie Web 3.0 mają odegrać m.in. takie technologie, jak kryptowaluty, blockchain, metaverse i NFT.

Przeczytaj też: Waluta cyfrowa – co to jest technologia blockchain? Przyszłość bankowości

Whitepaper

smartpozyczka.pl 750x200 konkurs Multikarta 9 urodziny

Poprzez angielskie whitepaper rozumiem białą księgę, czyli dokument przygotowany przez twórców projektu kryptowalutowego, zawierający informacje na jego temat. Zapoznanie się z białą księgą to jeden z podstawowych etapów researchu na temat projektu, którym jesteśmy potencjalnie zainteresowani pod kątem inwestycyjnym.

UWAGA!

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi rejestr ostrzeżeń publicznych, dostępny pod adresem: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne. W rubryce „Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 i art. 151 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego)” znajdują się ostrzeżenia na temat firm, które bezprawnie wydają pieniądz elektroniczny. Według stanu na dzień 2.01.2023 r. widnieje tam aż 49 firm.

Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Nie stanowią również rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).

Powyższy tekst zawiera linki afiliacyjne, tj. reklamowe do serwisów współpracujących.

3.9/5 - (7 votes)