Wydaje się trochę nielogiczne, że Ukrainiec, który znajduje się w trudnej sytuacji i często z desperacji i rozpaczy decyduje się na wyjazd do pracy w Polsce, płaci pośrednikom, aby wyjechać za granicę i znaleźć pracę. Na początku bardziej logiczne wydawałoby się podjąć pracę za pośrednictwem agencji pracy, ale nie zawsze jest to odpowiednie dla kandydatów chcących pracować wyłącznie bez pośredników. Poniżej opiszemy o czym należy pamiętać szukając pracy jako Ukrainiec w Polsce, dlaczego lepiej dzwonić niż pisać do pracodawcy, jakie znaczenie ma CV w języku polskim.

Praca dla Ukraińców w Polsce bez pośredników

Pominiemy szczegóły i nie będziemy opowiadać o pozbawionych skrupułów agencjach, które oszukują ludzi, nie będziemy teraz rozmawiać również o oszukaństwie w tej branży, ale postaramy się zrozumieć dlaczego Ukraińcy często prawie zmuszani do korzystania z usług agencji zatrudnienia.

Nieznajomość języka polskiego a poszukiwanie pracy bez udziału agencji

Ukraińska flaga w rękach pracownika umysłowegoAby znaleźć wakat w Polsce bezpośrednio od polskiego pracodawcy, należy nauczyć się języka polskiego przynajmniej na poziomie konwersacyjnym, tak aby Ukrainiec rozumiał pracodawcę, a pracodawca rozumiał przyszłego pracownika.

Następnie należy napisać maila do polskiego pracodawcy, lub jeśli oferta pracy jest zamieszczona na portalu olx.pl lub podobnym, to wysłać wiadomość do pracodawcy.

Poziom języka polskiego musi być taki, aby był rozumiany przez pracodawcę. Coś niejasnego przez translatora online o wątpliwej treści raczej nie zainteresuje pracodawcy.

Jeśli mówimy o serwisie Olx.pl, to jest tam nawet ostrzeżenie w języku polskim, aby ignorować wiadomości pisane łamaną polszczyzną, dlatego że mogą być pisane potencjalnymi oszustami i najprawdopodobniej w ten sposób Polak po drugiej stronie monitora będzie postrzegał ukraiński komunikat przetłumaczony za pomocą tłumacza internetowego.

CV w języku polskim – warunek konieczny

Bardzo ważne jest, aby do maila dołączyć życiorys (CV) w języku polskim. Chociaż nawet dobra polszczyzna i wszystkie powyższe czynności – wakaty, wysyłane maile i życiorysy rzadko prowadzą do tego, że pracodawca zadzwoni lub napisze do aplikującego Ukraińca, nawet jeśli on jest w Polsce i gotowy natychmiast podjąć pracę.

Lepiej dzwonić do potencjalnego pracodawcy niż pisać

Dużo efektywniej jest zadzwonić do polskiego pracodawcy. Po rozmowie ten najczęściej poprosi kandydata o przesłanie CV i wtedy jest duża szansa, że ​​je przeczyta. Jeśli pracodawca jest zainteresowany kandydatem, wyznaczy termin spotkania.

Informacje dla Ukraińców

Jeśli chcesz otrzymać pracę, musisz zadzwonić. Tak, na polski numer. Tak, przezwycięż strach, że nie znasz dobrze języka polskiego. Tak, telefon nie gwarantuje, że dostaniesz pracę. Tak, rozmowa telefoniczna nie gwarantuje, że od razu dostaniesz pracę – decyzja może potrwać 2-3 tygodnie. Tak, możesz czegoś nie zrozumieć lub źle zrozumieć.

Tak, musisz kupić starter na tanie rozmowy z Ukrainy do Polski lub włączyć odpowiednią usługę w swoim pakiecie. Tak, możesz nie dotrzeć tam, gdzie chcesz. Tak, możesz wydać dużo czasu i pieniędzy dzwoniąć z Ukrainy do Polski i wkońcu nikt Cię nie zatrudni.

smartpozyczka.pl 750x200 - chwilówki dla obywateli Ukrainy

Jeśli nie masz możliwości wyjechać do Polski w ruchu bezwizowym na okres 3 miesięcy lub nie masz wizy na minimum 3 mies., nie trać czasu i pieniędzy – szanse na znalezienie pracy będą bardzo małe. Chociaż zawsze warto próbować i nie poddawać się, jednak…

Jeśli jesteś wykwalifikowanym specjalistą np. – programistą lub powiedzmy wysokiej klasy spawaczem z doświadczeniem – pracodawca może poczekać na Ciebie nawet 2 miesiące lub dłużej i wysłać Ci „zaproszenie” do pracy, za pomocą którego uzyskasz wizę, jednak ta druga opcja zdarza się prawdopodobnie rzadko.

Przeczytaj też: Pożyczki dla Ukraińców, Białorusinów na kartę pobytu 2023

Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców od 2017 roku

Od 12.09.17 wszystko jest prostsze. Jeśli masz paszport biometryczny – wtedy wiza nie jest wymagana. Można przyjechać do pracy w ramach ruchu bezwiziwego, jednak pracować wtedy możesz 86 dni w ciągu pół roku. Jest to dobra opcja dla pracowników sezonowych, jednak dla chcących kontynuować pracę na dłużej najlepiej złożyć wniosek na kartę pobytu lub poprosić pracodawcę wystąpić o zezwolenie na pracę.

Przeczytaj też: Pożyczka bez udokumentowanych dochodów – dla bezrobotnych bez zarobków

Kolejne kroki Ukraińca, którego ma zamiar zatrudnić bezpośredni pracodawca – mieszkanie

Dopuszczamy, że pracownik z Ukrainy przeszedł całą trudną drogę, znalazł wakat, skontaktował się z pracodawcą w Polsce i ten ma zamiar zatrudnić go na okres próbny. A oto kolejny problem – znalezienie mieszkania.

Jeśli pracujesz za pośrednictwem agencji, agencja zazwyczaj zapewnia zakwaterowanie – płatne lub bezpłatne, w zależności od konkretnego wakatu i konkretnej agencji zatrudnienia.

pozyczkaplus.pl - banner 700 px - pożyczki dla Ukraińców

Jednak jeśli pracujesz dla bezpośredniego polskiego pracodawcy, najprawdopodobniej będziesz musiał sam znaleźć mieszkanie. Pracodawca może w tym pomóc, ale to zdarza się rzadko.

Obecnie bardzo trudno jest samemu znaleźć mieszkanie w każdym polskim mieście. Zwykle jest kilku kandydatów na jedno lokum, a właściciel zazwyczaj długo podejmuje decyzję, wahając się miedzy Tobą a kilkoma innymi kandydatami. Na informacje można czekać w ciągu kilku dni i często jest to odmowa. To jak loteria.

Przeczytaj też: Outsourcing pracowniczy – czym jest? Wady i zalety, ustawa i wymagania dot. umowy

Gdzie Ukraińcom najlepiej szukać mieszkania w Polsce?

Świeże oferty mieszkań lub pokoi do wynajęcia znajdują się w dedykowanych grupach na Facebooku lub na polskich portalach ogłoszeniowych. Należy dzwonić pod numery telefonów w ogłoszeniach i umawiać się na spotkania.

Jeśli Ukrainiec przyjechał do Polski i szuka mieszkania, będzie musiał przez jakiś czas mieszkać w hostelach, najlepiej tanich. Cena hostelu to około 50-150 zł za dobę. Taniej będzie jedynie w tych, które oferują łóżka w pokojach wieloosobowych.

Powinien być również przygotowany na to, że wielu polskich właścicieli mieszkań zrozumie z akcentu, że pochodzi z Ukrainy i może odmówić tylko ze względu na obywatelstwo i narodowość. Tak, fakt jest przykry, jednak się zdarza, więc trzeba być na to przygotowanym.

Jeśli Ukrainiec ma szczęście znaleźć mieszkanie w Polsce, powinien wiedzieć, że cena zawiera:

  • czynsz,
  • kaucję,
  • opłaty za media i
  • czynsz do spółdzielni.

Ponadto, większość właścicieli mieszkań pobiera również tzw. kaucję – ryczałt, który jest pobierany jako ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia mieszkania lub znajdującego się w nim mienia. Kaucja z reguły jest często w wysokości pełnej miesięcznej opłaty (czynsz, media, czynsz do spółdzielni).

Na przykład Ukrainiec znalazł mieszkanie we Wrocławiu za 1800 zł miesięcznie. Opłata za czynsz do spółdzielni – 300 zł miesięcznie. Media – 100 zł miesięcznie. Musi zapłacić 2200 zł pełnego czynszu + 2200 zł kaucji = 4400 zł za pierwszy miesiąc. Kaucja w kwocie 2200 zostanie zwrócona przez wynajmującego po zakończeniu najmu, jeśli nic nie zostanie uszkodzone i jeśli właściciel jest przyzwoitą osobą. Czasami właściciele nie chcą zwracać kaucji.

Przeczytaj też: Monitoring w miejscu pracy a prawo pracownika do prywatności i RODO

Dlaczego usługi agencji pracy są często najlepszym rozwiązaniem (najgorszym?)

Agencje otrzymują oferty pracy od pracodawcy, tłumaczą je i publikują, a następnie konsultują z kandydatami, kontaktują się z polskim pracodawcą w przypadku pytań i wyjaśniają szczegóły konkretnego wakatu.

Po znalezieniu osoby do pracy zbierane są jej dane, z których tworzone jest CV, tłumaczone na język polski i wysyłane do Polski do rozpatrzenia. Jeśli pracownik jest zatrudniony, pomaga mu się w wyznaczeniu trasy i w razie potrzeby doradza w drodze, czyli „doprowadzany” jest do miejsca pracy w Polsce.

To wszystko to praca ludzi w agencji i czas spędzony na to i nie ma znaczenia, jak to się nazywa – zatrudnienie, doradztwo czy usługi informacyjne.

Przeczytaj też: Odprawa przy zwolnieniu z pracy 2023 – kiedy się należy? Zwolnienie grupowe a indywidualne – lata pracy

Mieszkanie wynajęte przez agencję pracy

Agencje wynajmują mieszkania dla pracowników, więc nie musisz się o to martwić. Oczywiście mieszkanie może być różnej jakości – w pięknym nowoczesnym domu, w którym pary mieszkają osobno, a mężczyźni lub kobiety po 3-4 osoby w pokoju. Może być też odwrotnie – 10 osób w pokoju, ściany wyblakłe od wilgoci, brudu i smrodu. To może być coś przeciętnego. Wszystko zależy od agencji.

Ukraińcom, którzy z powyższych powodów nie mogą znaleźć pracy u bezpośredniego pracodawcy, zaleca się skorzystanie z usług tych agencji, które mają dobrą reputację na rynku, mają pozytywne opinie realnych ludzi, od dawna pracują na rynku pracy, oferują szeroki zakres usług – pomoc wizową, zatrudnienie, pomoc w legalizacji pobytu i pracy, w tym złożenie wniosku o pobyt itp.

Przeczytaj też: Kierunek studiów a perspektywy na zarobki 2023 – najlepiej opłacane zawody w Polsce

Warto zauważyć, że istnieje wiele pseudoagencji, które sprzedają „zaproszenia”, czyli oświadczenia o pracęm które są bezpłatne. Są takie agencje, które oferują nieistniejące wakaty. Zawsze trzeba pilnować żeby nie trafić do nieprzyjemnej sytuacji.

3.9/5 - (21 votes)