Pożyczki społecznościowe to jeden z ciekawszych sposobów pożyczania pieniędzy zarówno dla dających pożyczkę jak i pożyczkobiorców. Pośredniczenie portalu w takiej transakcji jest również mało popularnym, ale obecnym i ogólnodostępnym sposobem pożyczania pieniędzy. Wiele osób nigdy również nie słyszało o tego typu pożyczkach i nie wie o ich istnieniu. Z finansowania tego typu możemy jednak w bardzo prosty sposób skorzystać i są one realną alternatywą np. dla chwilówek online czy gotówkowych kredytów bankowych. Czy są bezpieczne? Kto czuwa nad procesem pożyczania? W tym tekście prezentujemy pożyczki społecznościowe od podszewki i podpowiadamy czy warto z nich skorzystać.
Pożyczki społecznościowe – czym są?
Pożyczki społecznościowe to pożyczki udzielane i brane przez osoby prywatne między sobą nawzajem. Obie strony umowy są zatem osobami fizycznymi. Proces jednak różni się od typowej umowy pożyczki prywatnej (wzór DOC i PDF), ponieważ odbywa się na portalu social lendingowym, który jest tylko pośrednikiem.
Platformy internetowe umożliwiają podpisanie umowy między ich użytkownikami. Portal tego typu pobiera jedynie drobną prowizję od pożyczki, a sam nie jest stroną umowy. Pożyczki społecznościowe jeszcze kilka lat temu były brane za niezwykle innowacyjny trend, który zmieni rynek finansowy.
Działo się tak ze względu na niskie oprocentowanie umów, a zarazem wysokie zyski dla osób pożyczających. W efekcie wraz z biegiem lat nie osiągnęły one jednak sukcesu z uwagi na nieco skomplikowany mechanizm przyznawania. Ale na rynku istnieje kilka portali social lendingowych umożliwiających pożyczanie sobie pieniędzy przez osoby prywatne.
Cały proces odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej i prawa cywilnego. Każda platforma social lendingowa ma podobne zasady działania, choć może różnić się ono szczegółami. To dający pożyczkę decyduje o tym czy przyznać pożyczkę danej osobie na podstawie informacji o nim.
Jak przebiega proces udzielania pożyczek w social lendingu?
Proces brania pożyczek społecznościowych przebiega dość prosto, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco złożony. Pierwszą częścią jest założenie portalu social lendingowego oraz zarejestrowanie konta klienta.
- Rejestracja przebiega tak jak zakładanie innego konta np. na portalu społecznościowym. Po krótkiej chwili kiedy mamy już założone konto klienta możemy przejść do podstawowych weryfikacji.
- Weryfikacja tożsamości i podstawowych danych. Na tym kroku wymagane jest potwierdzenie naszych danych osobowych takich jak numer konta poprzez przesłanie złotówki na konto portalu czy przesłanie skanu dowodu osobistego. Każdy portal posiada kilka takich szczebli sprawdzania użytkownika, które w podstawowej wersji tworzą wiarygodny i zweryfikowany profil pożyczkobiorcy. Jeśli już przejdziemy weryfikacje podstawowe — obowiązkowo trzeba udzielić dodatkowych informacji.
- Dodatkowa weryfikacja danych finansowych. W tym momencie trzeba przesłać rachunki za media, abonament czy zaświadczenie o zarobkach i potwierdzenie posiadania pracy. Mogą być to też wyciągi czy inne rzeczy weryfikujące naszą wiarygodność — nawet profil na Facebooku. To właśnie od poziomu weryfikacji w dużej mierze zależy czy pożyczkodawcy zdecydują się nam udzielić pożyczki.
- Wybór idealnej oferty. Ostatnim krokiem, gdy już jesteśmy uczestnikami danego portalu social lendingowego jest przeglądanie ofert i wybranie tych, które nam pasują np. pod względem ilości rat czy wysokości pożyczanej sumy i oprocentowania. Mowa o ofertach dających pożyczkę dla potencjalnych klientów. Choć często jest też możliwa publikacja własnej propozycji potrzebnej kwoty i rozłożenia rat oraz kosztów pożyczki.
Gdy wybieramy daną ofertę, musimy poczekać na udzielnie pożyczki przez pożyczkodawcę, chyba że pożyczka posiada opcję automatycznego udzielenia. Każdy serwis może różnić się pod tym względem, a niektóre mogą umożliwiać np. wystawianie ofert chęci pożyczenia danej sumy na konkretnych warunkach.
- Gdy uzgodnimy już wszystkie szczegóły pożyczki i zostanie ona zaakceptowana, następuje wypłata środków na podane przy rejestracji konto, a zwracamy ją analogicznie przelewem na wskazany numer konta w ratach.
Przeczytaj też: Pożyczki w 15 minut – kredyty przez internet na konto
Zalety sprawdzonych pożyczek społecznościowych online
Pierwszą zaletą sprawdzonych pożyczek społecznościowych jest możliwość pożyczenia pieniędzy na stosunkowo atrakcyjnych warunkach. Oprocentowanie w granicach 7-8% RRSO, które przeważnie występuje na takich portalach w porównaniu z 20% i wyższymi poziomami pożyczek pozabankowych jest niezwykle korzystne. Portale social lendingowe umożliwiają też skorzystanie z pożyczki na dogodnych warunkach pod względem ilości rat.
Taka elastyczność jest dużym plusem w porównaniu do pewnych ograniczeń np. banku czy prywatnej firmy pozabankowej. Pożyczki społecznościowe stanowią szansę na atrakcyjny zarobek dla prywatnych inwestorów, które chcą pożyczać pieniądze innym. Uzyskanie wysokiej stopy zwrotu w postaci odsetek w okolicach kilku lub do 10% RRSO jest bardzo korzystne i nieporównywalnie korzystniejsze od lokat czy obligacji.
Samo skorzystanie z portali social lendingowych jest dostępne bez szczególnych barier. Zarejestrować się może każda pełnoletnia osoba, która spełni wymagania serwisu. Pożyczki społecznościowe, choć nie stały się najpopularniejszym sposobem pożyczania pieniędzy, to zostały przetestowane przez wiele osób i działają od lat. To daje gwarancję bezpieczeństwa i sporą pewność wizerunkową, o którą trudno przy nowych projektach.
Przeczytaj też: Pożyczki do domu klienta – z dojazdem – nowość – bez BIK i KRD
Wady pożyczania od osób prywatnych
Główną wadą pożyczek społecznościowych są przeważnie długotrwałe procedury z wiązane z weryfikacją. Często należy przesłać wiele dokumentów, a cały proces załatwić trzeba całkowicie online. Choć nie jest to trudne zadanie, może nastręczać pewnych trudności osobom, które np. nie posługują się biegle Internetem.
Drugim minusem jest ryzyko osób, które pożyczają swoje pieniądze innym osobom. Pomimo dokładnej weryfikacji, nigdy nie znają one drugiej strony. Tego typu inwestycja może być równie ryzykowna co prowadzenie biznesu — choć ten argument możemy wytłumaczyć właśnie taką charakterystyką i wysokimi zyskami.
Przeczytaj też: Pożyczki i kredyty dla pracujących za granicą – jak pożyczyć gotówkę zarabiając poza Polską?
Czy warto korzystać z serwisów typu Finansowo lub Kokos?
Pożyczki społecznościowe są bardzo ciekawym rozwiązaniem. Możliwość pożyczenia pieniędzy na dogodnych warunkach i z niskim oprocentowaniem jest bardzo korzystną alternatywą pod wieloma względami. O ile nie mamy możliwości znalezienia pieniędzy szybciej i na podobnych warunkach np. poprzez wypłatę z karty kredytowej lub limitu w koncie, warto skorzystać z takiej oferty.
Sprawdzone pożyczki społecznościowe są tańsze od wielu rozwiązań kredytowych na rynku, a branie ich przez Internet nie jest niezwykle zajmujące czy skomplikowane. Odbywa się też legalnie i korzystnie dla obu stron. Przed skorzystaniem z pożyczek społecznościowych warto również przeczytać opinie innych osób w Internecie, które wzięły taką pożyczkę, aby dowiedzieć się wielu informacji praktycznych.
Należy też przeanalizować wszystkie warunki i umowę pożyczki oraz rozważyć czy zaciągnięcie takiego zobowiązania ogólnie jest dobrym rozwiązaniem w naszej sytuacji finansowej. Serwisy typu Finansowo czy Kokos dostarczają wzór umowy dla stron, ale nie jest koniecznie wiążący i nie odpowiadają one za realizację postanowień.
Witam. Jestem zainteresowany Pozyczka społecznościowa. Czy mogę otrzymać od Państwa jakieś namiary na osoby lub instytucje udzielające takowych pożyczek.