W czasach pandemii większość nas musiała przenieść się na zdalny tryb pracy. Prowadzenie spotkań biznesowych z salonu przy pomocy takich aplikacji jak Zoom, Skype czy Clickmeeting stało się dla nas normą. Również rozmowy kwalifikacyjne przeniosły się do strefy online, wraz z obowiązkiem dystansu społecznego i zakazem formalnego uścisku dłoni. W obecnych czasach w zdobyciu pracy pomoże nam nie tylko odpowiednio skonstruowany życiorys (jak napisać?) i list motywacyjny, ale także znajomość etykiety obowiązującej podczas wirtualnych rozmów kwalifikacyjnych. Podpowiadamy, jak zrobić odpowiednie wrażenie na rekruterach z ekranu komputera.
Rozmowa kwalifikacyjna 0nline – jak się przygotować?
Tak samo jak w przypadku tradycyjnego spotkania, również w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej online, ważne jest byś wyraził szczerze zainteresowanie misją danej firmy i stanowiskiem, na jakie się w niej ubiegasz. Dlatego wyszukanie odpowiednich informacji przed spotkaniem jest absolutnie kluczowe.
Pamiętaj również o tym, że musisz w jasny sposób przekazać jak Twoje doświadczenie, umiejętności i zestaw cech odpowiadają wymaganiom na danym stanowisku. Staraj się mówić pewnie i zaprezentować się od jak najlepszej strony, tak by potencjalny pracodawca uznał, że uosabiasz wszystko, czego poszukuje w nowym pracowniku.
Nie ograniczaj się jednak do odpowiadania na pytania. Wskazane jest byś przed rozmową kwalifikacyjną przygotował sobie listę pytań i zagadnień, które chcesz poruszyć. Dzięki temu spotkanie będzie konstruktywną rozmową, a nie przesłuchaniem. Zdalna forma spotkania nie powinna sprawiać, że będziesz zachowywać się mniej naturalnie niż na żywo. Zwłaszcza, że w obecnych czasach wiele stanowisk pracy wymaga gotowości do internetowych spotkań i umiejętności rozmowy przez telefon z klientami.
Nawet jeśli nie dostaniesz posady, dowiesz się nad czym musisz jeszcze popracować, gdybyś w przyszłości chciał ponownie aplikować to tej samej firmy. Może również okazać się, że po rozmowie z rekruterami odkryjesz, że praca w tej firmie czy na tym konkretnym stanowisku jednak Ci nie odpowiada.
Komunikaty niewerbalne podczas rozmowy wideo o pracę
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przez Zooma czy Skype liczą się nie tylko słowa, jakie wypowiadasz, ale także to, w jaki sposób się zachowujesz. Upewnij się, że Twoja:
- mowa ciała,
- postura,
- ton głosu i
- mimika
wyrażają pewność siebie i profesjonalizm. Nadmierna gestykulacja może rozpraszać Twojego rozmówcę, a przygarbiona sylwetka sprawi, że będziesz wyglądał jakbyś kulił się ze strachu.
Zostaniesz również negatywnie odebrany, gdy będziesz mówił zbyt cicho i trzęsącym się głosem. Z kolei słuchając tego, co rekruter ma Ci do przekazania, możesz wyrazić pełne skupienie na jego słowach za pomocą skinięcia głową i delikatnego uśmiechu. Uśmiech zarezerwuj jednak na takie sytuacje, jak na przykład, gdy rozmówca chwali Twoje dotychczasowe dokonania w branży.
Przeczytaj też: Jak szukać pracy? Sposoby i metody skutecznych poszukiwań
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną online? Handlowiec, konsultant, księgowa, informatyk
Pamiętaj, że Twój ubiór podczas rozmowy wideo nie powinien odbiegać od stroju właściwego dla stanowiska, o które się ubiegasz. Powinieneś lub powinnaś być ubrany/a schludnie i zgodnie z dress codem. Zupełnie jak podczas tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej. Inny strój przystoi handlowcowi czy konsultantowi B2B, inny przyszłej księgowej lub nawet informatykowi.
W dwóch pierwszych przypadkach mamy do czynienia z zawodami, których przedstawiciele mają częsty kontakt na żywo z klientami. Mężczyźni powinni założyć białą lub niebieską koszulę i krawat, ewentualnie marynarkę. W przypadku kobiet do koszuli w stonowanych kolorach może dojść garsonka.
Księgowa co prawda odbiera dokumenty i prowadzi częste rozmowy z obsługiwanym przedsiębiorcą, jednak kontakt opiera się najczęściej na rozmowach telefonicznych. Jej strój może być mniej oficjalny, lecz wciąż schludny i stosowny do pracy w biurze. Wszystko oczywiście zależy od wielkości firmy, w której stara się o pracę oraz od stylu i wartości, które reprezentują jej pracownicy. W celu wybrania najlepszego ubrania i dodatków, najlepiej przeprowadzić research, od strony www począwszy, a na profilach LinkedIn osób na podobnych stanowiskach skończywszy.
Otoczenie podczas zdalnej rozmowy rekrutacyjnej
Przygotowanie przestrzeni, w której będziesz uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej może być czasochłonne, ale warto się tym zająć. Nikt nie zechce Cię zatrudnić, jeśli poza Tobą zobaczy nieposłane łóżko albo stertę prania. Upewnij się, że tło nie będzie rozpraszać Twojego rozmówcy, ani, że nie zobaczy on tego, co nie jest przeznaczone dla jego oczu.
Nie chodzi nam o to, że przed rozmową kwalifikacyjną online musisz przeprowadzić w domu generalne porządki, ale ważne jest byś odbył ją w odpowiednim otoczeniu. Dlatego zadbaj o ład w przestrzeni, którą obejmuje kamera. Telefon zostaw w innym pomieszczeniu lub przynajmniej wycisz w nim dźwięki. Uprzedź pozostałych domowników o czasie wirtualnego spotkania i poproś, by Ci w nim nie przeszkadzali.
Próba generalna przed spotkaniem
Wszyscy wiedzą, że nie należy spóźniać się na rozmowę kwalifikacyjną, bo już samo takie zachowanie może przekreślić nasze szanse na zatrudnienie. Ta sama zasada dotyczy spotkań online. Uruchom aplikację jak Zoom czy Skype odpowiednio wcześnie i upewnij się, że nie masz problemów z dźwiękiem i obrazem. Sprawdź czy połączenie internetowe jest wystarczająco silne. Nie chcesz przecież, by zerwało się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Rzuć okiem na swój wygląd i upewnij się, że nie masz plamy na koszuli albo szminki na zębach. Na koniec weź kilka głębokich oddechów i do dzieła. Powodzenia!
Zostaw komentarz