Rozmowa kwalifikacyjna to pierwsza wygrana na naszej drodze do upragnionej pracy. Jeśli przedstawiliśmy ciekawe CV (jak je napisać? Sprawdź tutaj) i zostaliśmy zaproszeni na osobiste spotkanie, warto również odpowiednio się do niego przygotować — aby wypaść jak najlepiej. Spotkanie takie rządzi się swoimi prawami i przebiega przeważnie w pewien określony sposób. W tym tekście zamieszczamy przydatne wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej, odpowiedzi na pytania odnośnie do tego, jak się do niej przygotować. Zanurz się w lekturze jak zapaść w pamięci rekrutera i sprawić, aby na długo zapamiętał to spotkanie.
Tekst jest częścią cyklu #praca, który publikujemy w każdy poniedziałek. W tych trudnych czasach podjęliśmy się tematu procesu rekrutacji. Dowiedz się jak napisać CV bez doświadczenia, jak napisać list motywacyjny. A także jak powinien wyglądać profil na LinkedIn w 2022 roku.
Rozmowa kwalifikacyjna – przykładowe pytania i odpowiedzi
Pierwszym krokiem do odbycia pozytywnej i udanej rozmowy kwalifikacyjnej jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Nigdy nie powinniśmy improwizować. Wręcz przeciwnie, powinno się, najdokładniej jak to tylko możliwe, przygotować do spotkania. Dzięki temu sprawimy lepsze ważnie i unikniemy wpadek, przez które możemy zostać odrzuceni.
Warto zatem przygotować sobie odpowiedzi na pytania, które padają przeważnie na takich spotkaniach. Są to pytania o to:
- dlaczego chcemy pracować w danej firmie,
- jakie są nasze słabe strony i wady,
- co należy do naszych zainteresowań,
- na co liczymy (wysokość wynagrodzenia i inne benefity),
- i jak widzimy swoją karierę zawodową?
Ważnym pytaniem jest to dlaczego poszukujemy pracy i jak zakończyliśmy poprzednie zatrudnienie. Warto podkreślić wtedy, że stało się tak nie z naszej winy a np. zmiany sytuacji życiowej.
Dlaczego chcesz u nas pracować i mamy Cię zatrudnić?
W odpowiedzi na pytanie „dlaczego chce Pan/i dla nas pracować” przydatne będą informacje na temat firmy, w której jesteśmy umówieni na rozmowę o pracę. Podczas przygotowania do spotkania warto sprawdzić różne opcje dojazdu, ale także poznać informacje o danej firmie takie jak misja, cele czy działalność marki oraz dowiedzieć się jak najwięcej o samej pracy w danej firmie. Nie tylko po to, by mieć podstawowy pogląd na pracę w danym miejscu, ale także by móc wykorzystać powyższe informacje do sformułowania swojej motywacji do pracy w danym przedsiębiorstwie.
Wiadomą rzeczą jest to, że pracujemy dla pieniędzy i po to, by móc realizować nasze marzenia. Jednakże rekruter, reprezentujący przyszłego pracodawcę sprawdzi czy mamy głębszą motywację do pracy na danym stanowisku i w firmie o danych usługach/produktach i branży. Warto zastanowić się głębiej i odnieść się do celów i dotychczasowych osiągnięć danej firmy. Może jest liderem rynku lub zajmuje się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań, w których chcielibyśmy mieć swój wkład. To jedna z uniwersalnych i idealnych odpowiedzi.
Przeczytaj też: Rozmowa kwalifikacyjna online – jak się przygotować i jak się ubrać?
Wymień swoje wady – jakie są nasze słabe strony? Przykłady odpowiedzi
Pytanie o nasze słabe strony podczas rozmowy kwalifikacyjnej niejednego z nas stresuje. Mamy wrażenie, że rozmówca chce byśmy spowiadali się mu z wszystkich grzeszków popełnianych w czasie pracy albo szuka na nas haka. Można jednak podejść do tego tematu z innej strony i przekuć słabość w zaletę, podając przykłady tego, jak obróciłeś kłopotliwą cechę na korzyść zespołu. Jak to zrobić? Już spieszymy z wyjaśnieniami. Poniżej przedstawiamy 4 przykładowe odpowiedzi na to znienawidzone pytanie, które zaimponują rekruterom. Pamiętaj, że każdy ma jakieś wady, ale ważne jest pokazanie, że potrafisz przejąć kontrolę nad swoim zachowaniem i zrobić z nich dobry użytek.
- “Jestem zbyt krytyczny wobec siebie”
Chwalenie innych, w tym kolegów z pracy przychodzi nam często łatwiej niż docenianie własnych osiągnięć. Wiele osób ma problem z przyjmowaniem gratulacji i pochwał za swoje zasługi. Możesz śmiało powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej, że przyjmowanie komplementów za dobrą pracę przychodzi Ci z trudem. Dodaj jednak, że starasz się budować w zespole życzliwą atmosferę, tak by każdy czuł się ważny i doceniany.
Opowiedz jak dzięki temu przestałeś być wobec siebie tak bardzo surowy i powoli uczysz się od innych szczerze cieszyć się z sukcesów firmy, do których w znacznym stopniu się przyczyniłeś. Jeśli pisałeś o osiągnięciach swojego zespołu na profilu na portalu LinkedIn czy w mediach społecznościowych, warto o tym wspomnieć na rozmowie o pracę. Dzięki temu Twój rozmówca będzie wiedział, że dbasz o dobry wizerunek swojego pracodawcy. - “Wszystkie problemy staram się rozwiązać sam”
Stawanie na wysokości zadania w obliczu kryzysu to ważna umiejętność. Są jednak sytuacje, z którymi nie poradzisz sobie sam. Wiele osób ma jednak problem z proszeniem o pomoc czy choćby poradę co zrobić w danej sprawie. Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz wspomnieć, że zawsze starasz się zrobić wszystko, co w Twojej mocy by rozwiązać dany problem.
Przyznaj, że nigdy nie uciekałeś od odpowiedzialności w obliczu błędów, lecz czasem usilnie próbowałeś sam dokonać czegoś, do czego był potrzebny wysiłek całego zespołu. Zaznacz jednak, że nad tym pracujesz i obecnie bardzo cenisz sobie rady i pomoc współpracowników. Dzięki temu pokażesz rekruterowi, że zawsze stajesz na wysokości zadania, a także jesteś dobrym graczem zespołowym. - “Waham się przed podjęciem sporego ryzyka”
Niektóre firmy lub nawet branże cenią sobie gotowość do podejmowania ryzyka bardziej niż inne. Jeśli ubiegasz się o posadę w jednej z nich, możesz przyznać na rozmowie kwalifikacyjnej, że zawsze rozważasz wszystkie za i przeciw zanim zrobisz duży krok, który może postawić przyszłość firmy na szali. Dodaj jednak, że nigdy nie podejmujesz kluczowych decyzji sam.
Wyraź, że opinia całego zespołu, zanim zdecydujecie się na podjęcie ryzykownego kroku, jest dla Ciebie niezwykle ważna. Dobrze byłoby gdybyś podał również przykład tego, jak wahałeś się przed zrobieniem dużego kroku w biznesie, ale dzięki omówieniu sytuacji ze współpracownikami udało Wam się znaleźć najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji, nawet jeśli wiązało się ono ze sporym ryzykiem. Dzięki temu przedstawisz się jako osoba odpowiedzialna i ceniąca sobie pracę zespołową. - “Mam tremę przed publicznymi wystąpieniami”
Przemawianie przed sporą publicznością czy nawet wygłoszenie w pracy prezentacji przed swoim zespołem niejednej osobie przysparza sporo stresów. Dlatego poruszenie tej kwestii po pytaniu o Twoje słabe strony jest dobrą odpowiedzią. Dodaj jednak, że pracujesz nad tym by pokonać lęk przed publicznymi wystąpieniami.
Zapewnij, że do każdej prezentacji rzetelnie się przygotowujesz i nie wykręcasz się przed tym, by zaprezentować efekty swojej pracy lub swoje pomysły innym. W ten sposób pokażesz rekruterowi, że dążysz do ciągłego rozwoju i w każdej sytuacji zachowujesz się profesjonalnie.
Przeczytaj też: Wieloetapowa rekrutacja – co to jest i dlaczego proces rekrutacji jest tak długi?
Odpowiedni ubiór i pierwsze wrażenie podczas rozmowy o pracę
Ważną częścią rozmowy kwalifikacyjnej jest ubiór oraz pierwsze ważenie. Wbrew pozorom od tego elementu zależy bardzo dużo i to one pozwalają zapunktować nam u przyszłego pracodawcy, zanim jeszcze rozmowa rozpocznie się na dobre.
Na rozmowę kwalifikacyjną należy ubrać się bez eksperymentowania, schludnie oraz zgodnie z danym rodzajem pracy. Powinniśmy ukryć również tatuaże, nie używać zbyt wielu dodatków oraz nie stosować kontrowersyjnej stylizacji. Powinniśmy zatem unikać mocnego makijażu, osobliwych części stylizacji czy eksponowania swojego stylu. Ubiór powinien wpasowywać się w ogólny dress code firmy i branżę.

Schludnie ubrana brunetka na rozmowie o pracę. Zasada „jak cię widzą – tak cię piszą” wciąż w XXI wieku obowiązuje.
Oprócz ubioru mamy jeszcze kilka możliwości zrobienia dobrego pierwszego wrażenia. Z pewnością będzie to zjawienie się punktualnie, o czasie lub nawet nieco przed nim w firmie. Na spotkanie warto wyruszyć nieco wcześniej, aby ewentualne korki czy inne trudności nie wpłynęły na naszą punktualność. Dobrym pomysłem jest przybycie do firmy 15-20 minut przed umówioną godziną.
W tym czasie musimy jeszcze znaleźć konkretny pokój, zdjąć okrycie wierzchnie, przygotować dokumenty oraz odpocząć. Wszystko po to, by nie wchodzić na spotkanie niczym sprinter kończący bieg. Przybycie nieco wcześniej na miejsce pozwoli również poznać inne osoby w firmie lub wymienić z nimi kilka zdań. Mogą być one pomocne, a my możemy zorientować się w aktualnej sytuacji w firmie.
Przeczytaj też: Candidate Experience – co to jest badanie satysfakcji kandydata z procesu rekrutacyjnego?
Jak rozmawiać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?
Gdy rozmowa o pracę już się rozpocznie, ważnym jej elementem jest prowadzenie samej konwersacji oraz nasze zachowanie. To właśnie od naszego zaprezentowania się w dużej mierze zależy czy zostaniemy przyjęci i czy zdobędziemy upragnioną pracę. Wcześniejsze etapy rekrutacji miały jedynie na celu wyselekcjonowanie najlepszych kandydatów, a to właśnie na rozmowie kwalifikacyjnej podejmowane są ostateczne decyzje.
Aby wypaść dobrze, warto kierować się kilkoma wskazówkami. Warto odpowiadać płynnie, nie zastanawiając się oraz sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie. Dzięki temu pracodawca będzie odbierał nas jako osoby kompetentne, które nie mają wątpliwości. Osoby, które nie mają nic do ukrycia, posiadają odpowiednią wiedzę, są pewne siebie — dlatego warto wykorzystać tę zależność i budować taki swój wizerunek.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy zachowywać dystans oraz równość i rozmawiać jak partner z partnerem. Rekruterzy próbują często wybadać naszą osobowość, podsuwając pewne odpowiedzi, rozwiązania czy tezy. Jeśli zgadzamy się ze wszystkimi oraz stawiamy się niżej od rekrutera, nie jest to dobrze odbierane. Pracodawcy poszukują osób, które będą reprezentowały ich firmę, a co za tym idzie, nie będą ulegały konkurencji itd. Warto zatem “mieć swoje zdanie” oraz bronić swoich poglądów.
Przeczytaj też: Płaca minimalna 2022 brutto i netto – ile wynosi polska najniższa krajowa pensja i stawka godzinowa?
Jakich kwestii nie poruszać?
Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać podczas rozmowy o pracę, jest nieporuszenie pewnych kwestii, a przynajmniej nie zaczynać rozmowy od nich. Rozmowa ma służyć przede wszystkim poznaniu kandydata oraz zdecydowaniu czy kandydat zostanie zatrudniony.
Kwestie samych warunków zatrudnienia poda pracodawca pod koniec rozmowy, jeśli chce zaoferować nam stanowisko lub na kolejnych spotkaniach w przypadku rekrutacji wieloetapowej. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nie powinniśmy poruszać zatem kwestii:
- urlopów,
- benefitów czy
- możliwości pracy zdalnej.
Jeśli chcemy dowiedzieć się o nich, możemy zapytać ogólnie w chwili kiedy pracodawca zapyta nas, czy mamy jakieś pytania.
Uwaga! Nie warto dać się wplątać w rozmowy i dyskusje polityczne. Przypominamy o tym, mimo że chyba w XXI wieku powinno to się wydawać jasne dla wszystkich. Ale są rekruterzy – zwłaszcza ci, zaawansowani wiekiem, którzy potrafią się zdobyć na takie insynuacje lub zadawać podobne pytania.
Czy zabrać ze sobą kopię CV i inne dokumenty?
Do rozmowy kwalifikacyjnej przygotować również powinniśmy się od strony formalnej. Zawsze warto zabrać ze sobą komplet dokumentów takich jak kopia własnego CV, świadectwo pracy czy licencje, nawet jeśli rekruter nie wymaga tego od nas. Bardzo często dokumentacja taka może się zawieruszyć. W takim przypadku zrobimy dobre wrażenie, oferując rekruterowi swój komplet. Czasami w wyniku nieporozumienia możemy zostać poinformowani o tym, aby nie zabierać ze sobą dokumentacji, dlatego zawsze warto mieć dodatkowy komplet przy sobie.
Podziękowanie za rozmowę po spotkaniu – rekrutacyjny savoir-vivre
Jeśli chcemy wypaść dobrze na rozmowie kwalifikacyjnej, pozytywnym pomysłem jest wykonanie pewnego kroku po jej zakończeniu. Przeważnie czynności tej nie wykonuje zbyt wielu kandydatów, choć jest ona elegancka i świadczy o naszej klasie. O czym mowa? O podziękowaniu za spotkanie!
W ciągu kilku godzin po zakończeniu spotkania warto jest wysłać podziękowania za rozmowę i wyrazić nadzieję na spotkanie w przyszłości. Będzie to miły gest, który zostanie dobrze odebrany i przypomni rekruterowi o naszej osobie. Dzięki temu oryginalnemu posunięciu zapadniemy mu także w pamięci. Nawet krótka, oficjalna i grzecznościowa forma spełni swoje zadanie, a my dodatkowo zapunktujemy u pracodawcy po zakończeniu rozmowy.
Zostaw komentarz