Pandemia zmusiła dużą część nas do pracy zdalnej, co dla wielu z nas okazało się być nie lada wyzwaniem i jeszcze bardziej zaburzyło i tak już chwiejną równowagę między życiem zawodowym a osobistym. Często trudno jest nam skupić się na wyznaczonych zadaniach z prozaicznych powodów. Rozwiązaniem na to jest praca głęboka, która stanowi najbardziej pożądany stan skupienia i przepływu. Jak przestawić się na ten tryb? Zapraszamy do lektury.

Poniższy tekst jest częścią cyklu #praca, w ramach którego opisaliśmy już jak napisać CV (wzór), list motywacyjny (wzór ogólny), czym jest wieloetapowa rekrutacja czy też candidate experience i inne ciekawe artykuły. Zapraszamy do lektury.

Praca głęboka – dlaczego warto jej spróbować?

Któż z nas nie zna tego scenariusza kiedy w pracy w warunkach domowych przeszkadza nam rodzina, współlokatorzy czy sąsiedzi zza ściany? Albo postanawiamy zrobić sobie przerwę na kawę, ale zarządzamy ją w połowie pisania ważnego e-maila, w drodze powrotnej do komputera postanawiamy jeszcze wstawić pranie i gdy siadamy z powrotem do pracy, z naszej głowy dawno uleciała już świadomość tego, nad czym pracowaliśmy i co powinniśmy zrobić jako kolejne.

Rozwiązaniem na te i inne bolączki przeszkadzające nam na skupieniu się na obowiązkach zawodowych, czy to w warunkach domowych, czy w biurze, może być zyskujący ostatnio coraz większy rozgłos koncept pracy głębokiej. Co jednak kryje się pod tym hasłem? I czy rzeczywiście praca głęboka pomoże nam być bardziej produktywnymi, a przy tym mniej przytłoczonymi nadmiarem obowiązków?

matka podczas pracy zdalnej - dziecko, call i piesek na głowie

Praca głęboka – co to dokładnie jest? Technika Pomodoro

Praca głęboka polega działaniu w tzw. w stanie przepływu. Jesteś wtedy tak obecny w danej chwili i skupiony na „tu i teraz”, że nie jesteś świadomy upływu czasu. W pełni koncentrujesz się na właśnie wykonywanym zadaniu, eliminujesz rozpraszacze i pracujesz dopóki dane zadanie lub jeden z jego etapów nie zostaną zakończone.

Jak zastosować to w praktyce? Możesz na przykład wyznaczać sobie bloki czasowe przeznaczone na pracę i dopiero po upływie wyznaczonego na daną czynność czasu możesz zrobić sobie przerwę. Najpopularniejszą metodą takiej organizacji pracy jest technika Pomodoro.

Polega ona na tym, że w pełnym skupieniu pracujesz nad jakąś sprawą przez 25 minut, a następnie odpoczywasz przez 5 minut. Po wykonaniu czterech takich cykli pracy należy Ci się dłuższa, 20-minutowa przerwa. Taki tryb pracy pozwoli Ci uniknąć przemęczenia i będzie mobilizować do wykonania danego zadania do końca przed upływem bloku czasowego przeznaczonego na pracę.

Przeczytaj też: Dlaczego nie warto pracować na czarno? Konsekwencje dla pracownika

Jak wprowadzić się w stan przepływu i pracy głębokiej?

Jest jednak jeden haczyk, takie techniki organizacji pracy polegają przede wszystkim na dobrej organizacji i dyscyplinie, ale nie zawsze gwarantują nam stan przepływu, czyli flow, o którym pisaliśmy wcześniej. Ok, więc jak właściwie wprowadzić się w stan głębokiej pracy? Kiedy pracujemy z domu rozprasza nas stos naczyń piętrzących się w zlewie, ale pracujemy w biurze, nie raz oddajemy się długim pogawędkom z kolegami, a czas, który realnie pozostaje nam na pracę bardzo szybko się kurczy.

Eliminacja rozpraszaczy

Niestety ilość obowiązków i zadań nie ma zamiaru też zmaleć. Co wtedy zrobić? Jak wejść w stan pracy głębokiej? Aby wejść w ten stan, zazwyczaj potrzebujesz najczęściej wyeliminować rozpraszacze. Jeśli jednocześnie:

  • odpisujesz na służbowe e-maile,
  • śledzisz przebieg projektów w Asanie,
  • reagujesz natychmiast na każde nowe powiadomienie na Slacku,
  • scrollujesz social media,
  • a do tego prowadzisz prywatne rozmowy i
  • starasz się jeszcze ogarnąć prace domowe,

to nigdy nie wejdziesz na mentalny poziom pracy głębokiej. Musisz ustalić sobie priorytety i jasno wyznaczyć granice – w tym czasie pracuję i poświęcam na to moją pełną i nieprzerwaną uwagę, a inny określony obszar czasu poświęcam na życie osobiste, obowiązki domowe, pogaduchy z kolegami z biura czy inne drobne przyjemności.

Przeczytaj też: Syndrom oszusta w pracy – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Praca głęboka – czy to w ogóle możliwe?

Głęboka praca nadaje priorytet trudnym zadaniom i pracuje nad nimi w sposób skoncentrowany, wolny od rozpraszania uwagi. Rozpraszacze są wszędzie, nie można od nich uciec. Możemy jednak wytrenować nasz mózg, aby się im opierał. Pomagają rytuały – rytuały to nawyki lub rutyny, które powtarzasz regularnie z intencją.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Workflow – co to jest zarządzanie przepływem pracy? Czym się różni od zarządzania projektami?

Własny rytuał rozpoczęcia pracy jako trigger dla mózgu

Wymyśl swój własny rytuał głębokiej pracy, który powtarzasz za każdym razem, gdy chcesz wejść w stan głębokiego skupienia i przepływu, na przykład:

  • ustawienie stopera,
  • kubek ulubionej herbaty przed pracą lub
  • przejście do innego pomieszczenia.

Wytrenuj swój mózg tak, aby moment wzmożonej koncentracji nastąpił od razu po tym, jak rozpoczniesz swój rytuał.

Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie głębokiej pracy jest również oderwanie się od codzienności. Oznacza to celowe udanie się poza – być może blisko natury – do pracy nad konkretnym projektem. Powodem, dla którego jest to tak skuteczne, jest to, że podejmując decyzję o zmianie scenerii, Twój umysł bardziej skupia się na zadaniu i ułatwia wejście w stan głębokiej pracy.

Przeczytaj też: Pożyczka dla bezrobotnych bez udokumentowanych dochodów – ranking bez zarobków i zaświadczeń od pracodawcy

Zmiana otoczenia i planowanie odprężenia dla umysłu

Ponadto, zmiana otoczenia jest kluczowym elementem zwiększania zdolności umysłowych i uzyskiwania dostępu do kreatywnych rezerw, które w przeciwnym razie mogą pozostawać uśpione, gdy dzień po dniu utkniesz w tej samej mentalnej i fizycznej przestrzeni.

Kluczem do utrzymania koncentracji podczas pracy jest celowe zaprzestanie pracy między blokami czasowymi na nią przeznaczonym. Zabawa jest niezbędna – działa regenerująco, a także jest źródłem twórczej iskry, więc:

  • baw się z psem lub dzieckiem,
  • zrób coś szalonego,
  • zajmij się nowym hobby lub
  • powyginaj się do ulubionej muzyki.

Tak zregenerowany i odprężony chętniej wrócić do zawodowych obowiązków. To co, spróbujesz?

4.5/5 - (8 votes)