Portfele elektroniczne przez ostatnie lata mocno zyskiwały na popularności. Obecnie nie podbijają rynku tak bardzo jak moglibyśmy na to liczyć. Ogólnie są jednak bardzo ciekawymi i korzystnymi rozwiązaniami finansowymi z których warto korzystać w pewnych sytuacjach. W tym tekście przedstawiamy, czym tak właściwie są portfele elektroniczne, na jakiej zasadzie działają, a także jakie zalety mają i jak się ich używa.

Portfele elektroniczny – co to jest i ile kosztuje?

Portfele elektroniczne to usługi finansowe w postaci serwisów internetowych, które służą za wirtualne portmonetki. Portfele elektroniczne są odpowiednikiem realnych portfeli w których przechowujemy nasze pieniądze. W tym wypadku będą to zdeponowane cyfrowe środki którymi możemy obracać. W sieci istnieje wiele wirtualnych portfeli, które mogą nieco różnić się od siebie funkcjonalnością czy konkretną zasadą działania, choć wszystkie funkcjonują w podobny sposób.

bankowość elektroniczna - bezpieczne logowanie do aplikacji mobilnej z SSLPortfele elektroniczne tak jak np. PayPal umożliwiają deponowanie środków na nich, czyli wpłacenie pieniędzy, a także przechowywanie i wysyłanie oraz płatności. Aby je założyć, najczęściej musimy podać nasze prawdziwe dane, a także zweryfikować naszą osobę przesłaniem dokumentu tożsamości. Następnie możemy zdeponować nasze środki w portfelach elektronicznych na różne sposoby np. przelewem, kartą debetową czy przelewem pomiędzy użytkownikami danego portfela.

Wirtualne portfele działają w podobny sposób, co konta bankowe, choć są prowadzone przez instytucje finansowe niebędące bankami. Mogą jednak wydawać karty debetowe do kont wirtualnych portfeli, dzięki którym możemy zarządzać naszymi środkami bardziej elastycznie.

Wirtualne portfele są przeważnie darmowe i za podstawowe funkcjonalności nie musimy płacić dodatkowych abonamentów. Dla osób o małych wymaganiach funkcjonalności będzie to w zupełności wystarczające do korzystania z takiego portfela. Z kolei dla osób, które wymagają większych opcji i możliwości portfela elektronicznego, każda marka ma do zaoferowania bardziej rozbudowane pakiety usług.

Aby otworzyć wirtualny portfel, nie musimy również spełniać żadnych konkretnych wymagań. Nie musimy deklarować żadnych regularnych wpłat na konto, płacić za podstawową rejestrację, czy podawać wielu danych osobistych oraz posiadać zdolności kredytowej.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć nowe konto bankowe przed hakerami? Zasady bezpiecznego korzystania

Jak płaci się przy pomocy portfela wirtualnego?

Jeśli dodaliśmy środki do naszego portfela internetowego, możemy przy jego pomocy dokonywać różnych transakcji. Przede wszystkim będzie to płacenie za zakupy internetowe i rachunki w internecie. Aby skorzystać z takiej możliwości, przy wybieraniu rodzaju płatności powinniśmy wybrać nasz portfel internetowy. Następnie zostaniemy poproszeni o potwierdzenie transakcji poprzez wpisanie danych do logowania i gdy to uczynimy, środki z naszego portfela elektronicznego zostaną pobrane i przekazane do odbiorcy.

Kolejnym sposobem płacenia przy pomocy wirtualnych portfeli, jest dokonywanie transakcji poprzez moduł płatności NFC na telefonach. Aby z niego skorzystać, wystarczy skonfigurować daną aplikację mobilną wirtualnego portfela z modułem płatności zbliżeniowych w naszym telefonie. Gdy będziemy chcieli dokonać transakcji, wystarczy uruchomić moduł płatności i zbliżyć telefon do terminala. Podobnie zapłacimy kartą debetową wydawaną do naszego portfela elektronicznego, co jest już standardem w większości najpopularniejszych wirtualnych portmonetek.

Często możemy również wysyłać przelewy pomiędzy użytkownikami zarejestrowanymi w danym portfelu elektronicznym. Jeśli wiemy, że dana osoba ma konto na danym portfelu, możemy po prostu podać jego nick i bezpośrednio przesłać pieniądze na numer e-wallet.

Zalety portfeli elektronicznych

Wirtualne portfele mają wiele zalet z których możemy korzystać. Przede wszystkim pomagają nam one oddzielić pieniądze na rachunki i wydatki bieżące od pieniędzy na kieszonkowe, zakupy internetowe czy inne mniej istotne kwestie. Dzięki temu mamy większy porządek w naszych finansach i od razu wiemy, ile możemy wydać na konkretny cel. Portfele internetowe mogą zatem pomagać nam porządkować naszą sytuację finansową, zwłaszcza jeśli mamy w niej bałagan i nie prowadzimy budżetu domowego. W takiej sytuacji będziemy mieli przynajmniej oddzielone środki na zbytki od tych, które muszą pozostać do regulowania bieżących zobowiązań.

Portfele internetowe pomagają również chronić naszą tożsamość, a także dane finansowe. Chcąc spłacić w internecie za zakupy lub usługi, nie musimy podawać danych naszej karty bankowej czy numeru konta i naszych danych osobowych. Dzięki temu nie są one archiwizowane i przechowywane przez sklep internetowy. Nie musimy obawiać się o wyciek lub wykradzenie naszych danych i ponoszenia konsekwencji z tym związanych. W razie wycieku danych bądź kradzieży danych nie musimy również wymieniać karty debetowej, zastrzegać naszego konta w banku czy przychodzić skomplikowanych procedur.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Również, gdy przestępcy pójdą o krok dalej i włamią się na nasze konto wirtualnego portfela oraz ukradną z niego pieniądze, stracimy jedynie pewną mniejszą część naszych środków, a nie wszystkie pieniądze z naszego konta bankowego. Jest to bardzo ważny plus w dzisiejszych czasach, gdyż wiele sklepów internetowych czy stron, na których możemy dokonywać zakupów, tworzonych jest tylko i wyłącznie ze względu na oszustwo i przejęcie danych, które podajemy podczas transakcji. Jeśli zatem nie mamy pewności co do strony internetowej na której dokonujemy transakcji, zawsze warto wybierać portfele elektroniczne.

Plusem tego typu portfeli jest również bardzo proste ich zakładanie. Możemy zrobić to w ciągu kilkunastu minut, a potrzebujemy do tego jedynie naszych podstawowych danych osobowych. Na rynku istnieje również duży wybór firmy oferujących wirtualne portfele o różnych profilach, charakterystykach czy funkcjonalnościach. Dzięki temu będziemy mogli dobrać taki wirtualny portfel, który jest akceptowany w naszych ulubionych sklepach i pomaga nam dokonywać naszych płatności. Możemy równocześnie posiadać kilka wirtualnych portfeli równolegle. Dostępne są zarówno na komputerach, jak i telefonach, a więc będziemy mieli dostęp do naszych pieniędzy przez cały czas dzięki aplikacji mobilnej i telefonowi schowanemu w kieszeni.

4.3/5 - (7 votes)