Jedną z najlepszych opcji na spersonalizowanie swojego CV i profilu na LinkedIn, jest umieszczenie na nich zdjęcia. Treść życiorysu to suche fakty na temat Twojego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Odpowiednio dobrane zdjęcie pomoże Ci lepiej przedstawić potencjalnemu pracodawcy Twoje mocne strony i pozwoli mu trochę więcej się o Tobie dowiedzieć. W końcu dobrze jest wiedzieć z kim ma się do czynienia przeglądając dane CV.

Poniższy tekst jest częścią coponiedziałkowego cyklu #Praca i kariera, w ramach którego opisaliśmy już jak napisać CV bez doświadczenia, czym jest rozmowa kwalifikacyjna i rozmowa kwalifikacyjna online, umieściliśmy wzór listu motywacyjnego oraz wiele innych porad. Zachęcamy do lektury!

Jak zrobić zdjęcie do CV? Dlaczego nie selfie?

Jeśli zastanawiasz się czy dodać zdjęcie do życiorysu, odpowiedź brzmi tak, zwłaszcza jeśli ubiegasz się o stanowisko w sektorze kreatywnym lub jest to wyszczególnione w ogłoszeniu o pracę. Ważne jednak, by było to odpowiednie zdjęcie. Selfie z wakacji w stroju kąpielowym nie pomoże Ci zjednać sobie rekruterów. Jakie zdjęcie umieścić zatem w CV? Mamy dla Ciebie kilka rad.

Dbałość o oświetlenie

Zdjęcie do CV - pozujący pracownik korporacji

Źródło zdjęcia: Freepik.com

Światło to jeden z najważniejszych czynników do zrobienia zdjęcia na miarę profesjonalnego życiorysu. Jego naturalne źródło, czyli Słońce jest najlepsze, więc ustaw się blisko największego okna, jakim dysponujesz, tak by promienie słoneczne padały bezpośrednio na Twoją twarz.

Unikaj stania w miejscu, w którym światło pada za Tobą. Najlepiej by naturalne oświetlenie akcentowało policzki i łuki brwiowe, a nie rozchodziło się na boki twarzy. Wtedy wokół nosa, oczu i ust pojawiają się niezbyt dodające uroku cienie.

Przeczytaj też: Praca zdalna – jak uniknąć wypalenia zawodowego na home office? 3 techniki

Odpowiedni strój

Zdjęcie, które umieścisz w życiorysie i na profilu na LinkedIn będzie Twoją wizytówką. Zadbaj więc o to, by odpowiednio się na nim prezentować. Pomoże Ci w tym prosty i formalny strój. Biała, czarna i grantowa bluzka lub koszula będą odpowiednie.

Nie przesadzaj też z dodatkami. Prosta i dyskretna biżuteria nie odwróci uwagi odbiorcy od Twojej twarzy. Unikaj też ubrań w krzykliwe wzory. Robienie zdjęcia do CV to nie jest dobry moment na chwalenie się zawartością garderoby i zamiłowaniem do mody.

Fryzura i makijaż

Kluczową kwestią w zdjęciu do życiorysu jest to, że ma ono dobrze ukazywać Twoją twarz. Upewnij się więc, że nie przesłaniają jej włosy. Jeśli chodzi o makijaż – mniej znaczy lepiej. Postaw na cienie do powiek w odcieniach nude. Sprawdź też czy nie masz rozmazanego tuszu do rzęs czy plam z bronzera zanim zrobisz zdjęcie. Dobrze będzie też, jeśli zdjęcie zrobisz rano, pod warunkiem, że jesteś wypoczęta.

Przeczytaj też: Jak być autentycznym podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jakie zdjęcie wybrać? Mimika twarzy, wymiary

Zanim dodasz zdjęcie do CV lub profilu na LinkedIn, zastanów się co chcesz za jego pomocą zaprezentować. Staraj się wybrać takie, które ukaże Cię jako osobę rzetelną, ale też o miłym usposobieniu. Nawet najelegantszy strój w połączeniu z marsową miną nie zjedna Ci sympatii u potencjalnego pracodawcy.

Jeśli się uśmiechasz, nie rób tego w sposób, przez który można zobaczyć wszystkie Twoje plomby. Nie wymuszaj też uśmiechu, ponieważ odbiorca od razu zorientuje się, że jest on nieszczery. Poćwicz najpierw miny przed lustrem i poproś bliską osobę o pomoc w wybraniu odpowiedniego wyrazu twarzy. Dziubek też sobie daruj.

Zdjęcie powinno mieć standardowe wymiary, które są stosowane w fotografii – czyli, które wykonuje każdy aparat. Nie zmieniaj proporcji tworząc wertykalną perspektywę lub obraz jak z filmu kinowego. Na LinkedIn zostaniesz zresztą poproszony o odpowiednie skadrowanie w celu dopasowania zdjęcia do kółeczka w profilu, gdzie się ono pojawia.

Wonga banner - 750

Filtry do edycji zdjęć – a może i selfie?

Ostatnią rzeczą o jakiej marzą rekruterzy, jest oglądanie zdjęć, które są tak mocno wyretuszowane i przepuszczone przez filtry, że trudno rozpoznać, czy przedstawiają one żywą osobę. Lepiej zrobisz skupiając się na oświetleniu i odpowiednim tle do zdjęcia. Do cyfrowego CV dodaj selfie o odpowiedniej rozdzielczości. Odbiorca ma zobaczyć Twoją twarz, a nie zlepek pikseli.

Przeczytaj też: Jakie kompetencje zawodowe warto rozwijać w 2022 roku? 5 umiejętności przyszłości

Jak wykonać i wstawić fotografię do CV? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał wszystkie Twoje wątpliwości jeśli chodzi o samodzielne wykonanie zdjęcia do CV lub na profil w portalu LinkedIn. Jeśli nadal nie czujesz się pewnie uzbrojony/a w swój smartfon, poproś o pomoc profesjonalnego fotografa. Czasem warto zapłacić więcej u specjalisty niż niszczyć sobie reputację wśród potencjalnych pracodawców.

4.3/5 - (6 votes)