Samochody autonomiczne (zwane również bezzałogowymi) pojawiają się w przestrzeni publicznej, a widok pojazdów jadących samodzielnie nie budzi już zdumienia jak jeszcze pewien czas temu. Pojazdy autonomiczne nie są jednak szeroko i dokładnie znane przez wszystkich ludzi. W tym tekście postaramy odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z autami autonomicznymi jak czym są takie pojazdy, na jakiej zasadzie działają czy są bezpieczne oraz jakie są ich zalety.

Definicja i zrozumienie, czym są pojazdy autonomiczne

Auta autonomiczne to pojazdy – najczęściej samochody, które poruszają się w ruchu drogowym samodzielnie bez kontroli oraz nadzoru człowieka. Są to pojazdy dopuszczone do ruchu drogowego, a także zalegalizowane konstrukcje, które umożliwiają przemieszczanie się w pojeździe z punktu A do punktu B bez jakichkolwiek ingerencji człowieka. Pojazdy autonomiczne potrafią zatem jeździć samodzielnie i nie wymagają kontroli żywej osoby.auta autonomiczne na drodze testy przyszłość motoryzacji 700

Cele i zalety autonomicznych pojazdów

Celem pojazdów autonomicznych jest uproszczenie podróżowania i przemieszczania się, a także zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróży. Obecnie wiele marek rozwija tego typu projekty, a liderem i prekursorem tej kategorii jest marka Tesla, która prowadzi zaawansowane prace i sprzedaż takich aut.

Samochody autonomiczne są coraz częściej dopuszczone do ruchu drogowego lecz dzieje się to stopniowo, gdyż poszczególne państwa muszą uregulować taką sytuację w prawie, które było tworzone w przeszłości. Na świecie istnieje już jednak wiele przykładów, gdzie pojazdy bezzałogowe regularnie i funkcjonalnie są wykorzystywane w służbie człowiekowi.

Pojazd autonomiczny – zaawansowana technologia z potencjałem do zmiany rzeczywistości

Pojazd autonomiczny porusza się zatem samodzielnie po drodze, podejmuje decyzję, a także wykonuje wszystkie manewry bez jakiegokolwiek udziału kierowcy. Są to jedne z najbardziej zaawansowanych technologii i bez wątpienia są to rewolucyjne pojazdy, które mają realną szansę w krótkim czasie zmienić naszą rzeczywistość.

mtu24.pl 750x200 banner OC AC

Zasada działania autonomicznych aut – prosta idea, zaawansowana technologia

Pojazdy autonomiczne działają na prostej zasadzie, choć zagłębiając się w temat działania takich samochodów będziemy mieli do czynienia z bardzo zaawansowanymi technologiami oraz wieloma skomplikowanymi mechanizmami.

Podstawowe elementy składowe pojazdów autonomicznych to:

  • komputer pokładowy – wystarczy w nawigacji wprowadzić trasę i miejsce do którego chcemy się dostać, a wszystkimi innymi zadaniami zajmie się już sam pojazd,
  • kamery oraz czujniki – zainstalowane w pojazdach mierzą różne parametry takie jak odległość, przeciążenia czy warunki pogodowe,
  • zdolność rozpoznawania znaków – pionowych i poziomych, sygnalizacji, a także innych pojazdów i osób na drodze. Wszystkie te dane są aktualizowane praktycznie w czasie rzeczywistym, dzięki czemu komputer może reagować na każdą nawet najdrobniejszą zmianę warunków na drodze.

Jak samochody bezzałogowe podejmują decyzje na drodze?

Samochód autonomiczny na podstawie zbieranych na bieżąco danych decydują zatem jaką trasą jechać, z jaką prędkością oraz jakie manewry wykonywać. Liczne dane zbierane przez pojazdy autonomiczne pozwalają im poruszać się płynnie w ruchu drogowym. Ważną informacją na którą warto zwrócić uwagę jest również fakt, iż kierowca może w każdej chwili przejąć panowanie nad samochodem i nie jest się zdanym bezwarunkowo na autopilota.

Przeczytaj też: Autocasco 2023 – co obejmuje ta polisa? Czym się różni od OC i jak wybrać AC dla auta?

Typy pojazdów bezzałogowych – jakie rodzaje są testowane?

Pierwszym i najpopularniejszym typem pojazdów autonomicznych na rynku są auta osobowe przeznaczone dla osób prywatnych. Rozwiązanie takie nie dziwi, gdyż to właśnie auto osobowe służące milionom osób na całym świecie są, a zdecydowanie najlepszym obiektem rozwoju. Dzięki temu w niektórych miejscach na świecie już możemy korzystać z tej technologii, a wprowadzenie pojazdów autonomicznych osobowych na drogi wielu państw z pewnością nie zajmuje zbyt wiele czasu.

Ciekawymi pojazdami bezzałogowymi są również taksówki czy autobusy funkcjonujące w niektórych dużych miastach na świecie. Choć są one wprowadzone bardziej w celu zbierania statystyk i informacji o takim sposobie przemieszczania się, działają niezwykle dobrze.

Coraz częściej mamy również do czynienia z innymi pojazdami, które przemieszczają się samodzielnie. Mogą być to np. maszyny czyszczące funkcjonujące już w Japonii czy samochody ciężarowe, tramwaje i pociągi nad którymi trwają zaawansowane prace.

Przeczytaj też: Porównywarka ofert OC AC – kalkulator składek ubezpieczenia samochodu przez Internet

Zalety autonomicznych samochodów

Pojazdy autonomiczne wbrew pozorom mają wiele zalet – przeważnie takich nad którymi nie zastanawiamy się w pierwszym odruchu gdy słyszymy nazwę tych pojazdów. Warto je jednak znać gdyż pojazdy autonomiczne, mogą niedalekiej przyszłości stać się częścią naszego świata i życia.

Przede wszystkim samochody autonomiczne to komfort oraz wygoda podróżowania. Jako pasażerowie w takich pojazdach nie będziemy musieli prowadzić samochodu samodzielnie, a także nie będziemy odczuwali aż takiego zmęczenia wynikającego ze stresu i wzmożonej uwagi. Podczas podróży będziemy mogli z kolei zrelaksować się i wypocząć.

Jednym z plusów aut autonomicznych, który nie jest przytaczany od razu – całkiem niesłusznie jest bezpieczeństwo takich konstrukcji. Pojazdy autonomiczne są przede wszystkim dopracowanymi pojazdami które wypuszczone do ruchu publicznego muszą spełniać ściśle określone normy. Komputer kierujący pojazdem nie posiada również ułomności człowieka takich jak:

  • zmęczenie,
  • rozkojarzenie czy
  • brak wiedzy i umiejętności.

Korzystając zatem z bezzałogowego auta, mamy pewność, iż komputer kieruje nim o wiele bardziej efektywnie niż człowiek. Zwracając uwagę na praktyczne testy takich pojazdów, które są przeprowadzane w dużej ilości i które są już wiarygodnymi testami, pojazdy autonomiczne z pewnością staną się bezpiecznym środkiem transportu — dużo bezpieczniejszym aniżeli samodzielne kierowanie pojazdem.

Plusem technologii jest również powszechność oraz poziom jej rozwinięcia. Samochody autonomiczne będą w najbliższym czasie pojawiały się na rynku dzięki czemu będziemy mogli realnie z nich korzystać. Obecnie są one w fazie wprowadzania na rynek lub testowania ich, co jest ostatnim krokiem do wprowadzenia ich na drogi.

 

4/5 - (1 vote)