Prywatne pakiety medyczne znane są już dobrze pracownikom korporacji coraz częściej są też oferowane osobom prywatnym np. przez ubezpieczyli, w bankach czy przez same sieci klinik. Wiele osób podchodzi jednak do tego rozwiązania nieco niechętnie lub z dużą rezerwą. Wątpliwości wynikają jednak przeważnie z braku wiedzy na ten temat, tego, jak działają ubezpieczenia zdrowotne poza NFZ, oraz jakie dają korzyści. Poniżej przedstawiamy wszystkie ważne informacje o prywatnych pakietach medycznych w prywatnych klinikach oraz podpowiadamy czy i kiedy warto wybrać takie rozwiązanie.

Prywatne pakiety medyczne – czym jest ubezpieczenie zdrowotne poza ZUS dla firm i osób indywidualnych?

Prywatne pakiety medyczne to pakiety usług medycznych oferowane przez prywatne kliniki czy sieci przychodni itp. Najczęściej są one oferowane przez ogólnopolskie marki, które posiadają wiele klinik i punktów leczniczych w całej Polsce. Pakiety takie umożliwiają w zamian za opłatę korzystanie prywatnie z usług medycznych, jakie świadczą dane marki.Medic Centre - pakiety medyczne od 49 zł

Na rynku istnieje wiele tego typu klinik i najczęściej oferują swoje usługi np. grupowo pracownikom w zakładach pracy czy w bankach. Pakiet medyczny może być oferowany w różnej formie i zawierać w sobie różny zakres pomocy (o tym poniżej) np.: od wizyt u kilku specjalistów po możliwości diagnostyki, leczenia i konsultacji u wielu specjalistów z różnych dziedzin.

Miesięczne koszty ochrony w ramach usługi opieki medycznej

Im bardziej rozbudowany pakiet medyczny, tym wyższa jego cena. Przeważnie miesięczny koszt takiego pakietu to ok. kilkudziesięciu złotych, choć może być on zarówno niższy, jak i wyższy. Z prywatnych pakietów medycznych skorzystać może każda osoba — o ile dana oferta nie jest kierowana jedynie np. dla danej firmy czy korporacji.

Najczęściej wystarczy udać się do kliniki lub wykupić polisę internetowo w danej sieci. Po jej wykupieniu płacić będziemy miesięczny abonament, w ramach którego możemy dowolnie (zgodnie z zakresem polisy) skorzystać pomocy medycznej.

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne jak ubezpieczenie auta

Działanie pakietu medycznego dla pracowników jest zatem nieco podobne do ubezpieczenia samochodu, które pozostaje w uśpieniu i jest opłacane cały czas, ale jest aktywowane w razie negatywnego zdarzenia. Prywatne kliniki najczęściej świadczą usługi medyczne jedynie prywatnie – odpłatnie, nie wykonując pracy na refundację NFZ.

WLekarka i pacjentka - wizyta w ramach pakietu medycznego klinikach takich możemy skorzystać również niezobowiązująco z pomocy lekarskiej, płacąc jedynie pojedynczą wizytę u specjalisty lub za badanie — bez wykupywania regularnej polisy.

Przeczytaj też: E-recepta online – jak działa, jak sprawdzić? Od kiedy logowanie?

Jak wygląda leczenie poza ZUS w praktyce?

Jeśli wiemy już ogólnie, na jakiej zasadzie działają prywatne pakiety medyczne, warto poznać bliżej sam proces leczenia. Gdy posiadamy już wykupiony i aktywny pakiet medyczny w danej sieci klinik, możemy skorzystać z niego w dolnym momencie. Gdy zajdzie zatem taka potrzeba np. gdy zachorujemy, zgłaszamy się do najbliższej lub dowolnie wybranej kliniki oraz rejestrujemy się na wizytę lekarską.

Po wyznaczeniu wizyty w udajemy się na nią oraz przeprowadzamy konsultacje czy badania. Jeśli wszystkie czynności leczenia mieszczą się w zakresie polisy, nie płacimy nic ponad standardową opłatę miesięczną. Jeśli wymagane są dodatkowe badania wykraczające poza zakres naszego pakietu, przeważnie istnieje możliwość dokupienia ich prywatnie.

Zazwyczaj dana sieć klinik posiada swoje placówki w każdym dużym mieście. Niektóre z nich mogą działać jedynie lokalnie. Poszczególne placówki mogą różnic się z zakresem wykonywanych czynności, choć podstawowy zakres opieki zdrowotnej, powinny oferować wszystkie filie.

Przeczytaj też: Pakiet medyczny od Hapi Pożyczki – HapiZdrowie

Korzyści pakietów medycznych dla osób indywidualnych i firm – najważniejsze zalety

Prywatne pakiety medyczne dają bardzo wiele plusów, z których możemy korzystać. Pierwszym plusem jest wysoka jakość obsługi oraz profesjonalne podejście do pacjenta. Prywatne kliniki przykładają do tego elementu bardzo dużo uwagi, gdyż od opinii pacjentów zależy czy wrócą oni do danej marki, a dana marka zarobi.

dimedic - banner ze zmianami skórnymi - cena 59,99 złKorzystając z ubezpieczenia zdrowotnego dla osób indywidualnych czy dla firm, oprócz odpowiedniego traktowania pacjentów, plusem jest również profesjonalne podejście lekarzy i personelu do całego procesu leczenia. Z tego samego powodu, starają się oni wyleczyć nas jak najszybciej oraz jak najbardziej komfortowo, gdyż tylko to gwarantuje im pozytywną opinię.

Same prywatne kliniki przeważnie posiadają nowoczesny sprzęt medyczny oraz wykwalifikowaną kadrę pracowników. Bardzo często dana klinika oferuje również szeroki zakres specjalistów, dzięki czemu będziemy mogli komfortowo rozwiązać wiele swoich problemów.

Jednym największych plusów tego rozwiązania jest również czas, w jakim uzyskujemy pomoc. Przeważnie korzystając z publicznej opieki zdrowotnej, oczekiwanie do lekarza specjalisty może trwać nawet kilka lat (sic!). W prywatnych klinikach jest to czas przeważnie dwutygodniowy. Szybciej podjęta kuracja oraz postawiona diagnoza to również dużo większa możliwość wyzdrowienia oraz krótszy czas walki z chorobą.

Dużym plusem jest też strona finansowa pakietów medycznych tego typu. Dostępne są one w różnych wariantach, dzięki czemu możemy dostosować odpowiedni pakiet do swoich preferencji czy możliwości finansowych.

Przeczytaj też: ZUS czy IKE – co wybrać po likwidacji ZUS?

Jakie oferty leczenia są dostępne na rynku? Luxmed

Jeśli zainteresowały nas pakiety medyczne poza NFZ, warto sprawdzić wiele ofert, które znajdują się na rynku. Część z nich będzie nieco inna od pozostałych, a poszczególne sieci mogą oferować również nieco inne usługi czy zakres. Przeważnie każda klinika, oferując takie pakiety, oferuje je w różnych wariantach. Prostsze warianty najczęściej dotyczą podstawowej opieki zdrowotnej. Liczyć będzie się do nich konsultacja u lekarza rodzinnego czy u kilku lekarzy specjalistów z najpopularniejszych dziedzin np. kardiologa, czy okulisty.

Pakiety nieco bardziej zaawansowane mogą oferować również dodatkowe w cenie pakietu:

  • badania czy diagnostykę,
  • wykonywanie niektórych zabiegów czy
  • dostęp do dużego grona specjalistów.

Najbardziej rozbudowane pakiety medyczne oprócz wcześniej wymienionych usług będą oferowały darmową hospitalizację, nieco bardziej skomplikowane zabiegi medyczne czy dostęp do specjalistów z bardzo rzadkich dziedzin.

Pakiety medyczne dla pracowników czy firm mogą oferować również dodatkowe, niestandardowe usługi. Może być to np. dodatkowa prywatna opieka medyczna w szpitalu czy rehabilitacja i opieka zdrowotna za granicą. Często korzystną opcją są też wizyty domowe czy diagnostyka i konsultacja z lekarzem online.

4.2/5 - (13 votes)