Program Pierwsze Mieszkanie, to zapowiedziany przez rządową większość nowy program mieszkaniowy, mający na celu wsparcie osocy pragnące nabyć swoją pierwszą nieruchomość (a więc konieczną dla celów mieszkaniowych). Dzięki niemu wiele rodzin i singli zyska możliwość zakupu nieruchomości, co w dobie drożejących nieruchomości i spadku zdolności kredytowej, jest niezwykle istotne. Nie brakuje jednak głosów krytycznych, że kolejny program dopłat do rat napełnia jedynie habzy banków i powoduje wzrost cen m2 nieruchomości mieszkalnych. Jakie są warunki dwóch filarów Programu Pierwsze Mieszkanie? Dla kogo dostępne są Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto mieszkaniowe? Poniżej prezentujemy też aktualną listę banków oferujących oba produkty.

Pierwsze Mieszkanie – zasady nowego programu mieszkaniowego

1. lipca 2023 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 26. maja 2023 roku o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, na podstawie której dostępny jest system dopłat do kredytów hipotecznych oraz oszczędzania na własne M. W ramach Programu Pierwsze Mieszkanie wyróżniamy dwie główne metody wsparcia:

 • Bezpieczny Kredyt 2% – jest to specjalna oferta kredytowa, gdzie oprocentowanie wynosi zaledwie 2%. Dzięki temu osoby korzystające z programu mogą liczyć na znacznie niższe raty kredytowe,
 • Konto Mieszkaniowe – to specjalne konto, na które można regularnie wpłacać środki przeznaczone na zakup mieszkania. Po pewnym czasie zgromadzone środki można wykorzystać na zakup nieruchomości, czerpiąc dodatkowe korzyści z programu.

Kto może skorzystać z programu?

Model mieszkania z ogłoszenia o sprzedaży - kuchnia z mebelkami i miarkąProgram „Pierwsze Mieszkanie” jest skierowany do osób do 45. roku życia, które nie posiadają i nie posiadały wcześniej własnego mieszkania ani domu. Przez własność rozumie się prawo własności lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W ramach programu przewidziano dwa główne narzędzia: Bezpieczny Kredyt 2 Procent oraz Konto Mieszkaniowe, które ma ułatwić oszczędzanie na zakup nieruchomości. W ramach kredytu można uzyskać nawet 500-600 tys. zł, a państwo dopłaca do niego przez pierwszych 10 lat, co pozwala na korzystne raty.

Bezpieczny Kredyt 2% w skrócie

Maksymalna kwota kredytu dla pojedynczej osoby wynosi 500 tys. zł. Dla małżeństw lub rodziców z dziećmi limit ten wzrasta do 600 tys. zł. Program nie narzuca ograniczeń dotyczących ceny za metr kwadratowy mieszkania. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą oprocentowania a stopą 2%.

Więcej na ten temat w naszym osobnym artykule: Bezpieczny Kredyt 2% – warunki, banki, dla kogo nowy program dopłat do rat kredytu hipotecznego (sprawdź ranking ofert)?

Konto Mieszkaniowe – jakie ma warunki? Premia Mieszkaniowa w praktyce

Konto Mieszkaniowe to narzędzie finansowe, które umożliwia systematyczne gromadzenie środków na zakup nieruchomości. Dzięki niemu, osoby marzące o własnym M mogą korzystać z preferencyjnych warunków oszczędzania oferowanych przez banki komercyjne.

Wyróżniające się cechy tego konta to:

 • elastyczny okres oszczędzania – trwający od 3 do 10 lat,
 • możliwość dokonywania wpłat – w wysokości od 500 zł do 2000 zł miesięcznie (w ciągu roku daje to sumę od 6 tys. zł do 24 tys. zł.),
 • atrakcyjne oprocentowanie – które jest zależne od oferty wybranego banku.

Co więcej, odsetki zgromadzone na koncie mieszkaniowym są zwolnione z podatku Belki. To duże ułatwienie dla oszczędzających, którzy nie muszą martwić się dodatkowymi kosztami.

Jednym z największych atutów konta mieszkaniowego jest możliwość uzyskania Premii Mieszkaniowej od państwa. Aby ją otrzymać, wystarczy dokonać minimum 11 wpłat w ciągu roku. Premia jest wypłacana raz do roku i jej wartość jest uzależniona od wskaźników ekonomicznych i jest równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Banki uczestniczące w Programie Pierwsze Mieszkanie

Oto lista banków, które obecnie oferują Bezpieczny Kredyt 2% w ramach programu:

 1. Alior Bank S.A.
 2. Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
 3. Bank PEKAO S.A.
 4. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 5. Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 6. Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
 7. PKO Bank Polski S.A.
 8. SGB-Bank S.A.
 9. VeloBank S.A.

Zestawienie jest zawsze aktualne na stronie: https://www.bgk.pl/osoby-prywatne/mieszkalnictwo/bezpieczny-kredyt-2/#c28119 oraz w naszym serwisie.

Poniżej natomiast przedstawiamy o wiele krótszą listę banków, które oferują możliwość założenia Konta Mieszkaniowego:

 1. Alior Bank S.A.
 2. Bank PEKAO S.A.
 3. PKO Bank Polski S.A.

Zestawienie jest zawsze aktualne na stronie: https://www.bgk.pl/osoby-prywatne/mieszkalnictwo/konto-mieszkaniowe/#c28304 oraz w naszym serwisie.

 

Krytyka programu Pierwsze Mieszkanie

W ciągu kilku miesięcy od uruchomienia programu, ceny mieszkań w wielu miastach Polski wzrosły średnio o 5-7%. Jak ocenia AMRON w swoim raporcie AMRON-SARFiN, działania rządowe tego typu powodują przede wszystkim wzrost popytu na mieszkania. Sprzedający wykorzystują to zjawisko, podnosząc ceny ofertowe mieszkań.

Eksperci zwracają uwagę, że choć program miał na celu pomoc w zakupie mieszkania, paradoksalnie mógł przyczynić się do wzrostu cen. Według nich program może wpłynąć na dalszy wzrost cen nieruchomości. Wielu deweloperów już teraz zauważa zwiększone zainteresowanie mieszkaniami. Dlatego warto dokładnie przemyśleć decyzję o zakupie i nie spieszyć się z podjęciem decyzji.

Niektóre najczęściej zadawane i najciekawsze pytania dot. programu Pierwsze Mieszkanie

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na podstawowe i najciekawsze kwestie związane z nowym rządowym programem.

Jednoczesne korzystanie z 2 ofert programu – czy to możliwe?

Jest możliwość jednoczesnego korzystania z Bezpiecznego Kredytu 2% oraz Konta Mieszkaniowego, co daje dodatkowe korzyści dla osób pragnących nabyć nieruchomość.

A co z osobami, które mają działkę lub są w trakcie budowy domu?

Z finansowania mogą skorzystać osoby, które jeszcze nie zaczęły budowy swojego domu. Ci, którzy już go budują są wykluczeni z programu. Posiadanie działki budowlanej nie przekreśla możliwości skorzystania z oferty kredytu 2 procent.

5/5 - (1 vote)