Kochamy wręczać sobie prezenty, szczególnie z okazji świąt i uroczystości rodzinnych. Tylko czasem to zupełnie zmarnowane pieniądze, bo nie tylko kupujemy rzeczy niepotrzebne, ale też nie zawsze trafiamy w gust obdarowanych. Kolejna para skarpetek, piżama czy sprzęt elektroniczny, który za kilka lat nie będzie nic wart to te podarki, z których cieszymy się przez pierwsze pięć minut. Tymczasem radość obdarowanych można przedłużyć, nawet o całe lata, jeśli tylko podarujemy im prezent inwestycyjny.

Czym są prezenty inwestycyjne?

Idea jest banalnie prosta: skoro wydajemy pieniądze na prezent, kupmy coś takiego, co z pewnością z czasem przyniesie zysk osobie, którą obdarowujemy. Oczywiście to tylko potencjalny zysk, bo wiele zależy od tego, co zrobi z naszym prezentem obdarowany, wiele także zależy od tego, co przyniesie czas.

Tylko dziś, w czasach galopującej inflacji, braku stabilizacji ekonomicznej i niepokojów społecznych to na pewno lepszy sposób na wydanie pieniędzy niż kupienie kolejnej sukienki, która będzie zalegać w szafie.

Złoto lub srebro inwestycyjne i biżuteryjne – ideał na pierwszą komunię

Łańcuszek, medalik, a może bransoletka? Biżuteria to lubiany prezent. Tylko nie jest to prezent inwestycyjny. W końcu płacisz nie tylko za złoto, ale przede wszystkim za projekt, pracę jubilera czy wreszcie promocję marki.

Kangur australijski - 2020 - rewersAch i nie zapominaj o podatkach. Nieco mniej konwencjonalnie? Podaruj chrześniakowi monetę bulionową. Może to być:

  • popularny, południowoafrykański Krugerrand,
  • wiedeński Filharmonik,
  • kanadyjski Liść Klonowy,
  • a nawet polski Orzeł Bielik.

Monety bulionowe miewają różną wagę, ale najbardziej opłacalne i co za tym idzie stosunkowo popularne ważą jedną uncję trojańską, czyli nieco ponad 31 gramów. Maluch być może nie od razu doceni prezent, ale za kilkanaście lat na pewno będzie ci szalenie wdzięczny.

Nieruchomość w prezencie ślubnym

Oczywiście, nikt nie wymaga od ciebie podarowania mieszkania, choć byłoby miło, gdyby było cię na to stać. Tylko równie atrakcyjnym prezentem może być choćby działka, nawet ta rolna i na przedmieściach. Jeśli los dobrze się ułoży, w ciągu kilku, kilkunastu lat może znacznie zyskać na wartości. Kto wie, w którą stronę rozrośnie się miasto?

Przeczytaj też: Kapitał rodzinny – jak go zebrać i inwestować, by pomóc dziecku w starcie?

Inwestycja w sztukę – obrazy lub rzeźby do pierwszego mieszkania

Każdy, nawet ten, kto nie jest wielbicielem sztuki, świetnie zna historię artystów, którzy umierali w nędzy, a po ich śmierci, dzieła osiągały niebotyczne ceny. Nikt nie życzy tak źle młodym twórcom, którzy są dopiero na początku drogi.

Wręcz przeciwnie, kupując prace, gdy dopiero zaczynają kariery, nie zapłacimy zbyt wiele za obraz, a przy odrobinie szczęścia może się okazać, że wybrany przez nas artysta z czasem wzniesie się na szczyty (także te wymierne finansowo).

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Jak się nie dać oszukać przy zakupie złota? Sprawdzanie autentyczności kruszcu

Akcje lub obligacje – drobiazg okolicznościowy dla bliskich

To zupełnie inne produkty i wiele zależy od charakteru i to nie tylko twojego, ale też obdarowanego. Obligacje skarbowe to papiery wartościowe emitowane przez nasze państwo, które dają niewielki, ale stabilny i pewny zysk. Najlepiej kupić takie indeksowane inflacją, bo wtedy mamy sporą szansę, że uda im się „wyprzedzić sytuacje”.

Z kolei akcje spółek, bardzo popularny prezent wśród choćby Amerykanów to po prostu „kawałki” określonego przedsiębiorstwa czy innej firmy, które mogą przynosić spektakularne zyski, ale równie dobrze mogą odnotować stratę. Rzecz jasna, nie jest to prezent, który podarujemy obcej osobie, bo nieco zbyt mocno przypomina wręczenie gotówki, ale dla bliskich, a szczególnie dla nastolatka, który nauczy się sprawdzać kurs i obliczać zyski, to prezent idealny.

Przeczytaj też: Gdzie sprzedać złoto i srebro inwestycyjne? Dlaczego w skupie mennicy czy u dealera?

4.5/5 - (8 votes)