Marketing afiliacyjny to jeden z najbardziej niedocenianych sposobów zarabiania w Internecie. Bardzo często powodem tego jest brak wiedzy i nieco skomplikowane działanie, choć wydaje się ono tylko takie na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości afiliacja jest oryginalnym, ciekawym i dającym spory zarobek zajęciem. Płatne polecanie produktów może być też naszym głównym zarobkiem lub jedynie dodatkowym zajęciem. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o afiliacji oraz podpowiadamy, jak działa, co promować oraz jakimi kanałami warto reklamować oferty.

Ranking sieci afiliacyjnych 2023

Bez zmian: Skasowano:Skasowano:Skasowano:Skasowano:Skasowano:Skasowano:

Nazwa sieci/Pozycja
Główne branże
Modele rozliczeń
Sposób rozliczenia z afiliantem
Nasza ocena
E-commerce (moda, elektronika, zakupy ogólnie), Finanse (pożyczki), Gry wideo, Księgarnie, Zakupy ero, Zakupy grupowe
CPC, CPL, CPS
faktura wystawiana przez afilianta lub wypłata dla osoby fizycznej
9/10
E-commerce, Finanse (konta osobiste i firmowe, pożyczki, kredyty, karty kredytowe), Ubezpieczenia, Telekomunikacja, Podróże, Randki, Bukmacherka, Zakupy ero, Usługi internetowe
CPC, CPL, CPS
faktura wystawiana przez afilianta lub wypłata dla osoby fizycznej
8/10
Finanse (konta osobiste i firmowe, pożyczki, kredyty, karty kredytowe), Ubezpieczenia, E-commerce, Telekomunikacja
CPL, CPS, CPA
faktura wystawiana przez afilianta lub wypłata dla osoby fizycznej
7/10
Finanse (konta osobiste i firmowe, pożyczki, kredyty, karty kredytowe), Ubezpieczenia, E-commerce, Telekomunikacja
CPC, CPL, CPA, CPS
faktura wystawiana przez afilianta lub samofakturowanie EbrokerPartner lub wypłata dla osoby fizycznej
7/10
Finanse (konta osobiste i firmowe, pożyczki, kredyty, karty kredytowe), Nutra,
CPL, CPS, CPA
faktura wystawiana przez afilianta lub wypłata dla osoby fizycznej
6/10

 

W sieci istnieje wiele portali afiliacyjnych, zwanych również sieciami lub programami partnerskimi. Niektóre są polskimi serwisami, a inne globalnymi. W portalach takich znajdują się oferty (o ofertach i programach poniżej), które możemy wybierać i promować.

Afiliacja jest w pełni legalna, a wszystko odbywa się transparentnie i uczciwie. Cały mechanizm opiera się z jednej strony na markach, które chcą pozyskiwać nowych klientów, a z drugiej strony na osobach, które chcą zarabiać pieniądze w Internecie. Marki dodają do takich programów afiliacyjnych swoje produkty czy usługi i liczą na to, że osoby chcące zarobić będą je reklamowały.

program afiliacyjny - internetowa sieć - komputer na biurkuZyskiem dana marka dzieli się z osobą polecającą, a małą prowizję zabiera również sam serwis afiliacyjnych. Choć cały proces może wydawać się nieco skomplikowany, w rzeczywistości sposób zarabiania pieniędzy jest przejrzysty i przystępny.

Afiliacja – co to jest?

Afiliacja (z ang. affiliate marketing) to płatne polecanie produktów i usług. Polega na tym, iż promujemy i reklamujemy w Internecie konkretne produkty danych marek, a gdy ktoś skorzysta z naszego polecenia i wykupi dany produkt, my otrzymujemy wynagrodzenie. Najczęściej jest to prowizja w formie % od wartości złożonego zamówienia, a zdarza się też konkretna suma za polecenie. Reklamodawcy wynagradzają afiliantów – wydawców (właścicieli stron internetowych, kanałów YouTube lub kont w social mediach) również za dostarczenie osób zainteresowanych zakupem. Mówimy wtedy o dostarczeniu leada, za co odpowiada model rozliczeń CPL.

Cała branża afiliacji zwana jest również marketingiem efektywnościowym, ponieważ nie płaci się za wyświetlenia a za rezultat w postaci sprzedaży lub włada.

Jak wybrać program partnerski?

Jeśli chcemy skorzystać z zarabiania pieniędzy na afiliacji, musimy wybrać dany portal afiliacyjny oraz ofertę, którą będziemy chcieli promować. W sieci istnieje kilka — kilkanaście dużych serwisów afiliacyjnych polskich ogólnych, które oferują różnorodne oferty i trzy główne specjalizujące w tematyce finansowej. Serwisami afiliacyjnymi ogólnymi są np. FireAds czy LeadNetwork, MyLead a serwisami finansowymi np. Money2money czy eBrokerPartner.

W sieci działają też serwisy afiliacyjne globalne np. Amerykańskie, które mają głównie oferty globalne czy nakierunkowany na rynek USA. Dzięki tej różnorodności możemy bez większego problemu wybierać poszczególne serwisy pod względem:

  • liczby i tematyki ofert,
  • rodzajów i wysokości prowizji – najbardziej popularne modele rozliczeń to CPS, CPA, CPC,
  • położenia geograficznego siedziby,
  • renomy,
  • sposobu i szybkości wypłat,

i promować różne produkty.

Tematyka affiliate marketingu – od mody po finanse

W sieciach afiliacyjnych do promowania otrzymamy wiele różnego rodzaju ofert. Są to najczęściej oferty finansowe, kosmetyczne, marek cyfrowych, modowe czy kursów i szkoleń. Ogólnie praktycznie z każdej branży znajdziemy sporo ofert do promowania. Warto wybierać zatem te, które są zgodne z naszymi zainteresowaniami lub wiedzą, dzięki czemu będziemy mogli promować je dużo bardziej skutecznie.

Banner Twisto - bonus 50 złotych na start

Dlaczego warto zarabiać na afiliacji?

Zarabianie pieniędzy na afiliacji to wiele korzyści i warto pracować w taki sposób z kilku powodów. Pierwszym plusem jest możliwość zarobienia dużych i skalowalnych pieniędzy. Programy tego typu nie ograniczają nas i możemy pracować tyle ile chcemy, oraz w sposób, jaki jest dla nas dogodny. Oznacza to, że poświęcając odpowiednio dużo czasu oraz pracując w odpowiedni sposób, możemy skutecznie polecać wiele ofert.

Również prowizje i wynagrodzenia często są bardzo atrakcyjne i opiewają nawet na kilkadziesiąt – kilkaset złotych za polecenie danego produktu lub usługi. W Internecie można spotkać wiarygodne osoby, które zarabiają dużo więcej niż średnia pensja krajowa, a przy zarabianiu w taki sposób najwięcej zależy od nas samych, a nie od pracodawcy czy innych niezależnych od nas czynników.

Przeczytaj też: Jak rozwinąć swoją nową stronę afiliacyjną i zacząć zarabiać? Wskazówki dla afiliantów

Dodatkowe zalety affiliate marketingu

Samo zarabianie na affiliate marketingu jest też komfortowym sposobem zarabiania. Nie możemy pracować w taki sposób, jaki jest dla nas dogodny. Oznacza to, że możemy pracować z dowolnego miejsca na ziemi, tyle ile chcemy oraz kiedy chcemy.

Praca bez ograniczeń w elastycznej formie sprawia, że daje nam dużo większą satysfakcję, a warunki pracy są dużo bardziej korzystne niż np. w firmie na etacie. Działanie na własne konto jest też satysfakcjonujące i motywujące. Dzięki temu rozwijanie własnego biznesu i zarabianie w ten sposób będzie dla nas dużo przyjemniejsze niż praca na etacie lub dla kogoś.

Przeczytaj też: Faktura bez firmy w Useme.com (opinie) – jak działa, dla kogo, czy to legalne?

Polecanie usług w programach afiliacyjnych, możemy stosować również niezależnie od tego czy obecnie pracujemy i wykonujemy jakiś inny zawód. Dla wielu osób spróbowanie takiego sposobu zarabiania lub łagodne przejście z zatrudnienia tradycyjnego na afiliacje, jest niezwykle ważne, gdyż mają rodziny i zobowiązania oraz nie mogą pozwolić sobie na ryzyko zawodowe.

Żeby otrzymać wynagrodzenie za zwalidowane prowizje nie trzeba na początku prowadzić działalności gospodarczej. Nawet jeżeli pieniądze przesyła nam zagraniczny system partnerski, możemy rozliczyć je jako przychody z innych źródeł i opodatkować na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki nawet 8,5% (tak jak za najem z limitem do 100 tys. złotych w skali roku).

Uwaga! Wszelkie przychody z afiliacji podlegają obowiązku rozliczenia z urzędem skarbowym. W większości przypadków konieczna będzie wpłata zaliczek na poczet podatku dochodowego w trakcie roku podatkowego.

leadstar 750x300 banner zarabianie social media

Przeczytaj też: Kanał gamingowy na Twitchu – jak go stworzyć? Zarabianie na streamowaniu gier

Gdzie promować usługi i produkty poprzez afiliację?

Jeśli zdecydowaliśmy się już na zarabianie pieniędzy poprzez afiliację, najważniejszą kwestią, od której będzie zależał nasz sukces, jest efektywne polecanie ofert. Każda osoba działająca w tej branży ma swoje indywidualne sposoby promowania ofert, które zapewniają im prowizje i niechętnie dzieli się nimi z innymi osobami.

Istnieje jednak kilka sposobów na promowanie oraz ogólnych porad, z których warto skorzystać. Zawsze należy pamiętać też, aby promować oferty w sposób zgodny z regulaminem i zasadami danego miejsca oraz regulaminem.

Pierwszym miejscem, gdzie możemy się reklamować i promować nasze oferty są tematyczne fora. Znajduje się na nich wiele osób, które interesują się daną tematyką. Z pewnością ciekawa oferta przykuje ich uwagę.

Przeczytaj też: Banki zdjęć – zarabianie na fotografii – najlepsze platformy do sprzedaży zdjęć. Jak zacząć?

Kolejnym miejscem, gdzie możemy dodawać oferty i promować produkty są social media i grupy na Facebooku. Jest to nieograniczone wręcz miejsce pod kątem liczby osób zarówno w Polsce, jak i na świecie. Linki afiliacyjne możemy dodawać również w otagowanych postach, w komentarzach na blogach czy wszędzie tam, gdzie znajdują się osoby z danej grupy tematycznej np. na czacie.

Bardzo dobrym sposobem promowania ofert afiliacyjnych jest założenie i wypozycjonowanie własnego bloga, witryny lub kanału na YouTube i umieszczenie w widocznych miejscach ofert oraz linków. Jeśli będziemy publikowali i przyciągali odbiorców treścią, część z nich skorzysta na pewno z naszych linków afiliacyjnych i wygeneruje nam zysk.

We własnych miejscach w sieci np. na profilach w social mediach czy witrynie będziemy mogli też promować tak wiele ofert ile uznamy za stosowne bez jakiegokolwiek ograniczania się i zbanowania za SPAM.

4.4/5 - (7 votes)