Obecnie wycena polskiego złotego jest na niskim poziomie. Dolar i euro poszybował w górę i zapłacimy za niego już prawie 4,80 zł, natomiast za franka szwajcarskiego prawie 5 złotych. Masowa sprzedaż polskiego złotego to nie jedyne zmartwienie, bowiem kłopoty są w całej Unii Europejskiej. Próby zaufania inwestorów nie przetrwało euro, które pierwszy raz od kilkunastu lat zrównało się z dolarem, ukazując słabość Unii Europejskiej. Jakie mogą być potencjalne konsekwencje tego stanu rzeczy i czego należy się spodziewać?

Dlaczego Polski złoty słabnie?

Kluczowy wpływ na niską wycenę polskiego złotego ma parytet euro i dolar. Obie te waluty pierwszy raz od blisko 20 lat zrównały się ze sobą i wymieniane są 1:1. W tej konkrencji dolar wręcz przeważa nad euro, co nie brzmi optymistycznie dla polskiej waluty, która na skutek słabości euro również spada.

Osoba płacąc wysokie rachunki za wydatki kartą debetowę i komputerCo więcej, jeśli dolar nadal będzie przeważał nad euro to polski złoty w dalszym ciągu będzie na niskim poziomie.

Przeczytaj teżDostęp urzędów skarbowych do rachunków bankowych – inwigilacja czy uzasadnione uprawnienia aparatu skarbowego?

Dlaczego euro również słabnie?

Spadek wartości euro względem dolara to obawa przed wkraczającą do strefy euro recesją. Inwestorzy coraz mniej są przekonani do europejskiej waluty, a kapitał wolą ulokować w dolarze niż euro. Eksperci obawiają się widma zahamowania gospodarczego w Unii Europejskiej oraz problemów geopolitycznych na linii Rosja – Ukraina.

Mocno odstraszający dla inwestorów jest także nadciągający kryzys energetyczny przez odcięcie się od rosyjskiego gazu. Nie pomaga również najwyższa na przestrzeni ostatnich lat inflacja oraz bierność wspólnotowego banku centralnego (EBC).

Głównym problemem wspólnoty europejskiej jest fakt, że krajowe gospodarki różnią się od siebie, a polityka monetarna nie jest jednakowa. Z tego względu inaczej odczuwalna jest inflacja i inaczej patrzy się kwestię bezpieczeństwa oraz energetyki. Parytet między dolarem, a euro można uznać za słabość euro i porażkę dla całej Unii Europejskiej.

Przeczytaj teżRaport BIK 2022 – jak pobrać go za darmo? Ile się czeka?

Przyczyny krajowe spadku polskiego złotego

Można zauważyć, że ciągły wzrost stóp procentowych nałożony przez NBP nie jest realnie w stanie umocnić polskiej waluty. Polski złoty stał się zakładnikiem sytuacji geopolitycznej i nastrojów globalnych. Szalejąca inflacja i krocząca wielkimi krokami stagflacja stawia polską walutę w nierównej walce.

Dolar czy euro to stabilne i twarde waluty, w które inwestorzy chętniej lokują swój kapitał, a polski złoty na tym traci. Sytuacja wewnątrz kraju pozostawia wiele do życzenia, bowiem polską walutę osłabia prowadzona polityka przez rząd. Obecna wyprzedaż polskiego złotego jest również wywołana paniką na rynku oraz deficytem na rachunkach bieżących.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Przeczytaj teżRecesja gospodarcza w Polsce – co oznacza kryzys? Przyczyny i skutki

Czy słabość waluty ma wpływ na naszą codzienność?

Kiedy polski złoty słabnie, to droższe stają się importowane do kraju towary. Słabą walutę w dodatku podbija inflacja, ponieważ za importowane surowce np. ropę naftową płacimy bardzo drogim dolarem. Pamiętajmy też, że dużym wpływem na wzrost inflacji mają surowce energetyczne, takie jak ropa naftowa i gaz, które w obecnych czasach są bardzo drogie.

Ceny na polskim rynku zatem rosną z podwójną mocą. Nie dość, że wewnątrz kraju panuje wysoka inflacja, to importujemy ją zza granicy. Ponadto osoby, które posiadają kredyt we franku szwajcarskim zapłacą niemałą ratę kredytu, ponieważ frank od wielu lat nie był tak wysoki. Obecnie za 1CHF należy zapłacić nieco prawie 4,90zł. Problem mają nie tyko prywatne osoby, ale także duże przedsiębiorstwa, przez co na półkach sklepowych zobaczymy wyższe ceny podstawowych produktów.

Przeczytaj też: Wymiana walut online – ranking kantorów internetowych 2022 – opinie

Co wpływa na wartość waluty?

Wartość danej waluty w kraju zależy od wielu różnorodnych czynników. Jednym z nich jest prawo popytu i podaży – jest to tak zwany czynnik bezpośredni. Innymi – pośrednimi czynnikami wpływającymi na walute jest inflacjabądź deflacja w zależności od sytuacji panującej w danym kraju. Wpływają one nie tylko na walutę, ale także na rozwój gospodarczy i wzrost lub spadek tempa Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wysokość stóp procentowych ustalanych przez bank centralny. Wysokie stopy procentowe skłaniają potencjalnych inwestorów do lokowania swojego kapitału w danym kraju, co przekłada się na zaufanie do waluty i zwiększony popyt. O wartości waluty wpływa również sytuacja geopolityczna i finansowa na świecie oraz prognozy co do przyszłych lat.

Przeczytaj też: Najczęściej popełniane błędy na Forexie – co źle robią początkujący traderzy?

3.8/5 - (6 votes)