Amazon, czyli największy sklep internetowy na świecie zatrudnia łącznie ponad 300 tysięcy osób. Ostatnio jest o nim głośno z powodu wejścia na rynek polski ze swoim e-commerce. Jednak gigant działa i zatrudnia w swoich magazynach już od dobrych kilku lat. Rozwinięte centra logistyczne tworzą imperium na całym globie, a plany Jeffa Bezosa zakładają wysyłanie paczek za pomocą dronów. Jeśli zastanawiasz się, jak to jest być częścią tej wielkiej organizacji, ten artykuł Cię zainteresuje. Otrzymaliśmy list do redakcji od p. Romana, który opisuje swoje doświadczenia w pracy w Amazon.

Praca w Amazon – jak wygląda?

Magazyn - logistyka - parking i ciężarówki finansowane faktoringiemPracowałem w magazynie Amazon Polsce, w czasie tak zwanego peak time’u, czyli w okresie świątecznym. Wylądowałem na stanowisku Stower (magazynier), które polegało na rozkładaniu towarów w wyznaczonych miejscach. Byłem zatrudniony przez jedną z agencji pośredniczącej na pełny etat. Właśnie te doświadczenia pozwoliły mi spojrzeć na firmę z nieco innej perspektywy.

Praca pracownika magazynu na co dzień

Śmiałkowie w pierwszym dniu dostają dokładny instruktarz postępowania, łącznie ze znakami umieszczonymi na ziemi, które prowadzą do miejsca zbiórki. Szkolenie trwa dwa dni i przebiega pod okiem instruktora. Poprzedza je kurs teoretyczny, który w dobie Covid-19 prowadzony jest przez internet (jest płatny).

Choć moja praca nie była skomplikowana, uważam szkolenie praktyczne za okrojone, ponieważ wiele rzeczy musiałem się dowiedzieć w trakcie pracy. Mimo to kadra prowadząca zajęcia jest kompetentna i odpowiada na wszystkie pytania bez problemu. Praca w Amazon na stanowisku stower okazała się trochę monotonna, ale niekiedy ciekawa przez ogrom artykułów jakie trzeba było rozkładać na półkach.

Przeczytaj też: Wieloetapowa rekrutacja – co to jest i dlaczego proces rekrutacji jest tak długi?

Zarobki w Amazon – czyli na ile i na co może liczyć pracownik?

W okresie peaku, czyli większej ilości zamówień, pracodawcy kuszą darmowymi obiadami i wyższą o 4 zł brutto stawką godzinową. Pracodawca organizuje także darmowy transport przez cały rok. Jeśli chodzi o posiłki, są one darmowe do końca grudnia, później trzeba płacić za nie 1 zł. Pracownicy mogą dokonywać płatności odbijając na czytnikach swoje karty, czyli tak zwane badge.

Co ciekawe, informacje o czasie przerwy przychodzą na skaner pracownika. W kantynie pracowniczej można odebrać napoje z automatów i spędzić przerwę w miłej atmosferze. Praca w pełnym etacie to 4 dni po 10 godzin na zmianę dzienną i nocną. Możliwe jest podjęcie pracy w dni wolne, w zamian za większą stawkę. Pracownicy związani bezpośrednio z firmą Amazon mogą liczyć na bony i świadczenia pracownicze.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: List motywacyjny do pracy – jak go napisać? Wzór ogólny i szablon DOC

Na co zwracają uwagę w firmie Amazon?

Niestety wszystkie zasady są skrupulatnie przestrzegane, a przewinienia karane. Agencje dają umowy o pracę tymczasową na jeden miesiąc, tak więc często umowy z pracownikami nie są przedłużane. Rotacja pracowników jest duża, a powodów do zwolnienia mnóstwo.

Priorytetem polityki Amazon jest bezpieczeństwo. Wszelkie łamanie zasad jest karane zwolnieniem i jest to zupełnie zrozumiałe. Drugim aspektem pracy jest jakość, czyli to jak dokładnie pracownik wykonuje swoje obowiązki. Na stanowisku stower liderzy zwracają uwagę na ilość błędów. Jeśli pracownik wykonuje ich dużo, dostaje tak zwany feedback, czyli informacje o postępach i prośbę o poprawę.

Trzecim ważnym elementem jest efektywność, czyli inaczej wypracowanie normy. Niestety liczą się tu zrobione skany, bez względu na to, z jakim produktem się obcuje. Na skaner można dostać tu informację o normie procentowej i wiadomości mobilizujące do pracy. Zbyt mała efektywność może być nawet powodem zwolnienia. Na minus można zaliczyć pracę ochroniarzy, którzy wyrywkowo przeszukują pracowników, jako potencjalnych złodziei.

Przeczytaj też: Jak napisać CV – bez doświadczenia? Wzór ogólny – Word

allegro pay 750x200 banner

Jak Amazon radzi sobie z Covid-19?

Normy są tu restrykcyjne. W autobusach pracowniczych obowiązuje mały limit miejsc. W całym zakładzie są zainstalowane urządzenia do odkażania sprzętu i skóry. Kamery rejestrują ruch osób, a osoby na korytarzach nawołują do zachowania odstępu dwóch metrów przez megafon. Wszystko to, choć w trosce o zdrowie personelu, wprowadza jednak niemiłą atmosferę i nerwowość.

Przeczytaj też: Faktoring dla branży transportowej – finansowanie faktur w branży TSL

Wnioski na temat pracy w Amazon

Z mojej perspektywy, system Amazon to świetny model biznesowy na linii firma – klient. Relacja z pracownikami wygląda znacznie gorzej. W tak dużym skupisku osób pracownika jako jednostki nie traktuje się należytym szacunkiem. Podkreślanie roli wyniku wprowadza niezdrową rywalizację, a zamiast pracy zespołowej, króluje tu współzawodnictwo. Na podejście personalne nie ma tutaj co liczyć, a samo miejsce nie jest przeznaczone dla nonkonformistów. Mimo wszystko, warto było zobaczyć od wewnątrz tak wielką i prężnie działającą maszynę wysyłkową.

Przeczytaj też: Zmiany w regulaminie Allegro 2021 – dla sprzedawców i kupujących – koszty przesyłki, prowizje

Administrator: A czy wy macie doświadczenia w pracy dla tej firmy? To tylko jedna z opinii. Zachęcamy do dyskusji.

3.6/5 - (99 votes)