Na polskim rynku finansowym pożyczkę na instalację systemu złożonego z paneli fotowoltaicznych oferują i udzielają m. in. banki: Alior Bank, BNP Paribas (Kredyt na Zielone Zmiany – wniosek!), BOŚ, PKO BP czy ING Bank Śląski. Lista banków aktualnie wprowadzających do swojej oferty kredytowej – wsparcia finansowego dla instalacji fotowoltaicznych systematycznie rozszerza się o kolejne bankowe instytucje finansowe. Kto może liczyć na pomoc w zamontowaniu panelu na swoim dachu?

Kredyt czy preferencyjna pożyczka na zakup paneli fotowoltaicznych – dla kogo?

Kredyty dedykowane są przede wszystkim osobom prywatnym oraz przedsiębiorcom, czyli wszystkim możliwym  zainteresowanym montażem paneli fotowoltaicznych. Są one oferowane w postaci pożyczek gotówkowych pod nazwą „EkoZiemska pożyczka”.

Proponowane przez banki wsparcie to kompletna forma kredytowania, która musi być przeznaczona na zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Inne przeznaczenie takiego finansowania nie jest akceptowalny przez kredytodawcę.

Kredyt gotówkowy na zielone zmiany od BNP Paribas - banner

Kredyt na panele fotowoltaiczne zdecydowanie różni się od typowych pożyczek, czy pozostałych kredytów gotówkowych dostępnych na rynku finansowym w Polsce. Banki dają je na dość preferencyjnych zasadach (opcjach finansowania).

Przeczytaj też: Program “Czyste Powietrze” 2022 – warunki dofinansowania, wniosek PDF

Kredyty bankowe na panele fotowoltaiczne i inne cele proekologiczne

Oferta kredytów na cele proekologiczne jest szeroka i obejmuje:

 • instalacje fotowoltaiczne,
 • budowę hybrydowej oczyszczalni ścieków,
 • budowę odzyskiwania deszczówki (wody pochodzącej z odpadów),
 • elektrowni wiatrowych.

Finansowanie inwestycji proekologicznych staje się coraz bardziej popularnym standardem wśród znanych banków komercyjnych. Banki oferujące tego typu propozycje wsparcia finansowego dot. systemu złożonego z paneli fotowoltaicznych kierują własne oferty zarówno do:

 • klientów indywidualnych (gospodarstw domowych),
 • firm i obiektów przemysłowych
 • oraz rolników.

Finansowanie fotowoltaiki lub farm wiatrowych to coraz modniejsze nie tylko samych w bankach. Trend ten podchwytują również inne pozabankowe firmy działające globalnie.

Przeczytaj też: Fotowoltaika dla rolnika – ulgi dla gospodarstw rolnych – bezpłatne wyceny

Zalety kredytowania inwestycji w panele fotowoltaiczne lub OZE

Farma fotowoltaiczna na polu - energia ze słońcaKażda z inwestycji, wobec których mamy pewność, że przyniosą nam zwrot jest warta finansowania. Użycie dźwigni finansowej do wspierania bardziej proekologicznych projektów, pozwalających na produkowanie „zielonej” energii jest zawsze w cenie. Oto najważniejsze zalety kredytowania fotowoltaiki:

 • nie trzeba angażować w to całego własnego kapitału, albowiem kredytowanie wynosi nawet do 100%,
 • banki oferujące taki rodzaj pożyczek – obciążają je niższą prowizją (za udzielenie kredytu na montaż paneli PV), a niektóre z nich nawet z niej rezygnują, np. ING Bank Śląski,
 • banki stosują tutaj preferencyjne oprocentowanie, pozwala ono zaoferować długi termin spłaty rat – waha się ono od 2,5 do 5%,
 • udzielana pożyczka ma naprawdę niskie raty, których nawet nie odczuje się w swoim domowym budżecie,
 • zawsze podejmowana jest szybka decyzja kredytowa, mająca charakter priorytetowy, czyli inwestycji na poczet ochrony środowiska naturalnego (proces ten trwa krócej niż w przypadku tradycyjnej pożyczki gotówkowe),
 • okres spłaty jest długoterminowy, w praktyce wsparcie wynosi nawet: 10-15 lat (a w niektórych sytuacjach może być on dłuższy, przez wzgląd na zakup oraz instalację samych paneli fotowoltaicznych, a także ich dostępność na rynku i oczywiście popyt na tego typu rozwiązania, jak i nasilające się trendy),
 • decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych już podczas budowania nieruchomości, możemy otrzymać lepsze warunki kredytu hipotecznego (ranking) w niektórych bankach.

ViaSMS - 750x200 banner - pierwsza pożyczka gratis

Przeczytaj też: Fotowoltaika – co to jest? Cena instalacji, opinie, dofinansowanie, korzyści

Symulacja kosztów kredytowania w porównaniu z rachunkami przed pożyczką na instalację PV

Twój roczny rachunek za prąd przed instalacją paneli fotowoltaicznych wynosi odpowiednio 3108 zł za pełne 12 miesięcy. Natomiast ten sam rachunek (wystawiony na Twoje gospodarstwo domowe) za prąd już po instalacji PV wynosi jedynie 217 zł za pełny rok, czyli roczna oszczędność za prąd to aż: 2891 zł. Przy czym, comiesięczna rata kredytu daje kwotę: 268 na miesiąc, co w przeliczeniu oznacza kwotę równą: 3216 zł za cały rok.

Uwaga! Przykładowa kalkulacja opiera się na bieżących stawkach, podawanych za 1 hWh energii elektrycznej za czwarty kwartał roku 2019 (Q4/2019) oraz zakłada ona, że ceny prądu nie ulegną zmianie przez co najmniej 10 lat od jej wprowadzenia (ustalenia).

sunday 300x250 banner
 • Sunday
 • Programy Mój Prąd 4.0 i Czyste Powietrze - tak
 • Kredytowanie - z RRSO 5,99%
  Montaż w ciągu 14 dni roboczych, profesjonalne doradztwo dla klienta indywidualnego, biznesowego, jak i rolników
polenergia fotowoltaika 300x250 banner
 • Polenergia
 • Programy Mój Prąd 4.0 i Czyste Powietrze - tak
 • Kredytowanie - info u agenta
  Montaż nawet w 14 dni od podpisania umowy
  Pomontażowy audyt, pomoc w uzyskaniu dotacji i "gwarancja wydajności" na 25 lat

Przeczytaj też: Historia fotowoltaiki i ciekawostki – mało znane fakty nt. energii słonecznej i produkty

Podsumowanie symulacji pożyczki fotowoltaicznej

Montując w swoim gospodarstwie domowym instalację PV, czyli panele fotowoltaiczne z inwerterem oszczędzasz przede wszystkim na rachunkach za prąd, co najmniej: 2891 zł rocznie. Takiej kwoty nie zapłacisz już nigdy swojemu operatorowi energetycznemu za dostarczanie energii elektrycznej do Twojego domu.

Niemal sama suma spłat rat z tytułu kredytu na fotowoltaikę (w przeciwieństwie do pożyczki musi być wydany na ściśle określony cel) w ciągu roku będzie stanowić kwotę równą: 3216 zł. Jest to prawie całkowite pokrycie Twoich oszczędności z tytułu niepłaconych od tej chwili – wyższych rachunków za prąd elektryczny. Co więcej, realnie zobowiązanie w postaci kredytu kosztuje: 325 zł rocznie. Jest to kwota maksymalna każdej pojedynczej miesięcznej raty przy kredycie na OZE (Odnawialne Źródła Energii).

4/5 - (6 votes)