Rok 2022 jest rokiem, w którym sporo się dzieje. Często są to negatywne wydarzenia wpływające na nasze bezpieczeństwo finansowe. W takim czasie zastanawiamy się jak najlepiej zabezpieczyć nasze finanse i jak zainwestować środki. W poniższym tekście przedstawiamy propozycje bezpieczonego portfela inwestycyjnego, który będzie zarazem tworzył rezerwę finansową jak i zwiększał poziom bezpieczeństwa. Jak zatem inwestować, aby równocześnie zwiększyć poziom bezpieczeństwa i komfortu finansowego? Szczegóły poniżej. Uwaga! Poniższy tekst nie jest jednak poradą inwestycyjną. Potraktujecie go jako subiektywne odczucia autora.

„Bezpieczny” portfel inwestycyjny 2023, czyli zdywersyfikowany?

Inwestycje finansowe to na tyle elastyczna dziedzina, że bardzo prosto możemy połączyć zarówno ich zarobkowy, jak i zabezpieczający charakter. Możemy korzystać z wielu rozwiązań dywersyfikacji portfela, a także najróżniejszych opcji. Wśród wielu rozwiązań możemy jednak wybierać bardzo proste i te, które będą zarówno dawały nam zysk finansowy, jak i zabezpieczały naszą osobę pod kątem pieniężnym.

Wmonety i waluty - banknoty euro oraz kalkulator obecnych czasach, gdy dzieje się tak wiele różnych — często nie najlepszych rzeczy, zdecydowanie warto przy inwestowaniu pieniędzy połączyć to z zabezpieczeniem finansowym. Inwestycje mogą być przeprowadzone pod kątem bezpieczeństwa w taki sposób, aby w razie nieprzewidzianych negatywnych wypadków chroniły nasze pieniądze, a także dawały nam dużo więcej możliwości wybrnięcia z trudnej sytuacji, aniżeli przy inwestycjach typowo zarobkowych.

Łącząc również zabezpieczający i zarobkowy charakter inwestycji, możemy na inwestycje przeznaczyć więcej środków np. wszystkie środki jakie mamy, gdyż nie będziemy musieli dodatkowo budować poduszki finansowej, która będzie leżała nieużywana i często traciła na wartości.

Inwestycje w metale szlachetne w 2023 roku – złoto i srebro inwestycyjne 

Pierwszym i naturalnym kierunkiem inwestycji, uwzględniając obecne bezpieczeństwo, są metale szlachetne, czyli np. złoto inwestycyjne i srebro. Są one od lat bezkonkurencyjne i rzeczywiście pomagają zarówno zarabiać, jak i chronić nasze pieniądze. Oba metale szlachetne cieszą się dużą popularnością, a sytuacja taka nie bierze się znikąd. Przede wszystkim utrzymują swój poziom i regularnie zwiększają wartość bez wahań, skoków czy zawirowań. Oprócz tego, że są odporne na wiele zewnętrznych sytuacji, cieszą się zaufaniem na całym świecie.

Jakie opcje zatem mamy do wyboru, jeżeli chcemy inwestować w metale szlachetne? Przede wszystkim do dyspozycji mamy najpopularniejsze monety bulionowe, czyli monety inwestycyjne wykonane ze złota lub srebra. Najczęściej dostępne są w rozmiarach jednej uncji, choć dostaniemy również zarówno większe, jak i mniejsze monety. Możemy kupować je zarówno przez Internet, jak i w sklepach stacjonarnych dealerów.

Przed zakupem złota i srebra inwestycyjnego, warto wspomnieć o kupowaniu odpowiedniej ilości metali. Powinniśmy kupować ich na tyle dużo, aby mogły być przechowywane przynajmniej w kilku częściach. Należy jednak uważać, aby nie zacząć borykać się ze zbyt dużą ilością małych monet lub sztabek, które będą problematyczne w przechowywaniu. Warto zaplanować, ile mniej więcej będziemy chcieli wydać na inwestycje tego typu i oszacować jakiej wielkości monet mamy kupić.

Przechowywanie naszego kapitału w jednej dużej monecie lub w bardzo dużej ilości małych jest po prostu niepraktyczne. Nie mając wiedzy i nie znając ryzyka, nie powinniśmy również inwestować w metale szlachetne w postaci cyfrowej tj.:

  • indeksów giełdowych,
  • funduszy inwestycyjnych, czy
  • kursów cyfrowych.

Przewaga fizycznego złota nad „papierowym”

Istotą zakupu metali szlachetnych jest właśnie posiadanie ich fizycznie w ręce, gdyż kursy czy kontrakty tego typu spekulują jedynie na kursie, co może prowadzić do strat.

Kupując fizyczne złoto lub srebro inwestycyjne, posiadamy w ręce konkretny namacalny wartościowy przedmiot. Jeśli chcemy, możemy go sprzedać. Na rynku działa wielu dealerów i punktów, u których możemy spieniężyć nasze rezerwy. Nawet jeśli będziemy chcieli zrobić to krótko po zakupie, cena skupu nie będzie dużo niższa (choć tu uważajmy, inna będzie w przypadku złota, większa w przypadku srebra). Różnica między ceną zakupu a sprzedaży to często jedynie kilka – kilkanaście procent.

Metale szlachetne możemy przechowywać zarówno w naszym mieszkaniu w sejfie lub skrytce, lub możemy zdeponować je w skrytce bankowej. Dobrym pomysłem jest również zakup różnego rodzaju monet bulionowych – najlepiej wszystkich największych i liczących się światowych mennic „wielkiej piątki” lub ostatnio coraz częściej „wielkiej szóstki”. W ten sposób dywersyfikujemy nasze oszczędności.

Na przestrzeni wielu lat, wartość metali szlachetnych może nawet wielokrotnie się zwiększyć. Inwestycję tą warto wybierać zatem zwłaszcza jeśli zamierzamy inwestować z myślą długoterminową, zbierając np. na naszą emeryturę.

Przeczytaj teżZłoto czy srebro – w co warto inwestować w 2022 roku?

Wonga banner - 750

Depozyty zagraniczne w zagranicznej walucie

Inwestycją – tym razem ukierunkowaną na nasze bezpieczeństwo finansowe są depozyty w zagranicznej w walucie. Nie mają one stricte zarobkowego charakteru, a ich głównym celem jest zwiększenie naszego bezpieczeństwa finansowego. Wbrew pozorom, mogą jednak dawać nam pewne konkretne wymierne zyski, gdyż zakup waluty zagranicznej i umocnienie się jej na przestrzeni kilku miesięcy, czy lat może zwiększyć nasz portfel. Nie powinniśmy jednak tego rozwiązania traktować stricte zarobkowo.

Na czym zatem tak dokładnie polegają depozyty w zagranicznej walucie? Przede wszystkim będzie to kupowanie i przechowywanie twardych, pewnych, zagranicznych walut, takich jak dolar, funt, euro czy frank szwajcarski. Są to najpopularniejsze i najbardziej cenione waluty, które najbardziej opierają się kryzysom, wahaniom i wielu innym sytuacjom finansowym.

Korzyści z posiadania obcych walut 

Posiadanie części majątku właśnie w takich walutach sprawi, że zwiększymy nasze bezpieczeństwo finansowe. Nie będziemy zatem narażeni w tak dużym sposób na nagłą utratę wszystkich pieniędzy gdyby możni tąpnął kurs złotego PLN z dowolnego powodu. Choć potrzebujemy naszej podstawowej waluty do codziennego funkcjonowania i trudno byłoby płacić nam za drobne zakupy np. w euro, warto część pieniędzy przechowywać w zagranicznej walucie.

Wymiana walut online czy w kantorze stacjonarnym?

Zagraniczne waluty możemy kupować na dwa sposoby. Przede wszystkim możemy kupować je fizycznie w kantorach i przechowywać w domu. Będzie to bardzo dobre zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, gdzie będziemy mogli z naszych środków skorzystać praktycznie od ręki.

Możemy również przechowywać zakupione środki na naszym koncie bankowym. Dobrym rozwiązaniem jest również otwarcie konta za granicą np. w innym państwie unijnym, do którego zamierzamy wyjechać w razie kryzysu lub zawieruchy wojennej. Dzięki temu będziemy już przygotowani na rozpoczęcie życia w nowym państwie — zarówno na dłuższy, jak i krótszy okres.

Nie zapominajmy, że mimo gwarancji BFG dla depozytów o równowartości do 100 tys. euro, lepiej zdywersyfikować swój majątek również pod kątem geograficznym. W razie upadku systemu finansowego lub państwa, sprawia to, że nasza sytuacja jest bardziej stabilna. Nikt nie testował poważnie bezpieczeństwa Polski od co najmniej kilku dekad.

Przeczytaj teżWymiana walut online – ranking kantorów internetowych – opinie

Obligacje państwowe indeksowane inflacją

Inwestycje na trudne czasy wymagają nieco innego podejścia i nieco innych rozwiązań. Priorytetami w takiej sytuacji przede wszystkim będzie bezpieczeństwo i ochrona naszego kapitału, a nie jak najwyższe zyski. Te możemy wypracowywać w sprzyjających warunkach makroekonomicznych, kiedy na rynku panuje spokój, stabilna sytuacja, a do dyspozycji mamy wiele narzędzi do zarabiania.

W obecnej sytuacji bardzo ciekawym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, są obligacje państwowe indeksowane o poziom inflacji. Są to zwykłe standardowe obligacje wypuszczane przez państwo polskie, ale ze zmiennym oprocentowaniem. Nie mają one stałego oprocentowania tak jak miały do tej pory, a zmienia się ono w zależności od aktualnego poziomu inflacji w Polsce.

Jeśli poziom ten jest wyższy, oprocentowanie obligacji również jest wyższe, a jeśli inflacja będzie spadała, oprocentowanie również będzie niższe. Jest to bardzo ciekawy pomysł, który pozwala ochraniać nasz kapitał, a jednocześnie deponować nasze pieniądze u wiarygodnego emitenta, jakim jest państwo.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Obligacje skarbowe dostępne są obok tych standardowych i są dostępne zarówno na kilka jak i kilkanaście lat. Możemy kupić je osobiście w oddziale w banku PKO BP, ale i także przez Internet lub telefon.

Obligacje skarbowe indeksowane inflacją przede wszystkim są dobrym pomysłem na dywersyfikację naszych oszczędności. Z jednej strony mamy je cały czas pod ręką i możemy spieniężyć, a z drugiej strony, pieniądze przechowuje wiarygodna instytucja, jaką jest państwo. Możemy je też w dowolnym czasie wypłacić ponosząc niewielki koszt, nawet mając już za sobą wypłatę części odsetek.

Obligacje państwowe również dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie znają się na finansach, a chcą pomnażać swoje pieniądze, aby ochronić przynajmniej część z nich przed spadkiem wartości.

Przeczytaj teżInwestycja w ziemię w Polsce 2023 – plusy i minusy – czy warto kupić działkę? Ceny

Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).

Przeczytaj też: Analiza fundamentalna spółki – co to jest? Do czego służy i czym różni się od analizy technicznej?

Wartościowe przedmioty i rynek kolekcjonerski

Bardzo ciekawym sposobem, z którego możemy skorzystać chcąc inwestować pieniądze w trudnych czasach, jest rynek kolekcjonerski. Znajduje się na nim wiele dziedzin i kategorii, w których możemy inwestować pieniądze. Przede wszystkim, warto skupić się na przedmiotach małych i wysokowartościowych, które będą łatwe w przechowywaniu i idealnie sprawdzą się do przechowywania naszego budżetu. Możemy mówić tutaj o antykach, banknotach i monetach, czy starej biżuterii.

W dobie dużej i coraz szybciej rozpędzającej się inflacji pieniądze stają się powoli bezwartościowe. Z odwrotnym trendem mamy do czynienia właśnie na rynku kolekcjonerskim, gdzie wiele osób próbuje wymienić swoją walutę i stara się kupować rzeczy materialne o wysokiej wartości, które będą wartościowe niezależnie od sytuacji finansowej na świecie.

aukcja obrazów i dzieł sztuki Jeśli chcemy zatem inwestować zarówno środki, jak i zainwestować pieniądze w bezpieczeństwo, możemy kupować wartościowe ruchomości. Plusem tego typu inwestycji jest również coraz większą płynność tego rynku. Nie powinniśmy mieć zatem większych problemów zarówno zakupem, jak i sprzedażą, gdy będziemy chcieli otrzymać nasze pieniądze z powrotem.

Wejście na rynek kolekcjonerski przede wszystkim będzie wymagało od nas poświęcenia nieco większej ilości czasu, gdyż zakup antyków, czy wartościowych przedmiotów jest trudniejszy niż zakup sztabki srebra lub złota. Możemy jednak zarobić dużo więcej pieniędzy, niż przy zakupie metalu szlachetnego, gdyż ceny antyków są dużo bardziej płynne na rynku dzieł sztuki czy biżuterii.

Rozwiązanie to będzie zatem bardzo dobrym pomysłem dla osób, które chcą zarobić jak najwięcej na inwestycji i są w stanie poświęcić swój czas, a także zaangażowanie. Należy jednak pamiętać, aby wystrzegać się „okazji” i kupować jedynie sprawdzone przedmioty pochodzące z pewnych źródeł.

Przeczytaj też: Finax – czy warto? Działanie, opłaty i opinie o inwestowaniu z robodoradcą – aktualne promocje

Inwestycja w siebie sposobem na kryzys

Innym, nie mniej ważnym rodzajem inwestycji, który pragniemy wspomnieć na końcu jest inwestycja w siebie. Gdy zbliża się kryzys, warto podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, zdobywać kolejne certyfikaty, szlifować obce języki. Każda nowa umiejętność oznacza wzrost szans na zdobycie pracy w przypadku wzrostu bezrobocia i konieczności szukania nowego zajęcia.

Ponadto, warto czasem odpocząć, przeznaczyć pieniądze na wypoczynek swój i rodziny. Dobrze byłoby podreperować obecnie swoje zdrowie poprzez aktywność fizyczną, zdrowe i rozsądne odżywianie czy sport. Nawet i przeznaczenie środków na przyjemności nie jest niczym złym. Nierzadkie są historie osób, które zainwestowały w siebie (lub w swoją rozrywkę) tuż przed wybuchem wojny lub innych zawieruch, co miały im za złe ich rodziny. Jednak gdyby trzymały pieniądze w formie papierowej, te nie miałyby większej wartości post factum.

banner z hasłem - inwestuj w siebie

Przeczytaj też: Śmierć inwestora a jego akcje i inne papiery wartościowe – co się z nimi dzieje? Dziedziczenie

Bezpieczny portfel inwestycyjny 2023 – podsumowanie i znaczenie inwestycji w siebie

Najważniejsza lekcja, która płynie z doświadczeń pokoleń, które przeżyły kryzys lat 30-tych XX wieku, II wojnę światową oraz późniejsze bessy czy inne recesje, to konieczność dywersyfikacji. Powyższy tekst miał na celu uzmysłowić czytelnikowi, że trzeba przechowywać w różnych aktywach i pasywach. Postawienie na jednego konia generuje czysty zysk lub pewną stratę i bardziej przypomina hazard.

Bezpieczne wydają się metale szlachetne. Wcale nie musimy się w ich przypadku ograniczać do złota czy srebra inwestycyjnego, jednakże miedzi, palladu czy platyny nie będziemy przechowywać w domu oraz nie sprzedamy ich tak łatwo jak płynne monety bulionowe lub złote czy srebrne sztabki sygnowane certyfikatem LBMA. Inwestycja w małe i dające się szybko upłynnić przedmioty, które przechowają wartość przy wysokiej inflacji i podczas recesji to chociażby kupowanie antyków, dzieł sztuki lub innych kolekcjonerskich dóbr.

Przeczytaj też: Kapitał rodzinny – jak go zebrać i inwestować, by pomóc dziecku w starcie?

pozyczkaplus 750x100 konkurs na 11 urodziny

Dla niektórych bezpieczną przystanią mogą okazać się waluty obce. Pamiętać należy jednak, by mieć je zarówno w formie elektronicznej, jak i fizycznej. W dodatku, rachunek osobisty w euro, franku lub dolarze otwarty zagranicą to dodatkowy sposób na zabezpieczenie majątku. Warto zainteresować się obligacjami skarbowymi państwa, które uważamy za wypłacalne i godne zaufania. To najważniejsze, ponieważ zbankrutowany kraj może nie wypłacić odsetek, a w dodatku połknąć nasz kapitał.

4/5 - (2 votes)