Konta bankowe premium to jeden z rzadziej używanych typów kont bankowych. Dzieje się tak dlatego, iż są oferowane jedynie małej grupie osób wyróżniających się pod względem zasobności portfela. Wbrew pozorom, aby móc je otworzyć nie należy koniecznie być celebrytą czy milionerem, a do tego celu może wystarczyć już ponadprzeciętna pensja. W tym tekście prezentujemy ranking propozycji kont bankowych VIP, wszystkie najważniejsze informacje o ofertach tzw. private banking, które mogą otwierać Polacy.

Ranking kont bankowych VIP – marzec 2024

mbank.pl - 300x250 mkonto intensive 2023 baner
 • mBank
 • Konto Premium mKonto Intensive
 • Opłata za kartę: 10 zł
 • Wypłaty z bankomatu: 0 zł
 • Przelew internetowy: 0 zł
 • Opłata za konto/mies.: 49,50 zł/0 zł (7000 zł wpływów lub suma depozytów i inwestycji 100 000 zł)
  Płatności mobilne: BLIK, HCE, Apple Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay, Google Pay

  Premia do 250 zł za aktywne korzystanie z konta
  Brak prowizji za przewalutowanie i kursy walut z kartą wielowalutową Visa Świat Intensive
  Brak prowizji za przewalutowanie z kartą kredytową World Mastercard Intensive
  Oprocentowanie 2% w skali roku na lokacie z funduszem
  Kredyt hipoteczny o niskiej marży dla oprocentowania zmiennego (RRSO 4,61%)
  Kredyt hipoteczny o niskim oprocentowaniu stałym przez 5 lat (RRSO 5,53%).
credit-agricole.pl - 300x250 konto dla ciebie vip banner
 • Credit Agricole
 • Konto dla Ciebie VIP
 • Opłata za kartę: 0 zł
 • Wypłaty z bankomatu: 0 zł
 • Przelew internetowy: 0 zł
 • Opłata za konto/mies.: 40 zł / 0 zł (10 000 zł wpływu lub 150 000 zł na rachunkach prowadzonych w ramach konta
  Płatności mobilne: BLIK, Google Pay, Garmin Pay, Apple Pay, Fitbit Pay

  Rachunek walutowy bez opłat oraz wykonywanie płatności za granicą, a także w internecie bez prowizji w ramach rachunku (EUR, USD, GDP)
  Bez ograniczeń w płatnym abonamencie: przelewy Express Elixir, wypłata środków z Rachunku Oszczędzam i Programów Systematycznego Oszczędzania, awaryjna wypłata gotówki z karty płatniczej
  Promocyjna lokata do konta - 10% na 180 dni do 30 tys. zł - tylko do 31.03.2023
citi - 300x250 konto citigold lokata 8 proc baner
 • Citi Handlowy
 • Konto Private Banking Citigold
 • Opłata za kartę: 0 zł
 • Wypłaty z bankomatu: 0 zł
 • Przelew internetowy: 0 zł
 • Opłata za konto/mies.: 220 zł/ 30 zł / 0 zł (220 zł - saldo wszystkich rachunków poniżej 400 000 zł; 30 zł saldo powyżej 400 000 zł; 0 zł - saldo powyżej 400 000 zł oraz spełniony 1 z trzech warunków: zlecenia walutowe na Koncie z 3 ostatnich miesięcy min. 100 000 zł lub aktywny kredyt hipoteczny lub raport "Analizy Portfela" na koniec miesiąca wynosi min. 100 000 zł
  Płatności mobilne: BLIK, Google Pay, Apple Pay

  Citi Kantor zakup waluty bezpośrednio na konto dostępne w 15-stu walutach
  Dostęp do analizy rynków finansowych przez ekspertów z Biura Doradztwa i Funduszy Inwestycyjnych
  Karta Citigold Lounge Pass - 2 w miesiącu bezpłatne wejścia do saloników Executive Lounge na lotniskach w Polsce

 

Informacje w tabeli mają charakter wyłącznie prezentacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.). Mają one charakter prezentacyjny. Proszę mieć świadomość, że ostateczne warunki udzielenia pożyczki zostaną przedstawione przez firmę pożyczkową.

Powyżej prezentujemy oferty kont premium 4 banków – mBanku, Santandera, Credit Agricole oraz Citi Handlowego. Tylko w tym pierwszym karta do konta nie jest darmowa i opłata za nią wynosi 10 zł. Zarówno wypłaty z bankomatów, jak i przelewy internetowe do polskich odbiorców są bezpłatne w każdej z powyższych propozycji.

Najważniejszą pozycją jest jednak opłata za konto. Warunki jej niepobierania w każdym z banków różnią się znacząco. Również i wysokość comiesięcznej opłaty potrafi się diametralnie różnić – od 30 zł w Santander do 220 zł w Citi Handlowy. W każdym z banków będziemy mieli do czynienia z indywidualnym doradcą oraz priorytetową obsługą.

mBank oraz Santander oferują swoim klientom bonusy za otwarcie i aktywne korzystanie z konta. Obecnie jest to odpowiednio do 250 zł (mBank) i do 600 zł (Santander). W Citi Handlowym nie ma co prawda żadnej premii finansowej, ale dzięki posiadaniu konta Citigold możemy liczyć na 2 bezpłatne wejścia do saloników Executive Lounge na lotniskach w Polsce. Credit Agricole oferuje swoim klientom rachunek walutowy w całości zwolniony z opłat.

Standardem dla kont bankowych tzw. Private Banking jest obsługa płatności mobilnych. Każde z kont oferuje w swojej bankowości elektronicznej: płatność BLIK, Google Pay, Apple Pay. Najlepsze konta zapewniają również obsługę HCE, Fitbit Pay oraz Garmin Pay.

Konta bankowe premium – czym są?

Konta premium to innymi słowy konta VIP lub rachunki premium. Są to konta bankowe uruchamiane i oferowane przez praktycznie wszystkie banki na rynku. Konta takie mogą otworzyć osoby, które dysponują ponadprzeciętną gotówką. Ich celem jest dostarczenie usług bankowych na poziomie premium dla wymagających klientów. Konta takie od technicznej strony są typowymi rachunkami z pełną funkcjonalnością.

konto bankowe VIP - klienci premium na kanapie w oddziale banku

konto bankowe VIP – klienci premium na kanapie w oddziale banku

Ich wyjątkowość polega na oferowaniu najczęściej wszystkich możliwych usług banku w cenie oraz oferowaniu usług tych, których nie oferuje się powszechne i standardowo normalnym posiadaczom rachunków.

Zalety i korzyści kont i bankowości premium

Bankowość premium w każdym banku wygląda nieco inaczej ze względu na ofertę czy procedury. Ogólnie jednak jest najbogatszą opcją i najwygodniejszym rozwiązaniem. Konta premium mają ułatwiać zarządzanie dużymi pieniędzmi oraz oferować wyjątkowe warunki dla szczególnych klientów.

Bankom niezwykle mocno zależy na pozyskaniu klientów z zasobnym portfelem i ich utrzymaniu, aby bank zyskiwał kapitał, na którym następnie będzie mógł zarabiać. Przykładowymi elementami kont premium jest:

 • inna, lepsza obsługa, prywatni i indywidualni doradcy bankowi, którzy zajmować będą się naszymi finansami osobiście czy
 • wyższe oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych.

Przeczytaj też: Wspólne konto bankowe – ranking rachunków dla małżeństw

Posiadając konto VIP, również otrzymujemy standardowy dostęp do bankowości elektronicznej i mobilnej, BLIKA czy wszystkich standardowych funkcjonalności kont.

Aby skorzystać z konta, należy spełnić warunki banku. Ogólnie każdy bank posiada swoje warunki i najczęściej są to dwa — które należy spełnić łącznie lub pojedynczo:

 1. Pierwszym jest kwota depozytu. Jeśli przekracza ona kilkaset tysięcy złotych, bank może otworzyć nam konto premium.
 2. Drugim warunkiem są miesięczne wpływy np. powyżej kilkunastu tysięcy złotych.

Każdy bank zastrzega sobie jednak prawo do ustalania tych warunków osobiście. Konta VIP mogą być zupełnie darmowe, płatne lub darmowe po spełnieniu pewnych warunków. Najczęściej kwota opłaty miesięcznej za konto premium to ok. 200-300 złotych. Niektóre banki oferują otwarcie konta premium osobom o zwykłych dochodach, bez spełnia kryteriów w zamian na opłatę, choć nie jest to praktyka wdrażana we wszystkich bankach.

Przeczytaj teżJak zamknąć konto w banku? Rezygnacja z rachunku osobistego krok po proku

Jak w praktyce działają konta VIP?

Korzystanie z konta premium w praktyce wygląda nieco inaczej niż ze standardowego konta osobistego. Podstawową różnicą jest przydzielenie osobistego doradcy bankowego, który będzie doradzał nam w kwestiach finansowych i ogólnie, jak i zajmował się naszymi finansami. Jest to bardzo korzystne, gdyż dana osoba orientuje się w specyfice naszych interesów, a załatwianie spraw z tą samą osobą, jest efektywniejsze.

Drugą różnicą jest sama obsługa w banku. Najczęściej palcówki bankowe posiadają specjalne pomieszczenia do obsługi klientów VIP i są one dyskretne np. zlokalizowane w innej części banku. Klienci premium nie czekają również w kolejkach, a są obsługiwani priorytetowo. Poziom obsługi z pewnością jest wyższy i bardziej komfortowy niż w standardowym przypadku.

Przeczytaj też: Karta kredytowa online od ręki – ranking – jak działa, czy warto? Promocje

Specjalne oferty finansowe dla zamożnych klientów banku

Posiadanie konta VIP oprócz standardowej funkcjonalności i elementów VIP dostępnych tylko dla posiadaczy konta premium, to także specjalne oferty finansowe. Bank chcąc utrzymać klientów, będzie oferował nam karty kredytowe z bardzo dużym — często ustalanym indywidualnie limitem kredytowym, który może opiewać nawet na kilkadziesiąt — kilkaset tysięcy złotych.

Może również oferować niższe oprocentowanie i negocjowanie go czy produkty bankowe na indywidualnych warunkach. Posiadanie złotej karty to nie tylko prestiż, ale też i często zniżki czy rabaty sprzedawców oraz dodatkowe oferty np. ubezpieczeń zagranicznych na preferencyjnych warunkach.

Ważnym elementem kont premium są też preferencyjne warunki w przypadku obsługi gotówki. Często kartą wydaną do konta w różnych walutach możemy płacić bez prowizji i na całym świecie czy korzystać z darmo ze wszystkich bankomatów. Posiadając konto premium, otwierają się także przed nami większe możliwości inwestycyjne czy oszczędnościowe. Często banki posiadają specjalną ofertę np. inwestycji w fundusze jedynie dla klientów premium.

Przeczytaj też: Pozabankowa karta kredytowa online – ranking

Czy i dlaczego warto posiadać rachunek osobisty dla klientów VIP?

Posiadania konta premium w banku jest bardzo korzystne z wielu powodów. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie jest ono przeznaczone dla większości osób. O ile jednak istnieje możliwość złożenia takiego konta, np. odpłatnie bez depozytu dużego kapitału czy wysokich przychodów miesięcznych, warto zastanowić się nad skorzystaniem z takiej oferty. Z pewnością warto skorzystać z niej jeśli i tak spełnimy warunki otrzymania konta poprzez wysokość depozytu lub przychodów.

Poczekalnia dla VIP-ów w banku - klientka premiumOsoby o przeciętnym budżecie płacąc jednak miesięcznie pewne opłaty, mogą również skorzystać z tych wszystkich funkcjonalności nieosiągalnych w standardowym planie konta. Bardzo ważnym czynnikiem, który jest znacznym plusem kont premium, jest dyskrecja i bezpieczeństwo. Załatwiając sprawy finansowe, nie robimy tego publicznie przy innych klientach oczekujących, a specyfikę naszego konta zna mała ilość doradców bankowych.

Jeśli zatem obracamy sporymi środkami w taki sposób, możemy zwiększyć bezpieczeństwo i komfort transakcji np. dużych wpłat czy wysokokwotowych zleceń. Z pewnością pozwoli to łatwiej i efektywniej zarządzać naszymi finansami.

Przeczytaj też: Ranking pożyczek za darmo – pierwsza chwilówka z RRSO 0%

Doradztwo bankowe często wpłynie pozytywnie na nasze decyzje, a szybkość i komfort obsługi konta przełoży się na skuteczniejsze zarządzanie pieniędzmi. Ważnym czynnikiem jest również komfort korzystania z konta bankowego. Jeśli często korzystamy z niego osobiście w oddziale banku, priorytetowe traktowanie może być bardzo komfortowe i uprości nam wiele kwestii.

Aby zatem odpowiedzieć na pytanie, czy i dlaczego warto posiadać takie konto, należy przeanalizować koszty takiego konta i zestawić je z plusami. Jeśli znajdziemy bank, w którym w zamian za zapłatę będziemy mogli otworzyć konto premium, a będziemy korzystali często z oferty takiego konta, nawet opłata 200 złotych miesięcznie może okazać się bardzo korzystna.

4.3/5 - (19 votes)