Różni ludzie pracują najefektywniej w różnych warunkach. Niektórzy świetnie odnajdują się w systemie pracy zdalnej. Dla innych z kolei taki sposób wykonywania obowiązków zawodowych jest sporym wyzwaniem. Warto poprawić swoją etykę pracy, by być efektywnym, a przy okazji zyskać uznanie ze strony szefa. Poniżej przedstawiamy 5 wskazówek jak zaimponować przełożonemu z zacisza swojego home office.

Poniższy tekst jest częścią cyklu #praca, w ramach którego opisaliśmy już jak napisać CV (wzór), list motywacyjny (wzór ogólny), czym jest Candidate Experience i inne ciekawe artykuły. Zapraszamy do lektury.

Praca zdalna – jak się w niej wyróżnić?

Mężczyzna na home office - z laptopem na kanapieNowe rozpraszacze, zmiana rutyny, domownicy i nowe środowisko pracy mogą negatywnie odbijać się na naszej produktywności i przeszkadzać w skupieniu się na tym, co mamy danego dnia do wykonania. Zwłaszcza w obecnych warunkach, gdy po raz kolejny przechodzimy przez lockdown, warto zastanowić się, jak polepszyć swoją pracę zdalną.

Przeczytaj też: Praca zdalna – jak uniknąć wypalenia zawodowego na home office? 3 techniki

Dbałość o dobrą komunikację

Komunikacja to w pracy absolutna podstawa, zwłaszcza, gdy nie możemy regularnie spotykać się ze współpracownikami twarzą w twarz. Dlatego pracując zdalnie regularnie sprawdzaj służbową skrzynkę mailową i miej pod ręką telefon, na wypadek, gdyby szef lub ktoś z zespołu chciał się z Tobą skontaktować.

Kiedy bez zwłoki odpowiadasz na ważne wiadomości i telefony, dla Twojego szefa jest to sygnał, że jesteś osobą odpowiedzialną i można na Tobie polegać. Pamiętaj jednak, że smartfon i komputer mają Ci służyć jako narzędzia pracy, więc nie oglądaj śmiesznych filmików z kotami w roli głównej i nie scrolluj bez końca mediów społecznościowych w czasie, w którym powinieneś pracować.

Przeczytaj też: PPK – czym są, czy warto, od kiedy, jak zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Bycie najlepszą wersją siebie podczas wideokonferencji

Traktuj wirtualne konferencje jak normalne spotkanie służbowe. Włącz aplikację Zoom, Microsoft Teams, czy Skype 15 minut przed planowanym spotkaniem i upewnij się, że dźwięk i obraz pracują bez zarzutu. Zadbaj też o odpowiedni, profesjonalny wygląd. Wprawdzie zazwyczaj rozmówcy nie widzą podczas wideokonferencji całej Twojej sylwetki, ale lepiej przygotować się na każdą ewentualność.

Może się przecież zdarzyć, że podczas spotkania będziesz musiał wstać by przynieść zapomniany dokument lub po prostu otworzyć okno. Nie chciałbyś przecież, żeby szef oglądał Twoje poplamione spodnie od piżamy. Zadbaj więc o to, by dobrze wyglądać. Nie musisz od razu wkładać trzyczęściowego garnituru czy garsonki, lecz w koszuli i eleganckich spodniach czy spódnicy zrobisz odpowiednie wrażenie. Twój szef będzie wiedział, że dbasz o profesjonalizm w każdym calu, nawet gdy nie ma go w pobliżu.

Przeczytaj też: Profil na LinkedIn w 2022 – jak wzmocnić markę osobistą? Rekomendacje

Skupienie kluczem do sukcesu i uznania

Nie ważne czy komunikujesz się z inną osobą za pomocą wideoczatu, telefonu czy maila, ważne byś skupiał się wtedy wyłącznie na tym, co ważne. Twój szef z łatwością zorientuje się podczas wirtualnego spotkania czy słuchasz innych z uwagą, czy odpłynąłeś gdzieś myślami.

Broń Boże, nie rób znudzonej miny, nawet jeśli temat naprawdę Cię nudzi i nie wnosi nic nowego do Twojej pracy. Usuń wszystkie rozpraszacze z pomieszczenia na czas wideokonferencji i wycisz telefon. Jeśli podczas spotkania będziesz sprawdzać powiadomienia na ekranie smartfona, Twój szef zacznie podejrzewać, że pracując zdalnie wcale nie skupiasz się na tym, co dla niego istotne, czyli na tym, za co Ci płaci.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Wirtualna asystentka – kim jest i czy wymaga kursu? Jak ją znaleźć?

Dawanie z siebie wszystkiego

Jakość wykonywanej przez Ciebie pracy nie powinna spaść, gdy w pobliżu nie ma reszty zespołu i szefa. Wykonując obowiązki najlepiej jak potrafisz z zacisza własnego domu, nie tylko pokażesz szefowi, że jesteś odpowiedzialną osobą. Ale także utwierdzisz go w przekonaniu, że stać Cię na profesjonalizm niezależnie od sytuacji i warunków pracy. Pracodawcy cenią pracowników, którzy potrafią się sami zorganizować. Nikt nie lubi osób, które trzeba stale prowadzić za rączkę.

Przeczytaj też: Umowa zlecenie a umowa o dzieło – podobieństwa i różnice – przepisy 2022

Informowanie szefa na bieżąco o postępach w pracy

Nie musisz bez przerwy zasypywać przełożonego o każdym wykonanym przez Ciebie zadaniu (chyba, że o to właśnie Cię poprosił). Warto jednak od czasu do czasu wysłać mu e-mail, w którym podsumujesz, które z celów udało Ci się osiągnąć, a z czym masz trudności.

W tej drugiej sytuacji szef może udzielić Ci cennych wskazówek lub przydzielić kogoś do pomocy, tak by zadanie było wykonane poprawnie i na czas. Dzięki takim wiadomościom przełożony będzie wiedział, że podchodzisz do swojej pracy poważnie i że leży Ci na sercu dobro całego zespołu.

Przeczytaj też: Praca głęboka – czym jest? Tryb skupienia i przepływu – metody

4/5 - (8 votes)