Ogrzewanie domu to jeden z najwyższych stałych kosztów, jakie musimy ponosić. Ostatnio ze względu na wzrost cen prądu oraz paliw stałych, a co za tym idzie znacznie wyższy koszt ogrzewania budynków, wiele osób interesuje się wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE) do ogrzewania domu. Naprawdę dużą efektywność systemu grzewczego można uzyskać, łącząc pompę ciepła z fotowoltaiką. Ale czy i jak osiągnąć ideał jakim byłoby ogrzewanie naszych 4 kątów za darmo?
Ogrzewanie domu za darmo – czy to możliwe?
Okazuje się, że wykorzystując ten nowoczesny system, jesteśmy naprawdę bliscy takiej sytuacji. Co prawda montaż fotowoltaiki na dachu budynku wiąże się ze znacznymi kosztami, jednak biorąc pod uwagę liczne zalety takiego rozwiązania, jest to inwestycja warta zachodu. Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką jest jednym z najkorzystniejszych rozwiązań dla typowych domów jednorodzinnych.
Nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną możemy ładnie zbilansować jej zużyciem przez powietrzną pompę ciepła. Pozwoli to zniwelować koszty związane z ewentualnym przesyłaniem nadwyżek energii elektrycznej do sieci energetycznej.
Oczywiście nie bez znaczenia jest również to, że przy takim rozwiązaniu nie będziemy musieli kupować paliwa opałowego do pompy ciepła w postaci drewna, gazu, oleju czy węgla, tym samym sporo zaoszczędzimy. Sprawdź, jak działa system zasilania pompy ciepła fotowoltaiką.
Przeczytaj też: Kredyt na instalację fotowoltaiczną 2023 – pożyczka na fotowoltaikę i OZE – oferta i zalety
Pompa ciepła – tanie i ekologiczne ogrzewanie domu
Pompa ciepła to funkcjonalne i ekologiczne urządzenie grzewcze. Wykorzystuje się je zarówno do podgrzewania wody użytkowej, jak i do ogrzewania domów. Urządzenie takie może pobierać energię cieplną zawartą w ziemi, powietrzu lub wodzie. Energia pozyskana ze środowiska jest następnie oddawana do instalacji centralnego ogrzewania oraz wodnej.
Efekty działania pompy ciepła są niemalże identyczne jak innych urządzeń grzewczych na przykład kotłów gazowych, olejowych czy na paliwa kopalne. Z tym, że pompa ciepła pozyskując większość energii ze środowiska naturalnego, a częściowo tylko wykorzystując energię elektryczną, jest urządzeniem wysoce ekologicznym. Decydując się na jej montaż, przyczyniamy się więc bardzo do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Prognozy dla pomp ciepła – ceny i zalety
Choć takie urządzenia są nadal dosyć kosztowne, to jednak z roku na rok ich ceny spadają, możemy też starać się o dopłaty na ich zakup. Pompy ciepła mają naprawdę wiele zalet. Poza niewątpliwymi korzyściami dla środowiska naturalnego urządzenia te są również bezproblemowe w obsłudze. Na co dzień praktycznie nie wymagają one od właściciela budynku żadnego zaangażowania. Są bezobsługowe. Odchodzi więc codzienny wysiłek, jaki trzeba ponieść na przykład przy obsłudze kotłów na paliwa stałe.
Kolejną zaletą jest to, że nie będziemy potrzebować miejsca na składowanie opału. Nie będzie potrzebny również komin.
Rodzaje pomp ciepła – górne i dolne źródło
Pompy ciepła możemy podzielić ze względu na górne oraz dolne źródło. Dolnym źródłem jest miejsce, z którego urządzenie grzewcze pobiera energię, czyli na przykład:
- wody gruntowe,
- ziemia czy
- powietrze.
Z kolei górnym źródłem są emitery ciepła – stanowią one punkty, do których oddawane jest zgromadzone przez pompę ciepło. Mogą to być kaloryfery, ogrzewanie podłogowe lub na przykład nawiewniki.
Charakterystyka dolnych źródeł pomp ciepła – gruntowe, powietrze-woda, woda-woda
Ze względu na rodzaj dolnego źródła urządzenia możemy podzielić na:
Gruntowe pompy ciepła
Gruntowe pompy ciepła są zasilane ciepłem z ziemi i występują w wersji z sondami poziomymi oraz pionowymi. Znajduje się w nich ciecz o niskiej temperaturze zamarzania, która pobiera energię z wnętrza ziemi i przekazuje ja do pompy ciepła. Ogromną zaletą gruntowych pomp ciepła jest ich stabilna praca bez względu na temperaturę na zewnątrz – pracują bez zakłóceń nawet przy ponad -20 stopniach. Natomiast wadą tych urządzeń jest wysoki koszt ich montażu.
Przeczytaj też: Pobór mocy przez urządzenia domowe – które zużywają najwięcej prądu?
Pompy ciepła typu powietrze-woda
Pompa ciepła typu powietrze-woda to najczęściej spotykany rodzaj pompy ciepła. Takie urządzenie jako dolne źródło wykorzystuje energię powietrza. Niestety efektowność działania pompy typu powietrze – woda znacznie się obniża, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz spada mocno poniżej zera. Jednak zaletą tych urządzeń w porównaniu z pompami gruntowymi jest dużo tańszy i prostszy montaż.
Pompy ciepła typu woda-woda
To urządzenie pobiera ciepło z wód gruntowych na przykład ze studni czerpnej i zrzutowej. Jest ono efektywne, jednak zdarza się, że jego montaż wymaga uzyskania specjalnych pozwoleń wodnoprawnych.
Przeczytaj też: Oszczędzanie prądu, wody i energii cieplnej w domu – seria: inflacja vs portfel Polaka
Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką- jak to działa?
Obecnie powstające oraz modernizowane budynki podlegają surowym wymogom technicznym w zakresie energooszczędności. Oznacza to konieczność zastosowania odpowiednich materiałów i wykonania dobrej termoizolacji budynku, ale również wykorzystania odnawialnego źródła ciepła. Takim źródłem jest właśnie pompa ciepła. Jest to jeszcze korzystniejsze rozwiązanie, jeśli urządzenie będziemy zasilać fotowoltaiką.
Niezależnie od wybranego rodzaju pompy ciepła, do jej działania będziemy potrzebować energii elektrycznej. Bardzo dobrym pomysłem jest pozyskanie jej ze słońca przy pomocy instalacji fotowoltaicznej.
Prąd powstający w ten sposób jest ekologiczny, a tym samym pompa ciepła nim zasilana jest bezemisyjna. Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką wymaga regularnych przeglądów i serwisowania, ale na co dzień jest to urządzenie bezobsługowe.
Zalety połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką
Ogromnymi zaletami tego rozwiązania są:
- brak konieczności wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię,
- brak potrzeby montażu komina spalinowego – nie musimy się wiec obawiać powstania ewentualnych zacienień na dachu, które mogłyby negatywnie wpłynąć na efektywność instalacji fotowoltaicznej,
- brak konieczności kupowania i składowania opału.
Decydując się na pompę ciepła zasilaną fotowoltaiką, stajemy się czynnymi uczestnikami systemu zielonej czystej energii. Takie nowoczesne rozwiązanie wpisuje się idealnie również w, z roku na rok coraz bardziej restrykcyjne, przepisy dotyczące ogrzewania domów.
Przeczytaj też: Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – ulgi dla rolników, OZE na wsi – zamów bezpłatną wycenę!
Ogrzewanie „za darmo” – zasilanie pompy ciepła fotowoltaiką – podsumowanie
Pompa ciepła połączona z systemem fotowoltaicznym jest urządzeniem pozyskującym energię z odnawialnych źródeł, wobec czego decydując się na takie rozwiązanie, możemy starać się o dofinansowanie inwestycji. Jest to możliwe na przykład w ramach skorzystania z rządowych programów Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Warto też pamiętać o uldze termoizolacyjnej.
Bardzo ciekawie zapowiada się również program NFOŚiGW Moje ciepło, w którym można będzie uzyskać dotację na zakup oraz montaż pompy ciepła w naszym domu.
Zostaw komentarz